bursa
KEŞFET

Bursa

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
4.5 ° / 13.6 °
Hangi
Bölgede
Marmara
Turistrail
Puanı
10 / 9.0
Gezme
Süresi
2 Gün

Bursa Hakkında

Osmanlı'nın ilk başkenti olan Bursa,köklü tarihi ve doğal güzellikleri ile Türkiye'nin en büyük dördüncü şehridir. İstanbul ve Ankara'ya yakın olması ile birlikte yerli ve yabancıların turistlerin tercih ettikleri bir yerdir. Bursa tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için içerisinde yüzlerde tarihi eser ve yapılar barındırmaktadır. Bursa Arkeoloji Müzesinde sergilenen bu eserleri görebilirsiniz. Sadece tarihi yapısı ile değil doğal güzellikleri ve yeşili ile meşhur olan Bursa'da ovalar,göller ve ormanlar bulunmaktadır. Bursa'dan bahsederken Uludağ'dan bahsetmemek olmaz hem kültür hemde kış turizminde oldukça gelişmiş olan Bursa Uludağ çevresinde kış aylarında binlerce kişi ziyaret ederek burada kayak yapmaktadır. Bursa'da gezilecek yer çok fazla oldukça ve bu kadar kültüre ev sahipliği yaptığı için yenilecek çok fazla lezzet bulunmaktadır. İskenderinden cantiğine ,kemal paşa tatlısından kestane şekerine yöresel tatları bulunmaktadır.Her şeyi ile ön plana çıkan Bursa 2016 yılında Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında 28. sıraya yerleşmiştir. Ayrıca Dünyanın en hızlı gelişen kentleri arasında giren Bursa'da turizmde bir hayli hızla gelişmektedir.Gezilecek onlarca yere sahip olan doğa harikası Bursa'yı keşfedelim.

Bursa Tanıtım Videosu

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa'nın her karış toprağını anlatmakla bitiremeyiz.Fakat listeyi mutlaka gezmeniz gereken yerleri koymaktan çekinmedik.Bursa şehrimize gezi için ziyarete geldiyseniz kaçırmayın dediğimiz turistik mekanları sayfaların numarasına basarak gidebilirsiniz.İstanbul'dan araba ile 3.30 saat uzaklıkta ve yaklaşık 140 km. mesafesinde olan Bursa, bir çok ilden kolayca ulaşımı mevcut bir ildir.Turizm şehirleri arasına çok önceden katıldığı için etrafında bir çok otel mevcuttur.Konaklama sıkıntısını en az çekeceğiniz Bursa ilinde gezerken hiç rahatsızlık duymayacak, zorluk çekmeyeceksiniz.

Ulu Cami (Bursa)
Ulu Cami (Bursa)

Türkiye'nin en önemli camilerinden belkide ilkidir.Bursa ulu cami dünya üzerinden Müslüman yada gayrimüslim ayırt etmeksizin milyonlarca insanın içerisine girip gezdiği yerdir.Somuncu Baba hazretleri Ulu Cami'nin açılışı yapıldığı günün hatırına ilk namazı kıldırmıştır ve ortadan kaybolmuştur.Bu olay Ulu Camiyi Bursa halkına ve Müslümanlara göre daha mistik ve önemli kılmaktadır.Ayrıca büyük İslam alimlerinin deyişlerine göre Hızır(a.s) 5 vakit namazından birisini mutlaka Bursa Ulu Cami'de kılıyordur.Sırf Hızır(a.s) ile karşılaşmak umudu ile beş vakti'de Ulu cami içerisinde kılan insanlar çok sayıda mevcuttur.Caminin içinde dikkatleri çeken Vav harfi tablosunun'da dini açıdan güzel bir hava kattığı aşikar.Bursa Ulu Cami mimarisinin neredeyse her taşı, her detayı önemlidir.Tam ortasına konumlandırılan bir Şadırvan bulunuyor ve bu şadırvan Ulu Cami'nin görsel açıdan en güzel unsurudur.12. Yüzyıl'da Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilen Cami'nin minarelerinden tutun kubbelerine, her mermer oyuğuna kadar ince işçilik kullanılmıştır.Örnek bir ince işçiliğinden söz edecek olursak, Bursa Ulu Cami'nin şadırvanında dini açıdan önemli bir sayı olan 33 tane oyuk vardır.Bu oyuklardan sanki sıra sıra sular akmaktadır ki bu'da zikir sembolünü işaret etmektedir.

Somuncu Baba Fırını
Somuncu Baba Fırını

Bursa'nın dini yerleri saymakla bitmiyor.Az önce anlattığımız Bursa Ulu Cami eserinin esrarengiz olayının sahibi olan Somuncu Baba'nın hanı'da buradadır.Somuncu Baba insanlara Bursa'da ve ona yakın şehirlerde Cami çıkışı, etkinliklerde ve kalabalık yerlerde aç, fakir ve kimsesizlere bedava ekmek vermesiyle bilinir.13. Yüzyıl'da yaşamış olan Somuncu Baba Bursa'nın en bilindik İslam alimidir.İnsanlara ekmek dağıtmak için ve dini öğretmek için açtığı han'da ekmek fırınları bulunur.Bu ekmek fırınlarının neden ünlü olduğunu soruyorsanız fırının içine bakan kişiler bir ekmek pişince Somuncu Baba ona ekmeği vermesine rağmen fırının haznesinde hiç ekmek azalmadığını görmesiyle ünlü olmuştur.Gerçekten'de o zamanlarda o ekmek fırınından çıkan ekmeklerin kerametli olduğuna dair çok fazla sayıda söylentiler vardır.

bursa saat kulesi
Bursa Saat Kulesi

Biraz sonra görmeniz gereken yerlerden anlatacak olduğumuz Orhan Gazi ve Osman gazi türbelerine yakın bir mesafede olan Bursa Saat Kulesi, daha henüz 115 yıl önce inşa edildi.Bursa sınırlarını tepeden gören bir konuma kule yaptıkları için çok daha yükseğe çıkma imkanı sağlandı.Bunun sonucunda herhangi bir olay olduğunda kulenin bekçileri asayişe ve belediyeye haber veriyordu.

Orhan Gazi ve Osman Gazi Türbeleri
Orhan Gazi ve Osman Gazi Türbeleri

Bu türbeler savaşlar sonucunda tamamen yıkılmıştır.Yıkıldıktan hemen sonra tekrar inşa edilip Osmanlı İmparatorlarının kurucularına yakışır bir mimariyle sergiye 1954 senesinde açıldı.Deprem lokasyonu olduğu için savaşlardan ve tarihin dezavantajlarından birde üstüne depremler eklenince yıkılması kaçınılmaz olmuş..

Devamını Oku

Bursa Mutfağı

Seyahatlerin en sevdiği kısmında o bölgede meşhur olan yöresel yemekleri tatma fırsatı bulmam. Özellikle Bursa gibi yemyeşil doğası , tarihi ve kültürel mirası bol olan bir şehirde yeni lezzetler tatmak gerçekten harika. Bursa tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Osmanlı İmparatorluğunda başken olan bu şehir bu nedenden dolayı pek çok tarza yemeği bulunmaktadır. Bursa Meşhur Yemeklerinde etler,çorbalar ve tatlıları meşhurken ayrıca saray yemekleriyle de ziyaretçilerini büyülemektedir.

Bursa denilince akıllara ilk olarak ''İskender'' gelmektedir. Bu kebap türünü diğerlerinden farklı kılan şeyse üzerine dökülen tereyağı,harika domates sosu ve altındaki sımsıcak yağlı pideleridir. İskender bu şehirde neden meşhur diye merak ediyorsanız. İskender Bursa'da ortaya çıkmıştır. 1867 yılında Bursa'da küçük bir dükkan işleten İskender Efendi, kuzu etini herkese eşit dağıtmak için bir yol ararken , kuzu etini sinir ve kemiklerinden ayırıp dikey bir çubuğa koyup mangal kömüründe pişirmeye başlamış ve ülkemizin bilinen lezzeti olan Döneri bulmuştur. Daha sonradan ise Bursa'da meşhur olan İskenderi yapmıştır. Sadece Pideli Köfte,Cantık,İnegöl Köfte gibi yemekleri ile değil tatlılarıyla da oldukça meşhur olan Bursa'da kestane tatlısı yemeden ayrılmak çok kötü olur. Şimdi detaylı bir şekilde Bursa Meşhur Yemeklerine göz atalım.

Yıllardır değişmeyen lezzet: İskender
Yıllardır değişmeyen lezzet: İskender

Hakkında çok fazla şey yazacağımız lezzet olan İskender yukarıda da bahsettiğimiz gibi Bursa'da oldukça meşhur bir yemektir. Temel malzemesi döner olan yemeği üzerine domates sos ve tereyağı dökülerek servis edilir. Bursa'nın en meşhur restoranlarından olan Kebapçı İskender'den yiyebilirsiniz.

İskenderin alternatifi: Pideli Köfte
İskenderin alternatifi: Pideli Köfte

Bursa'da İskenderden sonra oldukça meşhur olan yiyecek Pideli Köftedir. İskender kebaptan esinlenerek yapılan yemekte özel olarak mangal kömüründe pişen köfteleri pidenin üzerine koyarak yanında yoğurt ile servis edilen harika bir lezzettir.

inegöl köfte
İnegöl Köfte

110 yıldan beri değişmeyen ve Balkanların Bursa'ya kazandırdığı yemek olan İnegöl Köftesi, dana eti ve kuzu eti ile birlikte baharatsız bir şekilde yapılan yemektir. Hazırlanması zahmetli yemesi çok keyifli olan İnegöl Köftesini mutlaka denemelisiniz.

Devamını Oku

Bursa Nerededir?

Türkiye'nin kuzeybatısında ve Marmara Bölgesinin güneydoğusunda bulunan Bursa'nın çevresinde Sakarya,Kocaeli,Kütahya ve Bilecik yer almaktadır. 17 ilçeye sahip olan Bursa Marmara Denizinde 135 kilometrelik bir kıyı şeridi oluşturmaktadır. İstanbul ile arasında 153 kilometre, Ankara ile 388 kilometre bulunmaktadır.

Bursa için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Marmara Bölgesinde yer aldığı için Ilıman bir iklime sahip olduğu için Temmuz ile Eylül arasında ki aylarda Bursa'yı ziyaret edebilirsiniz. Ancak iklimi bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Uludağ'da hava oldukça soğuk geçerken Kuzey Marmara bölgesinde sıcaklık hissedilmektedir. Kış sporları ve yılbaşı etkinliklerine katılmak için Şubat ile Mart ayları arasında ziyaret ederek Uludağ'da birçok etkinliğe katılabilirsiniz. Bu aylarda ortalama sıcaklık 6 ile 8 derece arasında değişmektedir. Yaz Mevsiminde ise sahillere gidip tatil yapa bilirsiniz ya da tarihi yerleri gezerek kültürel aktivitelere katılabilirsiniz. Yazın ise Bursa hava sıcaklığı 20 ile 24 derece arasında değişmektedir. Kısacası her ay gidebilirsiniz ancak bazı dönemler olan etkinlikler sayesinde Bursa'da sıkılmadan harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Bursa Gece Hayatı

Bursa'ya gittiğinizde tatiliniz sadece otel odasında geçirmek yazık olur. Her şehirde olduğu gibi Bursa gece hayatı da oldukça renkli ve canlıdır. Ülkemizin en kalabalık şehirlerinden olduğu için eğlenecek çok fazla mekan bulunmaktadır. Şehir içinde genellikle publar,barlar,gece kulüpleri ve meyhaneler bulunmaktadır. Yalnızca bu mekanlarda değil ünlü sokak ve caddelerinde de Bursa Gece Hayatı oldukça hareketlidir. Bu kadar çok eğlence yerine sahip olan Bursa'da yerli ve yabancı turistler sıkılmadan harika tatiller geçirmektedirler.Canlı müziğin oldukça fazla tercih edilen şehirde pek çok ünlü sanatçılar Bursa'da ki mekanlarda sahne almaktadırlar. Bu sebepten dolayı ülkemizin en önemli müzisyenleri ile gece hayatını oldukça eğlenceli geçirebilirsiniz. Müzikler pek size göre değilse şehir içinde bulunan nezih restoranları tercih ederek şehrin manzarası eşliğinde rakı balık yapabilirsiniz. Ayrıca Üniversitelerin olması ile birlikte genç nüfusu burada fazladır. Bu yüzden gece kulüpleri oldukça kalabalık ve renklidir. Gecenin çok güzel yaşandığı şehir olan Bursa'da bu mekanlara uğramadan şehirden ayrılmayın.

Bursa Festivalleri

Binlerce Üniversiteli öğrencilerin katıldığı Winterfest Bursa sınırları içerisinde yer alır. Uludağ çevresinde düzenlenen etkinlikte pek çok üniversiteden öğrenciler katılarak Kış tatillerinin eğlenceli geçmelerini sağlarlar. 120 saat boyunca sınırsız eğlence sunan Whiterfest, Türkiye'nin En Büyük Gençlik Festivalidir. Türkiye'nin en ünlü isimleri yer aldığı festivalde Dj'ler ile unutulmaz lazer showlar ve danslar ile sınırsız eğleneye katılacaksınız. Sabahları kayağın keyfini çıkarıp, akşamları eğlenceli partilere katılabilirsiniz. Her sene Şubat ayından düzenlenen bu etkinliğe üniversitenizin organizasyonu ile katılarak arkadaşlarınızla unutulmaz anılar yaşayabilirsiniz.

Bursa'nın Yıldırım ilçesine bağlı Cumalıkızık Mahallesinde Ahududu Festivali düzenlenmektedir. 700 yıllık tarihi ile Cumalıkızı UNESCO Dünya Mirası Listesine girerek bu tarihini tesçillemiştir. El değmemiş mimarisi ve yöresel lezzetleri ile kesinlikle gidilmesi gereken yerler listesinde bulunmaktadır. Burada çok fazla ürün yetişmektedir. Bu ürünlerden biri de Ahudududur.  Yıldırım Belediyesi tarafından düzenlenen bu festivalde yöresel lezzetler tanıtılarak, bu lezzetlerin herkes tarafından bilinmesine olanak sağlarlar. Cumalıkızık Ahududu Festivali her sene Temmuz ayında gerçekleşir. Ailecek gidip eğlenebileceğiniz harika bir festivaldir.

Türk Kültüründe oldukça önemli bir yeri olan Gölge oyunları Karagöz ve Hacivat'ı unutulmaması ve sürekli yaşatılması için Bursa'da Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali düzenlenmektedir. Festival kent halkına farklı gölge oyunlarını, gölge oyununda bulunan tiplemeleri ve kuklaları tanıtmaktadır. Özellikle çok tartışılan bir konu olan Karagöz ve Hacivat hangi ülkeye ait olduğu konusuna da bu festival bu konuya açıklık getirmektedir. Karagöz ve Hacivat'ın tarihini oyunlarını ve mizahını bizlere ve diğer ülkelere göstermekteyiz. Ayrıca sadece bizim ülkemizin değil çeşitli ülkelerin gölge oyunlarını ve kuklalarını görmekteyiz. Bu yol ile dünya barışına oldukça büyük bir katkıda bulunmaktadır. Festival içerisinde pek çok oyun sergilenerek katılımcılar ve yöre halkı izlenir. Daha sonradan tarihlerinden bahsedilerek, oyunların nereden geldiği öğrenilir. Festival ilk olarak 1993 yılında yapılmış. Daha sonra ise bu etkinlik devam edilerek, her sene Ekim aylarında gerçekleştirilmektedir. Festivalde gölge oyunlarını izleyerek harika vakitler geçirebilirsiniz.

Whitefest
Whitefest
Cumalıkızık Ahududu Festivali
Cumalıkızık Ahududu Festivali 
Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali
Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali 

TrustRail'in Önerdikleri

Kayıt Ol