İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Berlin Gezilecek Yerler

Berlin Gezilecek Yerler

Berlin Gezilecek Yerler

Almanya’nın başkenti olduğu gibi aynı zamanda en büyük şehri olan Berlin, dünyaca ünlü kentlerden biridir. Hem tarihsel hem de kültürel olarak zengin olan bu şehir tarihteki birçok önemli savaşa ve kişilere tanıklık etmiş, birçok imparatorluğu görmüştür. Berlin’in bu zenginliği dışarıdan çok fazla turist almasına ve gelişmesine olanak sağlamıştır. Özellikle Nazi Almanya’sına dair birçok iz taşıyan Berlin gezilecek ve görülecek birçok alana sahiptir.

Berlin’de Görülmesi Gereken Yerler

Berlin’in en önemli özelliklerinden biri, tanıklık ettiği savaşlara dair birçok mimari iz taşımasıdır. Bu şehirde gerek Nazi Almanyası’ndan gerek 2. Dünya Savaşı’ndan birçok eser görebilirsiniz. Her ne kadar 2. Dünya Savaşı döneminde birçok yeri harap olsa da kalıntılar ve restore edilmiş alanlar ile bu telafi edilmektedir. Tüm bunların yanında, Almanya başlı başına teknoloji devi bir ülke olduğu için gezilerinize teknolojik alanlar katmak da mümkün. Dünyada ünlenmiş birçok markanın teknik merkezi ve müzesi Berlin’de bulunmaktadır.

Alman Parlamento Binası

Alman Parlamento Binası
Alman Parlamento Binası

Alman Parlamento Binası resmi adıyla Reichstag, Berlin’in en ünlü yapılarından biridir. Günümüzde turistik ve tanıtım amaçlı olarak kullansa bile eskiden Almanya’nın siyasi işlerinin yürütüldüğü bir yer olarak kullanılmıştır fakat Adolf Hitler’in devletin başına gelmesi ile Alman Parlamentosu artık burada toplanmamaya başlamıştır. 20. yüzyılda bir kundaklama suçu ile harap edilmiş olsa da restore çalışmaları ile eski haline kavuşmuştur.

Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı
Brandenburg Kapısı

Alman Parlamento Binası’na göre biraz yukarıda bulunan Brandenburg Kapısı, Soğuk Savaş Dönemi’ne ait en önemli sembollerden biridir. 18. yüzyılda yapıldığı için oldukça eski bir yapıdır. O dönemin şartlarında gerçekleşen siyasi hareketler sonucu popüler hale gelmiştir. Yine savaş döneminde Doğu-Batı Berlin ayrımında çok farklı bir konuma sahiptir.

Berlin Katedrali

Berlin Katedrali
Berlin Katedrali

Almanya’da gezilecek yerlerin en gösterişli olanlarından biri de Berlin Katedrali’dir. Berlin katedrali, Protestan kilisesi olsa da içinde dini olarak bir psikopos yapılmadığı için sadece isim olarak dinsel bir teması vardır. Barok mimarisi ile yapılmış olan katedral 2. Dünya Savaşı döneminde tıpkı diğer eserler gibi tahrip olmuş, fakat sonrasında Günter Stahn tarafından tasarlanarak restore edilmiş ve bazı yerleri yeniden inşa edilmiştir.

East Side Gallery

East Side Gallery
East Side Gallery

Bir tür bağımsızlık anıtı olan East Side Gallery, Berlin Duvarı’nın grafiti ile süslenmiş bir kısmıdır. Yaklaşık bir buçuk kilometre olan bu bölüm özgürlüğe dair birçok mesaj içermektedir. Özgürlüğün kısıtlanmasına karşı olarak sosyal mesajlar içeren bir anıttır. Sosyal medyada en ünlü mekanlardan olan bu anıt, ressamlar tarafından çizilen 105 resmi içermektedir. Dünyada en uzun süre ziyarete açık olan resim sergisidir.

Sony Center

Sony Center
Sony Center

Berlin’de gezilecek yerlerin içinde kültürel alanlar olduğu gibi teknolojik merkezler de vardır. Sony tarafından ekonomik olan desteklenen bu merkez bir alışveriş merkezi gibi hizmet vermektedir. Teknolojik imkanlardan yararlanarak inşa edilen ve bu yüzden dikkat çeken Sony Center; birçok sinema, restoran, mağaza, eğlence merkezi, kalacak yerler (otel, süit vb.) ve müze içermektedir. Berlin’in modern sembollerinden biridir. Aynı zamanda akşam ışıklandırması sayesinde modern mimariyi popüler hale getirir.

Tierpark Berlin

Tierpark Berlin
Tierpark Berlin

Berlin’in en ünlü hayvanat bahçesidir. Ulaşım olarak zor bir konumda bulunsa bile içerisindeki doğal ortam sebebi ile çok fazla ziyaretçi almaktadır. Yaklaşık 900 hayvan türünü barındıran Tierpark Berlin, 1955 yılında kurulduğu için aynı zamanda tarihi bir değere de sahiptir. En önemli özelliği ise, park içerisinde sergiler ve şovlar düzenlenmesidir. Bu şovlar yılın belli dönemlerinde hayvanlara zarar vermeden yapılmaktadır. Tierpark Berlin’in bilet satışlarının büyük bir kısmı internet üzerinden yapılmaktadır.

Holokost Anıtı

Holokost Anıtı
Holokost Anıtı

Holokost Anıtı’nın diğer adı Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı’dır. ABD Konsolosluğu’nun tam karşısında olduğu için ulaşımı kolaydır. 2711 adet temsili bloklardan oluşmaktadır ve neredeyse 20 bin metrekarelik bir hacmi vardır. Nazi Almanyası’nda yaşanan katliama karşı olanların düşüncesiyle yapılmış bu anıtta Yahudilere ait dini metinler bulunmaktadır. Holokost Anıtı, diğer Berlin’de gezilecek çoğu yerin aksine tarihi bir geçmişe sahip olmasa da çok derin bir anlamı vardır.

Museum Island

Museum Island
Museum Island

Müzeler Adası, beş büyük müzeden ve bir katedralden oluşan bir bölgedir. Berlin’deki Spree Nehri üzerindeki adalardan birindedir. Çok büyük bir alana yayılmasa da içerdiği Eski Müze, Yeni Müze, Bode Müzesi, Bergama Müzesi ve Eski Ulusal Galeri ile çok önemlidir. 20 senedir UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’ndedir. Ayrıca bu beş müzeye girmek için toplu müze kartı almak çok daha uygun fiyatlıdır.

Alte Bibliothek

Alte Bibliothek
Alte Bibliothek

Berlin’in en gösterişli yapılarından biri olan Alte Bibliothek, Humboldt Üniversitesi’nin hukuk fakültesi ve kütüphane olarak kullanılmaktadır. Tarihi bir kütüphane olduğu için içinde yüzyıllık eserler ve el yazmaları bulunmaktadır. Georg Chiristian Unger tarafından barok mimarisi ile tasarlanmıştır. Bebel Meydanı üzerinde bulunsa da çoğu zaman ziyarete kapalıdır.

Landwehr Kanalı

Landwehr Kanalı
Landwehr Kanalı

Landwehr Kanalı, Berlin Spree Nehri üzerinde bulunan ve on kilometrelik bir alana sahip bir kanaldır. 19. yüzyılda kullanılmaya başlanmış olsa bile doğallığından bir şey kaybetmediği için çok sık ziyaret edilmektedir. Bu nehir üzerinde bot turu yapan turist sayısı çok fazladır. Kreuzberg bölgesine daha farklı bir açıdan bakmayı sağlayan bu kanal şehrin mimari yapısının içinde doğal bir hazinedir. Berlin’de gezilecek yerlerin doğal olanları içinde en büyüğü Landwehr Kanalı’dır.

Fernsehtrum

Fernsehtrum
Fernsehtrum

Fernsehtrum yani Berlin TV Kulesi, Berlin’in her noktasından görülen sembolik bir yapıdır. Oldukça geniş bir manzarası olan bu kule tarihi olmasa da çok önemli bir konuma sahiptir.

Topography of Terror

Topography of Terror
Topography of Terror

Nazi zamanlarında ülkede hakim olan terörizm havasını birçok eserle anlatan bu sanat galerisi ve müze, ulaşım olarak çok kolay bir konumda. Tarihsel olduğu kadar duygusal açıdan da Berlin halkının en sevdiği yerlerden biridir. Bu müzeyi gezerken kulaklıklarla Türkçe olarak eserler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap