İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte Gezilecek Yerler

Tarihi ve kültürel yapısı sayesinde Avrupa’nın en çok gidilen ülkelerinden biri olan Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. 150 yıla yakın bir süre Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Bu nedenle Osmanlı’nın izlerinin görüldüğü bir şehirdir. Budapeşte gezilecek yerler listemize bakmadan evvel şehri biraz yakından tanıyalım.

Budapeşte Kısa Tarihi

Budapeşte, M,Ö 1000’li yıllara dayanan köklü bir geçmişe sahiptir. Macar kabileleri, 9.yy sonlarına doğru Doğu Avrupa’ya gelerek Macar krallığını kurmuş ve Roma İmparatorluğunun egemenliğinde kalmıştır. İmparatorluk yıkılınca kendi egemenliğini ilan etmiştir. Avrupa – Macaristan imparatorluğunun bir parçası haline gelmiştir.

1825- 1848 yılları arasında kentte önemli gelişmeler meydana gelmiştir. Macar Ulusal Müzesi ve Zincir Köprüsü bu dönemde yapılmıştır.

1873 yılında Buda, Peşt ve Eski Buda şehirleri birleşmiştir. 1989 yılında ise Cumhuriyet ilan edilmiştir. 1960 ve 1970’li yıllarda şehirde çok önemli gelişmeler yaşanmıştır. Yeraltı şebekesi geliştirilmiş, eski kent merkezinde yenileme çalışmaları yapılmış ve Elisabeth köprüsü trafiğe açılmıştır. 1981 yılından beri yapılan Bahar Festivali’ne ziyaretçi katılımı çok yüksektir.

Budapeşte Nüfusu ve İklimi

Macaristan’ın en büyük kültür ve sanayi şehri olan Budapeşte nüfusu 3 milyonu geçmektedir.

Kış aylarında hüküm süren Karasal iklime göre biraz daha ılımandır. Kasım- Mart ayları arası soğuk geçer ve sık kar yağışı görülür. Mart- Nisan ayında sıcaklıklar artış göstermektedir. Sonbaharda hava sıcaklıkları 15 derecede seyretmektedir.

Budapeşte Görülmesi Gereken Yerler

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden olan Budapeşte, Orta Avrupa’nın finans merkezidir. Çinliler tarafından İl Yurt dışı Yatırım destekleme Ajansını burada kurmuşlardır. 18 üniversiteli bu şehir bir kültür merkezidir. Şehirde Türk, Yunan ve Roma mimarisine sahip kaplıca ve hamamlar bulunmaktadır. Rudos, Kiraly ve Veli Bej hamamları Osmanlı döneminden kalma eserlerdir.

Gellert Tepesi ve Gellert Anıtı

Gellert Tepesi ve Gellert Anıtı
Gellert Tepesi ve Gellert Anıtı

Budapeşte gezilecek yerler listemizde ilk sırada muhteşem bir bölge var. 1046 yılında ölen Macaristan’ın en ünlü azizi St. Gellert anısına yapılan bu muhteşem anıt, şehrin en güzel yerine yapılmıştır. Bu anıtın bulunduğu yerde Gellant’ın mezarı da bulunmaktadır. Gellant tepesi, Tuna nehrine kadar inen 235 metre uzunluğundaki bir kayaç bloğudur. Bu tepenin olduğu yerde doğal kaynaklar bulunmaktadır. Tepedeki kale 1851 yılında Avusturyalılar tarafından inşa edilmiştir. Bir diğer yer ise Sovyet askerleri anısına 1947 yılında yapılmış bulunan Kurtuluş Anıtı’dır. Tepe 1987’de UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır.

Tepede 60 metre uzunluğunda, 18 metre derinliğinde 3 odalı, içinde beyaz kristaller ve doğal taşlardan oluşan bir mağara bulunmuş ve koruma altına alınmıştır. Mağaranın 300 bin yıllık olduğu tahmin edilmektedir.

Termal Havuzlar

Termal Havuzlar
Termal Havuzlar

Budapeşte’de 125 termal kaynaktan oluşan çok zengin termal su kaynağı bulunan bir şehirdir. Osmanlı döneminde kullanılmaya başlanan termal sular, şifa amaçlı kullanıma açılmıştır. Szechenyi hamamında havuz, buhar banyosu ve fitness havuzlarından oluşan 18 ayrı havuz bulunmaktadır. Daha önce kadın ve erkeklerin bölümü ayrı olarak düzenlenmiş ise de sonra bu uygulaması kalkan Kiraly hamamı, Osmanlı döneminden kalmadır ve yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Haftanın 7 günü açık olan hamamda tıbbı tedaviler ve masaj yapılmaktadır.

Buda Kalesi

Buda Kalesi
Buda Kalesi

1265 yılında inşa edilen Buda kalesinin yanında 7 balıkçıl burcu bulunmaktadır. Kalenin bulunduğu tepe, Tuna Nehri üzerinde yer almaktadır. İçinde 28.000 eserin olduğu Macar Askeri Tarih Müzesi bulunan 15.yy’dan kalma bir binadır. Kalenin olduğu kısım, Budapeşte’nin en eski kültür noktasıdır. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Buda kalesinin olduğu kısımlardaki mağarada içinde kırmızı şarap üretilen kuyular bulunmaktadır.

New York Cafe

New York Cafe
New York Cafe

Budapeşte gezilecek yerler listemizde dekorasyon harikası New York kafe var. Dünyanın en güzel kafesi olan New York Cafe, 120 yıllık tarihi olan bir binada olup, farklı amaçlarla kullanılsa da muhteşem dekorasyonu ile ziyaretçi akınına uğranan bir mekandır. Bir saray kadar ihtişamlı ancak bir o kadar da zarif görünen cafede bir de piyanist bulunmaktadır. Güzel bir müzik eşliğinde güzel vakit geçirmek için fazla ideal bir mekan.

Kahramanlar Meydanı

Kahramanlar Meydanı
Kahramanlar Meydanı

Macaristan halkının özgürlük ve bağımsızlığı için can veren kahramanlar için yapılan meydan 1000. yıl şerefine yapılmıştır. Meydanın yapımına 1896 yılında başlanmıştır. Ortasında büyük bir sütun, sütunun altında Macar kahramanlarının heykelleri bulunmaktadır. Tüm resmi törenler ve kutlamalar bu alanda yapılır. 7/24 ziyarete açık olan meydanın arkasında dünyanın ilk kamusal parkı City Park bulunmaktadır.

Zincir Köprüsü

Zincir Köprüsü
Zincir Köprüsü

19.yy’da Buda ve Peşt’i birleştirmek için Tuna nehri üzerine yapılan köprüdür. Macaristan’ın ilk asma köprüsü olan Zincir köprüsü 375 metre uzunlukta ve 16 metre genişliktedir. 1849 yılında yapılan köprü her iki yakadaki aslan heykelleri nedeniyle Aslanlı köprü olarak da bulunuyor. Budapeşte gezilecek yerler listemizde muhteşem güzellikleri görebilirsiniz.

Parlamento Binası

Parlamento Binası
Parlamento Binası

Rönesans, gotik ve Barok mimarisinin en muhteşem örneklerinden biri olan Parlamento Binasının dekorasyonunda 40 kilo altın kullanılmıştır. 18 bin metrekarelik büyük alanda bulunan bina, heykelleri, muhteşem taş işçiliği ile Donube nehri kıyısındaki ihtişamı ile görenleri büyülemektedir. Parlamento toplantılarının yapıldığı kısım harici gerisi ziyarete açıktır.

Aziz Stefan Bazilikası

Aziz Stefan Bazilikası
Aziz Stefan Bazilikası

1851 yılında inşa edilmeye başlanan bazilika, bazı yapısal sorunlar ve bir de çökme nedeniyle 1906 yılında tamamlanmıştır. 96 metre yüksekliğindeki kubbesine asansör ile çıkılmaktadır. Hazine bölümünde pek çok dini eserin sergilendiği katedral, Neo-Rönesans stili tarzında inşa edilmiştir. Parlamento binasından sonra ikinci büyük yapı konumundadır.

Margaret Adası

Margaret Adası
Margaret Adası

Budapeşte gezilecek yerler listemizde son durağımız Margaret Adası. 19.yy’da kraliyet ailesinin sahiplenerek yazlığa dönüştürdüğü ada, daha önceleri din adamlarının inziva alanı idi. Tuna nehri üzerinde ve 2.5 Km. uzunluğunda olan ada küçük bir cennete dönüştürülmüş. 1972 yılında Buda ve Peşte’nin birleşmesi için dikilen 100. yıl anıtı, Japon bahçesi, çiçek bahçesi, müzik çeşmesi ve harabeleriyle gezilip görülen yerlerden biri.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1975 Zonguldak doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Büro yönetimi bölümü, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü ve Atatürk Üniversitesi Adalet bölümlerini bitirdim. Yazı ve edebiyat 2017 senesinde Yürek yüreğe isimli bir şiir kitabı çıkarttım. Öykü ve şiir çalışmalarım edebiyat sayfalarında yayınlanmaktadır. Kitap kurduyum.

Yorum Yap