1. Ana Sayfa
  2. İç Anadolu Bölgesi Makaleleri
  3. Ankara Mutfağı

Ankara Mutfağı

Ankara Mutfağı

Seyahatlerin en güzel kısmı da gezdiğimiz yerin meşhur yemeklerini yemek. Bu gezi durağımızda Ankara’nın meşhur yöresel yemeklerini inceleyeceğiz. Ankara’nın yüzyıllardır sahip olduğu bir çok lezzet bulunmaktadır. İç Anadolu’da bulunduğu için çevre yörelerden ve kendine has olan lezzetleri çok fazladır. 

Ankara’nın Yöresel Yemekleri

Saymakla bitmeyen Ankara Mutfağında dutmaç, toyga ve miyane en bilindik  çorbalarıdır. Bazlama kebabı, Ankara Tava ve çoban kavurma gibi et yemekleri de akşam sofraların vazgeçilmezidir. Bu ana yemeklere eşlik eden pıt pıt pilavı ve oğmaç aşı ile yiyebilirsiniz. Kahvaltılarında ise kömbe, ebem ekmeği ve bezdirme gibi ürünler eksik olmaz. Eğer hamuş işi seviyorsanız Ankara Mutfağı tamda sizlere göre.Çayın yanında entekke böreği, yalkı böreği ve ay böreği ile yiyebilirsiniz. Şimdi gelin Ankara Mutfağına yakından bakalım.

Entekke Böreği

Ankara’nın kıymalı böreği olan Entekke Böreği çay vakitlerinde Ankaralıların olmazsa olmazıdır.Eğer hamur işi seviyorsanız bu lezzet tamda sizlere göre.

Entekke Böreği

Ankara Simidi

Ankara Simidini yedikten sonra İstanbul’da ki satılan simitlere simit demeyeceksiniz. Ülkemizde bile simidin şehirler arasında hazırlanışı farklılık göstermektedir.Ankara simidi de diğer simitlere nazaran soğuk pekmezle yapılır. Osmanlılar döneminden itibaren bizlere kalan bu lezzeti mutlaka Ankara’da yemelisiniz.

Ankara Simidi

Beypazarı Kurusu

Ankara’nın Beypazarı ilçesine has bir lezzet olan Beypazarı Kurusu, yöreye özgün bir kurabiyedir. Kurabiyenin en önemli özelliği fırından çıktıktan sonra tekrar fırına verilir. Bu nedenden dolayı kurabiye kaya gibi olur ve tazeliğini korur. Kurabiye çok sert olduğundan ilk defa yiyecekler dikkatli yemelerini tavsiye ederiz.

Beypazarı Kurusu

Ankara Tava

Ankara’nın simgesi haline gelen Ankara Tava yemeği, eski Ankara Mutfağına ait bir yemektir. Yöre halkının bile hala nasıl yapıldığına karar veremeyen bu yemekte kimileri pilav pirinçten kimileri ise arpa şehriyeden yapmaktadır. Her iki haliyle lezzetli olan bu etli yemeği mutlaka akşam yemeğinde denemelisiniz.

Ankara Tava

İnceğiz Çorbası

Bir kere içtiğinizde sürekli içmek isteyeceğiniz Ankara Mutfağının eksik olmayan lezzeti inceğiz çorbası. En önemli özeliği ise  Üzerine yağ kızdırılıp servis edilmesidir. Kaşık kaşık yiyip sürekli yeni kase isteyeceğiniz harika bir lezzet.

İnceğiz Çorbası

Yemlik Cacığı

Yabani bir ottan yapılan Yemlik Cacığı,Tarlalardan toplanan Yemlik otu yoğurt ile servis edilerek sofralara gelen harika bir lezzettir. Cacığı tuza banıp yiyebilirsiniz.

Yemlik Cacığı

Beypazarı Güveci

Osmanlı döneminde padişahlara özel olarak hazırlanan Beypazarı güveci, odun ateşinde taş fırında 5 saate yakın pişirilir. Atalarımızdan kalan çok önemli bir yemek olan Beypazarı güveci, içerisindeki kullanılan et yemlenen değil doğada kendi besinini bulan kuzulardan yapılır. Ağızda dağılan muhteşem bir lezzettir. Beypazarı’na gittiğinizde mutlaka denemelisiniz.

Beypazarı Güveci

Öllüğün Körü

Sadece lezzeti ile değil ismiyle de dikkat çeken Öllüğün Körü yemeği ,Ankara yöresine ait bir yiyecektir . İsminin hikayesi bir gün bir kadın  kıymalı ve peynirli erişte pişirirken yanından geçen komşusu ” Ne yapıyorsun? ” sorusuna sinirlenip öllüğün körü diyerek cevap vermiştir. Doğruluğu tartışılan hikayede, yemeğin ismi buradan gelmektedir. İsmine nazaran harika bir kıymaları erişte yemeğidir. Mutlaka tatmalısınız. 

Öllüğün Körü

Tamtak Tiridi

Yağda kızartılan ekmeğin üzerinde sürülen çemenli ve kıymalı karışımı olan ve mini kebabı andıran Tamtak Tiridini bir kere yediğinizde vazgeçemeyeceğiniz bir lezzettir.

Tamtak Tiridi

Şibit Tatlısı

Bu kadar harika yemeklere baktıktan sonra güzel bir tatlı iyi gider.Son olarak bahsedeceğim. İnce yufkaları açarak saç üzerinde pişirilen lezzetli bir tatlı türüdür.

Şibit Tatlısı
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap