İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Marmara Bölgesi Makaleleri
  3. Balıkesir Yöresel Yemekleri

Balıkesir Yöresel Yemekleri

Balıkesir Yöresel Yemekleri

İki bölgesinin arasında bulunmasından dolayı Balıkesir’de çok fazla yemek kültürü bulunmaktadır. Doğal güzellikleri ve verimli topraklı ile birlikte burada yetişen sebzeleri ve otlayan hayvanları ile kendi yöresel yemeklerini oluşturmaktadırlar. Körfez bölgesi olduğundan dolayı zeytinyağlı yemekleriyle de oldukça meşhur bir ilimizdir. Bu sebepten dolayı zeyinyağlı yemek kültürü de bir hayli gelişmiştir. Ancak bu durum iç kesimlerinde pek fazla görülmemektedir. Tatlısında tuzlusuna kadar sofralar birçok yemeğin eksik olmadığı bu yerde lezzetli çok fazla yemek bulunmaktadır. 

Balıkesir’in Meşhur Yemekleri 

Tatlısından etli yemeklerine, mantısından dolmasına ve pek çok çorba çeşidi bulunduran Balıkesir Mutfağında yenilen onlarca farklı lezzet bulunmaktadır. Köy kültürü etkisi de olduğu için çeşitlilik açısından mutfağı oldukça gelişmiştir. Kıyı bölgesi olması nedeniyle de Deniz ürünlerinde oldukça bereketli olan yerde deniz mahsülleri seviyorsanız bu şehir tamda sizlere göre. Daha önce gitmeyenlerin bile bu mutfağı gördükten sonra koşarak gideceği Balıkesir lezzetlerine yakından bakalım. 

1. Bigadiç Güveci

Bigadiç Güveci

Diğer güveçlerden farklı olarak Bigadiç güvecinde oğlak eti kullanılmaktadır. Oğlak etinin kemik suyu ve domates ile bir aya geldiğinde harika bir güveç ortaya çıkıyor. Özellikle odun fırınında pişen bu güveci yerken Balıkesir’e neden daha önceden gelmedim diye pişman olacaksınız.

2. Sura

Sura

Aynı güveç gibi bu yemeğin lezzetini veren Oğlak etidir. Baharatı bol, pirincinden kuş üzümüne kadar her şey bulunmaktadır. Bolca et kullanılmasından dolayı Kurban Bayramın vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Sura yemeği pirinç pilavı ile oğlak etin muhteşem uyumudur.

3. Balıkesir Mantısı

Balıkesir Mantısı

Meşhur Kayseri mantısından oldukça farklı olan Balıkesir mantısı, hamurun içine bir şey koymadan dört tarafından kapatılıp fırınlanır. Tavuk suyunda haşlanan mantılar üzerine tavuklar ve onun üzerine de yoğurt dökülerek servis edilir. Eğer Kayseri mantısını seviyorsanız bu yöresel lezzeti de tatmadan ayrılmayın.

4. Midye Çorbası

Midye Çorbası

Balıkesir’in daha çok körfez bölgelerinde yapılan bir yemek olan Midye Çorbası, Temizlenmiş iç midyeleri kaynayan suya atıp, başka bir kapta karıştırılan tereyağ ve krema eklenerek yapılan yöresel bir lezzettir. Çok fazla bilinmeyen bu lezzeti Balıkesir’in sahil yerlerinde bulabilirsiniz.

5. Peynirli Patlıcan

Peynirli Patlıcan

Peynir ve patlıcan çok garip gelmiş olabilir ancak ikisini bir arada denemediyseniz Balıkesir’de yapılan bu yöresel yemeği mutlaka tatmalısınız. Yöreye has peynir ile yapılan yemek yuvarlak kesilmiş patlıcanların arasına koyup kızgın yağda pişirilen harika bir lezzettir.

6. Düğün Çorbası

Düğün Çorbası

Her şehre ait özel bir çorba olur da Balıkesir’de olmaz mı ? Tabiki de var.  Düğünlerde bolca yapılan çorba ismini buradan almıştır. Haşlanmış nohut, tereyağı, un ve arpa şehriyenin birleşimi ile olan bu harika lezzeti Balıkesir’in her köşesinde bulunan restoranlarda bulabilirsiniz. 

7. Saçaklı Mantı

Saçaklı Mantı

Mantı çeşidi çok fazla olan Balıkesir’de bir diğer meşhur yemeği de Saçaklı mantıdır. Adı ince ince  kıyılmış yufkaların saçak saçak gözükmesinden gelmektedir. Balıkesir mantısından farklı olarak hamurun yufka haline getirildikten sonra ince ince kıyılmasıdır. Ancak aynı Balıkesir mantısı gibi tavuk suyunda hazırlanmaktadır. 

8. Höşmerim Tatlısı

Höşmerim Tatlısı

Balıkesir’in simgesi haline gelen Höşmerim Tatlısı yöre halkı tarafından oldukça sevilmektedir. Peynir tatlıların en güzeli olan Höşmerim, diğer illerden de ziyaretçi çekmektedir. Her ilde olmasına rağmen tadı asla buradaki gibi değildir. Bir kez yediğinizde hayran kalacağınız bu lezzeti Balıkesir’İn her köşe başında bulup tadabilirsiniz.

9. Balıkesir Kaymaklısı

Balıkesir Kaymaklısı

Tatlıları ile oldukça popüler olan Balıkesir’de yenilecek çok fazla tatlı bulunmaktadır. Bu tatlılardan biride Balıkesir Kaymaklısıdır. Harika hamurları hazırlayıp yufka haline getirdikten sonra iki tepsiye açılıp arasında kaymakla doldurup üstüne şerbet dökülerek servis edilen harika lezzetlerden biridir. 

10. Börülce Ekşilemesi

Börülce Ekşilemesi

Verimli toprakları ile birlikte en çok Börülcelerin yetiştiği yer olan Balıkesir, sebze yemekleriyle de oldukça meşhurdur. En çok börülce yetişmesinden dolayı harika lezzetler de yemekleri yapılmaktadır. Ancak aralarında en güzeli olan ise Börülce Ekşilemesidir. Taze ve haşlanmış börülceleri organik zeytinyağı ve koruk suyuyla birleştirilip sarımsak ile servis edilen yöresel bir yemektir. Yöre halkı tarafından Sallama olarak da bilinen bu lezzeti yalnızca Balıkesir’de bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap