İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Düsseldorf Gezilecek Yerler

Düsseldorf Gezilecek Yerler

düsseldorf gezilecek yerler

Almanya’nın bir kenti olan Düsseldorf, daha çok moda ve fuar ev sahipliği yapan unvana sahip. Nüfus olarak 600.000’in üzerinde kişinin yaşadığı şehrin İklimi ise değişkenlik gösteriyor. Güneyinde Köln şehri kuzeyinde ise Ruhr Bölgesi yer alıyor. Almanya’nın biraz daha batısında bulunan Şehir ismini Düssel deresinden alıyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kentin tamamına yakını harap olmuştur. Buna karşın yeniden inşa edilen kent modern bir yapıya bürünmüştür. Buda bu güzel şehir Düsseldorf gezilecek yerler‘in önemini arttırmaktadır. Önemli iş ve finans merkezlerinin barındıran şehirde elbette tarihi yerleri de görmek mümkün olacaktır.

Düsseldorf Gezilecek Yerler Listesi

İklim olarak değişiklik gösterdiğini belirttiğimiz bu yerde Çoğunlukla havanın yağmurlu olduğunu belirtmek isteriz. Peki hangi ayda gitmemiz gerektiğini düşünüyorsanız yaz aylarında yağmur almasına rağmen bu mevsim seçmeniz sizin için daha uygun olacaktır. Elbette fuar, Moda ve festival gibi etkinlikler Yapıldığı bu kentte Gününüzü ona göre ayarlamanız bir avantaj sağlayacaktır.

Almanya’nın Paris’i Königsallee Caddesi 

Almanya’nın paris’i olarak nitelendirilen bu cadde şehrin oldukça hareketli bir noktası. Kral bulvarı olarakta insanların dinlendirdiği bu caddede birden çok alışveriş mağazaları restoranlar ve kafeler bulunuyor. Bulvarın tam ortasında düzel nehrinden akan su buradaki kanala geliyor. Etrafını yeşilliklerle çevrili olan bu kanalda gündüzleri ve geceleri İnsanların tercih sebebi oluyor. Konaklamak için de uygun bir yer olan kral bulvarın çevresi nde herkesime uygun oteller mevcut. Sizin için eğer alışveriş ve restaurant cafe vazgeçilmezse burada konaklamak uygun olacaktır. Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen 

Düsseldorf kentinin tarihi olarak en dikkat çekici yeri burası olsa gerek. Zamanın kuzey ren westfalya eyalet Hükümeti tarafından 1961 yılında kurulmuş bir binadır. Eyaletin en büyük sanat koleksiyon olarak da bilmektedir. İçerisinde üç farklı sergi alanı bulunan binada birbirinden eşsiz eserler sergilenmektedir. Çatı yapısıyla da dikkat çeken bina tarihi ve moderni bir araya getirmiştir. Binanın ön kısmı ise nehire bakmaktadır. Bina içersinde bulunan müzeye giriş 18 Euro dur. Müze içerisinde klasik modernizm tarzında eserler bulunmaktadır. İlginizi çekecek olursa bu müzeyi ve tarihi yapıyı Es geçmeyin deriz. Bir not olarakta Şunu eklemek gerekirse müzede gerçekleştirilen K 20 ve K 21 koleksiyonları bulunuyor. Almancada K harfinin karşılığı kunst Olarak yani sanat kelimesi anlamını ifade ediyor. Koleksiyonlar arasında ulaşımı kolaylaştırmak için 20 dakikada bir servis konumlandırılmış. Şehirden buraya gelişleri ise otobüslerle sağlanmaktadır. 

Tritonenbrunnen Çeşmesi

Bu çeşme sıradan çeşmelere benzemiyor. Konigsallee Caddesi’ni biraz geçtikten sonra karşınıza heykellerle süslü bu otantik çeşme çıkacak. Düsseldorf’un tarihi izlerine çeşmede rastlayabiliyorsunuz. Çeşmenin yerleştiği kanal ile bütünleşen heykele ise yerli ve yabancı turistlerin ilgisi büyük. 

Medya Limanı

Düsseldorf’u gezerken Medya Limanı’na yani Almanca ismiyle meşhur Medianhafen’e uğramayı unutmayın. Bölge günün her saati hareketli oluyor. Mağaza, kafe ve gece kulübü gibi pek çok mekân Medya Limanı’nda bulunduğu için turistler veya şehrin yerli halkı burada vakit geçirmeyi çokça tercih edebiliyor. Fotoğraf makinanız bu bölgede çok güzel manzaralar yakalamanız da olası. Medianhafen’de şehrin en özel mimari detaylarına rastlayabiliyorsunuz. Eskiden liman kenti olarak bilinen Medianhafen’e bu yüzden Medya Limanı denmiştir. Günümüzde kenti modernleşme çalışmalarına giden mimarlar, depo ve iskele gibi yapıları koruyarak, küçük fakat güzel değişiklikler yapmıştır. Düsseldorf’da bulunan büyük binaların yanı sıra burada tasarımıyla dikkat çeken modern ve post modern mimariyi bünyesinde barındıran binalar göze çarpar. Bu binalar Dünyaca ünlü Frank Gehry, Claude Vasconi, David Chipperfield gibi alanında başarılı mimarlar tarafından tasarlanmıştır. Medya Limanı’nda bulunan Neuer Zollhof binası ise Frank Gehry imzasını taşımaktadır.  

Bölgeyi ziyaret eden turistleri modern yapılar karşılıyor. Eğer mimariye meraklıysanız bu gezinizde karşılaştığınız yapıları unutamayacaksınız. Bir de şunu eklemekte fayda var, gezerken şahit olmadan önce şehir hakkında sizi daha da meraklandırmak isteriz. Medya Limanı’nda sizi bekleyen bisiklet yolları, yürüyüş alanları ve diğer aktiviteler var. Huzur verici ve insan keyfini düşünen şehrin planı da oldukça güzel. Şehirde ki kule ’den henüz bahsetmedik bile! Düsseldorf’u kucaklayan Rheinturm kulesi de Medianhafen’da bulunmaktadır. Komünikasyon için kullanılan kulenin yüksekliği 240.5 metredir. 1979 yılında kulenin inşaatına başlanmıştır ve 2 senenin sonunda inşaat tamamlanmıştır. Medianhafen’ı gezmeyi tamamlamadan önce kulenin terasından Düsseldorf manzarasını izlemenizi tavsiye ederiz. Kule ’ye gitmeden önce açık olduğu saatler aralığını öğrenmenizde fayda var.  Düsseldorf’un önceden liman olduğuna az önce değinmiştik, şu an bölge genellikle iş merkezi konumunda kullanılıyor.  

Düsseldorf Lunapark

Eğlence merkezi olarak Düsseldor’da Lunapark’ı işaret edebiliriz. Avrupa’nın en büyükeğlence fuarı burada kurulurken aynı zamanda feribot seferlerine katılmak heyecan verici olacaktır.  

Benrath Sarayı

Düsseldorf’u Benrath Sarayından başlayarak gezinize Start verebilirsiniz. 1755’ de yapımı başlayan saray 1770’ ler de tamamlanmıştır. Yapısıyla dönemin barok mimarisine uygun olduğu gözükmektedir. “Sefa Sarayı” olarak da bilinen bina Palatine Carl Theodor tarafından yaptırılmıştır. Sarayın bahçesindeyse doğa tarihi müzesi ve Avrupa bahçe sanatı müzesi sizleri karşılamaktadır. Binanın ve müzelerin içinde farklı türden eserler bulunmaktadır. Bina girişinde sarayla ilgili turlar yapılmaktadır fakat bu turlar Almanca olduğu için, münferit olarak gezmek daha mantıklı hale geliyor. Saraya girişim ise yetişkinler için dokuz Euro çocuklar için ise üç Euro olduğunu belirtelim. Bu tarihi saraya ulaşım ise tramvay ile kolaylıkla sağlanabiliyor.

Ren Nehri

Düsseldorf’u nehir gezintisi ile tanımak istiyorsan, Ren Nehrinde düzenlenen tekne turlarına katılabilirsin. Ren Nehrine kıyısı olan alanda bol bol yürüyüş yaparak temiz hava almak da şahane olacaktır.  

Stadttor Binası

Bir bina nasıl ilgi çekebilir? Tabii ki şeffaf olarak. Yapı normal bir binayı andırmadığı için görülmeye değer. Avrupa’nın en iyi ofis binası unvanına sahip ve dış yüzeyi komple camlarla çevrili.  Uluslararası birçok firmanın ofisi bu bina içinde bulunuyor.  

Altstadt

Dünyanın en uzun barı olarak adlandırılan bölgeyi komple barlardan oluşuyor desek yalan olmaz. Eski şehir manasına gelen Altstadt genellikle kalabalık oluyor. Farklı bir manzarası var ve alışılagelmişin dışında bir düzene sahip olduğundan dikkat çekmeyi başarıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap