artvin
KEŞFET

Artvin

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
1.7 ° / 11.8 °
Hangi
Bölgede
Karadeniz Bölgesi
Turistrail
Puanı
10 / 2.6
Gezme
Süresi
1 Gün

Artvin Hakkında

Ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin, coğrafya olarak zorlu ve engebeli bir yapıya sahiptir. Doğal güzellikleri bakımından bu zorluklar ve engebeler her yıl binlerce insan tarafından büyük bir zevkle aşılmaktadır. İlin kuzeyde Karadeniz ile sınırı bulunmaktadır. Tarihi bakımdan şehir incelendiğinde tarihinin MÖ 3000’li yıllara kadar dayandığı görülmektedir. Bu kanıya ise 1933 ve 1955 yıllarında Yusufeli ve Şavşat ilçelerinde yöre halkı tarafından bulunan bakır baltalardan dolayı varılmaktadır. Son nüfus sayımına göre ilin nüfusu 166.143 olarak bilinmektedir. Nüfus bakımından bakıldığında şehir ülkemizin en düşük nüfusa sahip sondan 5. Şehridir. Toplamda şehirde 9 ayrı ilçe bulunmaktadır. Nüfus çoğunluğu ise merkez ilçelerde toplanmıştır. Hopa, Borçka, Arhavi ve Yusufeli ilçeleri yoğun nüfusun bulunduğu ilçelerdendir.Türklerin atası olarak bilinen Hurriler MÖ 2000 yıllarında bu bölgede küçük devletler kurmuştur. MÖ 1360 yılında ise bu bölgeye Hitit kralı 2. Murşit hakim olmuştur. Urartular ise şehre MÖ 1200 yıllarında hakim olmuştur ve şehir merkezi Van olan ülkenin bir parçası olmuştur. MÖ 680 yıllarından itibaren başlayan İskit akınına bu devlet de dayanamamıştır. Şehir bu dönemde İskitlerin kontrolü altına girmiştir. İskitler Yunan Tarihçi Heredota göre şehri askeri bir üs olarak kullanmıştır. Bu bakımdan şehrin önemli bir yapısı bulunmaktadır. Bundan sonraki dönemde ise şehir pek çok farklı medeniyetin boyunduruğu altına girmiştir. Son olarak ise şehir Osmanlı himayesine girmiştir. Bu dönemden sonra 1828 yılında Osmanlı topraklarına saldıran Ruslar şehri ele geçirmiştir. Fakat bu hakimiyet 1829 yılının haziran ayında imzalanan Edirne anlaşması ile son bulmuştur. Şehir daha sonra yeniden Osmanlı topraklarına dahil olmuştur. Coğrafi konumundan dolayı şehir daha sonra da pek çok kez istila edilmiştir. 23 Şubat 1921 yılında Gürcüler ile TBMM arasında imzalanan anlaşma sonrasında tekrardan Türk egemenliği altına girmiştir. 1921 yılından sonra Artvin ilinde yeniden Türk bayrağı dalgalanmaya başlamıştır. Şehrin isminin kaynağı tam olarak bilinmemektedir. İskitler döneminde şehre Artvani ismi verildiği düşünülmektedir. Osmanlı döneminde ise şehir Artvini olarak anılmıştır. 1956 yılında 5 Şubat günü alınan bir karar ile şehir bu günkü ismi ile anılmaya başlanmıştır.

Ekonomik bakımdan şehir için söylenecek en önemli söz tarımdır. Şehirde tarımcılık ve tarıma dayanan endüstriyel üretim yapılmaktadır. Bunların yanı sıra Karadeniz bölgesinde olmasından kaynaklı fındık ve çay üretimi de şehrin ekonomisini canlandırmaktadır. Tarihi yapısı yanında doğal güzellikleri ile de dikkat çeken Artvin, gelen her misafirini kendine hayran bırakacak şekilde uğurlamaktadır. Sadece doğal güzelliği bulunmayan şehrin, tarihi ve kültürel anlamda da zengin bir yapısı bulunmaktadır. Son dönemlerde il doğa turizmi açısından önemli bir merkez haline gelmiştir. Tarihi olarak ise geçmiş dönemde burada yaşayan uygarlıkların kalıntıları bulunmaktadır. Bölgede yer alan manastırlar, kiliseler, cami ve köprüler bölgeyi turizm merkezi haline getirmiştir. Çoruh nehri üzerinde ve Bardal çayı üzerinde yapılmakta olan rafting & kano gibi alternatif sporlar da şehri oldukça çekici hale getirmektedir. İlin sembolü ise boğadır.

Artvin Gezilecek Yerler

Artvin gezilecek yerler bakımından zengin bir dokuya sahiptir. Şehirde doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi güzellikler de yer almaktadır. Şehirde gezilecek olan yerler sadece şehir merkezi ile sınırlı değildir. Bölgede gezmek için şehir merkezi dışında çevre ilçelere hatta köylere dahi gitmek gerekmektedir. Şehir merkezi oldukça küçük olan bu doğa harikası ilimizi gezmek için2 ya da 3 günü gözden çıkarmanız gerekmektedir. MÖ 3000 yıllarına kadar dayanan tarihi, eşsiz doğa güzelliği ile Artvin gezmeye doyulmayacak bir şehirdir. Şehir gelişimini daha çok doğa turizmine yönelik olarak gerçekleştirmektedir. Artvin gezme açısından geniş alana yayılmış bir yerdir.

Dolishane Kilisesi
Dolishane Kilisesi

Kilise 10. Yy yapılmıştır. Bagratlı kral Sumbath tarafından yapılan bu kilise şehirde geçmişten günümüze kadar tarihe tanıklık etmektedir. O dönemden bu güne kadar sağlam kalmayı başarmıştır. Kilise Artvin’in merkez ilçesine bağlı olan Hamamlı köyünde bulunmaktadır. Aslında bu yapı ilk olarak manastır şeklinde inşa edilmiştir. Fakat günümüze yapının sadece kilise kısmı kalmıştır. Kilisenin güney cephesinde bir güneş saati bulunmaktadır. Bu eser yapıldığı dönemin özelliklerini taşımaktadır. Dolishane kilisesi tüm ömrü boyunca kilise olarak yer almamıştır. Bir dönem İslamiyet ile birlikte kilise cami olarak da kullanılmıştır. İç duvarında freskler bulunan yapı camiye çevrilirken tahrip edilmiştir. Bu freskler badana ile kapatılmıştır. Artvin merkeze yaklaşık 6 km kadar uzaklığı bulunan kilise, Berta köprüsü civarında yer almaktadır. Şavşat- Artvin yolundan bu kiliseye ulaşmak mümkün olacaktır.

Kaçkar Yaylası
Kaçkar Yaylası

Karadeniz bölgesinde yapılan her gezi için mutlaka yaylaya çıkılmaktadır. Ünlü yayları ile hepimizin merak ettiği bölge Artvin ile de yeni ünlere kavuşmaktadır. Bölgeyi ve şehri ünlü hale getiren ve herkes tarafından bölgenin bilinmesini sağlayan yaylalardan biri de Kaçkar yaylasıdır. Yayla, Kaçkar Dağlarının hemen güneybatısında yer almaktadır. Şehir merkezine olan uzaklığı ise 60 km kadardır. Şehrin ismi anıldığında herkesin ilk aklına gelen yer bu yayla olmaktadır. Yaylanın denizden yüksekliği 3328 m kadardır. Ayrıca yayla içinde Artvin belediyesi tarafından yapılan bungalov evleri de bulunmaktadır. Yaylada yatılı kalmak isteyenler için belediye elektrik ve su gibi olanaklar ile bu evleri yaptırmıştır. Kaçkar yaylası Kaçkar dağına tırmanmak isteyenler için bir ara mola yeri olarak görülmektedir. Bol soğuk suyu bulunan yaylada ayrıca kamp yerleri de bulunmaktadır. Dağın yüksek kesimlerine rehbersiz çıkmak sıkıntılı olabilir. Bu bakımdan tırmanış esnasında bölge konusunda bilgili biri ile hareket etmek gerekmektedir. Çakal ya da tilki gibi yabani hayvanlara da bu bölgede rastlamak mümkündür.

Atatepe
Atatepe

Ülkemizin en büyük Atatürk heykeli bu tepede yer almaktadır. Tepe şehrin en önemli turizm alanlarından biri haline gelmiştir. Yasal sıkıntılardan dolayı 5 yıl boyunca kullanılamayan tepe günümüzde açık bir şekilde bulunmaktadır. Şehrin en yüksek yerlerinden biri olan Atatepe, şehri gözlemlemek için ise ideal bir noktadır. Bu tepede yer alan devasa Atatürk heykeli ise Atatürk’ün Büyük Taarruz Zaferi öncesindeki duruşunu simgelemektedir. Afyon Kocatepe’de duruşunu örnek alarak bu anıt yapılmıştır. Aslında Atatepe bir nevi şehrin seyir terasıdır. Bu bakımdan da yerli ya da yabancı pek çok turist tepeye uğramadan şehirden ayrılmamaktadır. Burada belediye tesisleri de yer almaktadır. Şehri izlemek üzere buraya gelen insanlar restoran ve kafeteryadan rahat bir şekilde gözlem yapmaktadır. Ayrıca burada bir de sosyal tesis yer almaktadır.

Devamını Oku

Artvin Mutfağı

Artvin mutfağı hamur işleri ya da etli yemekler olarak ayrılabilir. Her biri farklı lezzetler ile dolu olan bu yemekler farklı kültürlerin birleşiminden oluşmaktadır. Artvin mutfağı çevre iller yanında Kafkas gibi sınırın diğer tarafında bulunan bölge mutfakları ile de etkileşime girmiştir. Şehir ile bütünleşen bazı tatlar ise her kesime hitap edecek lezzetler değildir.

Şalgam Pancar Yemeği
Şalgam Pancar Yemeği

Yöresel lezzetler listesinde Artvin içinde yer alan ilginç bir lezzettir şalgam pancar pilavı. Aslında şalgam bir diğer adı ile pancar anlamına gelmektedir. Bu yemek için ilk olarak şalgamların kesilmesi ve temizlenmesi gerekmektedir. İsteğe bağlı olarak yemeğe farklı tatlar da eklenebilir. Domates bu lezzetler arasında yer almaktadır. İsteyen bu yemeğe domates ekleyebileceği gibi istemeyen eklemez. Aynı şekilde isteğe bağlı olarak garnitür de yemeğe eklenmektedir. Bu lezzetler yağda kavrularak enfes bir hal almaktadır. Yemeğin en güzel yanlarından biri de lezzeti ile beraber besin değerinin de yüksek olmasıdır. Değişik lezzetler arayanlar ve ülkeni her yerinde bulunabilen bir yöresel yemek yemek istemeyenler bu lezzeti mutlaka denemelidir.

Mısır Ekmeği
Mısır Ekmeği

Tüm Karadeniz için temsilci olan bu ekmek ilden ile dahi değişiklik göstermektedir. Ekmek sadece Artvin değil diğer tüm Karadeniz illerinde de vazgeçilmezdir. Hatta bu lezzet şehir dışına da çıkmıştır. İstanbul’da yer alan pek çok balık restoranında mısır ekmeği demirbaş olarak yer almaktadır. Yapımı basit olan bu ekmeğin malzemeleri de oldukça azdır. Mısır ununa tuz, süt, yoğurt ve bol tereyağı katışarak yapılır. Elbette tereyağının yöresel olması damakta oluşan lezzeti arttırmaktadır. Bu lezzetin ismi bazı yerlerde ‘’ çadi’’ olarak bilinmektedir. Bu isim gürcü kökenli bir isimdir. Ayrıca bu ekmek sayesinde Karadeniz insanı bayat mısır ekmeklerini ziyan etmemenin de yolunu bulmuştur. Bayat mısır ekmekleri minik minik doğranarak tereyağında kızartılarak yeni bir yemek haline gelir. Tereyağında kızartılan bu ekmeğin üstüne çökelek eklemektedirler. Böylece ortaya kalacao kardeşi çıkmaktadır.

Kaygana
Kaygana

Karadeniz yöresinin otlu krebi olarak bilinmektedir. Yemeğin yapımı oldukça basittir. Bu yönüyle kahvaltılar için vazgeçilmez olmaktadır. Yemek için gerekli malzemeler, yumurta, un, süt, maydanoz, dereotu, yeşil soğandır. Bu malzemeler ile yapılan kaygana hem kahvaltılar için hem de yemekler için dayanılmaz bir lezzet haline gelmiştir. Besleyici ve hafif tarifleri ile Karadeniz mutfağı bize çok çeşit sunmaktadır. Kaygana ancak Artvin yöresinde yendiğinde esas lezzetini verecektir. Yöresel ürünler ile yapılan bir yemeğin tadını hiçbir kopyası tutamaz. Bu bakımdan Artvin geziniz sırasında bu yemeği mutlaka deneyin.

Artvin Nerededir?

Ülkemizde pek çok noktaya oldukça uzak konumda yer alan Artvin, Doğu Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Çevresinde bulunan iller ise Ardahan, Erzurum, Rize ve Karadeniz’dir. Şehrin kuzeydoğu sınırı ise Gürcistan bölgesi ile sınırdadır. Şehrin diğer illere göre farklı bir coğrafi yapısı bulunmaktadır. Bu yapı ile şehir eşsiz bir coğrafyanın da sahibi olmaktadır. Ayrıca bu durum şehri diğer bölgelerden son derece keskin şekilde ayırmaktadır. Artvin Anadolu içinde en nadide yerlerden biridir. Bölgede bulunan Heybetli dağları, flora ve fauna bakımından zengin ormanlar, krater gölleri ve birbirinden zengin doğal güzellikleri bölgeyi en güzel bölgeler haline getirmiştir. Ayrıca tüm bunlara ek olarak şehrin 5000 yıla yakın olan geçmişi şehri özel bir alan haline getirmektedir. Bölge ülkenin pek çok yerine uzak kalsa da bu nadide güzellikleri görmek için her yıl onlarca insan şehri ziyaret etmektedir. İstanbul ilinden bölgeye yapılacak gezide Karadeniz bölgesinin pek çok ili de ziyaret edilebilir. Böylece yapılacak olan ziyaret geniş bir zaman dilimine yayılarak daha eğlenceli bir hal alacaktır.

Artvin için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Mevsim bakımından Artvin tipik bir Karadeniz iklim bölgesi olarak bilinmektedir. Bu bakımdan da şehir için ziyaret dönemleri bu mevsime göre ayarlanabilir. Karadeniz mevsimi her mevsim yağış alan bir mevsimdir. Fakat bölge kış aylarında kar yağışı ve soğuğun etkisi ile oldukça soğuk olacaktır. Bu bakımdan şehre özellikle kış turizmi için gidilmeyecekse farklı mevsimlerde gidilmesi tavsiye edilir. Artvin ilini ziyaret etmek için ideal dönem bahar aylarıdır. İlkbahar öncelikli olmak üzere sonbahar da şehir için ideal ziyaret mevsimi olacaktır. Bu mevsimde Karagöl kenarında yapılacak yürüyüş özel bir manzara ile süslenecektir. Göle karşı içilecek çay gezinizi daha da anlamlı hale getirecektir. Bölgede her dönem yağış olması biraz sıkıntılı durumlar oluşturmaktadır. Fakat bu yapılacak gezileri etkileyecek kadar uzun süreli olmayacaktır. Şehir için yapılacak gezilerde yağmurdan dolayı gün opsiyonu bulundurmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Şehirde yıl boyunca ortalama sıcaklık 0 derecenin altına düşmemektedir. En soğuk ay için ilde ölçülen sıcaklık ise 2,8 derece olmaktadır. En sıcak ay ortalaması ise Artvin için 21 derece olarak ölçülmektedir. En sıcak ay temmuz ayı olurken şehrin en soğuk ayı ise şubat ayı olmaktadır. Şehirde en fazla yağış aralık ayında ölçülmektedir.

Artvin Gece Hayatı

Gece hayatı Artvin için genelde bar, otel ve cafelerden oluşmaktadır. Bunlar dışında şehirde sayısı az olan mekanlar da bulunmaktadır. Şehrin yapısına uygun olan bu mekanlarda sabaha kadar eğlenceli bir ortam sizleri beklemektedir. İl için gece hayatı denildiğinde ilk akla gelen bölge Hopa olmaktadır. Bu ilçe gece hayatı bakımından şehrin bütün yükünü omuzlamaktadır. Gece hayatında Hopa’nın bu kadar gözde olmasının sebebi ise Batum’a olan yakınlığıdır. Bu bölgeye yakın olan ilçede pek çok bar bulunmaktadır. Bölgede yer alan Limit Pub bunlardan biridir. Gayet seviyeli ve hoş bir mekan olan bar. Artvin ile özdeşleşmiş bir isime sahiptir. Teras Resto Bar da yine bölge ile bütünlük içerisinde olan bir mekandır. Artvin kent merkezinde bulunan mekan, sıcak bir ortama sahiptir. Güler yüzlü çalışanları ile mekanda rahat edilmektedir. Mekanda canlı müzik eşliğinde sabaha kadar oturmak mümkündür. Eşsiz bir Artvin gezisi için mekan ziyaret edilebilir. Xlarge Cafe de şehirde gece hayatı için iyi bir alternatif olacaktır. Kent merkezinde bulunan mekan iyi bir menüye de sahiptir. Harika bir de dekoru bulunan mekanın canlı müziği de bulunmaktadır. Böylece mekanda sabaha kadar hoş vakit geçirmek mümkün olacaktır. Geceniz Artvin gecelerinde daha renkli bir hal alacaktır.

Artvin Festivalleri

Artvin heyecanlı bir gezi arayanlar için en doğru gezi durağı olacaktır. Sıradan bir gezi istemeyenler şehirde adrenalini en yüksek seviyede hissedecektir. Artvin bu anlamda ülkemiz içinde en doğru adreslerdendir. Şehirde yapılan festivallerde bu heyecandan nasibini almaktadır. Artvin Motofest şehrin adrenali yüksek festivalleri arasında yer almaktadır. Festivali şehrin motosiklet kulübü düzenlemektedir. Temmuz ayında gerçekleşen festival, 27- 28- 29 temmuz’da gerçekleşmektedir. Artvin Kafkasör yaylasında düzenlenen etkiliğe yerli ve yabancı pek çok turist katılmaktadır. Festival tarihleri yıldan yıla değişiklik göstermektedir. Bu yıl 9 düzenlenen festival ünlü motorcuları da ağırlamaktadır. Motosiklet yarışları haricinde festivalde değişik gösteriler de yer almaktadır. Ayrıca yine festival içinde farklı konserlere de yer verilmektedir. Uluslararası Tulum ve Gayda Festivali yine ilde düzenlenen eğlenceli festivaller arasında yer almaktadır. Yöre ezgilerini dinlemek isteyenler ve özellikle gayda merakı olanlar mutlaka bu festivale katılmalıdır. Özellikle gitmişken yörenin bütün özelliklerini öğrenmek isteyenler için bu festival çok büyük bir fırsattır. Uluslararası Tulum ve Gayda Festivali kapsamında tam 9 ülkenin dans topluluğu bir araya gelmektedir. Festival kapsamında ayrıca farklı gayda türleri de çalınmaktadır. Festival için binlerce insan şehre akın etmektedir. Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat festivali de yine şehir için önemli olan festivaller arasında yer almaktadır. Şehir genelinde en fazla katılım bu festival için gerçekleşmektedir. Her yıl haziran ayında gerçekleşen festival, adını da düzenlendiği yayladan almaktadır. Yaylada festival boyunca halk dansı gösterileri yapılmaktadır. Ayrıca festival içinde konserler, kortej yürüyüşü ya da galeri gibi pek çok etkinlik yer almaktadır. Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat festivalini diğer festivallerden farklı kılan özellik ise festivalin sanat ağırlıklı olmasıdır. Festivalin en eğlenceli ve farklı aktivitesi ise boğa güreşleri olmaktadır. Festival kapsamında pek çok boğa, boğa güreşi alanına getirilmektedir. Burada boğaların yarışını ise binlerce misafir seyretmektedir. Festival için sadece yöre insanları değil şehir yakınlarından ve şehir dışından da pek çok katılım gerçekleşmektedir. Festival için pek çok ünlü de bölgeye gelmektedir. Genel olarak eğlenceli ve sanat ağırlıklı geçen festival tarihine göre gezi planlaması yapılabilir. Böyle bir gezi içinde yörenin pek çok ayrıntısına da hakim olunacaktır. Böylece eğlenceli e sanat dolu bir gezi yapılmış olacaktır.

Uluslararası Tulum ve Gayda Festivali
Uluslararası Tulum ve Gayda Festivali
Artvin Motofest
Artvin Motofest
Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat festivali
Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat festivali

TuristRail'in Önerdikleri

Kayıt Ol