İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ege Bölgesi Makaleleri
  3. Didim Gezilecek Yerler

Didim Gezilecek Yerler

Altınkum Plajı

Masmavi denizi, altın renginde kumları, köklü tarihi ve doğal güzellikleri ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Didim, Ege Bölgesinde yer alır. Aydın‘a bağlı bir ilçe olan Didim, kuzeyinde Bafa Gölü ve Menderes Nehri,doğusunda Muğla, güneyde Ege Denizi,batısında Akbük Koyu ve Güllük Körfezi bulunmaktadır. Tatilin en keyifli olduğu yer Didim’in ünü dünyaya yayılmıştır. Kente yerleşen İngiliz sayısı bir hayli fazladır. İnanılmaz doğal güzellikleri ile insanları etkileyebilmeyi başaran bir beldedir. Ilıman iklimi, cam gibi denizi, uzun sahilleri ve insanları bu beldeyi popülerleştiren en büyük etkenlerdir. Bunların yanı sıra hem güzel bir tatil geçirmek hemde uygun tatil olmasını istiyorsanız kesinlikle tercihiniz Didim olmalıdır. Sadece deniz ,kum ve  güneş olarak düşünmeyin. Didim gezilecek yerler bakımından oldukça zenginidir.

Didim’de Görülmesi Gereken Yerler

Tatilcilerin gözde destinasyonlarından olan Didim, gezilecek ve denizine girilecek çok fazla sahil bulundurmaktadır. Yaz ayların gelmesi ile birlikte turist akınına uğraya kent, ziyaretçilerini hem doğal güzellikleri ile hem de tarihi ile etkiliyor. Tarihi M.Ö 8000‘lere kadar uzanmaktadır. Antik Yunan’ın izlerini her taşında ve toprağında görmeniz mümkündür. Çok sayıda antik kente, tapınağa, koylara ve tabiat parklarına sahiptir. Didim gezilecek yerlere yakından bakalım.

Apollon Tapınağı

Apollon Tapınağı
Apollon Tapınağı

Didim ilçesinin ilk yerleşim izleri Neolitik devire kadar uzanir. M.Ö 16.yüz yılda Miken, Giritler ve daha sonra Akadlar varlığı burada görülmektedir. Persler, Romalılar ve Bizanslılardan sonra ise 1071 Malazgirt Savaşı ile Anadolu’nun kapılarının Türklere açılmasının ardından ilk olarak Karya olarak anılmıştır. 1261 yılından sonra Karya’da Menteşe beyliğinin kurulması ile Didim ve çevresi bu beyliğin içinde yer almıştır. Aynı zamanda da bu bölge eskiden ”Didyma” olarak da anılmaktaydı.Bu yerleşim yerinde ilk olarak dikkatleri Apollon Tapınağı çekmiştir.

Didim ilçesinin girişinde yer alan tapınak Didim gezilecek yerler listesinde en üst sıralarda yer almaktadır. Devasa ve görkemli olan tapınak, aslında bir antik kent değildir ve hiç bir zamanda olmamıştır. Burası Miletos’tan gelen kutsal yol ile bağlantılı bir kehanet merkezidir. Tapınak adından da anlaşılacağı gibi Apollon için yapılmıştır. Yapı çok eski tarihlerde yapıldığı için günümüze kadar dayanamamıştır. Ancak kalıntıları hala yer almaktadır ve gittiğiniz zaman sizlere o tarihi yaşatacaktır. Tapınak içerisinde yer alan 70 ton ağırlığındaki mermer blok dünyanın en büyük mermer bloklarından biridir. Gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti
Priene Antik Kenti

Söke ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Priene Antik Kenti, dünyanın ilk planlanmış şehri olarak bilinmektedir. Dağın eteklerinde kurulmuş olan antik şehir, İyonluların yaşadığı bilinmektedir. Oldukça gelişmiş bir medeniyet olan İyonlular, kendilerini korumak için bu dağın eteklerini seçmişlerdir. Bulunduğu konum nedeniyle uzun yıllar burada hüküm sürmüştür.

Priene’ye giriş ücreti 6 TL’dir. Ancak Müze kart sahibiyseniz girişler ücretsizdir. Rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz bu tarihi kenti mutlaka ziyaret etmeyi unutmayın. 

Herakleia Antik Kenti

Herakleia Antik Kenti
Herakleia Antik Kenti

Söke – Milas karayolu üzerindeki Çamiçi Beldesi’nden ayrılan yol üzerinde yer alan Herakleia Antik Kenti içerisinde 8000 yıllık bir yaşamın izi bulunmaktadır. Beşparmak Dağın eteklerine kurulmuş olan kent, ilk çağlardan beri önemli ve kutsal bir mekandır. Kent içerisinde 170 tane resim bulunmuştur. Burada yapılan resimlerin ana teması insandır. Diğerleri ise hayvanları betimlemektedir. Dönemin sanatını yansıtan harika bir antik kenttir. İçerisinde yer alan Athena Tapınağı ise Didim ilçesinde oldukça popüler tarihi yerlerindendir. Kutsal bir mekan olarak anılmasının nedeni ise içerisinde bulunan çok fazla sayıda manastırdan dolayıdır. Tarihi sizlere yaşatacak olan bu antik kentti Didim gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Milet Antik Kenti

Milet Antik Kenti
Milet Antik Kenti

Diğer antik kentlere göre ilçe merkezine en yakın olan Milet Antik Kenti, su altında yer alan hamamları, tiyatrosu ve hipodromu ile günümüze kadar iyi bir şekilde ulaşmayı başarmış bir ören yeridir. Köklü bir geçmişe sahip olan kent döneminde filozofların şehri olarak bilinmekteymiş. Eski Roma ve Yunan döneminden izlere rastlayacağımız bu yerde harika tarihi eserler bulunmaktadır. Nasıl yapıldığına hayret edeceğiniz birçok heykel burada yer almaktadır. Ayrıca kentin dört büyük limanın sadece burası ayakta kalmıştır. Didim gezilecek yerler listesinde görülmesi gereken bir kenttir.

Milet Müzesi

Milet Müzesi
Milet Müzesi

Milet Antik Kent içerisinde yapılan büyük kazı çalışmaları sonucunda çıkan, yazıtlar, sütunlar, heykeller, steller ve lahitler Milet Müzesinde sergilenmektedir. Antik kente yakıl olması ile birlikte rahatça gezip görebileceğiniz bir yerdir. 2011 yılından beri ziyaretçilerine hizmet veren müze bölgede oldukça popülerdir. Pazar günleri hariç her gün hizmet veren Milet Müzesi giriş ücreti 12 TL’dir. Eğer müze kart sahibiyseniz ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz. 

Bafa Gölü Tabiat Parkı

Bafa Gölü Tabiat Parkı
Bafa Gölü Tabiat Parkı

İl merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan bir doğa harikası olan Bafa Gölü Tabiat Parkı, hem manzarası hem de çevresinde ki doğal güzellikleri ile gelen ziyaretçilerini etkilemektedir. İçerisinde bulunun bitkiler ve hayvan çeşitliliği ile harika bir tatil geçirebileceğiniz bir yerdir. Ayrıca çevresinde doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, olta balıkçılığı ve bisiklet turları yapabilirsiniz. Yolunuz buraya düşerse mutlaka gölde tekne turu yapmanızı tavsiye ederim. Harika manzara fotoğrafları çekmek için oldukça ideal bir yerdir.

Didim Plajları

Cennetten bir köşe olan Didim tatilcilerin gözde destinasyonlarından olmasının en büyük nedenleri plajlarıdır. Didim plajları ile oldukça ünlü ve popülerdir. Masmavi denizi ve koylarını birlikte inceleyelim.

Saplı Ada

Saplı Ada
Saplı Ada

Didim ilçesinin simgesi haline gelen Saplı Ada yer şekli ile oldukça popüler bir adadır. Kente bambaşka bir hava katan Saplı Ada, tatilcilerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Akbük koyundan çok fazla uzak olmayan bu doğal güzelliğe yazın sular çekildiği zaman çakıl taş yolları üzerinden yürüyerek gitmeniz mümkündür. Görenleri hayran bıraktıran adanın bir efsanesi bulunmaktadır. Bu efsane ise adadan ne çakıl taşı toplarsanız o kadar ömrünüz uzar. Bu rivayet ile yıl içerisinde çok fazla yerli ve yabancı turist çeken bir adadır.

Altınkum Plajı

Altınkum Plajı
Altınkum Plajı

Didim’in en popüler olan mavi bayrak ödüllü plajı Altınkum, ismini sonuna kadar hak eden bir plajdır. Altın rengine sahip kumları ve mavi ile yeşil tonların buluştuğu denizi ile tatilcilerin gözde yerlerinden biridir. Merkezden sadece 2 kilometre uzaklıkta bulunan plaj eğlence yerleriyle de oldukça popülerdir. Çevresinde yer alan oteller, restoranlar ve barlar ile yıl içerisinde yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen plajlardan biridir. Didim plajlarının en güzeli olan Altınkum’da mutlaka denize girmelisiniz.

Manastır Koyu

Manastır Koyu
Manastır Koyu

Didim plajları arasında en sakin ve huzurlu olan Manastır Koyu, ilçe merkezinin batısında yer alır. Merkeze biraz uzak olduğu için özel aracı olanların tercih edebileceği bir koydur. Didim Marina yolu üzerinde bulunan koy sezon boyunca oldukça sakin kalmayı başarmaktadır. Huzurlu ve temiz bir deniz istiyorsanız, mutlaka Manastır Koyu’nu tercih etmelisiniz. 

Cennet Koyu

Cennet Koyu
Cennet Koyu

Tekne turları ile oldukça meşhur olan Cennet Koyu, hem merkeze yakın olması ile birlikte hem de popüler olması ile birilikte gidilmesi gereken plajlardan biridir. Ayrıca çevresinde küçük bir sosyal tesis bulunmaktadır. Burada yorucu denizin ardından gölge altında oturup serinleyebilirsiniz.

Akbük

Akbük
Akbük

Sakin bir yaz tatili geçirmek isterseniz kesinlikle Akbük plajını tercih etmelisiniz. Bembeyaz kumları ve masmavi denizi ile bir doğa harikasıdır. Didim plajları arasında en sakin ve huzurlu olan bu yere kalabalıktan uzaklaşıp huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler içindir. İngilizlerin en fazla bina aldığı yer burasıdır. 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap