1. Ana Sayfa
  2. Dünyayı Keşfedin
  3. Belarus Gezi Rehberi

Belarus Gezi Rehberi

belarus gezi rehberi, belarus

Bir diğer adı ile Beyaz Rusya, Avrupa bölgesine üye olmuş durumda bir ülkedir.Eskiden Rus Cumhuriyetinin ittifakı olarak kabul ediliyor olsa’da Belarus günümüzde Avrupa’da sayılmaktadır.Çok benzerlik gösterdikleri Ruslar’dan farklı olarak yeni bir ırk olan Beyaz Ruslar tarafından kurulmuştur.5. ve 6. Yüzyıl zamanlarında ortaya çıkan Beyaz Ruslar, Belarus’u ancak 1567 yılında kurmuşlar.Bağımsız bir ülke konumunda olmasının yanı sıra, dünya’da gelişmekte olan ülkeler arasında yer almaktadır.

Belarus (Beyaz Rusya) Başkenti

Belarus’un başkenti gece hayatının merkezi ve alkollü içeceklerin bolca tüketildiği Minsk şehridir.Bu şehirde Belarus gezilecek yerlerin hepsini gezmeniz mümkün.Zaten bir tek bu şehir gezilmeye değer bir oranda gelişmiş ve tabii ki diğer bölümlerini’de gezebilirsiniz fakat çok yer olmadığını söylemek isteriz.Belarus’da merak ettiğiniz Beyaz Ruslar ile kaynaşıp kültürlerini, gelenek ve göreneklerini incelemeniz mümkün.İleri ki zamanlarda sizlerle Minsk’in gezi rehberini paylaşacağız ve gezdiğinizde memnun kalacaksınız.

Vize İstiyormu ?

belarus vizesiz ülkelerde
Belarus vizesiz ülkeler arasındadır.

Belarus’a gidenlerin en çok sorduğu ve dert yandığı konu ise Belarus için vize gerekiyor mu ? Sorusu olmakta.Şimdi size güzel bir haber vereceğiz ve direkt olarak uçuş biletlerine bakacaksınız.Buraya gelmek için vize almanıza gerek yok.Kimliğinizi gösterip sanki komşu evine gider gibi ülkeye giriş sağlayabiliyorsunuz kimse size hop kardeşim vizeni göster demiyor.Fakat vizesiz giriş yapabilmeniz için gerekli olan bazı şartlar var.İşte o şartları sizlere sıralıyoruz;

  • Resmi Türk vatandaşları için maksimum 30 gün kalma hakkı var.Daha fazla kalmak için vize çıkartmanız gerekiyor.
  • Belarus yani Beyaz Rusya’ya gittiğinizde yada gitmeden önce sigorta yaptırmalısınız.
  • Seyahatinizi gerçekleştirmek için önemli bir form dolduruyorsunuz ve bu form’da ülkede ne kadar kalacağınız, nerelerde konaklayacağınız dil seviyeniz ile alakalı sorular yöneltiliyor.

Belarus Hakkında Bilgiler ve Tarihi

belarus gece hayatı

Kim bu Beyaz Ruslar ? Bilmemeniz normal çünkü Beyaz Ruslar dünya ırkları arasında gerçekten’de çok popüler değil.Etnik kökenleri Ruslara dayanıyor ama tam anlamıyla Rus değiller.Belarus’un 10’da 8’i Beyaz Rustur.İnanılmaz bir çalışma azmi ile 16. Yüzyıl’da ülkelerinin ve ırklarının dönüm noktasını gerçekleştirmişlerdir.1600 ve 1800 yılları arasında 6 şehir kurup Minsk’i başkent yapmışlar, ekonomiyi günümüze kadar Türkiye ekonomisinin büyüklüğüne dayandırmaktadırlar.Belarus Katolik mezhebine ait Hristiyan inancına sahiptir.Nitekim Hristiyan inancı halkın %90 kısmı tarafından kabul edildiği için kiliseler ve mezbahalar bolca mevcut.Savaşlarla dolu tarihinde Polonyalılar, Ruslar ve Beyaz Ruslar neredeyse bütün sahnelerinde rol almıştır.Polon halkı ve ordusu 1500 yılında Beyaz Rusya’yı ele geçirse’de Ruslar tarafından alınıyor ve zamanla Beyaz Rusların eline tekrardan geçiyor.Şuanda halkın azınlığı Polonyalılardan ve Ruslardan oluşuyor, geri kalan bütün kısmı Beyaz Ruslara ait.Henüz 2 Yüzyıl öncesine kadar ciddi mezhep ve ırk çatışmaları aksediyordu.Artık günümüzde en yaşanabilir ülkeler arasında listeye girmiş durumda.

Belarus Gece Hayatı

Aslında tam Belarus değil, tam olarak Minsk bütün ülkenin gece hayatına sahip çıkıyor.Ülkenin her bölgesinde içkiler ve et Türkiye’ye oranlar çok ama çok ucuz.Burada en küçük maaşla bile içki ve ete doymanız mümkün.İçkiler için lokasyonu çok büyük bir rol oynayan Belarus’ta sadece alkollü içeceklerin üretilmesi adında dönüm dönüm tarlalar ve fabrikalar bulunuyor.Ülkenin köy kesimlerinde hayvancılığın ve içki mahsulü üretme tarımının yaygın olmasından ötürü gece hayatı’da doğrudan etkilenmiş.Özellikle Aqua-Minsk Hotel ve kulüp önerisi için Dozari Club‘u tercih etmeniz gerekiyor.

Bira ve Votka Sudan Ucuz !

En çok tüketilen alkollü içecekler arasında olan Bira ve Votkanın ülkede meyve suyundan ucuz olduğunu söylemek doğru olur.Minsk’de gece sokağa çıkıp gittiğiniz barlarda ve gece kulüplerinde çok hızlı bir hayat var.Sabahları sokaklarda geçen yaşam akşamları gece kulüplerinde geçiyor diyebilirim.Çoğu Türk’ünde vizesiz olmasından ötürü buralarda bulunduğunu göreceksiniz.Aslında yabancılık çekmeniz biraz zor, İngilizce konuşmanız halinde sizi az çok anlıyorlar.İnsanlarla iletişim kurmanızı basitleştiren çeviri araçları ile dahi konuşabilirsiniz.Orta İngilizce konuşma ile derdinizi anlatabiliyorsunuz Belarus’takilere.

Minsk’te Gece Hayatı Konsepti

belarus minsk gece hayatı görüntüleri
belarus minsk gece hayatı görüntüleri

Sanki gece hayatına adapte edilmiş bir şehir gibi sanacaksınız ilk başta.Çünkü her şey çok düzenli ve çılgınca dönüyor kulüplerin içerisinde yok yok.Yatırımın büyük bir bölümü gece hayatına gittiği için girdiğiniz mekanlardan pişman olacağınızı asla zannetmiyoruz.Kulüplerde arkadaşlarınızla yada tek başınıza orada bir arkadaş edinip eğlenmeniz için çok fazla etkinlik var.Hemen etrafına yakınlarda oteller bulunduğu için gece konaklamak için sıkıntı’da çekmeyeceksiniz.Erkek olarak eğer Beyaz Rus kızlarını yakından görmek için gidiyorsanız oradaki insanlar misafirperver yaklaşıyor ve ırkçı davranmıyorlar.

Vizesiz Girişlerin Hayrını Görün

Türklerin ve diğer vizesiz giriş hakkında sahip ülkelerden gelen vatandaşların atmosferini’de anlayıp diğer kültürlerle bile etkileşime geçebilirsiniz.Belarus birçok ülkeye vizesiz giriş hakkı tanıyor, gece kulüplerinde karşılaşmanız an meselesi olacaktır.Aynı zamanda tur etkinliklerinde’de Beyaz Ruslar ve diğer dış ülkelerden Belarus bölgesine gelen insanlarla hoş bir arkadaşlık bağı kurabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap