İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Barselona Gezilecek Yerler

Barselona Gezilecek Yerler

Barselona Gezilecek Yerler

Madrid’ten sora İspanya’nın en büyük şehri konumunda yer alan Barselona aynı zamanda Katalonya’nın da başkentidir.. Barselona bu kadar üne sahip olmasını ilginç bir yapıya sahip olan şehir yerleşimine borçlu olmaktadır. Yıllardır dillerde dünya’nın en güzel şehri olarak anılan Barselona gezilecek yerler adına da bünyesinde birçok yer barındırmaktadır. Sanatçı Gaudi‘nin Barcelona’ya pek çok şey katmış olduğunu söylemek de kaçınılmaz olmaktadır.

Barselona’da Boğalarla Dansa Davet

Barselona‘da bulunan pek çok mimari yapı aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmektedir. Barselona gezilecek yerler listenizde öncelikle yer vermenizi önerdiğimiz mekan Sagrada Familia‘nın şehre katmış olduğu unsurları bir kenara bırakalım, sanatçı Gaudi’den izler taşımaktadır. Barselona temiz plajları ile de uzun süreli tatil planınıza dahil edebileceğiniz bir şehir olmaktadır. Başkenti olan Katalunya ise şehir üzerinden oldukça iyi gelir elde etmektedir.

Ciutat Vella

Ciutat Vella
Ciutat Vella

Burası adeta eski Barselona’nın merkezi diyebileceğimiz yapılar barındırmaktadır. Gündüz ve gece iki ayrı dünya’ya bürünen Ciutat Vella oldukça görkemli yapılar barındırıyor. Dar sokaklar içerisinde tarihi bir kez daha yakından hissetmenize olanak tanınıyor. Küçük dükkanların yanı sıra taş evlerde adeta tarih kokuyor. Burası biraz daha sakin bir yerde kaldığı için özellikle de seyahatiniz akşam saatlerine denk gelirse yanınızda birkaç kişi ile birlikte gezmeniz de fayda olacaktır.

Sagrada Familia Bazilikası

Sagrada Familia Bazilikası
Sagrada Familia Bazilikası

Antoni Gaudi‘nin en büyük eserleri arasında yer alan Sagrada Familia Bazilikası aynı zamanda Barselona’nın simgesi durumundadır. Yapımı esnasında büyük usta vefat edince yarım kalan bazilika her ne pahasına olsun görülmeye değer yerler arasındadır. Yarım kalmış olmasına aldanmadan büyük ihtişama sahip olduğunu da sizlere hatırlatmış olalım.

Gaudi House Museum

Gaudi House Museum
Gaudi House Museum

Konum olarak Park Güell’in üst köşesinde yer alan ve sizleri adeta zamana yolculuk yapmaya davet eden Gaudi House Museum Gaudi’nin bu evi yardımcısı tarafından tasarlanarak sade bir görüntü kazanmıştır. Son yirmi senesini burada geçirmiş olduğu söylenen yapı onun ölümünden kırk sene sonra müze olarak kapılarını ziyaretçilerine açmıştır.

Park Güell

Park Güell
Park Güell

Doğadan ilham alınarak tasarlanmış olan Park Güell, konum olarak Carmel Tepesi’nde yer almaktadır. Bu proje başlangıçta 60 adet evi barındıran bir site’yi temsil edecekken daha sonraları ise uzun süre sonunda sadece iki evin tamamlanmış olmasından dolayı proje parka dönüştürülmüştür. Parkta bulunan kertenkele heykeli’nin önünde fotoğraf çektirmenin adeta bir gelenek haline geldiğini unutmayız.

Palau Reial Major

Palau Reial Major
Palau Reial Major

Bu eski saray’ın en ilgi çekici kısmına gelinecek olursa alt katında yer alan kalıntılardan söz etmek mümkündür. Ok müzesine ev sahipliği yapıyor olması yapıya oldukça görkemli bir hal kazandırmıştır. Barcelona gezilecek yerler arasında unutulmaması gereken bir yapı olup,aynı zamanda Colombus‘ın Kraliçe Isabella ile görüştüğü yer olarak da biliniyor. Bu ünlü adımları yerinde görmek için müzeyi muhakkak ziyaret etmeniz önerilmektedir.

La Rambla Caddesi

La Rambla Caddesi
La Rambla Caddesi

La Rambla Caddesi Katalonya Meydanın’dan limana kadar uzanan bu yolda yürüyüş yapmak hiç bu kadar güzel olmamıştı dedirtecek bir yürüyüş alanına sahiptir. Yağmur sularının akmış olduğu bir dere üzerine kurulduğu için bu isimle anılır olmuştur. Ara sokaklarda yer alabilen dolandırıcıları da göz önünde bulundurarak gezinizi pazar günü bazı mekanların kapalı olma ihtimalinden dolayı diğer günlere yaymanız da fayda vardır.

Font de Santa Anna

Font de Santa Anna
Font de Santa Anna

Çeşme olmasının yanı sıra bu çeşme’nin üç tarafı da mozaiklerle çevrilmiştir. Yanı başında küçük heykellere de rastlamanız mümkün olmaktadır. Font de Santa Anna‘nın ilk etepta sekizgen olduğuna inanılıyor olsa da şuan sadece beş tarafının belli olduğu söylenmektedir. Yapıyı sizlerde yerinde keşfederek sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Casa Batllo

Casa Batllo
Casa Batllo

Bizlerin nezlinde lakabı “Kemiklerin Evi” olarak geçen Caso Batllo Antoni Gaudi’nin bırakmış olduğu eserlerden bir tanesidir. Yapının tasarımında tercih edilmiş olan unsurlar göz önüne alınarak bugünkü adın sahibi olmuştur. Barcelona gezilecek yerler arasında listenizde bulundurmanız gereken Casa Batllo’nun günümüzde ise özel bir şirket tarafından müze olarak işletildiği bilinmektedir.

Anella Olimpica

Anella Olimpica
Anella Olimpica

Sizi karşılayan sembol tahmin ettiğiniz üzere olimpiyatlar anısına dikilmiş olan bir semboldür. Aynı zamanda buradan şehir manzarasını da seyre dalmanız mümkün olmaktadır. Barselona olimpiyatları bu bölge de gerçekleşmiştir.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Katalan Ulusal Sanat Müzesi
Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Günümüzde en önemli ve aynı zamanda da zengin karma sanat müzesi konumunda yer alan Katalan Ulusal Sanat Müzesin de Romanesk sanat koleksiyonunun tamamını inceleme şansına da sahip olmaktasınız. Ayrıca müzede yer alan bir kütüphane ile kent manzarası eşliğinde şehrin eşsiz lezzetlerinin tadına varabileceğiniz restoranda yer almaktadır.

Barri Gotic

Barri Gotic
Barri Gotic

Önceleri küçük bir köy olarak kurulmuş olsa da ancak Romalıların eline geçmesi ile kaleye çevrilmiştir. Bölge içerisinde aynı zamanda ücretsiz ziyaret edebileceğiniz kalıntılarda yer almaktadır. Barselona‘nın tarihini en güzel şekilde anlatan Barri Gotic onca tarihi yerinde hissetmeye değer niteliktedir.

Camp Nou Stadyumu & Barcelona FC Museum

Camp Nou Stadyumu & Barcelona FC Museum
Camp Nou Stadyumu & Barcelona FC Museum

Barcelona Futbol Kulübü‘nün maçlarının oynadığı bu stad’ın müzesinde ne sergilendiğini merak ediyorsanız. Futbol Kulübü’nün uzun yıllar süre gelen geçmişi dersek yerinde bir tabir kullanmış oluruz. Görsel ve işitsel sunumlarla sunulması da kalıcılık açısından önem arz etmektedir. Sıra beklemek istemezseniz de biletinizi internet üzerinden alarak kendinize bir kolaylık sağlayabilirsiniz.

Barselona Katedrali

Barselona Katedrali
Barselona Katedrali

Ön cephesi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran yapı’nın mimarı Fransız mimar Charles Walters olarak bilinmektedir. Aynı zamanda yapı başpiskoposluk merkezi olduğu için “La Seu” ismi ile de anılmaktadır. Barcelona gezilecek yerler arasına Barselona Katedralini’de dahil edip, girişindeki güzelliği görmeniz mümkündür. Bu güzelliği merak edenler için biraz da olsa açıklayacak olursak Hz. İsa ve 12 Havariler tasvirinin yer aldığı bir dini yapı olarak biliniyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Siz seyahate çıkmadan önce size seyahatiniz boyunca adeta bir bilet niteliğinde eşlik edecek olan rehberlik hizmeti sunmaya hazır.

Yorum Yap