ege bölgesi
MEDENİYETLER YOLCULUĞU

Ege Bölgesi

DAHA FAZLA

Ege Bölgesine Hoşgeldiniz

Türkiye'nin en güzel manzaralarına ev sahipliği yapan Ege Bölgesi , turizm ve kültür bakımından oldukça zengindir. Ülkemizin en batısında yer alır ve ismini kıyısı olduğu Ege Deniz'inden almaktadır. Ayrıca ülkemizin en uzun lıyı şeridi olmayı başarmaktadır. Ege Bölgesinde dağlar doğu ve batıya doğru Heredot'un söylemiyle "Dünyanın en güzel gökyüzüne ve en uygun iklimine sahip" Yüzyıllar boyunca mitolojik olaylarla içli dışlı olmuş olan bu bölgede, antik kentlere, tapınaklara, tiyatrolara, agoralara rastlamanız mümkündür. Antik kentlerin cenneti olan bu bölgede kesinlikle keşfedilmesi gereken çok fazla yer bulunmaktadır. Buradalar da bulunan her bir kalıntı bizleri geçmişe götürmeyi başarıyor. Kültürel ve tarihi mirası oldukça fazla olan bu bölgede çok fazla kalıntı görmeniz mümkündür.

Ege bölgesinde tanrıların kutsadığı, insanlarla tanrılar arasında savaşların olduğu, mitolojik tarihte büyük olaylara şahit olan Bergama ve Truva yer almaktadır. Antik dönemin en popüler kentleri arasında yer alan Efes, Roma devrinin en gözde en büyük yerlerindendir. Kültürel zenginlikleri içinde barındıran Efes, düşünsel ve eğlenceli etkinliklerle adını duyurmayı başarmıştı. Dünyanın yedi harikalarından biri sayılan Artemis tapınağı, tiyatrolar, tapınaklar, heykeller, kütüphaneler, çarşılar bu efsane kentin ününü gösteren mimari eserlerdir. Milet'li büyük bir mimar Hippodamos tarafından Priene antik şehrine rastlanılmaktadır. Dönemin büyük bir ticari ve düşüce merkesi olan yerdir. Burada bilim çok önemli ilerlemeler kaydetti. Didim, antik kent olmamasıyla beraber Apollo'ya adanmış muazzam tapınağı ile ünlenmeyi başarmıştır. Ege bölgesinde geçmişten günümüze birçok tarihi eser ve tarihi kalıntılar kalmıştır. Ege bölgesinde koylar, plajlar, yarımadalar, körfezler fazlasıyla bulunmaktadır. Ege'nin illeri ise şunlardır Denizli, Uşak,  Manisa, Aydın, İzmir, Afyon, Muğla, Kütahya'dır. Dünya'nın hiç bir yerinde rastlayamayacağınız mekanlara sahip olan Ege Bölgesinin güneyinde yer alan tatil merkezleri , Muğla , Bodrum , Datça ve Köyceğiz gibi yerlerde daha önce gitmediğiniz plajlara, tarihi eserlere ve doğal güzelliklere sahiptir.  Bodrum Ege Bölgesinde oldukça önemli yerler listesinde bulunuyor. Heredot'un anavatanı olması ile birlikte Kral Mausolos'un mezar anıtı burada bulunmaktadır. Ayrıca bu tarihi eser Dünya'nın yedi harikalarından biri olarak sayılmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin en fazla ilgi gösterdiği yer olan Fethiye tamamen bir doğal güzellik cennetidir. Hem kültürel hem de tatil amaçları turlar için oldukça uygun bir yerdir. Eşsiz plajlara sahip olmasıyla deniz, güneş ve kum isteyenler için uygundur. Doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle de kültür turizmi için oldukça uygundur.

Aydın ilinin içerisinde bulunan antik kent Aphrodisias, Ege Bölgesi için oldukça önemlidir. Gezilecek yerleri ve tarihi ile bölgede mutlaka uğramanız gereken yerlerde bulunmaktadır. Ayrıca bu bölgede en çok bilinen Pamukkale travertenlerinden bahsetmemek olmaz. Kalsüyüm dolu sıcak suların akması ile harika bir manzara oluşturarak ülkemizde turizm için oldukça önemli bir bölge olmuştur. Etrafı dağlar ile çevrili olması ile birilikte pek çok doğa sporları yapmanızda mümkündür. Doğa yürüyüşlerini, kamp  trekking ve hiking yapabilirsiniz. Türkiye içerisinde pek çok şey yapıp turizm için oldukça önemli olan Ege Bölgesi sadece gezilecek yerleri ve tarihi mekanları ile değil lezzetleriyle de ön plana çıkmaktadır. Özellikle zeytin yağın başkenti olması ile birilikte bir birinden lezzetli yemekler buradan çıkmaktadır. Zeytin yağlı yemekleri seviyorsanız kesinlikle Ege Bölgesini tercih etmelisiniz. Yemek kültürünün, tarihin ve doğal güzelliklerin merkezi olan Ege Bölgesin hakkında daha bilmeniz gereken çok fazla şey vardır. Aşağıdaki başlıkları takip ederek Ege hakkında çok fazla şey öğrenebilirsiniz.

Nüfus ve Yüzölçümü

10.754.982 Nüfus Sayısı
90.251 km2 Yüz Ölçümü

Ege Bölgesi Türkiye'nin batısını 90.251 kilometre kare yüz ölçümü ile kapsamaktadır. Bu yüz ölçümünde 11 milyona yakın insan yaşamaktadır. En kalabalık şehri olan İzmir'de kıyıya yakın ilçeler ve köylerde'de milyonu aşan nüfus vardır. Ege bölgesinin yüz ölçümü Türkiye'nin %8.6'lık dilimini oluşturuyor.

Ege Bölgesi Haritası

Ege Bölgesinde toplam 8 il bulunmaktadır. Bu iller haritada da gördüğünüz gibi İzmir , Muğla , Aydın , Denizli , Uşak , Kütahya ve Afyonkarahisar'dır. Ayrıca Türkiye'nin nerede bulunduğunu da görebilirsiniz.

ege bölgesi haritası
Ege Bölgesi Haritası

Ege Bölgesi Özellikleri

Ülkemizin topraklarının yaklaşık yüzde 11'ni kaplayan Ege Bölgesi 85.000 kilometrekaredir. Yüzölçümü olarak Türkiye'nin en büyük beşinci coğrafi bölgesidir. Türkiye'nin en batısında bulunur. Doğusunda İç Anadolu, güneyinde Akdeniz Bölgesi ve kuzeyinde Marmara Bölgesi yer almaktadır. Ege Denizi ile çevrili olan bölge ismini buradan almıştır. Ege Bölgesi iki bölgeye ayrılır, bu bölgeler Ege ve İç Anadolu olmaktadır. Marmara Bölgesine sınırları Baba Burnu’ndan başlayarak Edremit Körfezi’nin kuzeyinde yükselen Kaz Dağı’na uzanır. İç Anadolu Bölgesi sınırı ise İnönü’nün güneybatısından Sultan Dağlarına kadar uzanmaktadır.

Türkiye'nin en yoğun nüfusuna sahip 3. bölgesidir. Bu durumda oldukça kalabalık bir bölgedir. Bölgenin nüfus yoğunluğu ise kilometre başına 98 kişidir. Kırsal kesimlere göre kentsel nüfus oldukça fazladır. Daha çok sahil kesimlere sahip olduğu için nüfus artışı iç kesimlere doğru azalmaktadır. Nüfus artışı genel olarak çok fazla olmasa da her geçen gün artmaktadır. Bu tarz kıyı bölgelerinde insanlar şehir hayatlarından bunaldıkça bu bölgelere doğru göç etmeye başlarlar. Ege Bölgesinin güneyinde yer alan Menteşe yöresi ülkemizin en az nüfusa sahip yerlerinden biridir.

Ege Bölgesi ovaları ile bilinmektedir. Bu nedenden dolayı burada Akdeniz iklimi hakimdir. Genellikle yazları sıcak ve kurak geçerken kış aylarında ılık ve yağışlı olmaktadır. Bu iklimin etkisi daha çok Ege Bölgesi için geçerlidir. İç kesimlerine ilerledikçe iklimde değişiklikler görülebilir.  Kıyı kesimlerinde kış oyları don olayı neredeyse hiç görülmemektedir. Burada iklim iç kesimlere göre daha iyidir. İç Batı Anadolu kısmında karasal iklim hakim olmaktadır. Burada yağış miktarı ilkbahar aylarında yüksektir. Yıllık ortalama sıcaklığına göre yılın en soğuk ayı Ocak, en sıcak ayı ise Temmuz olarak geçmektedir.

Yükseltileri ve geniş ormanları ile birlikte Ege Bölgesinin bitki örtüsü Makidir. Bölgenin batısında daha çok çalı ve ormanlar görülürken, Anadolu kısmında ise bozkırlar görülmektedir. Ormanlarında karaçam ve kızılçam görülmektedir. Buradaki ağaçlar iğne yapraklıdır. Ayrıca Ege Bölgesinin en yüksek dağı Kozak Dağında fıstık çamı oldukça fazla görülmektedir. Ülkemizin en önemli çamfıstığı burada üretilmektedir. Kıyı kesimlerde ise çok fazla zeytin görülmektedir.  Ayrıca burası zeytin yağı ile oldukça meşhurdur. İtalya'yı bile geçerek en iyi zeytin yağları burada üretilip Dünya'ya ihracat edilmektedir. Farklı iklim tiplerin görülmesi ve kuzeyden soğuk havaların gelmesi ile birlikte bölgede turunçgiller de yetişmektedir. Ek olarak Akdeniz iklimine uygun olan frank inciri ve kaktüslere de burada rastlamanız mümkündür.

Türkiye'nin sanayisinde Marmara Bölgesinden sonra gelmektedir. Kıyıya kesimleri bulunduğundan dolayı denizcilik ve liman konularında oldukça gelişmiştir. Ege Bölgesinin her şehrinde ayrı bir sektör görülmektedir. Ayvalık ve Edremit'te yağ sanayisi , Kütahya’da azot fabrikaları ,Uşak, Aydın, Nazilli, Denizli'de pamuk dokumacılığı ve en önemlisi İzmir'de tekstil, gıda ,otomotiv, makine, yedek parça ve diğer sanayi kuruluşlarında oldukça gelişmiştir. Ayrıca hidroelektrik santralleriyle Türkiye'nin elektrik üretimine oldukça katkı sağlamaktadır.

Sanayisi geliştiği kadar tarım da gelişmişlerdir. Ülkemize en çok katkıyı tarım üzerinden yapmaktadır. Tarımda en önemli ürünleri ise zeytinleridir. Burada ki zeytinler ile eşi benzeri olmayan zeytin yağları üretilmektedir. Daha sonra üretilen bu zeytin yağları diğer ülkelere ihracat edilerek ülkeye katkı sağlamaktadırlar. Ancak hayvancılık tarım kadar çok fazla gelişememiştir. Bölgede otlak alanların azalması ile hayvan sayılarında da büyük bir azalma olmuştur. Bu yüzden burada çok fazla hayvancılık yapılmamaktadır. Her ne kadar kıyı kesiminde olsa da balıkçılıkta çok fazla ilerleyememişlerdir.

Ulaşım bakımından ise Türkiye'nin en işlek yerlerinden biridir. En çok deniz yolu ile ulaşımı gelişmiştir. Karayolları ulaşımının iyi olmasının nedeni ise coğrafi özelliklerine bağlı olmaktadır. Ülkemizde ilk demir yolu burada olması ile birlikte diğer bölgelere bağlantılı olarak demir yolu bulunmaktadır. Hava yolu ise en fazla İzmir'de gerçekleşmektedir. İstanbul ve Ankara'dan sonra üçüncü sırada yer almaktadır.

Bölgenin en gelişmiş sektörü ise turizmdir. Hem kıyı bölgesi olması hem de içerisinde tarihi ile doğal güzellikleri barındırmasıyla Türkiye'nin popüler turistik desyinasyonlarına sahiptir. Harika plajları ile birlikte bölgede deniz kum ve güneş turizmi oldukça gelişmiştir. Ayrıca köklü bir tarihe sahip olduğundan dolayı kültür turizmi için de tercih edilmektedir. Bu bölgede yer alan şehirlerin mitolojik tarihi olması ile birlikte dünyaca bilinmektedirler. Yıl içerisinde sadece yerli değil çok fazla yabancı turiste de ev sahipliği yapmaktadır. Kısacası Ege Bölgesi çok fazla alanda gelişerek Türkiye'nin önemli bölgeleri arasında yer almaktadır.

Ege Bölgesinin Enleri

Türkiye'nin pek çok enlerine sahip olan Ege Bölgesi turizmde , sanayide ve tarımda oldukça gelişmiştir. Akdeniz ikliminin bölgeyi yumuşatması ile birlikte yaz aylarında güneşlenme imkanları ve eşsiz plajlarında deniz keyfi ve tarihini keşfetme olanakları ile kesinlikle gidilmesi gereken bölgelerimizden biridir. İzmir şehrinde hem tatil yapıp hem de tarihi hakkında çok fazla şey öğrenebileceğiniz bir bölgedir. Ayrıca sadece tatil için değil, sağlık turizmi için de gidebilirsiniz. Kaplıcaları ile oldukça popüler olan Ege Bölgesinde her derde şifa olan kaplıcaları ile yıl içerisinde pek çok turist bu bölgeye akın etmektedir. Arkeolojik kalıntıları ile Türkiye'nin enleri arasına giren Ege Bölgesinde iki adet Dünya Harikası yer almaktadır. Bu harikalar Halikarnas Mozolesi ve Efes Artemis Tapınağı'dır. Sadece bunlar ile değil daha pek çok yeri ile turizmin odağı olmayı başarmıştır. Türkiye'nin tarımında da büyük rol oynayan Ege Bölgesinde zeytin çok fazla üretilmektedir. Türkiye'nin en fazla zeytin üreten bölgesidir. Bununla birlikte zeytin yağında Dünya'da ki pek çok ülkeler ile yarışmaktadır. Kıyı bölgesinde olduğundan dolayı en gelişmiş ihracat limanına sahiptir. En uzun deniz kıyısına sahip şehir ise Muğla'dır. Bölgenin coğrafi şekilleri ile birlikte en fazla delta ovası burada bulunmaktadır. Bu ovalar sayesinde bölgenin iklimi oluşmaktadır. Coğrafi özellikleri olarak hidroelektrik santrali çok fazla bulunması nedeniyle Türkiye'nin en fazla elektrik üretimi bu bölgede olmaktadır. Ulaşımda da oldukça gelişmiş olan Ege Bölgesinde ilk demir yolu İzmir ile Aydın arasında yapılmıştır. İlklerin ve enlerin bölgesi olan Ege'de sizlerin için üç yer belirledik.

honaz dağı
Honaz Dağı

Ege Bölgesinin Denizli ilinde yer alan Honaz Dağı, yüksekliği 2.571 metre rakımla bölgenin en uzun dağıdır. En büyük özelliği ise Akdeniz ve Ege Bölgesini ayıran bir sınır olmasıdır. Akdeniz ikliminin hakim olması ile birlikte geniş bir florası bulunmaktadır. Ormanında çok fazla bitki çeşitliliği görebilirsiniz. Diğer alanlardan hariç farklı bitki türlerine burada rastlayabilirsiniz. 1995 yılında milli park ilan edilmesi ile birlikte burası korumaya alınmıştır. Ayrıca 64 ayrı kuş türüne ve yabani hayvanlara ev sahipliği yapması ile birlikte geniş bir çeşitliliğe sahiptir.

Ölüdeniz Plajı
Ölüdeniz Plajı

Ülkemizin en güzel plajları arasında yer alan Ölüdeniz Plajı, Ege Bölgesinin Muğla ilinde yer alır. Türkiye turizmi içinde oldukça önemli olan bu plaj eşsiz güzelliklere sahiptir. Dalgasız ve dümdüz olan denizi ile popüler plajlar arasında yer alıyor. Ege Bölgesinin en güzel plajı olarak bilinen Ölüdeniz plajını güzel bir tatil geçirmek istiyorsanız tercih edebilirsiniz.

Bafa Gölü
Bafa Gölü

Muğla'nın Milas ile Aydın'ın Söke ilçeleri sınırları arasında bulunan Bafa Gölü, Ege Bölgesinin en büyük doğal gölüdür. Bafa Gölün en derin uzunluğu 25 metredir. Beşparmak dağları arasında eşsiz bir manzara olan Bafa Gölü, sukuşlarınında üreme alanıdır. Göl içerisinde çok fazla canlı çeşitliliği bulunmaktadır. Ayrıca gölün doğusunda çok fazla antik kalıntı bulunmaktadır. Buraya giderseniz rehberler eşliğinde turlara katılarak göl ve çevresi hakkında çok fazla şey öğrenebilirsiniz.

Ege Bölgesinin En Popüler Şehirleri

Türkiye'nin hareketli bölgesi Ege bölgesinin tüm popüler şehirlerinin gezi rehberlerini ve o şehirler hakkında tüm bilgileri öğrenmek için aşağıdan bir şehir seçebilirsiniz.