1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
  3. Barış Manço Müzesi

Barış Manço Müzesi

Barış Manço Müzesi

Kadıköy’de yer alan Moda, Barış Manço ile özdeşleşmiş bir semttir. Herkes tarafından bilinen adresi ile Barış Manço, 81300, Moda burada bir ev satın alarak ailesi ile yaşamaya başlamıştır. Ancak ölümünün ardından Kadıköy Belediyesi öncülüğü ve Türk Halk Bankası katkıları ile içerisinde eserler ürettiği bu evi yenileyerek müze haline getirdiler ve Barış Manço severlere kapılarını açtılar. Buradaki Müzesi sayesinde Barış Manço ismi yaşamaya devam edecektir.

Barış Manço Müzesi Hakkında Bilgiler

Türk Müzik Dünyası’nın en önemli sanatçılarından olan Barış Manço geride bıraktığı ölümsüz eserleri ile birlikte günümüzde bile hala popülerliğini korumaktadır. 7’den 70’e herkesin sevdiği ve saygı gösterdiği bir insandı. 1999 yılında hayatını kaybettikten sonra evi ve içerisindeki eşyalar orijinalliği bozulmadan korunarak müze haline dönüştürülmüştür ve 9 Haziran 2010 yılında ziyaretçileri ile buluşmuştur. Sanatçının ailesi ile yaşadığı bu ev ilk olarak İngiliz bir aile tarafından yaptırılıp 1930′lu yıllara kadar yaşadıkları bir ev olmuştur. Daha sonradan ise pek çok kez el değiştiren ev en son olarak İngiliz John Whittall tarafından satın alınmış. Ev 1965 yıllarında Whittall Köşkü olarak bilinmekteymiş.  Barış Manço bu evi 1984 yılında Whittall ailesinin kalan son üyesinden evi satın alıp evi restore ederek, ailesi ile birlikte burada yaşamışlardır.

Barış Manço Evi

Müzisyenin sanatçı kimliğinin yanı sıra farklı özelliklerini yansıtan bir mekan olmuştur. Barış Manço severler özledikleri Barış Abileri ile yeniden buluşurken, onu hiç tanımayanlar ise tanışma fırsatını bulacaklardır.  3 katlı köşkün salonundan bodrumuna kadar Barış Manço’nun eşyaları ile dolup taşmaktadır. Evin içerisinde neler var diye merak ediyorsanız yakından bakalım.

Barış Manço Müzesi’nde Neler Var ?

Barış Manço’nun evi 3 kattan oluşmaktadır. Eve daha giriş yapmadan bahçedeki domates, biber ve patlıcan heykelleri bulunuyor ve bizlere meşhur şarkısını anımsatıyor. Giriş katında içeriye girer girmez sizleri salon, kıyafet odası ve yemek odası karşılıyor. Salonda sergilenen eserlerden en dikkat çekici olanı Manço’nun Avusturaya’dan aldığı piyanosudur. Piyanonun hemen yanı başında ise Barış Manço’nun balmumu heykeli bulunmaktadır. Salonunda bir diğer ilgi çekici eşyaları ise kazadığı ödüller bulunuyor ve burada cam koleksiyonu da yer almaktadır.

Barış Manço piyano

Evin ilk katında kişisel eşyaların sergilendiği yatak odası ve misafir odası bulunmaktadır. Evin ikinci katında ise oğulları Batıkan Manço ve Doğukan Manço’nun odaları yer almaktadır. Batıkan’ın odası tamamen çocuklara özel yapılmıştır. Hatta bu odaya ”Adam Olacak Çocuk” ismi verilmiştir. Bu odayı gezerken aynı isimde yaptığı programda yer alan enstrümanlar yer almaktadır. Bu odaya çıktığını programı yeniden izleyip eski günlerinize dönebilirsiniz. 

batıkan manço odası

Doğukan Manço’nun odasında ise Belçika Kraliyet Akademisi’nde eğitim aldığı dönemlere ait resim çalışmaları ve kullandığı ekipmanlar yer alıyor. Bodrum katında Barış Manço’nun Belçika’da eğitim aldığı dönemlerde Kraliyet Ailesi tarafından Şövalye ünvanı verilmiş ve döneme ait eşyalar burada sergilenmektedir. Bu nedenle bu kata Şövalyee Odası denilmektedir. 

barış manço müzesi hakkında bilgiler

Barış Manço Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Pazartesi hariç haftanın her günü ziyaretçilerine kapılarını açan Barış Manço Müzesi, saat 09:00 ile 17:00 arasında ziyaret edilebiliyor. Eğer müzeye grup halinde gelmeyi düşünüyorsanız önceden rezervasyon yaptırarak rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz.

Ziyaret Saatleri

Açılış SaatiKapanış Saati
09:0017:00

Müzeyi ziyaret etmek bilet satın almanız gerekiyor. İki farklı Tam ve İndirimli biletler bulunmaktadır. Giriş ücretleri 2019 aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Giriş Ücretleri

Bilet Türü Fiyatları
Tam :10 TL
İndirimli :5 TL

Barış Manço Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Müze İstanbul’un popüler yerlerinden ve Barış Manço denilince akıllara gelen Kadıköy’ün Moda semtinde yer alıyor. Ulaşımı oldukça kolaydır. Avrupa Yakasından geliyorsanız, vapur , marmaray ve metrobüs ile Kadıköy’de indikten sonra Kadıköy Rıhtımına yürüyerek rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Anadolu Yakasında oturuyorsanız dolmuş, minibüs ve sahil kesiminden geçen her otobüs ile buraya gidebilirsiniz.

Özel aracı ile gelecek olanlar, müzenin çevresinde birkaç tane otopark bulunuyor. Araçlarınızı buralara park ederek müzeyi doyası gezebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap