İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Karadeniz Makaleleri
  3. Artvin Gezilecek Yerler

Artvin Gezilecek Yerler

Artvin

Artvin ili’nin ismini nereden almış olduğu tam bilinmemekle birlikte söylentilere bakılacak olursa bölgeye bir zamanlar hakimiyet kurmuş olan İskit beylerinin birinin isminden gelmiş olduğu düşünülmektedir. Artvin’in ekonomisi ise daha çok tarıma dayanmaktadır. Karadeniz Bölgesinin üretimde ilk sıralarda yer aldığı çay ve fındık üretimi de burada oldukça hakim olmaktadır.

Artvin’de Ziyaret Etmeden Dönmemeniz Gereken Yerler

Artvin Karadeniz Bölgesinde yer alıyor olması ile oldukça engebeli bir coğrafya’ya sahip olmaktadır. Artvin de doğa turizminin tüm kalıntılarını hissetmek mümkündür. Karla kaplı olan dağları başta olmak üzere yüksek dağların içlerinde oluşan krater gölleri ile de kartpostalları andırmaktadır. Ayrıca rafting ve kano gibi sporları ile bu sporların yapılmış olduğu Çoruh Nehri ve Barhal Çayı ile de ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatmaktadır.

Cehennem Deresi Kanyonu

Cehenem Deresi Kanyonu

Dünya üzerindeki sayılı kanyonlar arasında yer alan Cehennem Deresi Kanyonları Artvin Ardanuç karayolu üzerinde yer almaktadır. 500 Metre uzunluğunda olan bir kanyon vadi özelliği taşımaktadır. Görüntüsü itibariyle içleri ürpermeye yeten bu kanyonu muhakkak listenizde ön sıralara eklemenizi tavsiye ediyoruz. Kanyonu gezerken sert kayalıklara dikkat ederek ilerlemeniz olası kazaları da önleme adına büyük rol oynamaktadır. Dağların ortasında oluşmuş olan bu yapı adeta kartpostallara konuk olacak kadar eşsiz güzelliktedir. Fotoğraf albümünüzde yer edinmesini düşünüyorsanız mükemmel kadrajlar sizleri bekliyor. Yolculuk küçük ve dar yollardan geçerek devam etse de yolun sonunda sizi bekleyen o güzelliğe kesinlikle değecektir.

Borçka Karagöl

Borçka Karagöl

Adeta bir doğa harikası olarak tanımlanan Artvin Borçka Karagöl üzerine yapılan bir benzetmeden söz edecek olursak göl’ün “kuzeydeki doğa müzesi” ne benzetiliyor olması aşikardır. Heyelan gölünün oluşturmuş olduğu bu göl insana adeta huzuru sunuyor. Artvin’e yolunuz düştüğünde davetiye beklemeden çat kapı ziyaret edebileceğiniz bu eşsiz doğa harikasında temiz havası ile de adeta nefes aldığınızı hissedeceksiniz.

Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi

Tamamen doğal bir oluşum olan Mençuna Şelalesi konum olarak Artvin’in Arhavi ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Özellikle de Nisan ve Mayıs aylarında eriyen kar suları ile gürül gürül akan şelale soğukluğu ile tabiri caizse karpuzu yerinden çatlatmaktadır. Ulaşım için bir saat kadar süren bir patika yolu da aşmanız gerektiğini unutmayınız. Sularının 90 metre yükseklikten döküldüğü bu şelale aynı zamanda döküldüğü yerde de küçük bir göl oluşturmuştur. Suyunun soğukluğunu test etmek için az öncede söylediğim gibi yanınıza karpuzunu da almayı unutmayınız.

Dört Kilise Manastırı

Dört Kilise Manastırı

Tekkale Manastırı olarak da bilinmekte olup, Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı olan Tekkale köyünün kuzeyinde yer almaktadır. Kilise’nin tuğlaları gözlemlendiğinde “İsa David’i Korusun” yazısı dikkatleri çekerek manastırın tarihi Gürcü Kralı David dönemine dayandırılmaktadır. Manastırın toplam 4 adet şapeli bulunmasının yanı sıra bunlardan bir tanesi günümüze ulaşamamıştır. Barhal kilisesini de mimari açıdan andıran Dört Kilise Manastırı Antalya da gezilmesi gereken farklı mimariler arasında yer almaktadır. Kilisenin tüm olumsuzluklara rağmen günümüze kadar ulaşmış olan süslemelerini görmek için her mevsim ziyaret edebileceğinizi de unutmayınız.

Çifte Köprü

Çifte Köprü

Osmanlı dönemine ait olan bu köprü Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunmaktadır. Bu köprüye Çifte Köprü denilmesinin bir nedeni olarak da köprülerin birbirlerini tamamlayarak daire olma eğiliminde olmalarından gelmektedir. Köprü Kamilet vadisi üzerinden akan derenin üzerine kurulmuş olmakla birlikte bu dere aynı zamanda zengin bitki çeşidi ile de büyük ün sahibidir. Köprünün yapımında kullanılmış olan kesme taşlar ise yörede yer alan taş işçiliğinin önemini simgelemektedir.

Yaşam Tarzı Müzesi

Yaşam Tarzı Müzesi

Yaşam Tarzı Müzesinde Dikyamaç Köyünün ve bulunduğu çevrenin geçmişini hatırlatacak birçok eser bir arada sergilenmektedir. Ayrıca ilk olarak faaliyet gösteren Yaşam Tarzı Müzesinde halkın evlerinde önceden kullanmış olduğu eşyalarda sergiye açılabilmektedir. Artvin ilinin ilk etnografik müzesi olan bu müze birçok yerli ve yabancı turistin ortak uğrak yeri haline gelmiştir. Çevre köylerde yaşayan insanlarda müzeye destek olma adına eşya bağışında bulunmuşlardır.

Atabarı Kayak Merkezi

Atabarı Kayak Mekezi

Artvin Atabarı Kayak Merkezinde Aralık ayında açılan sezon Mart ayının sonlarına kadar devam etmektedir. Binlerce turistin akın ettiği kayak merkezine işin ilginç tarafı olarak bakılırsa daha çok yerli turistin ziyaret etmiş olduğu görülmektedir. Kayak yapamam diyorsanız pistlerin zorluk ve kolaylık derecelerinin de bulunduğunu unutmayınız. Artvin’in yaylasında yer alan bu kayak merkezi etrafında da ihtiyacınız olan her ne varsa bulmanız mümkündür. Aynı zamanda bölge de sadece kayak yapılmamakta merkezin etrafında konumlanmış olan tarihi alanlarda sizler için Artvin de gezilecek mekanları ister istemez artırmaktadır.

Yıldız Gölü

Yıldız Gölü

Yıldız gölü’nün o soğuk suyu sizleri korkutmasın. Yıldız Gölü bu suyunu eriyen kar sularından almaktadır. Bu soğuk suyun esintisi ile çevresinde yürüyüş yapanlar ya da kamp kuranlara rastlarsanız şaşırmayınız. Özellikle de yaz aylarında serinlemek için oldukça tercih edilen mekanlar arasında yer almaktadır. Fakat gölün temiz havası üzerine acıkma ihtimalinizi de düşünerek yanınıza mutlaka yiyecek almayı unutmayınız. Efeler köyü sınırları içerisinde bulunan bu göl suyunun serin olmasının yanı sıra tüm sıcaklığıyla sizleri beklemektedir.

Ciro Şelalesi

Ciro Şelalesi

Türkiye’nin En Uzun Şelalesi olarak da bilinen Ciro Şelalesi Erzurum Atatürk Üniversitesinden gelen bir ekibin yapmış olduğu çalışma sonrası bu ünvanı almıştır. Ciro Şelalesinin güzel bir görüntü sunuyor olmasının ana nedeni ise şelale’nin bütün olarak dökülmeyip, birden fazla basamak halinde 165 metre yükseklikten dökülüyor olmasıdır. Ulaşım esnasında köy içerisinde yer alan virajlı yolu takip etmeniz gerektiğini de unutmayınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Siz seyahate çıkmadan önce size seyahatiniz boyunca adeta bir bilet niteliğinde eşlik edecek olan rehberlik hizmeti sunmaya hazır.

Yorum Yap