1. Ana Sayfa
 2. Seyahat Aktiviteleri
 3. Cumalıkızık Köyü Gezi Rehberi

Cumalıkızık Köyü Gezi Rehberi

Cumalıkızık gezi rehberi

Osmanlı’dan veya daha önceki medeniyetlerden kalan pek çok tarihi eser günümüzde müzelerde güzel bir şekilde uyuyor. Ancak Cumalıkızık Köyü hala yaşamakta ve bir sonraki nesillere ulaşmaktadır. Uludağ’ın yamacına saklanan bu köy, Bursa gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Oldukça fazla turist alan bir köy olması ile birlikte sadece Bursa’nın değil Türkiye’ninde önemli köylerinden biridir. Sadece doğal güzellikleri ile değil en önemlisi tarihi ile bilinmektedir. 700 yıllık olduğu bilinen Cumalıkızık köyü gelen ziyaretçilerini büyülemektedir. 

Cumalıkızık Gezilecek Yerler

Cumalıkızık’taki ”Kızık” kelimesi sadık,güçlü ve disiplinli anlamına gelmektedir. Peki kim bu Kızıklar diye soracak olursanız, 24 Oğuz Türklerin boyundan biridir. Bursa fethin yerleşiminden sonra ilk olarak buraya yedi Kızık köyünden ilk caminin buraya yapılmasından dolayı buraya ilk olarak Camikızık demişler. Sonraları cuma namazı için bu köye gelinmesi nedeniyle günümüzdeki ismi Cumalıkızık denilmiştir. Her yerinde ayrı bir tarihi olan Cumalıkızık gezi rehberimize giriş yapalım.

Cumalıkızık Gezilecek Yerler

Bursa şehri merkezinden Uludağ doğru çıkarken kendinizi bir anda zaman tünelinde hissedeceğiniz bir köydür, Cumalıkızık. 2014 yılında UNESCO Dünya mirası listesine girmesi ile tarihi dokusu tescillenmiş oldu. Köyde gezip görebileceğiniz çok şey bulunmaktadır. En önemli yapıları ise evleridir. Mis gibi Uludağ havası, doğası ve köklü tarihiyle İstanbul’a da yakın olması sebebiyle hafta sonu kaçamak yapıp gezebileceğiniz harika bir köydür. Lezzetli kahvaltıları, daracık sokakları, organik yapısı ile sizleri farklı bir zaman diliminde hissettirecek bu yeri mutlaka görmeniz gerekmektedir. Dilerseniz Cumalıkızı gezilecek yerler listesinde yakından bakalım.

Cumalıkızık Evleri

Cumalıkızık Evleri

Cumalıkızık’ın simgesi haline gelen evleri oldukça önemli yapılardır. Bursa fethinden sonra Kızık halkı köylerinde hayatlarına devam ettiler. Yaşam alanları genişledi ve barınabilecekleri evler yaptılar. Günümüzde bile hala ayakta olan birçok evin taşları o günlerde yerleştirildi. Yaklaşık 270 ev bulunmaktadır. Bu evlerden 133’ü tescillenmiş ve restore edilmiştir. 185 hanenin bacası hala tütmektedir. Cumalıkızık evleri tarihe meydan okumaya devam ediyor. İki katlı bu tarihi evler taş,moloz,ağaç ve kerpiçten yapılmıştır. Evlerin en dikkat çekici özelliği ise hem rengarenk olmaları hem de üst katlarda bulunan pencerelerin cumbalı olmasıdır. İçinde hayvanlar ve insanlar için geniş bir yaşam alanı bulunmaktadır. Çamdan yapılma iki tokmaklı kapılar eski tarihe açılıp sizleri zaman yolculuğuna çıkarıyor. Tarihi gözlerinizde canlandırmak istiyorsanız kesinlikle sizler için en uygun yer burasıdır. 

Cin Aralığı 

Cin aralığı

Dünyanın en dar ikinci aralığı olarak bilinen Cin Aralığı, genişliği sadece 60 santimetredir. Tek kişinin bile zorlukla sığdığı bu aralık zamanında Yunan işgalinde düşman askerlerden  köy halkının kaçmasında yardım sağlayarak oldukça büyük bir rol oynamıştır. Yapılırken ne düşünüldüğü bilinmez ama düşman askerleri onlarca köylünün bir anda kaybolduğunu inanmışlardır.  İşgal döneminde muhtarın dahiyane hamlesi köyü yok olmaktan kurtarmıştır. Her ne kadar basit bir şey olarak görünse de aslında tarihte oldukça önemli bir yeri vardır. Şimdiler ise Cumlıkızık’ın simgeleri haline gelmiştir. Ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Cumalıkızık Camii

cumalıkızık camii

Osmanlı döneminden miras kalan bir diğer yapı ise köy meydanında yer alan Cumalıkızık Camii‘dir. Yapımı köyün kuruluş törenlerine kadar uzanmaktadır. Köye isim verilmesinde en önemli etken olan camide göze çarpan özelliği  ise iki adet mihrap bulunmasıdır. Cami inşa edilirken yarısı medrese olarak düşünülmüştür. Ancak daha sonradan ortadaki duvar yıkılarak medrese kısmı kaldırılmıştır. Diğer mihrap caminin o günlerinden kalan değerli bir hatıra gibi hala cami içerisinde yer almaktadır. Ahşap işlemeleri,tarihi minberi ve iki mihraplı yapısı ile köyün tam merkezinde yer olan bu cami köyün tamamlayan muhteşem yapılardan biri olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Anıt Çınarlar

Anıt Çınarlar

Köyün hemen girişinde yer alan Anıt Çınarlar gölgesi ile sizleri serinletecek ve altında rahatça oturup çayınızı içebilirsiniz. Köyün önemli doğal güzelliklerinden olan çınar ağaçları oldukça eski ve büyüklerdir. Cumalıkızık köyün gezdikten sonra bu çınarların gölgesinde oturarak dinlenebilirsiniz.

Cumalıkızık Etnoğrafya Müzesi

Cumalıkızık Etnoğrafya Müzesi

Köyün içinde yer alan Cumalıkızık Etnoğrafya Müzesi, köyün tarihi ve halkı hakkında bilgi vermektedir. İki katlı müze içerisinde 700 yıllık tarihi dokusu olan köyün hâlâ ayakta kalabilen simgesel ögeleri sergilenmektedir. Bunlar 18. 19. Ve 20. yüzyıla ait  köy halkının kullandığı mutfak eşyaları, kıyafetleri, ısınmak için kullanılan aletler ve tarım aletleri bulunmaktadır. Cumalıkızık gezilecek yerler listesinde kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Köy zaten küçük olduğundan rahatlıkla ulaşım içerisini gezebilirsiniz. 

Cumalıkızık Kahvaltı Yerleri

Cumalıkızık Kahvaltı Yerleri

Gelenekselliğin koruyan Cumalıkızık kahvaltı yerleriyle de oldukça bilinmektedir. Köy içerisinde yetişen organik ürünler ile harika bir kahvaltı yapabilirsiniz. Cumalıkızık’ta çok fazla kahvaltı yeri bulunmaktadır. Tarihi evler içerisinde yapacağınız kahvaltıları unutamayacaksınız ve şehrinize geri döndüğünüzde bu kahvaltılara hasret kalacaksınız. Her kahvaltı evinde farklı bir lezzet farklı bir otantik yer bulacaksınız. İyi bir köy kahvaltısı için buralara gidip sizlerde harika lezzetleri tadabilirsiniz. Şimdi sizlere Cumalıkızık’ta kahvaltı yapabileceğiniz popüler yerleri listeledik.

 • Azime Ablanın Yeri
 • Taşev Restaurant
 • Mavi Boncuk Konuk Evi
 • Narlı Bahçe
 • Azime Ablanın Yeri
 • Hacı Annenin Yeri
 • Hacı Arif’in Osmanlı Sofrası 
 • Saklı Konak
 • Fahriye Ablanın Sofrası

Cumalıkızık Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Uludağın eteklerinin altında yer almaktadır. Merkeze yaklaşık 20 dakikalık uzaklıkta bulunmaktadır. Bursa’ya ulaşım sağladıktan sonra rahatça gidip gezebileceğiniz bir yerdir. İstanbul’da yaşıyorsanız çok rahat ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul ile Bursa arasında yaklaşık 2 saat süren bir yol bulunmaktadır. Peki Bursa’ya ulaşım ne yapmalıyım diye soruyorsanız otobüs,denizotobüsü ve feribot kullanabilirsiniz. Eğer deniz yolu ile gelecekseniz İDO ile BUDO’yu tercih edebilirsiniz. Peki Bursa’ya ulaştıktan sonra Cumalıkızık köyüne nasıl ulaşırım diye soruyorsanız merkez üzerinden kalkan toplu taşıma araçlarını kullanarak 20 dakikada rahat bir şekilde köye ulaşım sağlayıp içerisini doyasıya gezebilirsiniz. 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap