antalya
KEŞFET

Antalya

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
10.3 ° / 18.6 °
Hangi
Bölgede
Akdeniz Bölgesi
Turistrail
Puanı
10 / 9.1
Gezme
Süresi
2.5 Gün

Antalya Hakkında

Ülkemizin en gözde turizm mekanlarından ve Akdeniz'in incisi olan Antalya, bu bölgede kilometrelerce sahili olan bir konumda yer alır. Her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı olmak üzere pek çok turist ağırlamaktadır. İsa'dan önce ikinci yüzyılların ortalarında Bergama Kralı II.Attalos'un ''bana bir yer yüzü cenneti bulun'' emri ile kurulan ve ismimi kurucusundan alan Antalya, Anadolu'nun en bereketli coğrafyasında kurulmuştur. Tarihi boyunca kültürün, sanatın, mimarinin ve mitolojinin merkezi olmuştur. Çünkü doğasını oluşturan lacivert denizleri, Toros Dağları, buz gibi şelaleleri ve rengarenk ağaçları Antalya'yı turizmin merkezi yapmasında büyük rol oynarlar. Türkiye'nin en kalabalık beşinci şehri olan Antalya'nın yaklaşık 2.500 milyon nüfusu bulunmaktadır. En önemli ekonomik faaliyeti turizm olan kentin daha büyük projeler ile desteklenerek adını bütün dünyaya duyurmayı başarmıştır. Bu nedenden dolayı en çok turist alan şehirlerimizden biri olmuştur. Şehrin merkez ilçesi olan Muratpaşa ile iç içe geçmiş olan Konyaaltı ve Kepez ilçeleri genel Antalya'yı oluşturur. Deniz kıyısına kurulan Antalya geçmişten günümüze kadar çok önemli bir liman kenti olmuştur. Bunun yanı sıra Akdeniz ikliminin tam olarak görüldüğü Antalya'da neredeyse her zaman sıcak ve nemlidir. Yaz aylarında plajlarda zaman geçiren halkı kış aylarında parklarda vakit geçirirler.

Bütün bu doğal güzellikleri ile birlikte Antalya'da özellikle Bellek bölgesi sahip olduğu uluslararası standartlarında ki birçok golf sahası ile Avrupa'nın en büyük golf merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Antalya'yı dünya turizminin ilgi odağı yapan bir başka özelliği ise uygun iklim koşulları ve tesislerdeki yüksek hizmet kalitesi ile pek çok turizm alanında hızla yükselmektedir. Bunların yanı sıra geleneksel mimarisi, antik kentleri ve birçok doğal güzellikleri ile kesinlikle gidilmesi gereken yerler listesinde almaktadır. Modern otelleri, sayısız balık lokantaları, kafe ve barları ile mükemmel bir tatil merkezidir. Akşamları ise kapanan liman yolunda yapılan el sanatları, hediyelik dükkanlar ve sokak yemekleri sizleri hayran bıraktıracaktır. Yüzyıllara dayanan tarihi dokusu,kültürü, doğal güzellikleri, Akdeniz'in büyüsü ve her geçen gün gelişen alternatif turizm seçenekleri ile Antalya Akdeniz'in incisi olmaya yolunda hızlı adımlar ile ilerliyor. Bu ilerleyişine destek olan gezilmesi gereken yerlerine yakından bakalım.

Antalya Gezilecek Yerler

Deniz,kum ve güneş denilince akıllara ilk gelen şehir olan Antalya hem tatil merkezleri hem de gezilecek yerleri ile ülkemizin turizm cennetlerinden biridir. Bulunduğu konum ve barındırdığı doğal güzellikler ile her sene yüz binlerce yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Doğanın yeşil ve mavi tonlarının buluştuğu plajları güzellikleri ve temizliği birçok mavi bayraklar ile tescillenmiştir. Bütün bu doğal güzelliklerin arasında sadece tatil turizmi için değil kültür turizmi içinde oldukça seçenek bulunmaktadır. Antalya'nın hemen hemen her ilçesinde farklı bir antik kent bulunmaktadır. Çok korunmuş Roma dönemine ait tiyatrolar, antik mezarlar ve tapınaklar hala günümüzde bile sapa sağlam bir şekilde ayaktadır. Tarihi dokusu ile birlikte çok fazla turistin dikkatini çekmektedir. Şehir merkezinde ise sizlerin dikkatini çekecek olan güzel caddeleri, yemyeşil parkları, çarşıları ve enfes sokak lezzetleri ile buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Akşamları uzun sahil kesimlerinde dolaşırken ayın denize düşen yansıması ile güzel manzara eşliğinde harika saatler geçirebilirsiniz. Antalya'da gezilecek yerler oldukça fazladır. Nerede tatil yapıp , hangi yerlerde tarihi yerleri görmek istediğinizi iyi seçmeniz gerekmektedir. Eğer yeterli zamanınız varsa Antalya'nın bütün ilçelerini ve koylarını gezebilirsiniz. Ancak yeterli zamanınız yoksa aşağıda sizler için popüler gezilecek yerlerini belirttik. Buradan bu yerleri seçerek Antalya'da güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Termessos Antik Kenti
Termessos Antik Kenti

Dünya'nın en iyi korunmuş antik kentlerinden ve Anadolunun en eski yapısı olması ile birlikte kültür turizmi için oldukça uygun bir yerdir. Şehir merkezinden yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.Antik kent içerisinde tiyatrolar, lahitler ve antik mezarlar yer almaktadır. El değmemiş doğal güzelliği ile sizleri kısa bir tarihi yolculuğa çıkaracaktır.

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi

Çok yüksekten düşmediği halde yüksek bir debisi olan Manavgat Şelalesi Antalya'nın Manavgat ilçesinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 72 kilometre uzaklıkta bulunur. Ayrıca şehrin simgesi haline gelmiş bu doğal güzellik çok fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bu harika şelalenin yanı başında bulunan restoranlarda oturarak manzara eşliğinde yemeğinizi yiyip güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Antalya Müzesi
Antalya Müzesi

Köklü bir tarihi bulunması ile birlikte Antalya'nın dört bir yanı antik kentler ile doludur. Bu antik kentler içerisinde yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkan tarihi eserler, paralar, heykeller,lahitler ve mozaikler Antalya Müzesinde sergilenmektedir. Ülkemizin en gelişmiş müzesi olması ile birlikte içerisinde 7000'ne yakın eser bulunmaktadır. Burası ülkemizin en iyi müzeleri arasında yer alır.

Yanartaş
Yanartaş

Antalya'nın ilginç yerlerinden olan Yanartaş, Olimpos'un kuzeyinde yer alan Çıralı plajının yamaçlarında yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunmaktadır. Mitolojiye göre Likyalı kahramanı kanatlı atını Pegasus'un sırtında ağzından ateş püskürten canavar Kimera ile savaşmış ve onu burada öldürmüştür. Bu yüzden dolayı burada bulunan yanartaş hiç sönmeden o günden beri günümüze kadar sürekli yanmaktadır. Efsaneler konu olmuş bu bölgeyi görmek isteyenler tatil dışında burayı da ziyaret edebilirler.

Devamını Oku

Antalya Mutfağı

Akdeniz Bölgesinde yer alan Antalya sahil kesiminde olduğu için burada  çok fazla sebze ve meyve çeşidi bulunmaktadır. İç kesimlerde karasal iklim görülmesi ile birlikte tahıllarda yetişmektedir. Ancak ağırlıklı olarak mutfaklarında sebze yemekleri bulunmaktadır. Sağlıklı bir mutfağı olan Antalya'da C vitamin dolu meyveler , sağlıklı sebzeler ve deniz ürünleri yer almaktadır. Tatil için gittiğimiz bu şehirde aslında bilmediğimiz çok fazla lezzetli yöresel yemek bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak zeytinyağlı yemekler bulunan Antalya mutfağında bu kültür hakimdir. Şehrin yöresel yemekleri arasında Hülüklü Çorba, Tandır Kebabı, Toros Salatası ve Zerde yer almaktadır. Ayrıca portakal ve greyfurt gibi turunçgillerden yapılan reçellerde oldukça lezzetlidir. Sizler için Antalya'nın yöresel yemeklerini listeledik. Aşağıdaki yemeklerden damak zevkinize uyan tatları Antalya'ya giderek deneyebilirsiniz.

Hülüklü Çorba
Hülüklü Çorba

Bol tavuk etli, bol sarımsaklı ve bol yoğurtlu bir çorba olan Hülüklü Çorba yöre halkı tarafından Gülüklü olarak da bilinmektedir. Çorba içinde olmazsa olmaz köfte ve nohut bulunmaktadır. Bayramlarda ve düğünlerde vazgeçilmez bir yemektir.

Toros Salatası
Toros Salatası

Antalya mutfağına özgü olan ve sofraların vazgeçilmezi olan Toros Salatası, bol yeşilliğin bir araya gelmesi ile yapılır. İçerisinde maydanoz, roka, sumak, nane ve yeşil soğan bulunur. Antalya'da sağlıklı bir yemek istiyorsanız bu salatayı tercih edebilirsiniz.

Laba Dolması
Laba Dolması

Antalya Bölgesinin kaburga dolması olan Laba Dolması, kuzu kaburgaların önce hasşnayıp daha sonra yoğurt sürüp fırına verdikten sonra iç pilavını hazırlayıp doldurarak yapılan enfes bir lezzettir.  Kesinlikle denemeniz gereken bir lezzettir. Bu yemek ile misafirlerinize şov yapabilirsiniz.

Devamını Oku

Antalya Nerededir?

Türkiye'nin Akdeniz Bölgesinde bulunan Antalya, Toros Dağlarına paralel uzanan çevresi geniş ormanla ve mağaralar ile kaplı bir yerdedir. Bölgenin batısında yer alır. Komşu illeri Isparta, Muğla, Burdur ve Mersindir. Akdeniz Bölgesinin kıyısı olması ile birlikte ülkemizin turistik başkentlerinden biridir.

Antalya için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Antalya denilince akıllara yaz tatili gelir bu yüzden bu soruya en iyi cevap tabi ki yaz aylarıdır. Antalya Akdeniz iklimine sahip olduğu için yazlar sıcak ve kurak geçerken kış aylarında serin ve yağışlı geçer. Yıl içerisinde Antalya'nın sıcaklığı 18-20 derece arasında değişirken, yaz ayında bu sıcaklık 40 dereceyi görmektedir. Aslında Antalya'ya her mevsim gelebilirsiniz. Ancak deniz,kum ve güneş için geliyorsanız, Mayıs ile Ekim ayları arasında ziyaret edebilirsiniz. Ek olarak Temmuz ve Ağustos aylarına dikkat edilmelidir. Çünkü bu aylarda hava oldukça sıcaktır. Kültür turizmi ve antik kentler için geliyorsanız, yaz aylarının aksine sonbahar aylarını da tercih edebilirsiniz. Antalya'ya kışın gelecekseniz şiddetli yağışlara ve hortumları da göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü son yıllarda Antalya'da çok fazla bu tip olaylar görülmektedir. Bizim tavsiyemiz eğer tatilinizin kış ayında planlayacaksanız, Mayıs ayı gibi giderek erkenden yaz tatilini getirebilirsiniz.

Antalya Gece Hayatı

Tatilcilerin gözde yeri olan Antalya'da gece hayatı oldukça renkli ve eğlencelidir. Bu gece hayatı özellikle yaz aylarında oldukça kalabalıklaşmakta ve daha eğlenceli hale gelmektedir. İçerisinde yer alan gece kulüpleri, barlar, marina ve diskolarda sabahlara kadar eğlenmeniz mümkündür. Sabahları mavi tonların hakim olduğu denizin keyfini çıkarırken geceleri aşağıda sayacağım mekanlarda eğlenip güzel saatler geçirebilirsiniz. Bu yerler şehir merkezinin dışında Kemer, Alanya ve Kaş olabilir. Bu ilçelerin her birinde ayrı popüler mekanlar bulunmaktadır. Bu ilçelerden ilk olarak Kemer'e bakalım, gece hayatı denilince akıllara gelen bir yer olan Kemer'de çok güzel mekanlar bulunmaktadır. Bunlar Club Inferno, Aura Club, Jest Disco ve Monte Cristo Disco'dur. Bu kulüplerde yerli turistler kadar Rus ve Ukraynalı turistler de bulunmaktadır. Diğer bir ilçemiz olan Alanya köpük partilerin vazgeçilmez adresidir. Akşam 11'den sonra başlayan eğlence hayatı sabahlara kadar sürmektedir. Burada ki popüler yerler Hollywood Alanya, Havana Club, Robin Hood Bar, Sunflower Bar ve Queens Garden'dır. Kaş ilçesinde ise hareketlilik açısından diğer ilçeler kadar olmasa da oldukça eğlenceli bir yerdir. Antalya gece hayatının noktalarından olan Kaş'ta popüler mekanlar Barcelona, Hideaway Cafe & Bar, Queen Bar, Redpoint Club ve Old House Bar. Buralarda her türlü müzik çalan çeşitli yerleri bulmak mümkündür. Bu mekanların yanı sıra şehir merkezinde ve otellerde de gece hayatının keyfini çıkarabilirsiniz.

Antalya Festivalleri

Binlerce yıllık tarihi bir mekan olan Aspendos Antik Tiyatrosunda yapıla bir festival olan Uluslararası Opera ve Bale Festivali, büyüleyici ve muhteşem akustiğe sahip tiyatroda 1994 yılından beri her sene düzenlenmektedir. Kültür ve sanatın buluştuğu bu festivalde Dünyaca ünlü sanatçılar gelip performanslarını sergilemektedirler. Festivalin gerçekleştirildiği tarihi yer sayesinde en iyi opera festivalleri arasına girmeyi başarmıştır. Her sene yaklaşık beş bine yakın izleyicisi ile zaten bu başarısı kanıtlanmıştır. Opera ve Bale seviyorsanız keyif alacağınız bir festival olan Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivalini haziran ve temmuz aylarında katılabilirsiniz. Tarihi ve sanat dolu bir festival sizleri bekliyor.

Kaş Belediyesi tarafından her sene düzenlenen Likya Kültür ve Sanat Festivali, 1997 yılında başlayıp günümüze kadar hala devam etmektedir. Festival Kaş ilçesini hem ülkede hem de dünyaya tanıtıp insanları bir araya getirmeyi amaçlar. Bu festival sayesinde çok fazla kişiye ulaşarak Kaş'ın meşhur yemekler popüler yerleri ve kültürünü yakından öğrenebiliyorsunuz. İlçenin girişinden başlayıp, Cumhuriyet Alanına kadar devam eden büyük kitlelerin ve sanatçıların katıldığı yürüyüş ile gerçekleşir. Festival açılışında yöre dansları, kültürel etkinlikler ve yöresel yemekler tanıtılır. Halik için pek çok konser ve çocuklar için birçok etkinlik düzenlenmektedir. Kaş'ı ziyaretinizde mutlaka bu festivale katılmayı unutmayın.

Türkiye'nin en önemli film festivallerinden olan Altın Portakal Film Festivali, 1964 yılından beri düzenlenmektedir. Her yıl sonbahar mevsiminde Antalya'nın Kültür Merkezi ve Cam Piramit’te yapılmaktadır. Festivalin misyonu Türk sinema sektörüne hem manevi hem de maddi olarak destek sağlamaktadır. Ayrıca film yapımcıların kaliteli ve sanatsal filmler için teşvik içinde yapılır. Festival içerisinde pek çok film desteklenip izlenmektedir. Daha sonrasında jüriler tarafından seçilen filmlere kategorisine ödüller verilir. Buradaki ödül Oscar ödülüne benzer ancak buradaki altın renginde sol elinde portakal tutan bir kadın olan Venüs Heykelciği verilir.  Şenlik havasında yapılan bu film festivaline binlerce ünlü isimler gelmektedir ve buralarda ödüller almaktadırlar. Bu festival Antalya'ya oldukça katkı sağlamaktadır. Sadece yerli oyuncular değil yabancı oyunculara da ev sahipliği yapması ile birlikte ülkemizin turizmine de oldukça katkı sağlamaktadır.

Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali
Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali
Likya Kaş Kültür ve Sanat Festivali 
Likya Kaş Kültür ve Sanat Festivali 
Antalya Uluslararası Altın Portakal Film Festivali
Antalya Uluslararası Altın Portakal Film Festivali

TrustRail'in Önerdikleri

Kayıt Ol