İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Bologna Gezilecek Yerler

Bologna Gezilecek Yerler

bologna gezilecek yerler

İtalya ülkesinin bir kenti olan Bologna, Emilia-Romagna bölgesinde yer alıyor. Ülkenin kuzeyinde yer alan şehir İçinde barındırdığı tarihi yapılarla kendinden söz ettiriyor. Ortaçağ mimarisinin yoğunlukla yaşandığı bu kentte binaların kırmızı Kiremitli olması şehrin ismini “Kızıl Şehir” olarak da anılmasını sağlıyor.

Bologna’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Ülkemizin Avrupa’ya açılan sınır kapısı olan Edirne Kapıkule’den yaklaşık bin 600 kilometre uzaklıkta. Elbette bu mesafeler kara yolu ile değil hava yoluyla tercih ediliyor. Hava yoluyla beraber 3 saate yakın bir sürede bu tarihi şehre ulaşmak mümkün. Gelin şimdi hep beraber Bologna gezilecek yerler sıralamasını inceleyelim.

Belediye Sarayı

bologna belediye sarayı
Bologna Belediye Sarayı

Bologna’yı kentin tarihi yeri olarak kabul edilen belediye Sarayını gezerek başlayabilirsiniz. Şehrin batısında bulunan belediye Sarayı Şehir Meclisi özelliğini taşıyan yapıya sahiptir. Binanın yapımı 1300‘lü yıllara dayanıyor. Belediye sarayının içerisinde 13. ve 19. yüzyıla ait bir çok tarihi eser ilginizi çekecektir. Sarayın yakın zamana kadar aktif olarak kullanıldığı, 2008 yılından sonra ise Müze haline getirildi. Palazzo d’Accursio adıyla da bilinen saray, MagMaggiore Meydanında yer alıyor. Belediye sarayının bulunduğu meydanda da gezinti yaparak burada bulunan tarihi eserleri keşfedebilirsiniz. Sarayın girişindeysek 8. Papa Gregori heykelini görebileceksiniz. Ayrıca Neptün Çeşmesi’ni de Saray’ın yanında olmasıyla ilginizi çekecektir. Çeşmenin bulunduğu taraftan ise saraya doğru girdiğinizde o zamanın borsasını görebileceksiniz. Adı salla borsa olarak da bilinen yer eskiden şehrin borsası olarak kullanılıyordu. Son olarakta belediye sarayının 16. yüzyılda yapılmış olan botanik ve şifalı otlar bahçesini görebilirsiniz. Bolonya merkezine çok uzak olmayan bu belediye sarayına ister yürüyerek ister otobüsle ulaşım imkanı sağlanabilir.

Santo Stefano

Santo Stefano

İlk olarak kentin belediye sarayını gezdikten sonra en eski tarihi yapı olarakta bilinen Santo Stefano’yu sıraya koymak istedik. Yapımı beşinci yüzyıla dayanan, Şehrin piskoposu olan 3 tarafından yapıldığı düşünülüyor. Piskoposun bu yaptırdığı eser Bolonya Şehrinin önemli dini merkezi haline gelmiştir.
Zamanında oldukça fazla kullanılan bu mekan şimdilerde ise ziyaretçi akınına uğruyor. Kızıl şehrin ismini burada yeterince görmekteyiz. Yapının tamamına yakını dışı kızıl Kiremitlerle döşenmiş şekilde sizleri karşılıyor. Fakat kilisenin yapısına girdiğimizde yedi tane kilisenin birleşimi ile oluşmuş ve bir bina haline gelmiştir. Kilisenin adı yedi kilise olarak da geçmektedir. Kilisenin çoğu kısmı 11. yüzyılda yenilenmiştir. Ancak Santo Stefano Kilisesi’nin bazı kısımları beşinci yüzyıldan beri Orjinal haliyle durmaktadır. Kilisenin çevresinde ve içerisinde döneme ait tarihi eserler bulabilirsiniz. Ayrıca kilisede Aziz Petronio’nun mezarı bulunmaktadır. Santo Stefano Kilisesi’nde Roma ve Bizans dönemlerine ait mozaikler de bulunmaktadır.
Kentte bulunan tarihi Belediye Saray’ına uzak olmayan bu kiliseye, gezerek etrafı inceleyip gelebilirsiniz.

Asinelli kuleleri

asinelli kuleleri

Kentin sembolü haline gelmiş olan bu kulelerin Tarihi yapısı orta Çağa kadar dayanmaktadır. Kuleler Asinelli ailesi tarafından yaptırıldı. Uzun olan kule 97 metre ile Torre degli Asinelli, 48 metre ile de kısa olan Torre Grasenda kulelerinden oluşuyor. Uzun kulenin basamak sayısı fazla olduğu için kimi insan tercih etmiyor.
Tarihte blokta şehrinde 180’e yakın Kule bulunmaktaydı. Fazlaca kule bulunan kente gün geçtikçe bunların sayısı azaldı kimi harap olup giderken kimi de günümüzün şehir yapılanmasına uygun olmadığı için yıkıldı. Günümüze kalan birkaç kuleden olan Asinelli ailesine ait kuleler korunaklı şekilde duruyor. Ziyaretçilerin odağı olan bu kuleler için giriş ücreti olan 3 Euro ödemeniz gerekmektedir. Kulelere giriş saati ise Sabah 9’dan akşam 18’e kadar olduğunu hatırlatmak isteriz.

San Petronio Bazilikası

san petronio bazilikası
San Petronio Bazilikası.

Şehirde gezilecek yerlerin birbirine yakın olması büyük bir avantaj sağlıyor. Bunlardan bir tanesi de şimdi anlatacağımız San Petronio Bazilika kilisesi. Devasa büyüklükte olan bu kilise Dünya sıralamasında da kendine 15. sırada yer buluyor. Gotik tarzda bulunan kilisenin yapımına 1390 yılında başlandı. Bizden tavsiye bu tarihi yapıyı gezmeden şehri terk etmeyin. Ziyaret saatlerinin 07.45 ile 18.30 arasında olduğunu hatırlatmak isteriz.

Pinacoteca Nazionale

pinacoteca nazionale

Kentin müzesi olan yapı 15. yüzyılda yapılmıştır. Ulusal müzede olarak da bilenen bina da aynı zamanda içinde Güzel Sanatlar Akademisini de barındırıyor.
Müzeyi ziyaret ederek birbirinden eşsiz eserleri görebilirsiniz. Dönemin bulunduğu resimler bulunan müzeye giriş ücreti de sadece 4 Euro.
Ulaşımı otobüslerle sağlandığı müzeye şehir otobüsleriyle giderek günün Salı-Çarşamba günleri 9 ile 13 arası, Perşembe günü 9 ile 19 saatlerinde, Cuma ve hafta sonları da 14 ile 19 arası ziyaret edilebilir.

Archiginnasio Sarayı

Archiginnasio Sarayı

Dünyanın en eski üniversite 1805 yılına kadar sahip olan yapı, Bologna’nın sembollerden sayılıyor. Günümüzde ise halk kütüphanesi olarak da kullanılıyor. Bina da döneme ait binlerce yazılı eser bulunuyor. Aynı zaman da bölgenin en büyük kütüphanesi olarak kabul ediliyor. Archinginnasio Saray’ı da diye anılan yapı iki kattan oluşuyor. Sizin için ziyaret esnasında dikkatinizi bina içinde bulunan binlerce arma çekecektir. İçinde amfi bulunan kütüphane de bilim insanlarının büstlerine de rastlayacaksınız.

Yorum Yap

Yorum Yap