ankara
KEŞFET

Ankara

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
0.0 ° / 11.3 °
Hangi
Bölgede
İç Anadolu
Turistrail
Puanı
10 / 7.0
Gezme
Süresi
2.5 Gün

Ankara Hakkında

Ülkemizin merkezinde Türkiye'nin kalbi , İç Anadolu'nun ortasında olan Ankara, 1920'den beri başkentimizdir. 25 adet İlçesi ile 5.503.985 kişilik nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye'nin en kalabalık ikinci şehri olması ile birlikte köklü bir tarihe sahiptir. 500 yıllık tarihe sahip olan şehir birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu kadar medeniyete ev sahipliği yapınca içerisinde binlerce tarihi iz bulunmaktadır. Hititlilerden,Perslere,Romalılardan Bizanslılara ,Selçukludan Osmanlıya kadar burada pek çok tarihe esere rastlamamız mümkündür.Sadece tarihi ile değil doğal güzellikleriyle de oldukça dikkat çekici bir şehirdir.Karasal iklimin hüküm sürmesi ile birlikte kışları soğuk ve kar yağışlı geçse de yazları sıcak ve kurak bir kenttir. Ankara keçisi,tavşanı,kedisi,balı ve armudu ile meşhur olması ile Ankara mutfağı da oldukça zengindir. Denize kıyısı olmamasına rağmen Ankara çok başka bir şehirdir.Kentin sembolü haline gelen Kuğulu parkıyla da gelen ziyaretçilerini büyülemektedir. Ankara gezilecek yerleriyle bizlere yeni yerler yeni tarihler yeni kültürler öğreten bu güzel şehir hakkında daha bilmediğimiz birçok şey var. Gelin bu yerleri birlikte keşfedelim.

Ankara Tanıtım Videosu

Ankara Gezilecek Yerler

Ülkemizin Cumhuriyet kurulduktan sonra başkent konumuna gelen şehri Ankara, gezilecek yerleri ile İstanbul'dan hemen sonra en önemli şehir olarak karşımıza çıkıyor. Atatürk'ün kabrinin yattığı Ankara, hem meclis binaları hemde 13 Ekim 1923 tarihinde başkent ünvanını metropol şehirden alması ile dahada önemli bir hale gelmiştir. İç Anadolu bölgesinde yer alan Ankara'nın bir çok tarihi ve turistik yapısı bulunmaktadır.

anıtkabir
Anıtkabir

Cumhuriyet şehri Ankara'ya gezi için yada herhangi bir sebep için gelip'de birde şurada gezeyim diyenlerin ilk güzergahı Anıtkabir olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün nâşının yattığı Anıtkabir ziyaretinden sonra hazırladığınız Ankara gezilecek yerler listesine başlayabilirsiniz.

mehmet akif ersoy evi
Mehmet Akif Ersoy Evi

Cumhuriyet döneminde yaşamış ve ülkemizin en önemli şairi olan Mehmet Akif Ersoy'un bizzat yaşadığı evinde balmumu heykelleri ile kendisinin hayat serüvenini anlatan güzel bir müze yapmışlar. Buraya geldiğinizde İstiklal Marşının oluşturucusu olan şairin hayatını ve yaşadığı olayları sanki içindeymişsiniz gibi anlayabiliyorsunuz. 1943 yılında açılan müzenin kapanış saat 16:00 olduğu için ziyaret etmek istiyorsanız erkenden gitmelisiniz.

ankara kalesi
Ankara Kalesi

Galyalılar'ın ilk başta Ankara'ya Milattan Önce 300 ile 400 yılları arasında Yunanistan'dan göçerek yerleştiğinde yaptığı kaledir. Galyalı halkından sonra dört yönetim daha değiştiren kale, en sonunda Türkiye Cumhuriyetinin oldu. Kale 1832 yılına kadar çok kez harap olup tekrardan restore edilmiş, işgal edildikçe insan eli gene değmiştir. Bu sebepten dolayı 3000 yıllık tarihinin izlerini duvarlarında taşımaktadır.

kocatepe camii
Kocatepe Camii

Çok büyük bir dini yapı olan Kocatepe Cami, Ankara'da gezerken destinasyon listesine ekleyeceğiniz yerlerdendir. İslami yapılar arasında Ankara'daki en büyük ve yapımı en uzun süren yapıdır. Aralıksız 20 yıl boyunca çalışmanın sonucunda 1987 yılında açılan Cami, ilk başta büyükşehir belediyesinin fikri olsa'da kutsal yerin yapılmasının çok uzun sürdüğü gerekçesi ile Diyanet başkanlığı görevi devralmıştır. Bugün 4 minaresi bulunan caminin ilk projesi dine aykırı derecede modern olduğu düşünüldüğü için bir aralar askıya alınmıştı.

Devamını Oku

Ankara Mutfağı

Seyahatlerin en güzel kısmı da gezdiğimiz yerin meşhur yemeklerini yemek. Bu gezi durağımızda Ankara'nın meşhur yöresel yemeklerini inceleyeceğiz. Ankara'nın yüzyıllardır sahip olduğu bir çok lezzet bulunmaktadır. İç Anadolu'da bulunduğu için çevre yörelerden ve kendine has olan lezzetleri çok fazladır.

Saymakla bitmeyen Ankara Mutfağında dutmaç, toyga ve miyane en bilindik çorbalarıdır. Bazlama kebabı, Ankara Tava ve çoban kavurma gibi et yemekleri de akşam sofraların vazgeçilmezidir. Bu ana yemeklere eşlik eden pıt pıt pilavı ve oğmaç aşı ile yiyebilirsiniz. Kahvaltılarında ise kömbe, ebem ekmeği ve bezdirme gibi ürünler eksik olmaz. Eğer hamuş işi seviyorsanız Ankara Mutfağı tamda sizlere göre.Çayın yanında entekke böreği, yalkı böreği ve ay böreği ile yiyebilirsiniz. Şimdi gelin Ankara Mutfağına yakından bakalım.

ALTETİKETİNİGİR
RESİMBAŞLIĞI

Seyahatlerin en güzel kısmı da gezdiğimiz yerin meşhur yemeklerini yemek. Bu gezi durağımızda Ankara'nın meşhur yöresel yemeklerini inceleyeceğiz. Ankara'nın yüzyıllardır sahip olduğu bir çok lezzet bulunmaktadır. İç Anadolu'da bulunduğu için çevre yörelerden ve kendine has olan lezzetleri çok fazladır.

entekke böreği
Entekke Böreği

Ankara'nın kıymalı böreği olan Entekke Böreği çay vakitlerinde Ankaralıların olmazsa olmazıdır.Eğer hamur işi seviyorsanız bu lezzet tamda sizlere göre.

ankara simidi
Ankara Simidi

Ankara Simidini yedikten sonra İstanbul'da ki satılan simitlere simit demeyeceksiniz. Ülkemizde bile simidin şehirler arasında hazırlanışı farklılık göstermektedir.Ankara simidi de diğer simitlere nazaran soğuk pekmezle yapılır. Osmanlılar döneminden itibaren bizlere kalan bu lezzeti mutlaka Ankara'da yemelisiniz.

beypazarı kurusu
Beypazarı Kurusu

Ankara'nın Beypazarı ilçesine has bir lezzet olan Beypazarı Kurusu, yöreye özgün bir kurabiyedir. Kurabiyenin en önemli özelliği fırından çıktıktan sonra tekrar fırına verilir. Bu nedenden dolayı kurabiye kaya gibi olur ve tazeliğini korur. Kurabiye çok sert olduğundan ilk defa yiyecekler dikkatli yemelerini tavsiye ederiz.

ankara tava
Ankara Tava

Ankara'nın simgesi haline gelen Ankara Tava yemeği, eski Ankara Mutfağına ait bir yemektir. Yöre halkının bile hala nasıl yapıldığına karar veremeyen bu yemekte kimileri pilav pirinçten kimileri ise arpa şehriyeden yapmaktadır. Her iki haliyle lezzetli olan bu etli yemeği mutlaka akşam yemeğinde denemelisiniz.

Devamını Oku

Ankara Nerededir?

Türkiye'nin iç kesiminde Ülkemizin kalbi olarak bilinen şehrimiz Ankara, İç Anadolu bölgesinde yer alır. Güneyinde Konya, batısında Eskişehir, kuzeyinde Çankırı ve doğusunda Kırıkkale bulunmaktadır. Ayrıca iç anadolunun merkezinde yer alan şehrimizin,güneydoğusunda Tuz Gölüne kıyısı olan illerimizdendir. İstanbul ile Ankara arasında 450 Kilometre bulunmaktadır. Bu yol özel araç ve otobüs ile yaklaşık 4 saat sürmektedir. Uçak ile seyahat edecekseniz yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Ankara için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Ankara'da karasal iklimin yoğun yaşanması sebebiyle kışları soğuk ve kar yağışlı geçer. Yazında aşırı sıcak ve kuraklık hakimdir. Şehrin üst kısımlarında bol yağmurlu Karadeniz bölgesi gibi , güneyi ise ılıman iklime sahiptir. İç Anadolu'nun merkezinde yer alması ile birlikte yazları ve kışları arasında büyük farklar bulunmaktadır. Aslında her mevsim ayrı bir manzaraya sahip olan Ankara'ya Nisan'dan Ekim ayına kadar gidip gönlünüzde gezilecek yerlerini keşfedebilirsiniz. En güzel anları Bahar ayında yaşayabilirsiniz.Bahar ayın gelmesi ile gezilecek tarihi yerleri rahatça gezilip dilediğinizde çimlere uzanıp harika vakitler geçirebilirsiniz.Kentin simgesi olan Kuğulu Parkta oturarak hayvanları ve doğayı izleyebilirsiniz. Havaların bu dönemde ısınması ile birlikte sokakları cıvıl cıvıl olur. Akşamları da gece hayatını doyasıya yaşayabilirsiniz. Ankara'nın soğu çok aşırı olduğu için turistik geziler için uygun olmayabilir.Aynı şekilde yazında aşırı sıcak olması ve denizi olmamasından dolayı bu sıcaklarda burada çok bunalabilirsiniz. Kısacası Ankara'yı ziyaret etmek istiyorsanız Nisan,Mayıs,Haziran aylarında gönlünüzce gezip soğuk havaları göremeden rahatça gidebilirsiniz.

Ankara Gece Hayatı

Ülkemizin en kalabalık ikinci şehri olması ile birlikte seyahat edeceklerin merak ettiği konulardan biride Ankara Gece Hayatıdır. Genç nüfusun yoğun olması ile birlikte Ankara gece hayatı oldukça hareketlidir. Bu hareketliliği sağlayan da öğrencilerdir. Ankara gece hayatı denilince ilk olarak akıllara ışıklı pavyonlar gelmektedir. Ancak bu yerler hem çok pahalı hem de size hitap etmeyebilir. Bu yüzden Ankara'nın en hareketli yerleri Tunus Caddesi, Kızılay Meydanı, Sakarya Caddesi ve 7.Caddeyi tercih edebilirsiniz. Bu caddelerin çevresinde bulunan pubları,barları ve restoranlara gidebilirsiniz. Öğrenci şehri olması ile birlikte gece kulübü ve partiler oldukça fazladır. Ankara gece hayatında eğlence arayışındaysanız Cuma ve Cumartesi günleri sabaha kadar süren birçok eğlence mekanı bulunmaktadır. Şehir memurların fazla olması ile birlikte hafta sonunda bu mekanlar oldukça kalabalıktır. Bu tarz yerlere gitmek istiyorsanız,fasılların olduğu meyhaneleri öneririz.

Öte yandan sadece bu tarz mekanlarda değil opera ve balo salonlarında güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Özellikle Ağustos ayında Ankara'ya gidiyorsanız, Ankara Devlet Opera ve Balesinde pek çok farlı eserler izleyebilirsiniz. Kısacası Ankara'da gece hayatı oldukça hareketli olup, eğlenecek çok sayıda mekan bulunmaktadır.

Ankara Festivalleri

Her yıl binlerce turisttin de katıldığı şenliklerle dolu Beypazarı Festivali, şenliklerle ve konserlerle tam bir eğlence yeridir. Beypazarı festivali 3 gün sürmektedir. Festival Beypazarın'da yer almaktadır. Her yıl Haziran ayının ilk cuma günü başlamaktadır. Çeşitli yöresel kültürlerle ve aktivitelerle herkesin gitmek istediği bir festival olmuştur. Beypazarı Festivalinin başlama tarihi 6 Eylül saat 10:00'da bitiş tarihi ise 9 Eylül saat 23:30'a kadar sürmektedir. Beypazarı Festivali halka açık bir festival olduğu için giriş ücreti alınmamaktadır. Harika bir şenlik havası bulunmaktadır.

En genç katılımcıların olduğu 7Yirmidört Bahar Şenliği her yıl turistlerinde fazlasıyla katıldığı festivaldir. Tüm müzikseverleri bir araya getiren festivalde herkes özgürce dilediği gibi şarkılar söyleyip eğlenmektedirler. Festivalin başlama tarihi 20 Nisan saat 14:30 , festivalin bitiş tarihi ise 21 Nisan 13:00'dır. 7Yirmidört Bahar Şenliği olan yer Karum AVM Çim alanında yer almaktadır. Festivalde çıkan ünlüler Dolu Kadehi Ters Tut, Pera, Mavi Gri, Oğuzhan Uğur bulunmaktadır. Sevdiğiniz gruplar şarkı söylerken sizde onlara eşlik etmek isterseniz kesinlikle bu festivale gitmelisiniz. Sizde çimlere yatıp müziğin keyfini çıkartıp bağıra bağıra şarkı söylemek istiyorsanız kesinlikle 7Yirmidört Bahar Şenliğine gitmenizi tavsiye ederim. Herkesin gitmeyi isteyebileceği harika bir festivaldir.

Altınköy Hasat Şenliğinde birbirinden farklı bir sürü aktivite bulunmaktadır. 4. Hasat Şenliğini gerçekleştirmişlerdir. Altınköy Hasat Şenliği 26 Temmuz cuma da başlayıp 29 Temmuz pazartesi bitmektedir. Altınköy Hasat şenliği Altındağ da yer almaktadır. Festival 4 gün boyunca 10:00 ile 18:00 saatleri arasında devam etmektedir. Festivalde çok fazla aktivite olduğu için giriş ücretli olmaktadır. Altınköy Hasat Şenliği içerisinde aktiviteler ise köy ekmeği yapımı, bulgur pilavı yapımı, şerbet yapımı, buğday biçme, kazan simidi yapımı, değirmende un yapımı, kavurga yapımı, bulgur kaynatma, tarhana yapımı, yayık dövmedir. Katılımcılara limonata ve un helvası ikramı verilmektedir. Halk oyunları, geleneksel sanat dalları, köy ritüelleri ve çocuk oyunları oynanmaktadır. Katılan turistler ve köy halkı sıkılmayıp aktivitelerin eğlencesine tadına varabilirsiniz. Çeşit çeşit eğlencelerinden dolayı katılım fazla olmaktadır.

beypazarı festivali
Beypazarı Festivali
7yirmidört bahar şenliği
7Yirmidört Bahar Şenliği
altınköy hasat şenliği
Altınköy Hasat Şenliği

TrustRail'in Önerdikleri

Kayıt Ol