eskişehir gezi rehberi

Eskişehir

Slider
ortalama sicaklik

9.4° / 18.8°

vize gerekli mi

İç Anadolu

turistrail puanı

10 / 6.8

gezme süresi

1 Gün

Eskişehir Hakkında


Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren tam 45 yıl sonra şehir ünvanını aldıktan sonra Eskişehir, Türkiye'nin hızla gelişen genç kitleye sahip şehirlerinden birisi olmayı başarmıştır. Eskişehir'deki önemli olan tek şey gençlerdir. Üniversiteleri ile nam salıp yüz binleri aşkın öğrencisi sayesinde gençler şehri olarak tanınıyor. Belediye başkanının hararetli çalışmaları sonucunda şehre çok güzel tarihi ve sanatsal müzeler kazandırılmış. Frigler tarihine kadar uzanan geçmişine rağmen antik kentleri ve eski çağlardaki tarihi yapıları günümüze kadar maalesef bir kaç yapı haricinde ulaşamamış. Eskişehir, 13.900 kilometre kare yüz ölçümüne dağılan 1 milyonu aşkın nüfusu ile Sazova Parkı, Balaban Köftesi, Balmumu Heykelleri Müzesi gibi gezilecek ve yapılacak şeyleri ile meşhurdur. Etnik köken olarak belli bir etnik kökene dayalı olmasa'da mutfaklarında Çerkez ve Balkanlıların etkisi ağırlıklı olarak görülmektedir. Cumhuriyet kurulmadan önce kurtuluş savaşı sırasında kısa süreli olarak Yunanlıların savaş cephesi olsa'da Türkler tekrardan bu tarihi zenginliği himayesi altına alıp elden bırakmamışlardır. Akbaş ilçesinde kuzu sürülerinin başını çeken Akbaş çoban köpeği'de yöreye has değerlerden bir tanesidir.

Eskişehir Gezilecek Yerler


Ülkemizde genç kitlenin yoğun olarak bulunduğu Eskişehir, gezmeye doyamayacağınız köyleri ve parkları ile doludur. Şehirdeki üniversiteler çok iyi işlediği için üniversiteli genç kitle burada yaygın haldedir ve yaşlı kitleye karşı büyük bir üstünlük kurmuşlardır. Dolayısıyla bu yaşa hitap eden kafeler, restoranlar ve eğlence barları şehirde artış göstermektedir. Eskişehir gezilecek yerler ise hem kültürel miras taşıyan, hemde tarih ve doğanın birleşiminden meydana gelen manzarasından oluşmaktadır. Şehir, 1993 tarihinde ilçe halinden şehir haline geldi. Türkiye Cumhuriyeti yönetmeliği tarafından il olarak kabul edildi.


Sazova Parkı


sazova parkı

Eskişehir'in en büyük eğlence parkı olan Sazova, şehrin belli bir kısmını kaplayacak büyüklüktedir. Şehre okumak için gelen her öğrencinin mutlaka buraya gittiği düşünülebilir. İçerisinde suda yaşayan canlılara özel akvaryum, çocuklara özel Masal şatosu ve ağaçlar ile süslendirilmiş bir çok oyun alanı mevcut. Akşam saat 6'da kapanan parkta eğlenceyi kaçırmamak için sabah erken saatlerde gitmenizi öneririz.


Seyyit Battal Gazi Külliyesi


seyyit battal gazi külliyesi

Selçuklu döneminden kalma külliyenin içinde Battal Gazi yatmaktadır. Peygamber soyundan gelen Seyyit Battal Gazi, dönemin Müslümanlarından birinin rüyasına girer ve nâşının yattığı yeri gösterir. Bu rüyadan sonra dönemin padişahı Alaaddin Keykubat, derhal bir emir vererek anısına Eskişehir'de büyük bir külliye yapılmasını ister. Toplamda 16 ayrı bölümden oluşan Külliyenin eğer burada geziye geldiyseniz mutlaka görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Böyle güzel bir olayın aksetmesinden sonra yapılması'da ayrı bir önem katıyor.


Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesi


yılmaz büyükerşen balmumu müzesi

Balmumu ham maddesinden yapılan heykeller bildiğiniz gibi adeta gerçeği andırıyor. Beyazıt Öztürk, Ahmet Kural ve Murat Cemcir üçlüsünün birbirlerine birebir benzeyen balmumu heykellerinin yerine makyaj yapıp geçtikleri müze burasıdır. İnsanlar bu müzedeki heykelleri gerçekleri ile ayırt edememişlerdi. Şahane bir el işçiliği ile 160 adet balmumu burada sergilenmektedir. Müzeye gelenlere özel fotoğraf makinesi ile heykellerin yanında poz verip fotoğraf çektirebilirsiniz. Girişler ücretli olsa'da şehrin belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen'in yaptığı heykellerin müzesindeki gelirlerin büyük çoğunluğu hayır kurumlarına bağışlanmaktadır.Eskişehir Mutfağı


Gençleri ile meşhur Eskişehir'in bir o kadarda ailenin yaşlı ve yörenin has yemeklerini bilenlerin elinden çıktığı buğday mamullü yemekleri meşhurdur. Şehirde genç havası hakim olduğu için tüketicilik baskın olsa'da milattan öncesine kadar uzanan insanlık tarihi ile Eskişehir yöresel yemeklerini tatmayan bin pişman diyebiliriz. Ağızdan ağza yayılan buğday değirmeninden çıkan buğday yemekleri, tahıl mamulleri ile Eskişehir adeta bir yemek cenneti.


1. Abista


abista

Trabzon'un mıhlamasına inanılmaz bir şekilde benzeyen Abista yemeğine farklı bir türevi'de diyebiliriz aslında. Çerkezler tarafından yapılan Abista, Eskişehir meşhur yemekleri arasında mutlaka tadılması gereken bir yemek. Mısır unu, süt ve suyun Çerkez peyniri ile karşımından elde edilen sarı hamurumsu bir kıvamı vardır. Bol tereyağı kullanıldığında sabah kahvaltılarının bir numaralı öğünü olarak tüketilebilir. Sazova Parkı'na gitmeden önce sabah erkenden bu yemeği bol malzemeli yapıp enerji depolayabilirsiniz.


2. Bıt-Bıtı Çorbası


bıt bıtı çorbası

Adından dolayı hemen rehavete kapılmayın, özünde gerçekten çok lezzetli bir yemektir. Bıt Bıtı Çorbası klasik karışım olan bulgur, yoğurt ve tereyağı ile yapılmaktadır. Bulgurları topalak ve lokma gibi yapıp üstüne yoğurt ve fos ettirecek sıcaklıktaki pul biberli tereyağı dökülerek ortaya hem görsel, hemde yöresel bir şölen ortaya çıkıyor.


3. Mihalıççık Kirazı


mihalıççık kirazı

İhracatı çok güzel bir ekonomi getirse'de dış dünyada yendiği kadar kendi ülkemizde maalesef ki tüketilmiyor. Buralara geldiğinizde Eskişehir'in tarım alanlarındaki Mihalıççık Kirazını dalından koparıp ağzınıza atın derim.


Eskişehir Nerededir ?Eskişehir, İstanbul ve Ankara gibi metropol şehirlere maksimum 4 saatlik mesafededir. İç Anadolu bölgesinde yer aldığı için ülkenin her şehrine aynı mesafelerde olmasından dolayı gezilecek yerler arasında kolay bir ulaşıma sahiptir.


Eskişehir Ne Zaman Gidilir ?


Ülkemizin metropol şehirlerine çok uzak olmadığı için günübirlik gezmeye uygun bir şehirdir. Eskişehir'e Mayıs, Hazian ve Ağustos aylarında gitmelisiniz. Eğer ki yaz aylarında gezmeye vakit ayıramıyorsanız yaz aylarında olduğu kadar verim alamasanız'da Dans festivalinin olduğu Şubat ayında yada Kasım ayında gitmeniz'de olabilir. Tabii ki çoğu şehre olduğu gibi yaz mevsiminde gitmeniz kesinlikle daha mantıklı olacaktır.Eskişehir Gece Hayatı


Eskişehir'in kemik kitlesinin gençlerden oluştuğunu söylemiştik. Bu yüzden gece geç saatler ve akşam saatleri çok hareketli geçtiğini herkes tahmin edebilir. Ailelerinden şehir dışı okumak adına kopmuş kiralık evlerde tek yaşayan gençler yada yurtlarda kalanlar genellikle akşamları Kafelerde, ilerleyen saatlere doğru ise Barlar Sokağında bulunan barlarda oluyorlar. SPR Pub, 222 ve Bomonti tavsiye ettiğimiz mekanlardandır.TuristRail'in Önerdikleri