İlginizi Çekebilir
Truva Atı Nerede
 1. Ana Sayfa
 2. Marmara Bölgesi Makaleleri
 3. Avşa Adası Nerede ?

Avşa Adası Nerede ?

Avşa ada nerede

Yaz aylarında tatilcilerin vazgeçilmeyen durağı olan Avşa Adası,Marmara Denizi’nde yer almaktadır. Balıkesir’in ilçesine 11 km uzaklıkta bulunan ada , yaz döneminde yoğunluğu İstanbul’dan olmak üzere pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kusursuz denilebilecek yapıya sahip olan kumsal yapısı sayesinde bir çok konaklama tesisi sahil kesiminde bulunur. Altınkum ve Çınar koyları ile ünlü olan Avşa Adası, aileler daha çok Çınar Koyu’nu tercih edip, burada vakit geçirmektedirler. Altınkum ise yüzme bilmeyenler için bire birdir.Deniz burada sığ olduğu için rahat bir şekilde yüzme öğrenmektedirler. 

avşa adası nerede

Avşa Adasında her yıl düzenli olarak Avşa Festivali düzenleniyor.Eğer Ağustos ayında burada olacaksanız kesinlikle bu festivale katılmanız gerekir.Festivalleri ve eğlenceli koyları ile bir çok turisti çeken adada canınız hiç sıkılmayacaktır.Her kesime hitap eden eğlence yerleri ile burada gece hayatı çok aktif geçmektedir.Burada bulunan kendine özgü hediyelik eşyalar ile dilerseniz sevdiklerinize küçük ve güzel hediyeler satın alabilirsiniz. Avşa Adasında bir çok deniz sporu yapılmaktadır.Bunların bazıları tüplü dalış,su kayağı ve snorkling çok yaygındır.Sabahları ise yapılan iskele balıkçılığı çok ayrı bir zevk vermektedir.Balıkçılık ile ilgileniyorsanız burada deneyimlemeniz mümkündür. Ailelerin çocukları ile eğlenebileceği lunapark mevcuttur. Avşa’da bisiklet kiralayıp adanın her tarafını gezebilme şansına sahipsiniz.Kesinlikle yapmanız gereken etkinliklerden biri.

avşa adası nasıl gidilir

Avşa Adası Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Avşa Adası aynı Cunda Adası ve Ayvalık gibi Balıkesir şehrine bağlıdır.Marmara Denizi’nin Güneybatı bölgesinde yer alan ada berrak denizi ve tertemiz havası ile bir çok ziyaretçiyi çekmektedir. İstanbul’a da yakın olması ile birlikte büyük bir avantaj sağlayan ada, muhteşem doğası ve kumsalları ile bütün turistleri etkilemektedir. Bu doğal güzellik olan Avşa Adasına nasıl gidilir ? diye merak ediyorsanız.Hemen sizler için açıklayayım.

Buraya ulaşmak isteyen tatilciler 3 farklı ulaşım aracı ile buraya varabilirler. Deniz otobüsü sayesinde İdo ile Yenikapı’dan binip 3 saat sonra Avşa Adasında inebilirler.Diğer bir seçenek ise Tekirdağ üzerinden hareket eden feribotlarla adaya ulaşım sağlayabilirsiniz. En son olarak da Balıkesir Erdek ilçesine varıp buradan her yarım saatte kalkan feribotlar ile rahatça gelebilirsiniz. 

Avşa Adası Plaj ve Koyları

Adaya gittiğinizde kesinlikle görmeniz ve uğramanız gereken koylar bulunmaktadır.Bu koyların her birinde farklı plaj deneyimi ve farklı mekanlarda yiyip içme imkanınız bulunmaktadır.

Tavşanlı Koyu

Muhafazakar ailelerin yoğunlukla tercih ettiği koyda rahatça denize girebilirsiniz. Tavşanlı Koyu adanın güney kısmında yer alır.Buraya belediye otobüsleri ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu koy için sadece tek bir kötü şey bulunmaktadır.O da burada sadece bir adet restoran bulunmaktadır.Ama buna aldırış etmezseniz denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Çınar Koyu

Adanın görülmesi gereken yerlerin başında gelen plajda deniz berraklığı ve temizliği ile bütün ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Yaz aylarında oldukça yoğun ilgi bulunan Çınar Plajında sessiz sakin bir tatil geçirip, geze hayatında ise eğlenebilirler.Bir çok konaklama tesisi ve eğlence mekanlarına sahip olan Koyda hiç sıkılmayacaksınız. Buraya ulaşım sağlamak isterseniz Belediye önünden kalkan otobüsler ile bu güzel koya gelebilirsiniz.

çınar koyu

Karadut Koyu

İsmini çevrede yetişen kara dutlardan alan Karadut Koyu, Avşa Adasının en meşhur su kaynaklarının bulunması ile birlikte sessiz ve sakin bir beldedir. Buranın tek kötü tarafı koyda kafe ve restoran tarzı mekanlar bulunmuyor. Bu yüzden burayı kalabalık görmek bir hayli zor. Plajda sadece bir adet kır gazinosu mevcuttur. Bu plaja da aynı diğer koylar gibi belediye otobüsleri aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Karadut Koyu

Altınkum Koyu

Diğer koylara nazaran tatilciler bu koyu daha fazla tercih etmektedirler. Altınkum plajı diğer plajlara göre biraz daha sığ olduğu için yüzme bilmeyenlerin bir çoğu burayı tercih etmektedir. Konaklama konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz yer olan Koyda , bir çok restoran ve eğlence mekanı da bulunmaktadır.

Altınkum Koyu

Kumtur Koyu

Avşa Adası’nın en sakin koylarından birisidir. Diğer plajlara göre daha az insan bulunmaktadır. Yaz aylarında gelip görmeniz gereken yerler arasındadır.

Avşa Adası Konaklama

Avşa Adasında tatil yapacak olan kişiler, bir çok konaklama tesisinden faydalanabilirsiniz.Her bütçeye uygun pansiyonlar,moteller,pansiyonlar bulunmaktadır. Avşa otellerinin ise büyük bir kesimi, denize sıfır olarak konumlanmıştır.Dilediğiniz otelde konaklayıp, tatilinizi geçirebilirsiniz. Sizler için denize sıfır konumda bulunan otelleri listeledik.Buradaki otellerden birini seçip dilediğiniz tesiste konaklayabilirsiniz.

 • Ertan Apart
 • Zeus Otel
 • Ayberk Otel
 • Korhan Otel
 • Altınkum Hotel
 • Elit Otel
 • Ciner Otel
 • Ege Motel
 • Yüksel Apart 
 • Boğaziçi Motel
 • Uludağ Apart
 • The Park Otel

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap