bolu - gezi rehberi
KEŞFET

Bolu

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
1.1 ° / 10.9 °
Hangi
Bölgede
Karadeniz
Turistrail
Puanı
10 / 6.1
Gezme
Süresi
3 Gün

Bolu Hakkında

Karadeniz Bölgesinin Batısında yer alan Bolu doğal güzellikleri ile Türkiye'nin en yeşil şehirlerinden biridir.Her mevsim ayrı bir manzaraya bürünen Bolu, yıl içerisinde yüzlerce yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin içinde çam ormanları, sayısız güzellikte göller ve yemyeşil vadiler bulunmaktadır. Bu kadar çok tabiat harikası barındırdığı için doğa turizmi için oldukça elverişlidir. Şifalı suları ve kaplıcalarıyla da sağlık turizmi için sıkça tercih edilen şehirlerimizden biridir. Bunların yanı sıra köklü tarihiyle de oldukça ilgi çeken Bolu, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Şehre ilk yerleşenler Bebrikler olduğu bilinmektedir. Yerleştikten sonra buraya Bebrikya adını vermişlerdir. Daha sonrada Bithynialılar şehri fethederek yerleşmişlerdir. Yüzyıllar sonra sırayla Büyük İskender, Roma Bizans,Selçuklu ve Osmanlı imparatorluğu hükmetmiştir. Bu kadar çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için şehirde çok fazla sayıda tarihi yapılar ve eserler bulunmaktadır. Kültür turizmi için oldukça ideal bir şehirdir. Bolu'ya geldikten sonra mutfağında ki lezzetleri tatmadan buradan ayrılmayın. Dünyaca ünlü Mengen aşçıları ile harika lezzetlere sahip olan Bolu'ya sadece yemekleri için bile gidilebilir. Bolu gezilecek yerler bakımından da zengin olduğu için şehri, yazımızı okuyarak keşfedebilirsiniz.

Bolu Tanıtım Videosu

Bolu Gezilecek Yerler

Ülkemizin Karadeniz Bölgesinde yer alan ve İstanbul ve Ankara'ya yakın olması ile birlikte ziyaretçilere avantaj sağlayan, doğal güzellikleri ve temiz havası ile dört mevsimde bizlere farklı manzaralar sunan Bolu, turizm merkezlerinden biridir.Sadece doğal güzellikleri ile değil barındırdığı tarihi yapılar ve eserler ile yıl içerisinde yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır.


Bolu'ya ilk yerleşen medeniyet olan Bithynialılar, M.Ö 8. yüzyıl sonra batıdan gelip buraya yerleşmişlerdir. Bebrikya adıyla bilinen bu uygarlık sürekli göçebe olarak yaşamıştır.En son durakları da Bolu olan bu uygarlık tarihte İskender'in ölümünden sonra burada bağımsızlığını ilan ederek Bitinya Krallığını kurmuştur.


Tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen Bolu gezilecek yerlere yakından bakalım.


Şehrin bunaltıcı ve stresli hayatından uzaklaşmak isteyenlerin en başta gelen seyahat rotası olan Bolu'da gezilip görülmesi gereken yer vardır. Kentin köklü tarihini anlatan evleri müzeleri ve daha birçok yapısı ile sizleri etkileyen şehrin sadece bunlar ile sınırlı değildir.İçerisinde yer alan tabiat harikası göller ile de sizleri büyüleyecektir. Listelediğimiz bu yerleri birlikte inceleyelim.

Bolu Evleri
Bolu Evleri

Osmanlı mimarisini çok güzel bir şekilde yansıtan Bolu Evlerini her ilçede görmeniz mümkündür. 100 yıllık tarihi ile 20.yüzyılın başında inşa edilen evlerin her biri belediye tarafından koruma altına alınmıştır. Her bir evin mimarisi neredeyse aynıdır.Evler genellikle iki katlı olarak inşa edilmiştir.Birçok evin oturma odaların tavanı dönemin motifleri ile süslü bir şekilde hala günümüze kadar ulaşmıştır.Osmanlı dönemini yansıtan evleri gezerken zaman yolculuğu yapacaksınız.

Yedigöller Milli Parkı
Yedigöller Milli Parkı

Bolu şehir merkezine yaklaşık 42 kilometre uzaklıkta bulunan Yedigöller Milli Parkı, mutlaka keşfetmeniz ve görmeniz gereken bir yerdir.İçerisinde bir çok doğal güzellik barındırmaktadır.Bunlar manzara seyir terası,Gülen Kayalar, Pisagor Ağacı,şelaleler,manzara seyir terası ve yürüyüş yollarıdır.Burada harika dakikalar geçirerek manzaranın keyfini çıkaracaksınız.

Zafer Kulesi
Zafer Kulesi

Göynük ilçesinde bir tepe üzerinde yer alan Zafer Kulesi, Sakarya Meydan Muharebesi zaferini temsil etme amacıyla inşa edilmiştir. Bolu şehri ve Göynük ilçesinin bir sembolü olarak da bilinmektedir. 1922 yılında Kaymakam Hurşit Bey tarafından inşa edilen Zafer Kulesi, 1960 yılında bir restore çalışması geçirerek özgün yapısı bozulmadan günümüze kadar ulaşmıştır. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden olan Zafer Kulesine mutlaka uğramalısınız.

Devamını Oku

Bolu Mutfağı

Ülkemizin Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan şirin şehir Bolu, yemyeşil dağları ormanları serin akarsuları gölleri doğal sıcak ve soğuk kaynakları ile Türkiye'nin harika yerlerinden biridir. Yalnızca doğal güzellikleri ile değil mutfağıyla da oldukça meşhur bir ilimizdir. Bolu aynı zamanda aşçılarıyla da ünlüdür. Bolu'da yetişen aşçıların tarihi padişah mutfağına kadar dayanmaktadır. Özellikle Bolu'nun Mengen ilçesinde bu işler oldukça yaygın olup eğitimleri verilmektedir. Bu şehrin aşçıları meşhur olunca ister istemez mutfağı da oldukça lezzetli olmaktadır.

Abant Kebabı
Abant Kebabı

Bolu'nun Abant ilçesine özgü olan Abant Kebabı, közlenmiş bir patlıcanın kuzu eti ile domates, soğan ve mantar konularak üstüne de kaşar rendeleyerek fırına atıp daha sonradan servise hazır bir şekilde yiyebilirsiniz.Eğer kebabın her çeşidini seviyorsanız.Bu yemeğe de bayılacaksınız.

Mengen Pilavı
Mengen Pilavı

Pilavın çok farklı ve lezzetli bir hali olan Mengen Pilavı, içerisinde ceviz,mantar,domates,dere otu ve yemeklerde eksik olmayan kuzu eti bulunmaktadır. Eminim daha önce böyle bir pilav yememişsinizdir. Bolu mutfağında oldukça meşhur olan bu yemeği ayran eşliğinde yiyebilirsiniz.

Kabaklı Gözleme
Kabaklı Gözleme

Hamur işlerin oldukça popüler olduğu Bolu mutfağında Kabaklı gözleme yöre halkı tarafından oldukça fazla tüketilmektedir. Bal kabağı ve şeker ile hazırlanan gözleme sac tavada pişirilip sıcak sıcak servis edilir. Bolu'nun her köşe başında rahatça bulup bu lezzeti deneyebilirsiniz.

Yedigöller Kebabı
Yedigöller Kebabı

Kebab çeşidinin oldukça fazla olduğu Bolu'da birde Yedigöller Kebabı bulunmaktadır. Bolu'nun Yedigöller ilçesinde yapılan ve oldukça meşhur olan kebab, hem kuzu eti hem de tavuk eti harmanlanarak yapılan bir lezzettir. Üzerine dökülen yoğurt ile servis edilen bu lezzeti her köşe başında bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Bolu Nerededir?

Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan Bolu, Türkye'nin en önemli destinasyonlarından biridir. İstanbul ve Ankara arasında dağlık bir alan içerisinde bulunan Bolu, Bilecik,Zonguldak,Eskişehir,Düzce ve Sakarya'ya komşudur. Şehrin kıyı bölümlerine ilerledikçe dağlık alanlar artmaktadır. Bunların yanı sıra şehir içerisinde yaylalar ve göller yer almaktadır.

Bolu için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Karadeniz ve İç Anadolu bölgesi arasında yer aldığı için karasal ve Karadeniz iklimi görülmektedir. Kıyıya olan bölgeleri oldukça yağış alırken, iç kısımlara ilerledikçe sıcaklıklar artmaktadır. Ancak dağlık alanları oldukça soğuktur. Şehir içerisinde sıcaklıklar fark göstermekle birlikte değişik iklim türlerin gözlenmesi normaldir. Her mevsim ziyaret edebileceğiniz Bolu şehrine popüler olarak iki farklı turizm çeşidi bulunmaktadır. Doğa ile Kış turizmi çok tercih edilen bu yerde doğa turizmi için gideceksiniz Nisan ayı ile Ekim ayının sonlarına kadar gidebilirsiniz. Kış turizmi için iklimi oldukça uygun olan şehri Kasım ayları ile Mart ayları arasında ziyaret edebilirsiniz Kış mevsiminin daha fazla hissedildiği şehirde daha çok kış turizmi için tercih edilmektedir. Bu aylar arasında Kartalkaya'da kayak yapıp eğlenebilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra Bolu'da yer alan Abant gölünü her mevsim farklı bir manzaraya büründüğü için istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Yalnızca bu gölün manzarası için bile gidilecek bir şehirdir Bolu.

Bolu Gece Hayatı

Sakin atmosferi ve tabiat güzellikleri ile Bolu Gece Hayatı oldukça sakindir. Huzur dolu doğal güzelliklere sahip olduğu için gece hayatı oldukça pasif geçmektedir. Gece hayatını oluşturan şeyle daha çok kafe ve barlardır. Bunların dışında yerli ve yabancı turistlerin yoğun olduğu yerler olan  Abant Gölü ve Kartalkaya çevresinde gece hayatı azda olsa hareketlidir. Bu bölgelerde bulunan oteller sayesinde akşamları oldukça renklidir. Eğer canlı müzik seviyorsanız burada bulunan mekanlar tam da sizlere göredir. Abant Gölü çevresinde yer alan ilginç temada ki barlarda arkadaşlarınız ile hoş sohbetler edip eğlenebilirsiniz. Otelin dışında çok fazla mekanlar yer almaktadır. Kartalkaya kayak merkezi çevresinde de üniversite öğrenciler için düzenlenen çok fazla etkinlik olduğu için buradaki mekanlarda gece hayatı çok aktiftir. Özellikle DJ performansları , dans geceleri ve ski partileri ile bura sıkılmadan harika geceler geçirebilirsiniz. Ancak bu durum kent merkezi içerisinde geçerli değildir. Şehirde eğlenmek istiyorsanız bu iki yerden birini tercih ederek eğlenceli bir Bolu gece hayatını geçirebilirsiniz.

Bolu Festivalleri

Yüzyıllardır süre gelen gelenek ve görenekleri ile Bolu'nun bir çok festivali bulunmaktadır. Halk arasında kültürün sürekli olarak dağılması ve muhafaza edilmesi sonucunda ortaya çıkan cana yakınlık seviyesi gerçekten çok yüksektir. Festivallerde insanlar ailesi ile birlikte dostları eşliğinde daha çok tarıma dayalı etkinliklerin boy gösterdiği konseptlerde olmaktadır. Kış aylarında Ekim ve Eylül, yaz aylarında ise Temmuz ve Haziran ayı etkinliklerin en çok yapıldığı aylar olarak Bolu şehrinin tarihine geçmiştir. Yedigöllerin güzelliği ve meşhurluğu sebebiyle Bolu'nun sadece Yedigöllerinin değil her gölünün muazzam olduğunu vurgulamak için Karagöl Şenlikleri, bir Türk ata sporu olan yağlı güreşler'de nihai surette düzenlenmektedir.

karagöl şenlikleri - bolu
Karagöl Şenlikleri
Akşemseddin Anma Günü
Akşemseddin Anma Günü
mengen aşçılık festivali
Mengen Aşçılık Festivali

TrustRail'in Önerdikleri

Kayıt Ol