İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İç Anadolu Bölgesi Makaleleri
  3. Çankırı Gezilecek Yerler

Çankırı Gezilecek Yerler

Çankırı Gezilecek Yerler

İç Anadolu Bölgesinde yer alan Çankırı ilimiz aynı zamanda Türkiye’nin en önemli kaya tuzu rezervine sahip olan ilin de merkezi konumundadır. Çankırı gezilecek yerler adı altında sizlere seyahatiniz boyunca yardımcı olacak birkaç bilgiden söz edelim. Şehrin adının bazı bilginler tarafından “Çangırı” ve “Çengiri” şeklinde yazılmış olduğu söylenmektedir. Şehrin olduğu yerde ise eskiden Gangra adı verilen bir kent yer almaktaydı. Bizanslılar zamanında ise sürgün yeri olan şehir, birçok kez Emeviler tarafından saldırıya uğramış olsa da kaleyi ele geçirmek sanıldığı kadar kolay olmamıştır. Çankırı güçlü şehir tabiri ile nitelendirilirse o gücü görmeye değecek olduğunda emin olabilirsiniz.

Çankırı’da Keşfedilecek Mekanlar

Çankırı’da da her şehirde olduğu gibi pek çok keşfedilmeyi bekleyen mekanlar bulunmaktadır. Seyahatiniz boyunca elinizde yer alan Çankırı gezilecek yerler adlı listeniz size bu konuda eşlik edecek o listenin içeriğini ise bizlerden ilham alarak doldurmuş olacaksınız. Çankırı Kurtuluş savaşı zamanında İstanbul’dan Ankara’ya malzeme ve asker nakledilmesinde büyük rol oynarken, Cumhuriyet döneminde il merkezi haline getirilmiştir. Acıyla tatlının birleşimini düşündüğünüzde ne aklınıza gelir bilinmez ama Çankırı’da Acıçay ve Tatlıçay’ın birleştiği yerde kurulmuş bir ilimizdir. Sizde de bu birleşimden doğan o güzel unsur merak uyandırdıysa, yolculuğun tadı iki kişi çıkar diye düşünerek Çankırı’ya iki bilet lütfen!

Alpsarı Göleti

Çankırı Alpsarı Göleti

Korgun ilçe merkezine 10 km’lik bir mesafede yer alan Çankırı Alpsarı Göleti Çankırı il merkezine ise 22 km’lik bir mesafede yer almaktadır. Göletin bulunduğu alanın yapısı güzel olunca ve bu yapıda bitki örtüsü ile birleşince ortama daha da farklı bir hava katarak ziyaretçilerinin akınına uğramaya devam etmiştir. Çankırı Alpsarı Göleti aynı zamanda pek çok aktiviteyi de beraberinde barındırmaktadır. Bunlar arasında bisiklet ve teknelerle yapılan geziler şöyle dursun, yürüyüş yolları ile yapay çimlendirilmiş sahalar, kondisyon aletleri , masalar, banklar ve dinlenmenin tadına birde Çankırı’nın eşsiz lezzetleri ile varacağınız restoran bölümü de sizler için yer almaktadır. Doğa turizminin en güzel halini yansıtan gölet sizlere sunmuş olduğu pek çok aktivite sayesinde şehrin stresinden bir nebzede olsa arınmanıza yardımcı olacaktır.

Çankırı Kalesi

Çankırı Kalesi

Küçük bir tepe üzerine kurulan Çankırı Kalesi aynı zamanda şehrin kuzeyinde yer almaktadır. Sağlamlığı ile ünlü olan kale şehri adeta bir kalkan niyetinde korumayı sürdürmüş olsa da günümüz de kaleden bizlere kalan sadece birkaç sur kalıntısıdır. Bu durum sizi üzmesin kalenin eteklerinde bulunan derenin süzülüşünü görmeden Çankırı’dan ayrılmayınız. Yeni gelin misali süzülen dere insana baktıkça adeta hayranlık hissi uyandırmaktadır. Ayrıca Çankırı Kalesi içerisinde Roma Dönemine ait kaya mezarları, topraktan yapılmış olan pişmiş kaplar bir de Çankırı Fatihi olarak bilinen Emir Karatekin Bey’in türbesi yer almaktadır. Ayrıca kale siz ziyaretçilerinin etrafı mesire alanı olarak da kullanabilmesi adına geçtiğimiz yıllarda ağaçlandırılmıştır. Kale’nin küçük bir tepe üzerinde yer almış olmasına aldanmayın küçük ama adeta büyük bir nimet olduğuna ziyaretiniz sonrasında ikna olacaksınız.

Çankırı Koca Meşe

Çankırı Koca Meşe

Koca Meşe adından da anlaşılacağı gibi oldukça büyük bir meşeden söz edebiliriz. Peki bu Koca Meşe nerede? Karacaözü Köyü’nün güneydoğusunda dere yatağının hemen kenarında yer almaktadır. Meşe ağacını görenler ana gövdesinin ve dallarının yükseliğine adeta hayran kalmaktadırlar. Ana gövdesinin yüksekliğinin dalları ile birlikte yaklaşık olarak 15 metre olduğu bilinmektedir. Ana gövdenin içinin her ne kadar boşalmış olduğu bilinse de yerini hiç bir şey’in dolduramayacağı Koca Meşe görülmeye değer yerler arasında Çankırı gezilecek yerler listenizde boş kalan kısımları doldurmalıdır. Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü tarafından korunma altında olan Koca Meşe adına içinizi ferah tutunuz.

Çankırı Bayramören Tarihi Ahşap Köprü

Çankırı Bayramören Tarihi Ahşap Köprü

Köprü ilçenin dışarısında yer alan Melan Çayı üzerinde adeta bir kalkan niteliğinde kurulmuştur. Çankırı Bayramören Tarihi Ahşap Köprü iki gözlü olmakta sadece ayakları kesme taştan yapılmış, diğer kısımları ise tamamen ahşaptan yapılmış olmaktadır. Üzerindeki genişlik yayaların özellikle de ziyaretçilerinin geçmesi için oldukça uygun bir genişliktedir. Köprünün korunması adına alaturka kiremit ile köprüye bir çatı inşa edilmiştir. Görünüşüne bakıldığında yürütülen tahminler sonucu 100 veya 150 yıllık olduğu düşünülen köprü’nün yapılış tarihi hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Yapılış tarihi net olarak bilinmese de sizin Çankırı gezilecek yerler adlı listenizde muhakkak bu köprüyü gezmeniz için bir tarih yer almalıdır. İlk olarak Valilik tarafından yapılmış olsa da daha sonraları Karayolları 15. Bölge Müdürlüğünce aslına uygun olarak yeniden yaptırılmıştır. Kültür turizmini yerinde keşfetmenizi önerirken, Melan Çayı üzerinde kurulmuş olan köprüyü ziyaret ettikten sonra köprüde bir çay içmeyi de ihmal etmeyiniz.

Çankırı Kırkpınar Yaylası

Çankırı Kırkpınar Yaylası

Yayla denilince akıllara ilk gelen unsur yeşillikler içerisinde bulunan bol oksijendir. İşte Çankırı Kırkpınar Yaylası ‘da tam olarak öyle diyebiliriz. Yayla Çankırı iline 70 km mesafede yer alıyor olması ile şehirden uzak bir mesafede konumlanmış olması ile de bol oksijen unsurunu bizlere kanıtlar niteliktedir. Ilgaz ilçe sınırları içerisinde yer alan yayla da aynı zamanda bir gölette yer almaktadır. Çevresinde ise çevre köylerdeki yaşayan insanlara ait yayla evleri yer almaktadır. Kolay ulaşımının yanı sıra yaylaya gelmek için pek çok nedeniniz bulunmaktadır. Bunların başında gelen ilk önce bir nefes temiz hava olsa da bol su kaynağı , atlı veya yaya olarak yürüyüş imkanı, eşsiz manzara seyri, fotoğraf tutkunları için binlerce doğal kadraj ve dağ yürüyüşü içinde oldukça ideal bir mekan olmaktadır. Seyahate çıkmadan önce yayla havasının bir hayli acıktırıcı etkisi olduğunu hatırlatarak yanınızda yiyecek bir şeyler bulundurmanızı öneririz.

Çankırı Müzesi

Çankırı Müzesi

Çankırı Müzesi’nin faaliyete geçmesinde rol oynayan etmenler arasında İl sınırları içerisinde Cumhuriyet Dönemine ait seramik, bronz , taş ve çeşitli etnografik eserlerin toplanıp eski Halkevi binasında depolanıyor olması sonucu bir müzeye ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmış ve Çankırı Müzesi 1972 yıllarında ilk olarak Halk Eğitim binasının bir bölümünde bu eserlerin sergileniyor olması ile faaliyet göstermeye başlamıştır. Çankırı gezilecek yerler arasında müzeyi mutlaka ziyaret edip, muhteşem şaheserleri yerinde görmenizi tavsiye ediyoruz. Fakat müzenin şuan bulunmuş olduğu konum 2017 yılında restorasyonu tamamlanan eski adliye binası olarak bilinmektedir. Ayrıca Çankırı Müzesinde fil, koyun, keçi, gergedan, domuz gibi primatların atalarına ait fosil buluntuları da görmek mümkündür. Müzenin bir bölümünde arkeolojik kazılara ait eserler sergilenirken, bir diğer bölümünde ise etnografik eserlerin yer aldığı Çankırı ve çevresine ait olan el işlemeleri, kilim , çeşitli dokumalar ve bakırcılık sanatına ait de pek çok eser sergilenmektedir. Salonun tam orta yerinde dikkatleri üzerine çeken kağnı ise Kurtuluş Savaşında İnebolu ,Kastamonu, Ankara ve Çankırı arasında cephane taşıyan tarihi bir kağnıdır. Müzeye adım atmadan önce dış cephesinde yer alan boşluklarda ise Hitit ve Roma dönemine ait aslan heykelleri, Osmanlı mezar taşları ve çeşitli mimari parçalar göze çarpmaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezi

Çankırı Ilgaz Kayak Merkezi

Çankırı ilinin yoğun meşe örtüsü sonrasında Ilgaz Dağı’na çıktıkça sizleri ilk etapta kara çam ormanları karşılamaya başlayacaktır. Çankırı gezilecek yerler arasında listenize Ilgaz Kayak Merkezi bir diğer adı ile Ilgaz Dağları Milli Parkı olarak da eklemeniz mümkündür. Orman örtüsünün yoğun olmasının yanı sıra özellikle de kış aylarında kuşburnu severler için olan bu güzel haberimiz, orman açıklıklarında fazlası ile kuşburnuna rastlama şansınızın olduğu yönündedir. Bunun yanı sıra her türlü hayvan türüne de rastlama ihtimaliniz olduğunu da göz ardı etmeyiniz. 1976 yılında Milli Park olarak ayrılmış olan bu mekan oldukça büyük bir alana yayılmış vaziyettedir. Volkanik bir yapıda olan alan, sadece kışın değil, bahar aylarında da tüm güzelliği ile sizleri karşılamaktadır. Göknar ormanlarının metrelerce uzun boyları karşısında o büyüye kapılmamak mümkün olmayan merkez ziyaretçileri tarafında da büyük ilgi görmektedir. Baldıran Vadisinde yer alan avlanma göletlerinde isterseniz avlanabilir ya da balık satın alabilirsiniz. Ilgaz Dağı Milli Parkı alanı içerisinde yer alan bu merkeze ulaşım Kastamonu yolu üzerinden sağlanmaktadır. Ilgaz Dağı Geçidinden sonra 5 km’lik bir mesafede olan yer park içerisinde sizleri karşılayacaktır.

Çankırı Ulu Cami

Çankırı Ulu Cami

Çankırı Ulu Cami bir diğer adı ile Sultan Süleyman Cami ve Büyük Cami olarak da bilinmektedir. Yapı olarak Mimar Sinan döneminin özelliklerini üzerinde taşıyan Cami Kanuni Sultan Süleyman’ın vermiş olduğu emir ile birlikte Sadık Kalfa tarafından inşa edilmiştir. Yapımı kare olarak planlanmış olan Cami’nin ortasında büyük bir kubbe bulunmakta, bu kubbenin diğer dört tarafında ise birer yarım kubbe dikkatleri üzerine çekmektedir. Ayrıca bu kubbe üstleri kurşunla kaplı olmaktadır. 1992 ve 2015 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiş olan Cami oldukça gösterişli bit yapıya sahip olmaktadır. Halk arasında pek çok ad ile anılan Çankırı Ulu Cami konum itibari ile Eski kentin merkezinde bulunmaktadır. Oldukça zengin bir mimariye sahip olan Cami her zaman ziyarete açık konumdadır.

Çankırı Tuz Mağarası

Çankırı Tuz Mağarası

“Çankırı Kaya Tuzu Mağarasının Turizme Kazandırılması Projesi” ile üretimi tamamlanmış galerilerin turizme kazandırılması amaçlanmıştır. Konum olarak merkez ilçeye 19 km’lik bir mesafede yer alan mağarada tuz üretimi devam etmekte fakat bu faaliyet özel sektör tarafından yürütülmektedir. Proje kapsamında mağaranın içerisinde heykeller, galeriler , kafeterya , restoranlar, çok amaçlı toplantı salonu ve aynı zamanda çocuk oyun alanı dahi planlanmış vaziyettedir. Astım ve bronşit gibi akciğer hastalıklarının tedavisinde bir yöntem olarak da kullanılması amaçlanan Dekoratif Tuz Havuzu ile mağaranın sağlık turizmi açısından da önemli bir alan olarak yer alması planlanmıştır. Aynı zamanda da mağara da kaya tuzundan birebir ölçüde üretilen Orhun Abidelerini de görmek mümkündür. Çankırı Tuz Mağarası ulaşım açısından da Karayolları Genel Müdürlüğünce “Turistik Yol Ağı’na” dahil edilmiş böylece yolun 6 km’lik bölümü de asfalt haline getirilerek özellikle de siz ziyaretçi akını için ulaşımın kolay sağlanması hedeflenmiştir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Siz seyahate çıkmadan önce size seyahatiniz boyunca adeta bir bilet niteliğinde eşlik edecek olan rehberlik hizmeti sunmaya hazır.

Yorum Yap