İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Bremen Gezilecek Yerler

Bremen Gezilecek Yerler

Bremen Gezilecek Yerler

Almanya’nın liman ve sanayi şehri olan Bremen, Ülkenin kuzeyinde yer alıyor. Konum olarak çevresinde yakın sayabileceğimiz Hamburg ve Hannover şehirleri bulunuyor. Hamburg’dan sonra en işlek olarak Bremen limanı kullanılıyor. UNESCO tarafından Rathaus ve Roland heykelleri tarihi mirasları listesinde kendine yer buluyor. Bremen gezilecek yerler konusunda oldukça cömert. Bremen, Almanya’nın küçük şehirlerinden olsa da hem nüfus olarak hem de tarih olarak büyüklüğünü kanıtlıyor.

Bremen Görülecek Yerler

En küçük eyalet olmasına rağmen Bremen gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir kenttir. Yemyeşil parkları, tarihi dokusu, ilginç sanat eserleri ve rengarenk botanik bahçeleri ile turistleri kendine hayran bırakan bu şehrin görülmesi gereken yerlerini inceleyelim.

Bremen Belediye Binası

Bremen Belediye Binası

Gabriel von Seidel tarafından 20. yüzyılda yapılan bina Bremen’e görkemli bir Silüet kazandırmış. Dönemin mimarisini taşıyan yapı keskin hatlarıyla dikkat çekiyor. Ayrıca UNESCO tarafından Dünya mirasları listesinde de yer alıyor. Roland Heykeli de belediye binasının meydanında yer alıyor. Ulaşımı tramvaylarla sağlanan bölgeye 2 ve 3 numaraya bindiğinizde gidebilirsiniz.

Aziz Peter Katedrali

Aziz Peter Katedrali

Bremen katedrali olarak da bilinen bu devasa yapı 13. yüzyılın başlarında yapılmıştır. Roland heykelinin karşısında bulunan kilise İki uzun kulesi ile dikkat çekmektedir. İki kulenin Bremen şehrinin hemen hemen her yerinden gözükmektedir. Kilisenin en eski yeri ise mezarlık kısmıdır. Aziz Petrus resimleri ve heykelleri de bu kilisenin dışında ve içinde oldukça yer edilmiştir. Bremen belediye sarayına yakın olan bu kiliseye ulaşımı aynı şekilde sağlayabilirsiniz.

Bremen Ratskeller

Bremen Ratskeller

Almanya’nın en eski restoranı olarak da bilinen bu yer belediye binasının altında bulunmaktadır. UNESCO Dünya kültür mirası listesinde kendine yer bulmaktadır.

Stadtwaage

Stadtwaage

Almanya’nın İki dünya savaşından harap bir yer olan daha sonradan yeniden yapılmıştır. İlk yapımı 16. yüzyılın sonlarına denk gelmiştir. Şimdilerde ise son halini alarak 2000 yılından bu zamana kadar Alman Flarmoni Orkestrasına ev sahipliğini yürütmektedir. Bremen belediye Sarayı çevresinde bulunan Stadtwaage ulaşımını tramvay ile yapabilirsiniz.

Schnoor

Schnoor

Weser Irmağının yanı başında alan bu yer Orta çağ Avrupa’sının mimarisini taşıyan tarihi binalarla dolu. 15. ve 16. yüzyılın dönemine ait oluşan bu yapılar şimdilerde alışveriş ve kafe olarak kullanılmaktadır. Sizde burada hem alışveriş yapmak için hem de gezintiye ara vermek için iyi bir uğrak noktası olacaktır. Bu bölgeye de iki ve üç nolu tramvayların geldiğini belirtmek isteriz. Şimdiye kadar tanıttığımız yerler birbirlerine yakın oldukları için peş peşe sıralamak istedik. Arzu ederseniz bu yerleri bir günde yahut ikişer güne bölerek gezebilirsiniz.

Altstadt

Altstadt

Eski şehir adı ile de birinden bu bölgede bir çok tarihi yapıyı görecekseniz. Epeyce büyük bir meydana sahip olan Altstadt, tarihiyle insanları büyülüyor. Bremen de çoğu yere tramvayla ulaşmak mümkün olduğu gibi buraya da aynı şekilde gelebilirsiniz.

Bremen Mızıkacıları Heykeli

Bremen Mızıkacıları Heykeli

Bremen belediye Sarayı, katedral ve Altstadt bölgesinin yanı başında bulunan heykel bir masaldan esinlenerek yapılmıştır. Heykel kentin en önemli sembolleri haline gelse de devasa bir yapıda olmadığı için ilk seferde fark etmeyebilirsiniz. fakat çevresine turistlerin toplandığını görünce heykeli göreceksiniz. Heykelde bulunan eşeğin bacaklarından tutarak dileklerde bulunanlar Ve gerçekleştiğine inananların olduğunu söyleyenler var.

Weser Stadyumu

Weser Stadyumu

Weser Irmağı’nın yanında bulunan bu stadyum ismini de buradan almıştır. Werder Bremen takımının stadı olan yer, akşamları ışık üzmesini dönüşüyor. Maç günleri stadın ve çevresinin takımın renkleri olan yeşil-beyaza büründüğü biliniyor. Eğer bir sporsever iseniz takviminizde burada oynanacak maça göre ayarlayabilirsiniz.

Böttcher Caddesi

Böttcher Caddesi

Bremen kentinde size son olarak sanat sokağını tanıtacağız. Tarihi dokusuyla farklılaşan bu sokakta Birbirinden ilginç şeyler sizleri bekliyor. 1920’li yılların mağazalarını burada görmek mümkün. Ulaşımı 4, 6 ve 6E Numaralı tramvaylarla gelinebilir.

Markplatz Meydanı

Markplatz Meydanı

Markplatz meydanı Avrupa’nın en güzel meydanlarından biridir. Meydanın bir köşesinde Bremen mızıkacıları heykeli bulunuyor. Turistlerin yoğun olduğu Markplatz Meydanında bir çok tarihi yapıyı bir arada görebilirsiniz. Burada adından söz ettiren bir diğer heykel ise Rolland heykeli! Bremen’i gezerken Markplatz meydanı için çok vakit ayırmanız gerekebilir. Bremeni yansıtan meydan da Belediye Sarayına da rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Markplatz’in hemen güneyinde Böttcherstrasse yer alıyor. Bu bölgenin sokaklarında ise sanat eserlerine rastlayabiliyorsunuz. Bremen, Almanya’da muhakkak gezilmesi gereken tarihi ve mimari yapılar barındırıyor. Seyahat etmek sizin için mutluluk verici bir eylemse, tarihe ve mimariye de merakım var diyorsanız Bremen’de keşfedecek bir çok yer var. Sıkılmaya asla vakit bulamayacağınız şehirde Markplatz Meydanındaki restorantlarda lezzetli yemekler bulabilirsiniz. Yaz kış farketmeksizin seyahat rotanızı Bremen’e çevirebilirsiniz.

Bremen’e Ne Zaman Gidilir ?

600.000 civarında insanın yaşadığı bu şehrin iklimi ise, yazları sıcak ve ılıman, kışları soğuk havaya sahip olduğu gözükmektedir. Ortalama sıcaklığı yıl boyunca 16,5 dolaylarında olduğu saptanmaktadır. Zaman zaman uzun süren yağmurlara da Şahit olabiliyoruz. Bu yüzden sizler için en uygun ayların mayıs ve eylül olduğunu belirterek gerekir.
Türkiye’den Bremen’e gitmek isteyen turistlerin direkt uçuşlarla 3-4 saat içerisinde bu güzel şehre varabilecekler. Bremen kentine gitmeye karar verdikten sonra ister tur ile gidin ister bireysel olarak erkenden rezervasyon yapmayı unutmayın.

Yorum Yap

Yorum Yap