İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Marmara Bölgesi Makaleleri
  3. Balıkesir Gezilecek Yerler

Balıkesir Gezilecek Yerler

Balıkesir Gezilecek Yerler

Bir kıyısı Marmara Denizine diğer kıyısı Ege Denizine bakan Balıkesir, efeleriyle,zeybeyi ile ,adalarıyla ve özü sözü bir insanlarıyla bir kültür hazinesidir. Ülkemizin en turistik şehirlerinden biri olan Balıkesir’de yıl içerisinde binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir. Rengarenk bir şehirdir, meydanları ve parkları insanlara keyif verir. Köklü bir tarihe sahip olması nedeniyle de içerisinde birçok kültür mirası taşımaktadır. Gezilecek çok fazla antik kente sahip olan Balıkesir’de kendinizi zaman yolcuğu yapıyormuş gibi hissedeceksiniz. Sadece tarihi yapıları ile değil doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini etkileyen Balıkesir Gezilecek Yerlerde çok fazla doğa harikası bulunmaktadır. Doğa ile iç içe olan parkları ve ormanları ile buradayken tertemiz oksijeni ciğerlerinize çekeceksiniz.

Balıkesir’de Gezilmesi Gereken 10 Yer

Kültür ve tatil turizmi için oldukça ideal bir yer olan Balıkesir’de masmavi koylarıyla, ödüllü sahilleriyle, berrak gölleri ve Kaz Dağları ile gezilecek çok fazla yer bulunmaktadır. Sizler için Balıkesir’de gezilmesi gereken 10 yeri listeledik. Keşfedilmeyi bekleyen bu yerleri birlikte inceleyelim.

1. Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir’in merkezinde yer alan saat yöre halkı tarafından Koca Saat olarak da bilinmektedir. Balıkesir Saat Kulesi, Girit’li Mehmet Paşa tarafından 1829 yılında  İstanbul’da yer alan Galata Kulesi’nden ilham alınarak silindir şeklinde inşa edilen bir kuledir. 5 katlı olarak inşa edilen yapıda birçok süsleme yer almaktadır. Kulenin en üst kısmında ahşap direklerin tuttuğu kubbe çatı bulunmaktadır. Çanın hemen altında ise büyük bir saat yer alır. Mimarisi ile oldukça ilgi çeken bu yapı 1897 depreminde yıkılmıştır. Bu nedenden dolayı 1901 yılında bugünkü hali ile tekrardan inşa edilmiştir. Kesinlikler görülmesi gereken yerlerden biridir.

2. Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti

Kaz Dağların yakınında, Balıkesir’in Edremit İlçesine bağlı olan Altınoluk beldesinde yer almaktadır. Açık hava müzesi olan Antandros Antik Kenti, tarihi milattan önce 1200’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Peloponnesos savaşlarında önemli bir yere sahip olan antik kent, bir dönem Perslerin eline geçmiştir. Daha sonradan Roma imparatorluğunun hüküm sürdüğü kentte Dünyanın ilk güzellik yarışması yapılmıştır. Tarihi oldukça köklü olan bu antik kent Roma dönemine ait pek çok eser barındırmaktadır. Antik kente en popüler olan kalıntıları mozaiklerdir. Sadece bunlarla ile değil lahitleri ve kent evleriyle de oldukça ilgi çekici bir yerdir. Ayrıca burada hala kazılar devam etmektedir. Balıkesir tarihi hakkında çok fazla bilgiye ulaşabileceğiniz bu yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

3. Manyas Gölü

Manyas Gölü

Biga Yarımadası ve Uludağ’ının ortasında yer alan Manyas Gölü, tatlı su olup, onlarca balık türüne ve 3 milyon kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Balıkesir’in doğa harikaların güzel bir örneği olan göl 20 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Milli park içerisini ziyaret edip doğa ile baş başa kalabilirsiniz.

4. Kaz Dağları 

Kaz Dağları 

Mitolojik hikayelere bile konu olan Kaz Dağları, Balıkesir’den Çanakkale’ye kadar uzanmaktadır. Yılın her günü yerli ve yabancı turistlerin durağı olan Kaz Dağları, Türkiye’nin en büyük milli parklarından birisine sahiptir. Ekosistemiyle de oldukça ilgi çeken dağlar içerisinde yüzlerce hayvan türü bulunmaktadır.Ayrıca dünyanın hiç bir yerinde yetişmeyen 21 bitki burada yetişmektedir. 

Tertemiz hava içerisinde oksijeni ciğerlerinize çekebileceğiniz bir doğa harikası olan Kaz Dağları, birçok mesire alanını içerisinde barındırıyor. Ancak yalnızca belirli yerlerini ziyaret edebiliyoruz. İklim özelliğinden dolayı oldukça harika olan bu yeri mutlaka ziyaret etmeden Balıkesir’den ayrılmayın.

5. Cunda Adası

Cunda Adası

Halk tarafından Alibey Adası olarak da bilinen Cunda Adası, Ayvalık içerisinde yer alan 22 adadan yerleşim olan tek adadır. Balıkesir Gezilecek Yerler açısından en dikkat çeken adalarından bir olan Cunda Adası, Ege Deniz’İn en büyük dördüncü adasıdır. Daha Rumları yerleştiği bu ada tarihi açıdan da oldukça önemlidir. Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanlılara karşı mücadele başlatan ilk yerlerden biridir. Tatil için gelebileceğiniz en güzel yerlerden olan adada bulunan mavi bayraklı plajlardan deniz girebilirsiniz. 

6. Kapıdağ Yarımadası

Kapıdağ Yarımadası

Doğa yürüyüşlerini sevenlerin için oldukça ideal olan Kapıda Yarımadası, Bandırma ve Erdek Körfezleri arasında yer almaktadır. Antik çağlardan beri yerleşim olan bu yerde bulunan parkurlarda doğa yürüyüşlerini yaparak eşsiz koyu keşfedebilirsiniz.

7. Kyzikos Antik Kenti

Kyzikos Antik Kenti

Erdek ilçesinin yakınlarında bulunan Kyzikos Antik Kenti, tarihi M.Ö 5.yüzyıla kadar dayanmaktadır. İlk olarak Uludağ yamaçlarında yaşayan kral Kyzikos, bu antik kent çevresinde öldüğü için onun adı verilmiştir. Birden fazla medeniyete ev sahipliği yapmış olan kent, bilim ve kültür merkezi haline gelerek günümüzde bile oldukça popüler bir yerdir. Ne yazık ki tek parça halinde olmayan kent çok fazla doğal afet geçirmiştir. Ancak içerisinde parça parça olan eserler sayesinde kimlerin yaşadığını ve neler yaptığını çok net bir şekilde görebilmekteyiz. Balıkesir’in köklü tarihine ışık tutan bu antik kenti ziyaret etmeyi unutmayın.

8. Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası

Tatilcilerin gözde destinasyonlarından olan Şeytan Sofrası, Balıkesir’İn Ayvalık ilçesinin Sarımsaklı beldesinde yer almaktadır. Yaz aylarında tatilcilerin akınına uğrayan yerlerden biridir. Şeytan Sofrasının en önemli özelliği hem hikayesi hem de manzarasıdır. Ziyaretçiler özellikle gün batımına doğru gelip burada harika vakit geçirmektedirler. Sönmüş bir volkanın tepesinde oluşan bu yapı sofra şeklinde olduğu için bu ismi almıştır. Daha fazlasını Şeytan Sofrası Efsanesi yazımızda bulabilirsiniz.

9. Aya Athanasiu Kilisesi

Aya Athanasiu Kilisesi

Ayvalık’ın Sarımsak bölgesinde bulunan Aya Athanasiu Kilisesi, savaş öncesinde bölgede yaşayan Rumlar tarafından inşa edilmiş tarihi bir yerdir. Çevrede olan tarihi yapılara nazaran en sağlam yapılardan biridir. Günümüze kadar ulaşan bu kilise restorasyon çalışmaları hala sürmektedir. Ayrıcı Kiliseden dönüştürülmüş tarihi yapılardan biridir. 

10. Zağnos Paşa Camii

Zağnos Paşa Camii

 Fatih Sultan Mehmet’İn veziri olan Zağnos Mehmet Paşa, 1461 yılında adını bu şehirde asırlardır yaşatacak bir camiye mührünü basar. Şehrin önemli eserlerinden olan cami, içerisinde hamam ve türbe bulunmaktadır. 1897’de gerçekleşen büyük depremde sadece hamam bölümü günümüze kadar ulaşabilmiştir. Balıkesir’İn en büyük camisi olan Zağnos Paşa Camii, kare olarak planlanıp yontma ve kesme taşlardan inşa edilmiştir. Caminin en büyük özelliklerinden biri ise Barok tarzından inşa edilmiş olan minaresidir. Tarihi açıdan da oldukça önemli olan camide Mehmet Akif Ersoy hutbe verip halkı Kurtuluş Savaşı sırasında cesaretlendirmiştir. Şehrin simgesi haline gelen Zağnos Paşa Camii’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap