İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Marmara Bölgesi Makaleleri
  3. Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale gezilecek yerler

Çok eski çağlarda Çanakkale’nin Hellespontos ve Dardanel ismi ile anıldığı bilinmektedir. Çanakkale jeopolitik konumu açısından da ele alındığında Anadolu ve Avrupa ile Akdeniz ile Karadeniz arasındaki bağlantıyı sağlaması açısından da büyük önem arz etmektedir. Günümüzde Çanakkale ilimizin adını almış olduğu yer ise Anadolu Yakasında yer alan Çanak Kalesi’nden ibaret olmaktadır. Turizm açısından Çanakkale gezilecek yer listelerinin ziyaretçileri tarafından oldukça kalabalık olduğu kadar bu şehir aynı zamanda Cumhuriyetimizin temellerinin atılmış olduğu bir şehir olması ile de tarihin pek çok dönemlerinde isminden söz ettirmiştir.

Çanakkale’nin Büyülü Mekanları

Çanakkale ilimizin daha ismini duyar duymaz içimizin ürperdiği doğrudur. Birçok kaynaklara bir destan niteliğinde konu olan bu ilimiz aynı zamanda ziyaretçilerinde tarihin sayfalarından sunmuş olduğu bilgilerin yanı sıra o anı bizzat yerinde yaşama imkanını da sunmuştur. Çanakkale gezilecek yerler kapsamında daha önceden okuyarak yetinmek durumunda kaldığınız tarihi serüvenleri yerinde keşfederek daha anlamlı hale getirmenizi tavsiye ediyoruz. Mekanların büyüsünün sizleri de esir alacağının garantisini ise şimdiden sizlere sunuyoruz. Liste yapmadan dahi seyahatiniz boyunca gezmeniz gereken yerler sizleri zaten kendisine çağıracaktır.

Çanakkale Şehitliği

Çanakkale Şehitliği

Bu muhteşem şehitliğin tasarımı Doğan Erginbaş, İsmail Utkular ve Feridun Kip’e ait olmaktadır. Temelleri 1954 yılında atılmış olan şehitliğin açılışı ise 1960 yıllarına rastlamaktadır. Yapım aşamasında birçok kez durdurulmasının ana nedeni ise o dönem içerisinde yaşanan maddi imkansızlıklardan dolayı olduğu bilinmektedir. O dönem içerisinde Milliyet gazetesinde düzenlenmiş olan bir bağış kampanyası sonucunda elde edilen maddi destek ile şehitliğin tamamlanması sağlanmıştır. Şehitlikte sizleri “Mehmetçik Anıtı”, “Savaş Eserleri Müzesi” ve ” Türk Şehitliği” karşılamaktadır. Kaide ana figürü olan şehitlik aynı zamanda dört ayak üzerine oturtulmuştur. Çanakkale Şehitliğinde pek çok şehitlikte bir arada yer almaktadır. Bunlar ise Kilitbahir Şehitliği, Anadolu Yakası Şehitliği, Gelibolu Şehitliği, Anafartalar Şehitliği ve Eceabat Şehitliği olarak siz ziyaretçilerinin karşısına çıkmaktadır. Çanakkale Şehitliğimiz ise I. Dünya Savaşında Çanakkale Savaşları sırasında hayatını kaybetmiş olan Türk askerlerinin anısına yaptırılmış olduğu bilinmektedir. Sizlerde anlatılması güç fakat ancak yerinde ziyaret ederek anlaşılması mümkün olan bu tüyler ürperten şehitliği Çanakkale gezilmesi gereken yer listenizin ön sırasından bit tık aşağıya dahi çekmeyiniz.

Çanakkale Seramik Müzesi

Çanakkale Seramik Müzesi

2013 yıllarında Çanakkale Belediyesi tarafından restore edilerek Çanakkale Seramik Müzesi haline getirilen müze restore edilmeden önce ise Er Hamamı olarak kullanımını sürdürmekteydi. Seramik çerçevesi dahilinde kentin önemli eserlerinin de sergilenmiş olduğu Seramik Müzesi Kaya Sokak da konumlanmıştır. Eski görüntüsünü olduğu gibi üzerinde taşıyan müze ziyaretçilerinin ilgisini çekmeyi de her geçen gün daha da artırıyor. Müzede aynı zamanda pek çok etkinlikte bir arada sürdürülmektedir. Seramik üzerine yapılan uluslararası ve ulusal sempozyumlar, sergiler ve atölye çalışmaları bu kapsamda yer almaktadır. Daha önceden Er Hamamı olarak kullanılıyor olması nedeni ile müzede sıcaklık, soğukluk ve ılıklık olarak ayrılmış olan bölümlerde, müze kapsamında giriş, bilgilendirme ve dinlenme alanları olarak yeniden gözden geçirilmiştir. Bu durum da müzeye oldukça şirin bir görüntü katmayı başarmıştır. Siz ziyaretçileri için tasarlanmış olan dinlenme ve bilgilendirme alanında sizler sergi alanına geçmeden önce dinlenirken aynı zamanda da bilgi ekranı üzerinden de serginin içeriği ve yapının tarihi hakkında bilgi edinip daha sonra gezmeniz için imkan tanınmaktadır. Bu durumda müzeye gelmeden önce araştırma fırsatınız olmamış olsa da aynı zamanda yerinde öğrenme imkanına sahip olmaktasınız.

Çanakkale Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Çanakkale Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Çanakkale ili sınırları içerisinde yer alan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın Milli Park ilan edilme tarihi ise 1973 yılına denk gelmektedir. Bütün dünyaya barışı anlatmak için birebir olan bu Milli Park içerisinde Avustralya, İngiliz, Fransız ve Yeni Zelanda askerlerinin gömülü olduğu bilinmektedir. Çanakkale Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içerisinde 56 yerli anıt ile 35 yabancı mezar ve anıt bulunduğu bilinmektedir. Oldukça büyük bir alana yayılmış olan bu park aynı zamanda Birleşmiş Milletler Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde de yerini almıştır. Çanakkale Zaferinde mücadele vermiş pek çok asker adına kurulmuş olan bu park aynı zamanda da bu mücadelenin gelecek nesillere aktarılması adına geleceğe ışık tutmaktadır. Yarımada içerisinde aynı zamanda toplar , kaleler, batık gemiler, siperler gibi savaşla ilgili pek çok kalıntıda bir arada yer almaktadır. Aynı zamanda park içerisinde müze niteliğinde anıt ve eserler yer alırken bunların yanı sıra da tuz gölü, plaj ve koylarda parkın içerisinde yer alan diğer unsurlardır. Siz ziyaretçilerinin kolay ulaşım sağlayabilmesi adına da Çanakkale’den Eceabat ve Kilitbahir’e her gün feribot seferleri düzenlenmektedir.

Çanakkale Aynalı Çarşı

Çanakkale Aynalı Çarşı

Dillerden dillere dolaşan ve yediden yetmişe herkesin tanık olduğu Çanakkale türküsü içerisinde de adından söz ettiren “Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı” sözleri ile çarşı, aynı zamanda pek çok kişi üzerinde merak uyandırmayı da başarmıştır. Günümüzde restore edilmiş hali ile Çanakkale merkez de ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Çarşı 1980 yılında tamamlanarak halka sunulan Çanakkale Aynalı Çarşı , her ne kadar restore edilmiş olsa da günümüze kadar korunmayı başarmıştır. Çarşının yaklaşık olarak 30 metre boylu boyunca uzanan koridorları sonrasında iki kapısı yer almaktadır. Bana sorarsanız Aynalı Çarşı bende İstanbul Mısır Çarşısını andırdı diyebilirim. Siz ziyaretçileri adına çarşının ziyaret saatleri 09:00 – 20:00 olmakla birlikte mevsimsel olarak saatlerde değişiklik olabilmektedir. Aynı zamanda da Çanakkale merkezde bulunmasından dolayı ulaşımda oldukça kolay bir şekilde sağlanmaktadır.

Çanakkale Parion Antik Kenti

Çanakkale Parion Antik Kenti

Parion Antik Kenti Çanakkale’nin Biga İlçesine bağlı olan Kemer Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Kentin en gözde mekanlarından olmasının yanı sıra tiyatrosunun bulunduğu yerdeki mimari doku ve kabartmaları bu durumu ifade eder niteliktedir. 2008 yılında kentin altı ayrı bölgesine kazılar yapılmış ve birçok kalıntıda bu sayede gün yüzüne çıkarılmıştır. Çanakkale Parion Antik Kenti içerisinde bulunan bir diğer önemli eser ise Kentauros -Triton heykelidir. Bu heykelin benzeri olmaması dolayısıyla büyük öneme sahip olduğu söylenmektedir. Siz ziyaretçileri adına da derlemiş olduğumuz bilgiler ışığında kolları kırık ve alt bölümünün de kayıp olarak bulunduğu bu heykeli yapının alınlık bölümünde yer alan köşelere yerleştirildiği bilinmektedir.

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale ilinin merkezinde bulunan Saat Kulesi aynı zamanda Çanakkale Deniz Müzesine de çok yakın bir mesafede yer almaktadır. 1897 yılında Sultan II. Abdülhamid döneminde yaptırılan bu kale’ye o dönem de yer alan aynı zamanda da Çanakkale İtalyan Konsolosu Vitalis Gaptirole’nin kulenin yapımında büyük katkısı bulunmaktadır. Mimari açısından incelendiğinde ayvalık kesme taşından yapılan kule dört bölümden oluşmaktadır. Kule’nin saatleri en üstte yer almakla birlikte, saatler yuvarlak katranlı olup, aynı zamanda dört bir yanı da görmektedir.

Çanakkale Saat Kulesinin Hikayesi

Saat Kulesi’nin hikayesi de nereden çıktı diye düşünenler varsa bizler henüz siz kuleyi ziyaret etmeden bir nebzede olsa merak uyandıralım istedik. Kule hikayesinin 18 Mart Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından kitabenin Türkçe’ye çevrilmesi sonucu ortaya çıkmış olduğu bilinmektedir.Kulenin yapımında emeği geçen İtalyan Konsolosu Vitalis Gaptirole’den bahsetmiştik. Vitalis yaşamış olduğu bir sağlık problemi sonucu İtalya’da şöyle bir vasiyet verir; ” Çanakkale’ye bir Saat Kulesi yaptırın aynı zamanda da şehre su götürülmesini sağlayınız” diyerek vasiyette bulunmuş , rivayetlere göre de bunun üzerine de kulenin yapımı gerçekleşmiştir. Çanakkale gezilecek yerler adı altında mutlaka uğramanızı tavsiye etmekteyiz.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi

Koleksiyon severlerin Çanakkale’ye gelip de kaçırmaması gereken yerler arasında ilk sırada yer aldığını söyleyebiliriz. Dünya’nın sayılı müzeleri arasında yer almasının bir nedeni de içermiş olduğu koleksiyon çeşidinden ileri gelmektedir. Siz ziyaretçilerimiz için sizleri uyarmamız gereken bir husus var ki o da Çanakkale gezilecek yerler listenizde Deniz Müzesini Yılbaşı, pazartesi günleri ve dini bayramların ilk günü listenize eklemeyiniz. Çünkü müze o günler de kapalı olmaktadır. Diğer günlerde geçerli olan müze’ye giriş saatleri de genellikle 09:00- 17:00 arasında olmakta 12:00-13:00 arası ise kapalı olmaktadır. 18 yaş altı grubunun müzeye girişi ücretsiz olduğu gibi, müze içerisinde fotoğraf ve video kamera çekim bileti de satılmaktadır. Müze Çanakkale merkezde yer almasının yanı sıra 18 Mart 1915 tarihli Deniz Zaferinin 67. yıl kutlama programı kapsamında kurulmuştur.

Çanakkale Truva Antik Kenti

Çanakkale Truva Antik Kenti

Dünyada konumlanmış olan en ünlü antik kent arasında yer alan Çanakkale Truva Antik Kenti uğramış olduğu ziyaretçi akınında adeta sınır tanımamaktadır. Dokuz katmana sahip olan Truva aynı zamanda da Anadolu, Ege ve Balkanların izlerini görmek mümkün olmaktadır. 1871 yılında yapılan arkeolojik kazı çalışmaları günümüzde de Tübingen Üniversitesi tarafından sürdürülmeye devam etmektedir. Çanakkale Truva Antik Kenti sürekli olarak bit katmanlaşma göstermekte bu da Avrupa ve Ege’de yer alan diğer arkeolojik alanlar adına büyük bir referans konumunda yer almasını sağlamıştır. Troya Antik Kenti olarak da anılan bu kenti Çanakkale gezilecek yerler listesinde bulundurmanız gerektiğini unutmayınız. Ayrıca Çanakkale il sınırları içerisinde yer alan kent 1998 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır.

Çanakkale Kilitbahir Kalesi

Çanakkale Kilitbahir Kalesi

Avrupa yakasında bulunan Çanakkale Kilitbahir Kalesi Boğaz’ın en dar bölgesine konumlandırılmıştır. Bu durumun nedeni ise top atışlarının isabetli ve etkili olabilmesi adına olduğu bilinmektedir. Çimenlik Kalesi ile de paralel bir konumda yer alan Kilitbahir Kalesi karşılıklı yapıları sayesinde bir geminin dahi geçişini zorlandırmakta dolayısıyla da Boğazı geçmek sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. 1462 ile 1463 yılları arasında yapıldığı bilinen kalenin, 1541 yılında ise Kanuni Sultan Süleyman tarafından restore edildiği söylenmektedir. Sultan Abdülaziz ise 1870 yılında kaleyi ikinci kez restore yaptırmıştır. Aynı zamanda kalenin isminin “Denizin Kilidi” anlamına gelen Kilid-ül Bahir olarak anıldığı bilinmektedir. Kale’nin inşa edilmesi sonrasında Kilitbahir Köyünde de meydana gelen önemli gelişmeler gözden kaçmamıştır. Son olarak 2011 -2013 yılları arasında restore edilen kale ile ilgili 2015 yılında ise teşhir-tanzim projesi başlatılmıştır. Kale’nin bu ihtişamlı büyüsüne kapılmak için sizlerin de kaleyi yakından ziyaret ederek bu keyfi yerinde yaşamanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Siz seyahate çıkmadan önce size seyahatiniz boyunca adeta bir bilet niteliğinde eşlik edecek olan rehberlik hizmeti sunmaya hazır.

Yorum Yap