İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Atina Gezilecek Yerler

Atina Gezilecek Yerler

Atina Gezilecek Yerler

Atina Yunanistan’ın başkenti olmasının yanı sıra aynı zamanda en kalabalık şehri olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Avrupa’nın tarihi başkenti konumunda yer alan Atina‘ya ilk yerleşim yerlerinin yapılma zamanı Neolatik Çağ’a kadar uzanmaktadır. Birçok görkemli anıtları da bünyesinde barındıran Atina Yunanistan’ın başkenti de olduktan sonra herkes tarafından çok daha fazla ilgi odağı olma yolunda ilerlemiştir.

Atina’nın Cazibesini Yakından Keşfedin

Daha önceleri küçük bir taşra köyü olan Atina Yunanistan‘a olan bağımsızlığından sonra çok daha fazla önem teşkil etmeye başlamıştır. II. Dünya Savaşı sırasında ufak çaplı da olsa hasar almış fakat yine de ilerlemekte hız kesmemiştir. Sadece tarih ile kalmayıp Atina’nın edebiyat dünyasına da oldukça katkısı olduğu bilinmektedir. Geçmişe olan ilginiz ürünlere de yansısın istiyorsanız Atina size pek çok geçmişe dayanan eseri bir arada sunmaktadır. Bu eserleri satın alabileceğiniz mekanları da seyahat listenize eklemeyi unutmayınız.

Parthenon

Parthenon
Parthenon

Burası Atina’ da yer alan Akropolis içerisinde bulunuyor. Aynı zamanda Atina Parthenos Tapınağı olan bu yapının tanrıça Athena için inşa edilmiş olduğu bilinmektedir. Sizlere Yunan mimarisinin tüm güzelliğini görme imkanı sunan yapının beyaz olması sizleri şaşırtmasın beyaz olmasının yanı sıra oldukça ihtişamlı bir yapı olmaktadır. Tarih boyunca uğramış olduğu hasarları telafi adına restore çalışmalarından geçtiği bilinmektedir.

Atina Agorası

Atina Agorası
Atina Agorası

Müzesinin de var olduğu Atina Agorası yeşillikler arasında sizleri karşılıyor. Oldukça etkileyici olan bu mekanı rotanız Atina’ysa muhakkak seyahat listenizde de yer vermiş olmalısınız. Diğer müzelere kıyasla daha sakin bir yerde konumlanmış olan Atina Agorası eski şehir olarak bilinen alanda bulunmaktadır.

Akropolis

Akropolis
Akropolis

Akropolis ismi aslında bir yükselti anlamında kullanılmakta olup, Eski Yunan kentlerinde merkezde bulunan yükseltilere verilen genel bir isimdir. Atina Akropolisi aralarında en ünlü olanı olarak biliniyor. Müzede bunların yanı sıra pek çok irili ufaklı eserleri de görmeniz mümkündür.

Church of Kapnikarea

Church of Kapnikarea
Church of Kapnikarea

Ermou caddesi üzerinde konumlanmış olan Church of Kapnikarea kilisesi mimarisi ile oldukça ilgi çekici konumdadır. Eski olmasının yanı sıra küçük bir kilise burası. Bulunmuş olduğu konum işlek olmasının yanı sıra eski dükkanların hüküm sürdüğü de aşikardır. Alışveriş yapabileceğiniz bu cadde üzerinde yer alan kiliseye göz atmadan dönmeyiniz.

Ermou Caddesi

Ermou Caddesi
Ermou Caddesi

İstanbul’un İstiklal Caddesi var ise Atina’nın da Ermou Caddesi var diyelim. Trafiğe de kapalı olmasının vermiş olduğu keyif ile rahatça bir gezinti sağlayabilirsiniz. Mağaza adına tüm aradığınız ürünlere ulaşabilme imkanına da sahip olmaktasınız. Yazın dondurma ve limonataları ile sizi bekleyen kafelerinin yanı sıra kışın da közde mısır, kestane ve salep sizlere eşlik edecektir.

Psirri

Psirri
Psirri

Burası Atina’nın renkli bölgelerinden bir tanesi olmakta. Karşısında sanat akademisi de yer almasından dolayı orayı da ziyaret etmenizi öneriyoruz. Sokaklarının rengine kapılıp kafelerden gelen canlı müzik ile beraber kendinizi anın akışına bırakacağınız Psirri sizi bekliyor.

Plaka

Plaka
Plaka

Bir semt olmasının yanı sıra Akropolis’in eteklerinde yer alıyor olmasından dolayı da Monastraki Meydanı ve Sintagma Meydanı ortasında konumlanmıştır. Şehrin en hareketli bölgesi olmasının yanı sıra Atina’nın eski şehir bölgesi olarak bilinmektedir. Plaka da konaklamak isterseniz otellerin Akropolis manzaralı olduğunu da sizlere hatırlatalım. Eğer günübirlik bir seyahat planınız var ise Yunanistan’ın ünlü tavernalarında mola verebilir hediyelik eşya sayılan dükkanları gezerek sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Hadrian’s Library

Hadrian's Library
Hadrian’s Library

Hadrian’s Library Plaka yakınlarında konumlanmıştır. Etrafında birçok kalıntı ve sütun ve tapınaklardan kalan kalıntı bulunmaktadır. Dolayısıyla da mekan sizleri adeta el değmemiş bir tarihe davet ediyor. O sütunların bugün hala ayakta kalmış olması bir hayli ilgi çekici durmalarını sağlamıştır.

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Ulusal Arkeoloji Müzesi
Ulusal Arkeoloji Müzesi

Metroyla kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu müze Atina’da ziyaret edilmesi gereken yerler arasından ilk sıralarda bulunmalıdır. Müzede antik Yunan uygarlığına ait pek çok esere ulaşmanız da mümkündür. Aynı zamanda dünyanın en büyük antik müzesi arasında yer almasından dolayı uyandırmış olduğu çağrışımla herkesi kendisine çekmeyi başarıyor.

Prison of Socrates

Prison of Socrates
Prison of Socrates

Prison of Socrates aranıpta bulunması gereken yerlerden bir tanesi. Tesadüfen ulaşmanızın biraz zor olduğu bu mekanı sanki sizden başka kimseler keşfetmemiş de bilmiyorcasına bir hal ile karşılaşıyorsunuz. Bu mağara Sokrates hapishanesi olarak da bilinmektedir. Kısa tırmanış ile aramaya değer olan bu alanı sizlerde yerinde görerek karar veriniz.

Atina Parlamento Binası

Atina Parlamento Binası
Atina Parlamento Binası

Yunan Parlamentosu Yunanistan’ın tek meclisli yasama organını oluşturmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere üst düzey demokratik bir kurum olan bina görkemli yapısı ile adeta herkese meydan okur konumdadır.

Dromeas

Dromeas
Dromeas

Kırık camlar her ne kadar yerine oturtulması mümkün olmasa da Dromeas ile bu tezi biraz çürütmüş olacağız. Binlerce kırık cam parçasından meydana gelmiş olan bu ihtişamlı heykel Atina’da Hilton Otelin yakınlarında yer almaktadır. Heykelin bakıldığında bir koşucuyu simgeler niteliktedir. Camdan heykel olur mu? hemde kırık camlardan diyorsanız buyurun rotanızı çevirin.

Sintagma Meydanı

Sintagma Meydanı
Sintagma Meydanı

Atina’da en güzel ve aynı zamanda da en önemli olan meydan olarak bilinmektedir. Yunan dilinde bu meydan Anayasa Meydanı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda da Parlamento Binası‘nın bulunduğu meydan da bu binanın önünde yer alan kime ait olduğun bilinmeyen asker anıtı da oldukça dikkat çekici durmaktadır. Bir diğer şaşırtıcı unsur ise buradaki askerlerin hepsi pileli eteklerle ve ponponlu ayakkabılarla nöbet tutmaktadırlar.

Plato’s Academy Park

Plato's Academy Park
Plato’s Academy Park

Günümüzde parkın içerisinde yer alan kalıntılara rastlanılmıyor olsa da antik tarihi alan olan Plato’s Academy Park Atina’nın eteklerinde konumlanmasından dolayı şehrin biraz dışında kalmaktadır. Felsefe ve tarihe ilgisi olanların öncelikle ziyaret etmesini öneriyoruz. Bölge’nin biraz ihmal edilmiş olduğu aşikar iken her ne olursa olsun listenizde bulunsun.

Likavittos

Likavittos
Likavittos

Atina’nın en yüksek noktası olan Likavittos Tepesi yürüyerek çıkmanıza da olanak sağlamaktadır. Yürümeyi tercih etmeyen ziyaretçiler için de telefirik adeta kurtarıcı olmaktadır. Atina manzarasını doyasıya seyredebileceğiniz bu tepede aynı zamanda bir kilise restoran da bulunuyor. Gün batımını seyre dalmak için ideal bir tepe denilebilir. Atina’ya yolunuz düşerse gün batımı keyfini’de Likavittos Tepesinde çıkarmalısınız.

Zeus Tapınağı

Zeus Tapınağı
Zeus Tapınağı

Akropolise biletiniz ile birlikte burayı da gezme şansınız olduğunu unutmadan hatırlatmış olalım. Atina’nın merkezinde bulunan Zeus Tapınağı eski olmasından kaynaklı yıkık dökük bir halde olsa da ayakta duran bazı sütunları da bulunmaktadır. Kalıntıları ile de adeta büyüleyici olan bu tapınak görenleri büyülemeye devam etmektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Siz seyahate çıkmadan önce size seyahatiniz boyunca adeta bir bilet niteliğinde eşlik edecek olan rehberlik hizmeti sunmaya hazır.

Yorum Yap