bartın
KEŞFET

Bartın

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
4.8 ° / 13.2 °
Hangi
Bölgede
Karadeniz
Turistrail
Puanı
3.1 / 10
Gezme
Süresi
12 SAAT

Bartın Hakkında

Yemyeşil, şehrin çok büyük bir kısmını kaplayan doğası ile Bartın, yaklaşık olarak 195.000 kişilik nüfusa sahiptir. Nüfusun az olmasına rağmen şehrin yüz ölçümü büyük olmadığı için metre kare başına düşen insan sayısı diğerlerine göre daha yoğundur. Karadeniz bölgesinde olması sebebiyle kışın çok çetin bir soğuk ile karşı karşıya kalınabilir. Neredeyse yaz mevsimi'de dahil olmak üzere Bartın'da her mevsim yağışlı bir iklim görüldüğü için halk genellikle önlem almaktadır. Bartın'ın konumu sebebi ile mücadele vermek zorunda kaldığı ve antik çağda ismi Parthenios iken bile derelerin ve göllerin taşmasıyla meşhurdur. Yoğun yağmur derelerin su seviyesini kara seviyesinden daha yükseğe çıkartmaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan Bartın şehrinin bu geçmişten gelen kültür ile kendine has bir mimariye sahip olması'da köklü bir şehir olduğunu göstermektedir. Batı Karadeniz'in sanki bir ilçe gibi havası olan küçük şehri Bartın, yüz ölçümünün %50'lik kısmını yeşil bitki örtüsü oluşturmaktadır. Geri kalan kent ve şehir merkezinde insanlar yoğun olarak yaşasalar'da köy usulü yaşam hala merkezlerde dahi vardır.

Sakin bir yaşam sürmek ve hayatını düzenli bir şekilde idame ettirmek isteyenler için ideal şehirdir. Şehrin içinde doğup büyüyenlerin bir diğer değiş ile "oralı olanların" çok az olduğu ve genellikle üniversite öğrencilerinin yada sakin bir yaşam sürmek isteyenlerin ve farklı yerlerden Bartın'a göç edenlerin şehridir. Kış aylarında inanılmaz bir soğuk kapladığı için önlem almadan seyahat etmeniz tavsiye edilmemektedir. Ayrıca kıyı bölgelerde sel baskınları ve dere taşkınları olma ihtimali olduğu için yaşamaya en elverişli alan Bartın'ın orta kesimlerindeki şehir merkezleridir.

Bartın Tanıtım Videosu

Bartın Gezilecek Yerler

Karadeniz bölgesinin mütevazi ili olan Bartın'da gezilecek yerlerin arasında doğanın oluşturduğu ve içine girdiğinizde ürpertici bir ortam hissi veren mağaralar bulunmaktadır. Aynı zamanda konumu sebebiyle dağlık ve yokuş alanlarının çok olduğu yerlerde ilkel insanların eski zamanlarda yaşam sürdüğü antik kentler'de seyahatiniz sırasında ziyaret edeceğiniz yerler arasındadır. Antik Roma zamanından kalma Amasra'ya ait olan bir çok eser Bartın'da bulunmaktadır. Turizm ve seyahat açısından çok fazla ön plana çıkamasa'da geldiğinizde görülesi Amasra Kalesi, Şatosu ve Müzesi kesinlikle kayda değerdir.

Amasra Kalesi
Amasra Kalesi

Onlarca kez top ve tüfeklerin altında yıkılmaya maruz kalmış olsa'da Bartın'da dokunulmayıp restore edilirken neredeyse tarihi anılarını hiç kaybetmeyen nitelikteki nadir yapılardandır. Amasra Kalesi en çok turizm odağı olan yerler arasında ilk 3'te görülmektedir. 14. Yüzyılda Osmanlı imparatorluğunun verdiği büyük hezimetli bir savaş sonrasında tekrardan onarılıp savaşlara defalarca maruz kaldığı için defalarca gene onarılmıştır. Kırık dökük duvarlarında tarihin izlerini görebileceğiniz yer asker odaları ve Kemerle doludur.

Amasra Müzesi
Amasra Müzesi

Roma ve Bizans çağlarında insanların düzenli yaşam sürdüğü Bartın'da eski evler ve içindeki müzeye katılmak için ideal vazo, eski mutfak gereçleri, değerli eşyalar bulunmaktadır. Bu eşyalar ve tarihi evlerin getirisi ise Amasra Müzesi olmuş. 1955 yılında kurulan müze şehrin bütün tarihini ve kültürel yaşamını geçmişten günümüze anlatır niteliktedir. Taş ham maddesinden yapılma eserlerin Osmanlı'dan başlayarak 3. Yüzyıldaki Helenistik döneme kadar uzandığı bilinmektedir.

Balamba Tabiat Parkı
Balamba Tabiat Parkı

Bartın ahalisinin doğa yürüyüşü ve parkur yapmak için geldiği Balamba Tabiat Parkı Karabük yoluna kadar uzanmaktadır. Şehrin kalabalık kesimine yakın olmasından dolayı herkes buraya rahatlıkla ulaşabilmektedir. İçerisinde yürüyüş patikaları ve Karadeniz bitki örtüsünün oluşturduğu ağaçlar, çiçekler ve doğal toprak bulunmaktadır.

Bartın - Fatih Cami
Fatih Cami - Bartın

Bartın'ın Osmanlı imparatorluğu topraklarına katılmadan önceki Bizans kilisesi Fatih Sultan Mehmed Han tarafından fetih edildikten sonra cami'ye çevrilmiştir. Adı Fatih Cami olarak verilen yapının 11. Yüzyıldan beri aktif olarak kullanılması sebebi ile destinasyonunuz olabilir. Aynı zamanda 17. yüzyılda yıkılma tehdidi altında iken köklü bir restorasyondan sonra tekrardan Bartın halkının ibadet yeri olmuştur.

Devamını Oku

Bartın Mutfağı

İlginç çeşitler ile yapılan pilav yemekleri öne çıkan Bartın Mutfağı, yöresel eksantrik yemekleri ile şaşırtıyor. Daha çok içerisinde pilav içeren yemekleri damak tadına uygun olanlar için cennet gibi bir yer olan Bartın, hemde en büyük ilçesi olan Amasra'nın kendine has salatası ile parmaklarınızı yedirecek türden.

yumurtalı isbut
Yumutalı İsbut

Sabah kahvaltılarında Bartın halkının olmazsa olmazı diyebileceğimiz bir yemek ile karşımıza çıkıyor. İçerisinde yumurta, pastırma ve soğan ile enfes bir lezzet voltranı oluşturan Yumurtalı İsbut, pastırmanın normal ateşte tavada kavrulması ve yumurtanın tam kıvamında bırakılmasından doğan bir lezzettir.

pirinçli mantı - bartın
Pirinçli Mantı

Bartın mutfağının en çok tüketilen ve sevilen yemeği Pirinçli Mantı'dır. Merkez kesimlerdeki bazı dükkan ve restoranlarda bu mantı türü menülere eklenmiş. Eğer evde denemeyi tercih etmiyorsanız Amasra'yı gezerken gözünüzün tuttuğu herhangi bir restoranda yiyebilirsiniz. Pirinçli Mantı'yı nerede yediğiniz fark etmiyor çünkü Bartın halkı gerçekten bu yemeği çok iyi yapıyor. Pirinç, yumurta, kıyma ve tuz ile yapılan yemeğin pirincin mantı şeklinde yapılıp içine kıyma konulması ile enfes bir lezzet kazandığını söyleyebiliriz.

Amasra Salatası
Amasra Salatası

Şüphesiz Karadeniz kıyılarındaki balık restoranlarında en çok tüketilen salata türüdür. Amasra'nın kendine has tarifi ile yapılan salatanın yapılışının gerçek bir tarifi olmadığı söyleniyor. Sadece yöredeki birkaç aşçının bildiği tarif sayılı restoranlarda yenmektedir. Canlı balık restoran Mustafa'da Amasra salatasını deneyebilirsiniz. Bartın'ın çetin dalgaları ile deniz kokusunu içinize çekerken Domates, Marul, Havuç ve diğer alternatif sebzeler ile üretilen Amasra salatasını damak tadınıza uygun bir balık bile tüketebilirsiniz. 13. Yüzyıldan beridir süre gelen tarifi ile Bartın'da kurulan sofraların tacı olmuştur.

Devamını Oku

Bartın Nerededir?

GBatı Karadeniz bölgesinde, Kastamonu ile arasında 185 kilometre uzaklığında bir kıyı şehridir. Karayolu ile İstanbul'dan 5 saat 50 dakika süren mesafede, doğusunda Cide ve batı kısmında ise Zonguldak bulunmaktadır.

Bartın için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Hakkında kısmında'da bahsettiğimiz gibi Bartın Karadeniz bölgesinin çetin ikliminin geçtiği konuma yayıldığı için Kış mevsiminde hayat şartları zor geçmektedir. Seyahat için en güzel zaman Temmuz - Ağustos ve Haziran ayları olan Yaz mevsimidir. Diğer aylarda yoğun yağışa kapılıp şehrin havasını tam olarak alamamanız çok yüksek bir ihtimaldir.

Bartın Gece Hayatı

200.000'e yakın nüfusu olan Bartın'ın sadece gelişmiş yerlerinde akşam dışarı çıkılmaktadır. Halk ile kaynaşıp etkileşime girebileceğiniz restoranlar ve sohbet etmek için ideal olan meydan yerleri olsa'da gece vakti çalışan tek bir bar vardır. Bartın Gece Yarısı Bar şehrin tek işleyen ve gece geç saate kadar açık olan gece eğlencesi yeridir. Merkez'de yer alan bu barda gece hayatı yaşamak için uygundur fakat genellikle halk gece hayatı kültürünü benimsemiyor.

Bartın Festivalleri

Genellikle Mayıs aylarında düzenlenen festivaller iklimin getirisi olan Çilek Festivalleri'dir. Tamamı Bartın'da yetişen doğal ve ihraç edilen çileklerin bu şehir için ne kadar önemli olduğunu vurgulamak adına düzenlenen festivalleri arasındadır. Ekim ayında üniversite öğrencilerinin çoğunlukta olduğu Bisiklet Festivali'de Bartın'da aktif olarak düzenlenen organizasyonlar arasındadır. Bu organizasyonlara çok fazla katılımcı sağlanmasa'da buraya gelmek için en iyi ay olan Mayıs ayında hem gezerken hemde çilek festivalini görmek için katılabilirsiniz.

bartın çilek ve kültür festivali
Bartın Çilek Festivalleri
Bartın Bisiklet Festivali
Bartın Bisiklet Festivali

TrustRail'in Önerdikleri

mersin
Mersin
gaziantep
Gaziantep
izmir
İzmir
Kayıt Ol