1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Avustralya Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bilgi

Avustralya Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Önemli Bilgi

avustralya hakkında bilgiler

Okyanusya kıtasının neredeyse tamamını kapsayıp iki okyanusa kıyısı olan 7.690.000 kilometre kare büyüklüğünde devasa bir yüz ölçümüne sahip ülkeler kolonisidir Avustralya. Yüz ölçümünün kendisine kattığı ekonomik, siyasi ve politik değerler anlatılacak türden az değildir. Her kilometre karesinde değerli parçaları bulunmasa’da coğrafi konumu yer altı zenginliklerini etkilemiş ve bununla doğru orantılı olarak ekonomisi’de dünya sıralamasında 9. Ekonomi olarak görülmüştür. Yurtdışında hayatını yaşamak ve bir iş bulup hayatının sonuna kadar ekonomik sıkıntı çekmeme hayali kuran bir çok Türkün hayal ettiği ülkeler arasındadır. Avustralya birleşmiş milletlere benzer devlet kolonilerinden oluşmaktadır. Avustralya’nın insanları ise burada çevresel ve ekonomik faktörlerini göz önünde bulunduracak olursak dünya üzerindeki en mutlu insanlardır.

Avustralya’nın Başkenti

avustralyanın başkenti kanberra
Avustralya’nın Başkaneti: Kanberra

Kanberra‘dır. Avustralya denince akla gelen ilk şehir olan Sydney’i genelde insanların aklına kazındığı için başkenti zannetseler’de aslında Avustralya’nın başkenti Kanberra şehridir. Bu şehir her ne kadar Avustralya’nın dünyaca bilinen iki şehri kadar gelişmiş olmasa’da başkent olduğu için ülkenin önemli bir üniversitesini, bir çok sanat ve ulusal müzesini ve geziye gelen turistler için son derece kaliteli otelleri barındırıyor. Bu sayede ekonomiye katkı sağlayan en iyi 3. Şehri olarak’da bilinmektedir.

Avustralya Dili

Buraya gelip çalışma hayalleri kuran bir çok Türkün merak ettiği ve sızlandığı bir diğer nokta ise Avustralya’nın dilidir. Ülke bulunduğu kıtanın büyük bir kısmına yayılsa’da %90 oranında İngilizce konuşulmaktadır. Her yayında, makalede ve günlük hayatta İngilizce dili konuşulurken Avustralya aksanı ile konuşulur. Bu aksana ayak uydurup anlayabilmek için ileri düzey İngilizce dili bilmelisiniz. Aksi takdirde anlatılan cümlelerin ses çıkışı farklı olduğu için kelimeleri duyduğunuzda farklı bir kelime olarak düşünebilirsiniz.

Avustralya Bayrağı

avustralya bayrağı
Avustralya Bayrağı

Birleşik Krallık tarafından bir asırdan fazla süredir sömürge edilen Avustralya, bayrağını yaparken kendi sembollerini çizse’de aynı çerçeve içinde Birleşik Krallık simgesini’de koymaktan çekinmemiştir. Sömürge altında olduğu yerin bayrağını ve 5 adet yedi köşeli, 5 adette 5 köşeli yıldız olmak üzere 10 adet yıldızı bulunmaktadır. Bu yıldız köşelerinin her biri Kraliyet Kolonisini temsil etmektedir. Birden çok kraliyetin birleşmesi ile oluşan Avustralya krallığını temsilen 10 adet yıldız konulmuştur.

Ekonomisi

Avustralya yüz ölçümü sayesinde yazımızın başında’da anlattığımız gibi ekonomisini büyük ölçüde etkilemiştir. Sahip olduğu onlarca farklı bitki örtüsü, büyük kıtanın her yerine yayıldığı için tüm dünyaya meyve ve sebze ihracatı sağlamaktadır. Sadece Türkiye’ye yaptığı meyve ve sebze ihracatı 688.000.003 milyon doları geçmektedir. Hayvancılık otlak alanlar ve amazon ormanları sayesinde inanılmaz derecede gelişmiştir. Dünyanın sayılı et ihracatı ve hayvancılık faaliyetlerini gösteren Avustralya, her yıl milyarlarca dolarlık gelir elde etmektedir. Aynı zamanda bu otlak alanların büyük bir çoğunluğunu kullanan koyunlar sayesinde’de yün üretimi ve yün satışı konusunda dünyada ilk sıradadır.

Avustralya Toplumunu Amerika’ya Benzetebiliriz

Kıta bulunmadan önce sessiz sakin, doğanın kendi kurallarına göre hayvanların ve bitkilerin son derece doğal bir şekilde habitat oluşturduğu yerdi. İngiltere burayı keşfettikten sonra büyük bir alan olduğu için 16. Yüzyılda Kraliyete baş kaldırıp aynı zamanda hırsızlık, gasp, adam öldürme gibi büyük suçları işlemiş suçluların çoğalması ile birlikte hapishaneleri dolmuştur. Bu keşif hapishanedeki mahkumları boşaltıp bir adaya terk etmek için muazzam bir keşiftir. 1788 yılında keşfedilen Avustralya adalarına 1.000’er kişilik filolar ile mahkumları Britanya Krallığı bırakıp terk etmiştir. Fakat İngiltere için bu kadar büyük bir alanın belli bir yerini kullanmak kesinlikle yetersiz kalacaktı. Her hamlesinde geleceği gören büyük bir akıl olan İngiltere bununla yetinmeyip mahkumlardan oluşan gemilere son verip o nüfusun arasına %33’lük dilim olarak eğitimli üst düzey diye nitelendirdikleri insanları serpiştirdiler. Bu insanlarla birlikte Sydney’de ayağa kalkan ve 2 asırda 24 milyon nüfusa oluşup 8 milyon kilometre karelik alanı kapsayan bir koloni haline gelmiştir. İngiltere’nin yaptığı en büyük sömürge girişimidir. Aslında beyaz kökenli mahkumları ilk başta koymasının sebepleri arasında diğer adaları keşfedip madenlerini ve bu keşfedilen yerlerin zenginliklerinden faydalanıp İngiltere ekonomisine büyük bir katkı sağlamaktı. Avustralya sayesinde büyüdükçe gelişen İngiltere, sömürgeleri ile tıpkı bu Avustralya kolonisi gibi yönetimi elinde olduğu bir kaç devlet daha kurmuştur.

Avustralya’nın Dini

avustralya dini dağılım

Büyük bir koloni olarak bir çok ulus ve ırkı bir arada tutan Avustralya’nın dini dağılımı Avrupa birliğine göre farklılık göstermektedir. Nüfusun %52.4’lük dilimi Hristiyanlık dinini kabul ederken, %29.63’lük dilimi ise dinleri kabul etmemektedir. Geri kalan ve ülkenin 4’te birine tekabül eden kısmı ise İslam, Yahudilik, Hinduizm gibi diğer dinlerden oluşmaktadır. Halkta çoğunluk olarak Hristiyanlık hakim olduğu için bir çok diyarında kilise görebilirsiniz. Özellikle Katolik mezhebine dahil olanlar neredeyse yarısıdır. Bu sebepten dolayı Katolik kiliseleri Avustralya sınırları içinde ciddi manada yükseliştedir. Eğer ki Avustralya’da yaşamaya çalışan bir Müslümansanız dini politikalardan dolayı etkilenen ırkçı kesim olduğu için biraz zor zamanlar geçirebilirsiniz. İslam dinine sahip insanlar Hristiyanlıktan hemen sonra geldiği için Hinduizm ile birlikte ciddi bir kalabalık oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı insanlar çevresinde İslam dinine sahip kişileri gördüğünde son derece doğal karşılar ve yadırgamaz. Sonuç olarak Avustralya’da dini inançlar 120 farklı ülkeden gelen farklı kültürlere sahip insanlar olsa’da bir arada huzur içerisinde yaşanmaktadır.

Avustralya’da Yaşam

Yaşamak için dünya üzerindeki en iyi 2. yerdir. Avustralya, ekonomisinin çok yüksek derecede iyi olması sebebiyle insanlar asgari ücretle dahi zengin hayatı yaşamaktadır. Norveç’ten sonra en mutlu insanların bulunduğu 2. ülke konumundadır. Market fiyatları en düşük ücretle çalışan bir işçinin rahatlıkla 5 kişilik aileyi geçindirmesine olanak sağlamaktadır. Dünyanın yüksek standartta yaşam sürmeye olanak sağlayan nadir ülkelerindendir. Burada göçmenler, dini ve görüşleri farklı olanlar hoşgörü ile karşılanmaktadır. Sokakta gezerken istediğiniz kıyafeti özgürce giyebilir, güvenliği problem etmezsiniz. Suçlu ve mahkumlardan kurulmasına rağmen güvenli ülkeler sıralamasında zirvelere oynamaktadır. Yeşil, doğaya uyum sağlayan bahçeli evleri ile yavaş standart bir hayatı seven kişiler için ideal olan bir ülkedir. Sydney gibi gelişmiş bir şehre sahip olsa’da orman alanlarını ve bitki örtüsünü olabildiğince bozmadan yerleşik alanlar oluşturulmuş. Bu sayede oksijenli, bolca doğallığın bulunduğu ve aynı zamanda medeniyetin’de söz geçirdiği bir ülkede yaşamak gerçekten’de “yaşamaktır.”

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap