İlginizi Çekebilir
Büyülü Sokotra Adası Hakkında ve Gizemleri
  1. Ana Sayfa
  2. Dünyayı Keşfedin
  3. Büyülü Sokotra Adası Hakkında ve Gizemleri

Büyülü Sokotra Adası Hakkında ve Gizemleri

Büyülü sokotra adası hakkında bilgileri ve esrarengiz gizemleri merak ediyormusunuz ? Büyülü sokotra adası muhteşem bir diyardır ve mutlaka gezmelisiniz.

Orta Doğu hakkında, özellikle dehşet verici bir şekilde konuşuruz. Ama orada hangi paha biçilmez hazinelerin gizlendiğini biliyor musunuz? Yemen’deki büyüleyici Sokotra adası ile başlayalım. Birkaç milyon yıl boyunca kıtadan ayrılan “Hint Okyanusu Galapagosu” tek başına yoluna devam etti ve oldukça etkileyici bir sonuç için kendi ekosistemini geliştirdi!

Sokotra Adası Hakkında Bilgiler

Sokotra , Hint Okyanusu’nda ve daha detaylı olarak Arap Denizi’nde bulunan aynı isimdeki küçük takımadalara ait 3.500 km2’lik bir Yemen adasıdır. Kıyıya olan uzaklığı Yemen’e 350 kilometre, Somali’ye ise 250 kilometredir. Eşsiz bir biyolojik çeşitlilik sunan dünyadaki nadir yerlerden biri olan Sokotra Adasına .uçaktan indiğinizde bambaşka bir gezegene inmiş gibi olursunuz. 50.000 insan ile eşsiz bir kültüre ev sahipliği yapıyor.

sokotra-ejder-ağaçları-ada-yemen

Sokotra’yı Benzersiz Kılan Şey Nedir?

Dünyadan uzaklaşan bir biyolojik çeşitliğe sahip olan bu adada zengin fauna ve flora gelişmiştir. Sokotra, 2008’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ve WWF Vakfı tarafından yayınlanan ve Dünya’nın biyolojik çeşitliliğinin temsili 238 ekolojik bölgesini bir araya getiren bir liste olan Global 200’ün bir parçası oldu. Sokotra’daki 825 bitki türünün %37’sinin, salatalık ağacı ve Sokotra ejderha ağacı gibi harika görünen ağaçlar da dahil olmak üzere adaya endemik olduğu tahmin edilmektedir. Yeryüzünde çok sayıda sürüngen, salyangoz ve kuş ile birlikte denizde de birçok balık, kabuklu, kaplumbağa ve mercan türü vardır.

okyanus-sokotra-adası-ejder-ağacı

Sokotra Ulaşım

Yemen Havayolları Kahire ve Sokotra arasında bir bağlantı kurdu böylece çarşamba günleri gidiş-dönüş Seiyun aktarmalı biletinizi 500 euro’ya satın alabilirsiniz. Pahalı olsa da hava yollarını tercih etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.Ancak deniz ile geçmek isterseniz korsanlara dikkat etmelisiniz.Zorunlu turist vizesi Yemen konsolosluğundan, Yemen topraklarına gelmeden alınması gerekiyor. Dikkat edin eğer pasaportunuzda İsrail damgası bulunuyorsa, giriş sizlere ne yazık ki mümkün olmayacak! Şunu bilmelisiniz ki Yemen’de bir çok konsolosluk geri çekildi. Gideceğiniz zaman Büyük elçiliğin orada olduğuna emin olun.Ada içi ulaşımdan bahsedersek, toplu taşımalar belirli saatlerde gelmemek ile birlikte sadece adanın kuzey bölümüne hizmet vermektedir. Genelde savaş öncesi Sokotraya giden gezginler şoförlü araç kiralardı. Ama şuan orada benzin neredeyse kalmamıştır, ona göre dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Sokotra Konaklama

Adanın tek otelleri Hadiboh’da bulunuyor. Socotra Holiday ve Taj Socotra Tourist Hotel, Adeeb Beach House Hotel kıyının yakınında bulunuyordu fakat 2018 yılının Mayıs ayında Mekunu kasırgası yüzünden tamamen yerle bir olmuştur. Bu otellerin hiç birinin internet üzerinden siteleri bulunmamaktadır. Savaştan önce daha fazla otel vardı ama gittiğiniz tarihte büyük olasılıkla yeni açılan oteller olacaktır.Sokotra’da en tercih edilen konaklama tipi kamptır.Sahillerin yanında yıldızların tadını çıkarırken denizin dalga sesiyle uyuyabileceğiniz bir çok merkezi yerler bulunmaktadır.

sokotra-adası-ejder-ağacı

Sokotra’da Nelere Yapılır?

Sokotra’da yapılacak bir çok etkinlik vardır. Ama ne olursa olsun, bir rehberin sizi yönlendirmesi şarttır. Güvenliğiniz için yerel bir rehber olması sizler için daha iyi olacaktır.Sokotra’nın şaşırtıcı çeşitliliğini keşfetmeye yönelik en önemli etkinlik elbette ki yürüyüş. Bunu yalnız yapmayın, çünkü yollar tekin değildir. Adada nadir hayvanlar ve bitkiler ile tanışma, develer ile buluşmak ve mağaralardan birini gezmek yapacaklar listenizde olabilir Adanın dağlık alanları, vadileri, yaylaları ve aynı zamanda güzel plajları vardır. Monoton manzarasında harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.Plajdan bahsetmişken, deniz kum güneş için buraya geldiyseniz. Yapılacak çok ilginç şeyler var: şnorkelle yüzme ve dalış, mükemmel olduğu söyleniyor. Ayrıca köpekbalıkları ve yunuslarla yüzmeyi de seviyorsanız, onlardan birini görmeniz büyük olasılıktır.Tekne turu ile adanın etrafında gezerek doğal güzelliklerini görebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap