İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Asya
  3. Bollywood’un Kalbi: Mumbai Gezilecek Yerler

Bollywood’un Kalbi: Mumbai Gezilecek Yerler

mumbai gezilecek yerler

Hindistan film sektörü dünya üzerinde oldukça geniş bir hayran ve izleyici kitlesine sahip bir endüstri. Bollywood’un kalbi Mumbai ise Hindistan’ın en güzel şehirlerinden biri olarak biliniyor. 1995 yılına kadar Bombay olarak bilinen şehrin adı Mumbai olarak değiştirilmiş. Yüksek okul ve üniversitelerinin fazla olması nedeniyle Mumbai, tam bir üniversiteler merkezidir. Hindistan’ da renkler özgür bırakılır. Holi festivalinin ünü dünyaya yayılmıştır. Dünyanın en mükemmel dansçıları ve şarkıcıları Hindistan’dan çıkmaktadır. Mumbai’ de Hindistan geneli gibi Hindu dini, İslamiyet, Sink dini, Hristiyanlık gibi farklı dinlerin insanlarını bir araya toplamıştır. Mumbai’de gezerken her an bir ünlü isimle karşılaşabilirsiniz özellikle Khan aşiretinin yakışıklıları Salman Khan, Aamir Khan, Shah Rukh Khan karşınıza çıkabilir. Ya da bir Bollywood güzeline rastlayabilirsiniz.

Mumbai Nüfusu

Hindistan, tıpkı Çin gibi dünyanın en kalabalık ülkelerinden biridir. Dünya nüfusunun %17,7 gibi büyük bir oranı Hindistan’da yaşar. Üniversiteler kenti olması ve Hint film endüstrisi olan Bollywood sayesinde Mumbai dünyanın tanıdığı bir şehir haline gelmiştir. Mumbai nüfusu 2019 verilerine göre 16,5 milyona yakındır.

Mumbai Gezilecek Yerler Listesi

Mumbai, koca bir film platosu gibidir. Yaşamın içinde sürekli bir aksiyon mevcuttur. Kalabalık bir şehir olması ve farklılıkların şehri olması Mumbai’yi daha çok cazip hale getirmektedir. Mumbai, festivalleri birbirinden güzel ve ihtişamlı mimari yapılar anıtları ile de cazip bir şehirdir.

Mount Mary Basilica – Mary Dağı Kilisesi

mary dağı kilisesi

Dış cephesinin güzelliği insanları kendisine çeken, gece ışıklandırıldığında çok daha güzel görünen bir yapı. Bir katolik kilisesi olup oldukça temiz ve ferah. Aslında Mumbai’nin en eski kiliselerinden biri ancak çok iyi korunmuş. Listenizde üst sıralarda yer alabilir.

Chhatrapati Shivaji Terminali

Chhatrapati Shivaji Terminali

İngiliz döneminin hediyesi olan bu terminal binası, mimarisi ile kendisine hayran bırakan yapılardan biri. Yoğun bir istasyon. Binanın dış cephesinin bazı bölümlerinde hayvan figürleri görebilirsiniz. Gece ışıklandırma yapıldığında daha da muhteşem olan tren istasyonu görülecekler listemizde üst sırada yer alıyor.

Bollywood’un Kalbi Mumbai – St. Thomas Katedrali

st thomas katedrali

Mumbai’daki ilk Anglikan kilisesi olma özelliğine sahip St.Thomas, neo- klasik ve neo gotik mimarisinin karışımı olarak inşa edilmiş. 1718 yılında tamamlanan kilise On İki havariden birinin adını almış. Mumbei’deki en eski kiliselerden biri olmasına rağmen çok iyi korunuyor. 2004 yılında UNESCO miras alanı listesine kayıt edilmiş ve yenilemesi yine UNESCO tarafından yapılmış. Katedral, daha önceleri Mumbai’nin 0 noktası imiş yeni tüm mesafeler buraya göre ölçülürmüş. St.Thomas, Mumbai’nin simgelerinden biri.

Mahatma Jyotiba Phule Market

Mahatma Jyotiba Phule Market

Daha önce Mumbai 1. Sokak belediye komiseri Arthur Crawford’un adını aldığı Crawford market, ismi daha sonra değiştirilmiştir. 1869 yılında tamamlanan bina 1882’de Hindistan’ın elektrik ile aydınlatılan ilk binası olmuş. Şu anda Mumbai’nin ana toptancı pazarı. Yiyecekten baharata, hediyelik eşyalardan elektronik eşyalara kadar her şeyi bulmanız mümkün.

Geteway Of İndia

Gateway Of İndia 

Mumbai’de en çok ilgi çeken ve ziyaretçi alan yapılardan biri. İngilizlerin Mumbai’ye giriş kapısı olarak biliniyor. Devamı olarak deniz kıyısına bur köprü aracılığıyla yürüyebilir ve deniz turlarına çıkabilirsiniz.

Global Vipassana Pagoda

Global Vipassana Pagoda 

Gorai Village’de yer alan pagoda, insanların meditasyon yapıp rahatlamak için gittikleri bir yapı. Çatı ve kubbesi altın gibi sapsarı. 09.00 ile 18.00 saatleri ziyaretçilere açık. Meditasyon sanatının öğretildiği bir de meditasyon merkezi var. Pagoda’nın tepesinden Mumbai’nin güzel manzarasını izleyebilirsiniz. Huzurlu bir yer. Özellikle denizden bakılınca bu dünyaya ait gibi durmuyor.

Vorli Fort ( Vorli Kalesi)

Güney Mumbai’de bulunan, Mumbai’nin gizli mücevherlerinden biri olan bu kale, 1675 yılında İngilizler tarafından karakol olarak inşa edilmiş. Ulaşım kara yolu ile yapılabiliyor. Çok güzel bir manzaraya sahip kaleden. Bandra Vorli Deniz yolu ve Mehim Koyunu 360 derece izleyebilirsiniz.

St. Xavier’s Koleji

St. Xavier's Koleji 

Mahapalika yolu üzerinde yine İngilizlerin hediyesi mimari harikası bir bina. Film seti olarak ta kullanılan kolej binası, Mumbai’nin gözdesi ve en itibarlı eğitim merkezlerinden biri. İngiliz mimarisinin bir özelliği olarak geniş camlar ve balkonlar kullanılmış bu da doğal bir havalandırma sistemi oluşturmuş. Görülmesi gerekli yerlerin liste başı olmaya aday bir bina.

Hacı Ali Cami – Haji Ali Mosque

hacı ali cami

Biraz bakımsız olsa da Hindistan’ın en çok turist ve ziyaretçi çeken ibadethanelerinden biri. Müslümanlar için önemli. Mumbai’nin ileri gelenleri ve politikacıları da bu camiye geliyor. Denizin ortasında olan Hacı Ali Cami’ye bir köprü ile ulaşım imkanı da mevcut.

Flora Fountain

flora fountain

İngiliz tarzının en güzel örneklerinden biri olan Flora Fountain taş çeşmesi olarak 1860’lı yıllardan günümüze kadar gelmiş. Mumbai’nin ünlü simge yapılarından biri konumunda.

Kala Ghoda Art Precint

kala ghoda art predict

Sanat sevenlerin uğrak yeri olan bir sanat merkezi. İçinde bir at heykeli mevcut. Festival zamanı çeşitli etkinlikler yapılıyor. Çok farklı ve ilginç eserleri görebileceğiniz bir yer. Mahatma Gandi üzerinde bulunan ve çok ziyaretçisi bulunan bir alan.

Bombay High Court – Bombay Yüksek Mahkemesi

bombay high court

Yine bir İngiliz mimarisi örneği olarak karşımıza çıkan Bombay Yüksek Mahkemesi, mimari açıdan şehre gelen herkesin yoğun ilgisini çekiyor. 1862 yılında İngilizler tarafından inşa edilmiş yapı yine geniş camları ve balkonları ile göze çarpıyor. Binanın dış süslemeleri daha çok ilgi çekiyor ve bina Bombay’la özdeşleşmiş simge yapılardan biri konumunda.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1975 Zonguldak doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Büro yönetimi bölümü, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü ve Atatürk Üniversitesi Adalet bölümlerini bitirdim. Yazı ve edebiyat 2017 senesinde Yürek yüreğe isimli bir şiir kitabı çıkarttım. Öykü ve şiir çalışmalarım edebiyat sayfalarında yayınlanmaktadır. Kitap kurduyum.

Yorum Yap