İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Karadeniz Makaleleri
  3. Düzce Gezilecek Yerler

Düzce Gezilecek Yerler

Düzce Gezilecek Yerler

Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Düzce, kuzeyde Zonguldak,batısında Sakarya, doğusunda ve güneyinde Bolu ile komşudur. Yine kuzeyinde de Karadeniz bulunmaktadır. Düzce gezilecek yerler yazımıza önce ilin genel durumu ile başlayalım.

Düzce Hakkında Bilgiler

Tahmini verilere göre Düzce nüfusu 2019 yılında 392.100 kişidir. Yıllara göre bakıldığında Düzce nüfusu artış göstermiştir. Yüzölçümü 3641 kilometre karedir. İlçeleri Akçakoca, Çilimli, Cumayeri, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı, Yığılca ve merkezdir.

Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü Düzce’de Akdeniz ve karasal iklimin etkileri de görülebilir. En çok yağış kış ve sonbahar aylarında görülür.

Karadeniz bölgesinde olması nedeni ile Düzce, zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Kıyı kesimi makilik alan ile kaplı iken, dağlık kısım gürgen, kestane, kayın ve meşeden oluşan orkanlık alan ile zengindir. Düzce ovasındaki dağlık kesimde karaçam, sarıçam ve göknar ağaçları bulunur. Ayrıca Düzce’de ilçe ve köylerde fındık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Düzce’nin özellikle bol turist çeken Akçakoca sahilinde plaj dolup taşmakta ve ilçe nüfusu iki katına çıkmaktadır.

Düzce’nin Kısa Tarihi

M,Ö 1 bin yıllarında Batı Karadeniz’de iki koloni kenti bulunmakta idi. Bunlardan biri Diapolis (Akçakoca) ve diğeri ise Hypia idi. M.Ö 1200-700 yılları arası Trakyalı halkın yurdu olarak bilinmekte idi. M.Ö 6.yy’da Pers hükümdarı Darius tarafından,M.Ö 334 yılından sonra da Makedon  kralı büyük İskender tarafından imparatorluk sınırları içine alınmıştır. Kralın ölümü ile imparatorluğunda generaller tarafından bölünmesiyle Bithynia krallığı sınırları içine dahil edilmiştir.

Bithynia, antik bir bölgedir. Bölgede bugün İznik, Bursa, Bilecik, Düzce, Sakarya, Bolu ve Zonguldak illeri yer almaktadır.

1981 yılında Bolu belediyesine bağlı olan Düzce, 1999 yılında Türkiye’nin 81. ili olmuştur.

Düzce’de Gezilecek Yerler

Antik çağlardan beri önemli bir konuma sahip olan Düzce gezilecek yerler bakımından da zengin bir ilimizdir. Akçakoca plajında denizin keyfini çıkartmak, denizden gün batımını izleyerek balık restoranlarında eşsiz lezzetlerin tadına bakmak ve huzurlu bir tatil için idealdir. Muhteşem doğası ve zengin kültürü ile görülmesi gereken bir ilimizdir.

Akçakoca

Akçakoca
Akçakoca

Dünyanın en eski koloni kentlerinden biri olan Akçakoca (Diapolis) özellikle deniz ve karavan turizminin yaşandığı bir ilçedir. Düzce’nin Karadeniz kıyısında yer alan Akçakoca nüfusu yazın normallerin iki katına çıkmaktadır. Otel, motel ve pansiyonlarda kalacak yer sıkıntısı çekilebileceğinden önceden yeri belirleyip yar ayırtmanız tavsiye olunur. Akçakoca il merkezinde pek çok yazlık site bulunduğundan yazlıkçıların da mekanıdır.

Yeşil bitki örtüsü, masmavi denizi, muhteşem gün batımı,her mevsim bulunan balık çeşitleri ile görülmesi gereken yerlerdendir. Mimari yapıları, fındığı, dağ çileği, anıt ağaçları, tarihi Ceneviz kalesi,şelaleleri ve mağarası ile seyahat planlarınıza dahil etmeniz gereken yerlerdendir.

Aktaş Selalesi

Aktaş Selalesi
Aktaş Selalesi

Düzce gezilecek yerler listemizde sırada doğanın cazibesi ve suyun gücünün ön plana çıktığı şelale var. Yeşilin tonları ve 50 metre yüksekten akan suyun cazibesi. Akçakoca’nın Aktaş köyü sınırları içinde bulunan Aktaş Şelalesi, trekking yapmak ve muhteşem fotoğraflar çekmek için oldukça ideal. Aktaş şelalesine giden parkurda size muhteşem bir doğa ve birbirinden güzel açan çiçekler eşlik edecek.

Tarihi Ceneviz Kalesi

Tarihi Ceneviz Kalesi
Tarihi Ceneviz Kalesi

Akçakoca’da bulunan Ceneviz kalesi, ilçenin 2.5 Km. batısında bir falez üzerine inşa edilmiştir. Kalede bir iç kule ve iç avlusunda da bir su sarnıcı vardır. Kalenin yapılış tarihi bilinmemektedir. Önemli bir konumda olması itibarıyla kale Cenevizliler tarafından eklemeler yapılarak kullanılmış olduğundan Ceneviz kalesi olarak bilinir. 2013 yılında UNESCO Dünya mirası geçici listesine eklenmiştir. Muhteşem bir doğa içinde olup Karadeniz’in eşsiz güzelliğine tepeden bakar.

Akçakoca Merkez Cami

Akçakoca Merkez Cami
Akçakoca Merkez Cami

Akçakoca’nın nazar boncuğu olarak tabir edilen merkez cami, farklı mimarisi ile dikkat çeken bir cami. 1969 yılında inşasına başlanan cami 2004 yılında hizmete açılmıştır. Türkiye’de hatta dünyada bir benzeri bulunmamaktadır. Selçuklu mimarisine uygun yapılan caminin çatısı Türk Otağ çadırından ilham alınarak yapılmıştır. Caminin hemen yanında ise Akçakoca Adliyesi ve Akçakoca Kaymakamlığı yer almaktadır.

Fakıllı Mağarası

fakıllı mağarası
Fakıllı Mağarası

1.derece sit alanı olarak ilan edilen Fakıllı mağarası, Akçakoca’ya bağlı Fakıllı köyünde bulunmaktadır. Mağaranın uzunluğu 1012 metre, ziyarete açık kısmı ise 350 metredir. Damla taş açısından zengin olana mağara, yarı aktiftir. Astım ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinir. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

Düzce Konuralp Müzesi

Düzce Konuralp Müzesi
Düzce Konuralp Müzesi

Düzce gezilecek yerler listemize müzesi ile devam edelim.İlin zengin tarihinin ve kültürel zenginliklerinin bilinmesi ile halkın yörenin geçmişi hakkında bilgi sahibi olması için kurulan müze, 2003 yılında hizmete açılmıştır. Müzede 1 laboratuvar, 3 teşhir salonu, idari bölüm, 1 konferans salonu ve 2 depo bulunmaktadır. Birbirinden kıymetli eserlerin sergilendiği müzede 6237 civarı eser bulunmaktadır.

Kurugöl Kanyonu

Kurugöl Kanyonu
Kurugöl Kanyonu

Enfes bir doğa turuna çıkmak için ideal olan Kurugöl kanyonu, Akçakoca’nın Kurugöl ilçesindedir. Huzurlu bir doğa yürüyüşü, foto- safari ve insanın kendisiyle baş başa kalıp stressiz bir gün geçirmesi için idealdir.

Eftani Gölü

Eftani Gölü
Eftani Gölü

Düzce Ovası mevki ve Elmacık Dağı yamacında yer alan Eftani gölü, büyük Melen aracılığı ile Karadeniz’e dökülür. 150’ye yakın kuş çeşidini de ağırlayan göl, Düzce’nin 14 kilometre güneybatısındadır.

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı
Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı

Gölyaka ilçesine bağlı Güzeldere Şelalesi, işletmesi belediyeye ait korunan bir alan. Konaklama imkanı bulunan yerde özellikle hafta içi gidildiğinde, içinde her türlü donanımı bulunan Bungalow tarzı evlerde kalabilirsiniz. Evlerin sayısı çok az olduğundan özellikle hafta sonlarının da kalabalık olması nedeniyle yer sıkıntısı çekebilirsiniz. Sabahları kuş cıvıltılarıyla uyanacağınız bu tabiat harikası park, huzurlu bir tatil arayanlar için çok ideal.

Mehmet Arif Bey Köşkü

Mehmet Arif Bey Köşkü
Mehmet Arif Bey Köşkü

Akçakoca merkez Osmaniye Mahallesinde yer alan köşk, ahşap bir yapı olup Madenci ailesine aittir. Yüzyıllık olduğu tahmin edilen köşk, bodrum katı da dahil 4 katlıdır. 28 odadan oluşan beyaz köşk çok kıymetli eserlere ev sahipliği yapar. Çatı kısmındaki süslemeler dikkat çekicidir. Ancak kötü haber. Her ne kadar Düzce gezilecek yerler listemizde olsa da sadece dıştan bakmakla yetinebilirsiniz çünkü ziyarete açık değil.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1975 Zonguldak doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Büro yönetimi bölümü, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü ve Atatürk Üniversitesi Adalet bölümlerini bitirdim. Yazı ve edebiyat 2017 senesinde Yürek yüreğe isimli bir şiir kitabı çıkarttım. Öykü ve şiir çalışmalarım edebiyat sayfalarında yayınlanmaktadır. Kitap kurduyum.

Yorum Yap