avrupa kıtası
Tarihi Yolculuk Haritası

Avrupa

DAHA FAZLA

Avrupa'ya Hoşgeldiniz

Dünyanın en gelişmiş ve en önemli ülkelerini barındıran Avrupa kıtasına hoş geldiniz. Avustralya kıtasından sonra en büyük ikinci kıta olan Avrupa Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 ülkesinin 7'sini barındırması ile birlikte oldukça popüler bir kıtadır.  Dünya ekonomisinin üçte birini barındırması ile oldukça önemlidir. Gençlerin eğitim hayallerini süsleyen, gezilecek yerleri, sanat ve kültürü ile harika bir kıtadır. Yüksek yaşam standartları, kariyer imkanları, düşük işsizlik oranları ve eğitim olanakları ile oldukça çekicidir. Bu nedenlerden dolayı burada yaşayan insanlar iyi eğitilmiş bireylerden oluşmaktadır. Bilim ve teknolojide oldukça ilerlemişlerdir. Fazla doğal kaynakları olmasa da bu eksikliklerini sömürgecilik sistemleri ve eğitimli insanları ile kapatmışlardır. Bu sebeplerden dolayı da siyasi güçleri de oldukça fazladır. İçerisinde yer alan ülkeleri bir arada tutmak için siyasi ve askeri güçlerini birleştirip pek çok birlikler kurmuşlardır. Bu birlikler Avrupa Birliği, UNESCO , NATO, Birleşmiş Milletler, Varşova Paktı'dır. 

Bu kıtada bu birliğe üye olanların para birimi Euro'dur. Simgesi ise . Ancak bazı ülkeler bu para birimini kabul etmez ve kendi para birimlerini kullanmayı tercih ederler. Ülkelerin yasası ise Avrupa Birliği yasalarıdır. Avrupa'da herhangi bir ülkeyi ziyaret etmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Ayrıca bu ülkeler kendi içlerinde sınır kontrolü bulundurmazlar ve Avrupa vatandaşları serbest dolaşma hakkına sahiptir.

Kültürünü ve mirasını koruduğu için tarihi hakkında çok fazla şey bilmekteyiz.  İlk olarak Avrupa kelimesinin anlamı Güneşin battığı yer olarak geçmektedir. Bu isimi ilk olarak Fenikeliler Erep olarak  kullanmıştır, daha sonra ise Yunanlılara  bu kelimeye  Europe demiştir. Mitolojide ise Finika kralının kızının ismidir. Avrupa ilk çağlardan beri büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler ise kilise egemenliğine hakim olduğu için uzun yıllar boyu Avrupa'da dinin etkisi ile Orta Çağ gelmemiştir. Ancak dinin etkisi ile oldukça güzel mimariler sergileyip günümüze kadar ulaşmalarını sağlamışlar. Karanlık Çağ'dan çıkan Avrupai Aydınlanma Çağı ile Reformlar, Coğrafi Keşifler ve Rönesans gelişmiştir. Bunlar gelişmesi ile birlikte bilim, sanat, teknoloji ve mimari eserleri gelişerek günümüzde ki Avrupa'nın oluşmasına katkı sağlamıştır. Her ne kadar çok gelişmiş olsa da Avrupa son yüzyılda iki büyük dünya savaşı geçirmiştir. Günümüzde bunların etkisinden kurtularak kendilerini daha da geliştirmeye devam etmektedirler. Yüzyıllardır savaşların merkezi olan bu kıtada tarihe büyük olayları ile geçmiştir.

Nüfus ve Yüzölçümü

741.886.342 Nüfus Sayısı
10.180.000 km2 Yüz Ölçümü

Avrupa Kıtası'nın Nüfusu ve Yüzölçümü yukarıda gördüğünüz gibidir. Avrupa Kıtası Nüfusu 741.886.342 , Avrupa Kıtası’nın Yüzölçümü 10.180.000 kilometrekaredir.

Avrupa Kıtası Haritası

Avrupa Kıtasıi Asya'nın batısında , Afrika'nın kuzeyinde ve Amerika'nın doğusunda yer almaktadır.

Avrupa Kıtası'ndaki 64 adet ülke bulunmaktadır. Bunların 43'ü Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ülkelerdir. Hem Avrupa'da bulunup hem de Avrupa tarafından tanınmayan ülke sayısı ise 6'dır. Yarısı Avrupa'da yarısı farklı kıtada bulunan ülke sayısı ise 7'dir.

Avrupa'nın Özellikleri

Avrupa Kıtası Atlas Okyanusu, Akdeniz ve Kuzey Buz denizi ile çevrilidir.  Kıtanın büyük bir bölümü plato ve ovalar ile çevrili olmaktadır. Yüksekti ortalaması oldukça düşük olsa da en yüksek yeri Alp Dağları'dır. Ayrıca Fransa'da yer alan Mont – Blanc Dağları ve Norveç ve İsveç'in sınırlarını oluşturan İskandinav Dağları takip etmektedir. Avrupa Kıtasının Kuzey Kutbuna yakın olması nedeniyle buzulların oluşturduğu şekillerde bu kıta çevresinde yer almaktadır. İsveç, Norveç ve Finlandiya ülkelerde buzulların oluşturduğu şekillere çok fazla rastlanılmaktadır. Bu saydığımız ülkelerde fiyortlar , sirk gölleri, morenler ve buzul vadileri bulunmaktadır. Ek bir bilgi olarak Dünya'nın en fazla göle sahip olan ülkesi Finlandiya'dır. Kıta göl , nehir ve akarsular bakımından oldukça zengindir. İlk Çağlarda bile şehirlerin çoğu nehir kenarlarından kurulmuştur. Yükseltinin az olması ile nedeniyle  akarsu yatakları oldukça dengelidir. Bunun sonucunda Avrupa bu akarsulardan neredeyse çok az enerji üretebilmektedir. Çünkü akarsular çok fazla aşındırma gücü ve enerji potansiyeli olmadığından daha çok ulaşım ve taşımacılık gelişmiştir.

Avrupa Kıtası geniş yüzölçümüne sahip olduğundan dolayı birçok farklı iklim görülmektedir. Kıtanın kuzeyinde İskandinav ülkeleri kuzey kutbuna yakın olduğu için burada iklim oldukça soğuk ve sert geçmektedir. Kuzeybatısında bulunan ülkeler Almanya, Hollanda , Belçika , İngiltere ve Danimarka'da Ilıman okyanus iklimi görülmektedir. Orta ve Doğa Avrupa'da  karasal iklim hakimdir. Karasal iklimden Macaristan, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti etkilenmektedir. Güneyinde ise Akdeniz'e kıyısı bulunduğundan dolayı Akdeniz iklimi görülmektedir. Balkanlar bölgesi de sert bir iklime sahiptir. Bu iklimlerin oluşmasında en büyük etmenler denize olan uzaklık, yükseklik, enlemler ve bakı bölgesinin olmasıdır.

Çok fazla iklim çeşidine sahip olduğu için tarıma elverişli ve tarıma elverişli olmayan pek çok bilgesi bulunur. Ancak burada tarım ve hayvancılıkta çok gelişmiştir. Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte bu olanakları tarım ve hayvancılıkta uygulamışlardır. Tarım ve hayvancılıkta ilk sırada gelen ülkeler ise Belçika ve Hollanda'dır. Bu ülkelerde çok fazla sayıda tarım ürünü yetişmektedir. Avrupa Kıtasında en fazla yetişen ürünler patates, şeker pancarı, tahıllar, üzüm'dür. Almanya  patates üretiminde, Fransa ise şarabı ile ünlü olduğundan üzüm üretiminde ilk 10 listesinde yer almaktadır.

Kıtanın kuzeyinde kalan ülkelerin toprağı tarıma elverişsiz olduğundan kendilerini balıkçılıkta geliştirmişlerdir. Özellikle Norveç bu konuda en ileri gelenlerindendir.

Kıtada nüfus yoğunluğun en fazla olduğu yer kuzeybatı kısmında yer alan ülkelerdedir. En fazla nüfusa sahip ülkesi ise Hollanda'dır. En seyrek nüfusu yerleri ise tabiki İskandinav Ülkeleridir. Bunun nedeni ise fazla soğuk olmasıdır. Avrupa Kıtası diğer kıtalara göre en fazla nüfus yoğunluğuna sahip olanıdır. Ayrıca şehir nüfusu oldukça fazla olduğundan tarımla uğraşanların sayısı azdır. Buradaki insanlar daha çok hizmet sektörü ile sanayi sektöründe çalışmaktadırlar. Bu nedenden dolayı sanayisi ve ekonomisi oldukça gelişmiştir. Pek çok ekonomik faaliyet merkezi konumu olarak bilinmektedir. Bu faaliyetler geliştiği için yaşam standartları da bir hayli yüksektir. Eğitimde de kendini geliştiren Avrupa çok fazla meslek sahibi kişiler yetiştirmektedir. Kıtada en gelişmiş ülke İsveç'tir. Yaşam standartları, kaliteli eğitim sistemi ve ekonomisi ile oldukça gelişmiş bir ülkedir.

Avrupa'nın Enleri

Avrupa Kıtası turizm sektöründe oldukça gelişmiştir. Kültürel mirası, köklü tarihi ve gezilecek yerleri ile içerisinde çok fazla turistik mekanlar bulunmaktadır. Avrupa Kıtasında ve Dünyanın en fazla ziyaret edilen ülkesi olan Fransa, her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Özellikle Avrupa'nın enlerinin çoğu bu ülkede bulunmaktadır. Diğer ülkeler ise Hollanda, İspanya, İtalya ve Yunanistan’ dır. Yaz aylarında en çok ziyaret edilen ülkeler ise Yunanistan , İtalya ve İspanya'dır. Bu ülkeler denize kıyısı olduğunda oldukça çok tercih edilmektedir. Kış turizmi içinde Norveç, İsviçre ve İsveç ülkeleri tercih edilir.  Bu ülkelerde kış sporları, kayak  vb. sporları çok fazla yapıldığı için çok fazla turist bu ülkeleri ziyaret etmektedir.

Sizlere bu kıta üzerinden yer alan, dünyaca bilinen ve çok fazla turist alan Avrupa'nın enlerini tanıtacağız.

avrupanın en büyük gölü
Avrupanın En Büyük Gölü

Avrupa kıtasındaki en fazla göle sahip olan ülke Finlandiya'dır. Bu nedenlede Avrupanın en büyük gölü Ladoga Gölüne sahiptir.  Rusya - Finlandiya sınırları arasında yer alan göl yaklaşık 17.700 kilometrekare'dir Avrupa'nın en büyük gölü, Dünyanın ise en büyük 15. gölüdür. Tatlı su gölü olan Lagoda buzullar ile kaplı yerler ile çevrilidir. Ayrıca tatlı su gölü olduğundan içerisinde çok fazla balık çeşidi bulunmaktadır. Bu yüzden burada balıkçılık çok fazla gelişmiştir.  Bu gölü ziyaret etmek istiyorsanız Mayıs ile Ekim ayları arasında ziyaret etmelisiniz. Diğer aylarda giderseniz havalar çok soğuk olduğundan göl buz tutmuş bir halde olacaktır.

Avrupa'nın En Yüksek Binası
Avrupa'nın En Yüksek Binası

Avrupa'da bulunan en yüksek bina güncel olarak Rusya'nın Moskova şehrinde bulunan Federasyon Kulesi'dir. Binanın tam olarak uzunluğu 360 metredir ve 95 adet katı bulunmaktadır. Bu uzunluk ile bina Avrupa'nın en yüksek binası unvanını almıştır. Binanın yapımı ise 4 yıl sürmüştür. Peki bu binanın içerisinde ne yapılır diye merak ediyorsanız, bina Rusya'nın ticari faaliyetlerini, yaşam alanlarını  birleştirerek eğlenceli bir iş merkezi haline gelmiştir. Yenilikçi mimarisi ile oldukça ilgi çekmektedir.

Avrupa'nın En Büyük Stadyumu
Avrupa'nın En Büyük Stadyumu

Futbol severlerin çok yakından takip ettiği ve bildiği Barcelona takımının stadı olan Camp Nou, Avrupa'nın En Büyük Stadıdır. Camp Nou Stadının kapasitesi tam olarak 100.000 kişidir. Stadyum İspanya'nın Barselona şehrinde yer almaktadır. Ayrıca içerisinde Barcelona takımına ait bir müze bulunmaktadır. Müze içerisinde futbol takımının kazandığı başarılar ve gelişimini görmekteyiz. Sadece futbol severlerin değil görsel ve işitsel şölenleri ile herkesin hayran kalabileceği bir yerdir.

Avrupa'daki En Popüler Ülkeler

İşte kültürün ve medeniyetin başkent kıtası Avrupa'nın en popüler ülkeleri sizlerle. Sitemiz üzerinde oluşturulmuş olan ülkeler yer almaktadır.