balıkesir

Balıkesir

Slider
ortalama sicaklik

4.7° / 14.3°

vize gerekli mi

Marmara

turistrail puanı

10 / 4.6

gezme süresi

15 SAAT

Balıkesir Hakkında


Güney Marmara Bölgesinde yer alan Balıkesir, toprakların belli bir bölümünde Ege Bölgesinde yer almaktadır. Muhteşem koyları ve küçük kasabaları ile doğal güzelliklerini yansıtan bu şehre yıl içerisinde binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir. Mavi ve yeşil tonları çok güzel yansıtan şehir içerisinde yer alan  parklar ve meydanlar ile insanlar huzur dolu atmosferiyle buralarda gezmektedir. Doğal güzelliklerin yanı sıra köklü tarihe sahip olan Balıkesir, tarih boyunca çok fazla medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenden dolayı içerisinde pek çok kültürel miras ve tarihi eserler bulunmaktadır. Balıkesir'de yaşayan bu medeniyetler hakkında müzelerden ve antik kentlerden bilgi edinebilirsiniz. Balıkesir 'de gezilecek çok fazla yer olmasından dolayı tatilcilerin ve kültür turizmi için oldukça ideal bir şehirdir. Dilerseniz tarihi yapılarında gezip dilerseniz de mavi bayraklı plajlarından berrak denize girebilirsiniz. Asla sıkılmadan her yerini gezip görebileceğiniz Balıkesir'de Zeytinli Rock Festivali düzenlenmektedir.Pek çok sanatçının sahne aldığı bu festivalde eğlenebilirsiniz. Onca gezilecek yerden sonra Balıkesir'in mutfağını deneyerek şehri tam anlamıyla keşfedebilirsiniz.

Balıkesir Gezilecek Yerler


Bir kıyısı Marmara Denizine diğer kıyısı Ege Denizine bakan Balıkesir, efeleriyle,zeybeyi ile ,adalarıyla ve özü sözü bir insanlarıyla bir kültür hazinesidir. Ülkemizin en turistik şehirlerinden biri olan Balıkesir'de yıl içerisinde binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir. Rengarenk bir şehirdir, meydanları ve parkları insanlara keyif verir. Köklü bir tarihe sahip olması nedeniyle de içerisinde birçok kültür mirası taşımaktadır. Gezilecek çok fazla antik kente sahip olan Balıkesir'de kendinizi zaman yolcuğu yapıyormuş gibi hissedeceksiniz. Sadece tarihi yapıları ile değil doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini etkileyen Balıkesir Gezilecek Yerlerde çok fazla doğa harikası bulunmaktadır. Doğa ile iç içe olan parkları ve ormanları ile buradayken tertemiz oksijeni ciğerlerinize çekeceksiniz.


Kültür ve tatil turizmi için oldukça ideal bir yer olan Balıkesir'de masmavi koylarıyla, ödüllü sahilleriyle, berrak gölleri ve Kaz Dağları ile gezilecek çok fazla yer bulunmaktadır. Sizler için Balıkesir'de gezilmesi gereken 10 yeri listeledik. Keşfedilmeyi bekleyen bu yerleri birlikte inceleyelim.


1. Balıkesir Saat Kulesi


Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir'in merkezinde yer alan saat yöre halkı tarafından Koca Saat olarak da bilinmektedir. Balıkesir Saat Kulesi, Girit’li Mehmet Paşa tarafından 1829 yılında İstanbul'da yer alan Galata Kulesi’nden ilham alınarak silindir şeklinde inşa edilen bir kuledir. 5 katlı olarak inşa edilen yapıda birçok süsleme yer almaktadır. Kulenin en üst kısmında ahşap direklerin tuttuğu kubbe çatı bulunmaktadır. Çanın hemen altında ise büyük bir saat yer alır. Mimarisi ile oldukça ilgi çeken bu yapı 1897 depreminde yıkılmıştır. Bu nedenden dolayı 1901 yılında bugünkü hali ile tekrardan inşa edilmiştir. Kesinlikler görülmesi gereken yerlerden biridir.


2. Antandros Antik Kenti


Antandros Antik Kenti

Kaz Dağların yakınında, Balıkesir'in Edremit İlçesine bağlı olan Altınoluk beldesinde yer almaktadır. Açık hava müzesi olan Antandros Antik Kenti, tarihi milattan önce 1200'lü yıllara kadar dayanmaktadır. Peloponnesos savaşlarında önemli bir yere sahip olan antik kent, bir dönem Perslerin eline geçmiştir. Daha sonradan Roma imparatorluğunun hüküm sürdüğü kentte Dünyanın ilk güzellik yarışması yapılmıştır. Tarihi oldukça köklü olan bu antik kent Roma dönemine ait pek çok eser barındırmaktadır. Antik kente en popüler olan kalıntıları mozaiklerdir. Sadece bunlarla ile değil lahitleri ve kent evleriyle de oldukça ilgi çekici bir yerdir. Ayrıca burada hala kazılar devam etmektedir. Balıkesir tarihi hakkında çok fazla bilgiye ulaşabileceğiniz bu yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.


3. Manyas Gölü


Manyas Gölü

Biga Yarımadası ve Uludağ'ının ortasında yer alan Manyas Gölü, tatlı su olup, onlarca balık türüne ve 3 milyon kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Balıkesir'in doğa harikaların güzel bir örneği olan göl 20 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Milli park içerisini ziyaret edip doğa ile baş başa kalabilirsiniz..Balıkesir Mutfağı - Yöresel Yemekleri


İki bölgesinin arasında bulunmasından dolayı Balıkesir'de çok fazla yemek kültürü bulunmaktadır. Doğal güzellikleri ve verimli topraklı ile birlikte burada yetişen sebzeleri ve otlayan hayvanları ile kendi yöresel yemeklerini oluşturmaktadırlar. Körfez bölgesi olduğundan dolayı zeytinyağlı yemekleriyle de oldukça meşhur bir ilimizdir. Bu sebepten dolayı zeyinyağlı yemek kültürü de bir hayli gelişmiştir. Ancak bu durum iç kesimlerinde pek fazla görülmemektedir. Tatlısında tuzlusuna kadar sofralar birçok yemeğin eksik olmadığı bu yerde lezzetli çok fazla yemek bulunmaktadır.


Tatlısından etli yemeklerine, mantısından dolmasına ve pek çok çorba çeşidi bulunduran Balıkesir Mutfağında yenilen onlarca farklı lezzet bulunmaktadır. Köy kültürü etkisi de olduğu için çeşitlilik açısından mutfağı oldukça gelişmiştir. Kıyı bölgesi olması nedeniyle de Deniz ürünlerinde oldukça bereketli olan yerde deniz mahsülleri seviyorsanız bu şehir tamda sizlere göre. Daha önce gitmeyenlerin bile bu mutfağı gördükten sonra koşarak gideceği Balıkesir lezzetlerine yakından bakalım.


1. Bigadiç Güveci


Bigadiç Güveci

Diğer güveçlerden farklı olarak Bigadiç güvecinde oğlak eti kullanılmaktadır. Oğlak etinin kemik suyu ve domates ile bir aya geldiğinde harika bir güveç ortaya çıkıyor. Özellikle odun fırınında pişen bu güveci yerken Balıkesir'e neden daha önceden gelmedim diye pişman olacaksınız.


2.Sura


Sura

Aynı güveç gibi bu yemeğin lezzetini veren Oğlak etidir. Baharatı bol, pirincinden kuş üzümüne kadar her şey bulunmaktadır. Bolca et kullanılmasından dolayı Kurban Bayramın vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Sura yemeği pirinç pilavı ile oğlak etin muhteşem uyumudur.


3. Balıkesir Mantısı


Balıkesir Mantısı

Meşhur Kayseri mantısından oldukça farklı olan Balıkesir mantısı, hamurun içine bir şey koymadan dört tarafından kapatılıp fırınlanır. Tavuk suyunda haşlanan mantılar üzerine tavuklar ve onun üzerine de yoğurt dökülerek servis edilir. Eğer Kayseri mantısını seviyorsanız bu yöresel lezzeti de tatmadan ayrılmayın.Balıkesir Nerededir ?Marmara Bölgesi ile Ege Denizi kıyısında yer alan Balıkesir, İki deniz komşu olan illerden biridir. Çevresinde Bursa,Kütahya,Çanakkale ve İzmir yer almaktadır. Türkiye'nin kuzeybatısında bulunan Balıkesir, İstanbul'a 295 kilometre uzaklıkta, Ankara'ya ise 548 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.


Balıkesir Ne Zaman Gidilir ?


Ege ve Marmara kıyılarında bulunduğu için ılıman bir iklime sahip olan Balıkesir, yazları sıcak, kış aylarında ise yağışlı ve ılıman geçer. Ancak belirli bölümü Ege'de bulunduğu için bölge bölge sıcaklıklar değişmektedir. İç bölgelerinde hava daha soğuk olurken diğer bölgelerinde ise yağışlı geçmektedir. Kaz Dağlarında doğa yürüyüşü yapmak için Bahar aylarını , mavi bayraklı plajlarında ve harika koylarında denize girmek için yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Kısaca her ay gelebileceğiniz bu güzel şehirde yapılacak pek çok şey vardır. O yüzden burada her mevsim ve her ay çok fazla etkinli olmaktadır.Balıkesir Gece Hayatı


Balıkesir'in diğer bölgelerine nazaran gece hayatın kalbi merkezinde atmaktadır. Özellikle üniversite öğrencilerin fazla olması nedeniyle caddeleri,barları,pubları, restoranları ve tavernaları oldukça hareketlidir. Yaz sezonun açılması ile birlikte eğlence yerleri sahil bölgelerine doğru hareket etmektedir. Ayvalıkta bulunan Cunda Adasında canlı müziklerin eşliğinde sabaha kadar eğlenebileceğiniz yerlerden biridir. Bu aylarda sokakları bile oldukça hareketli olmaktadır. Buraya geldiğiniz zamanınızı otel odasında harcamak yerine her köşebaşında bulunan eğlence mekanlarında sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Çok sesli ortamlar siz göre değilse belde sahillerinde onlarca çay bahçelerinde harika akşamlar geçirebilirsiniz. Kısacası gece hayatın eksik olmadığı Balıkesir'de barlarından publarına, restoranından şarap evlerine kadar eğlenebileceğiniz onlarca mekan bulunmaktadır. Şehri ziyarete geldiğiniz gecenin tadını çıkarmadan ayrılmayın.TuristRail'in Önerdikleri