eskişehir
KEŞFET

Eskişehir

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
9.4 ° / 18.8 °
Hangi
Bölgede
İç Anadolu
Turistrail
Puanı
10 / 6.8
Gezme
Süresi
1 Gün

Eskişehir Hakkında

Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren tam 45 yıl sonra şehir ünvanını aldıktan sonra Eskişehir, Türkiye'nin hızla gelişen genç kitleye sahip şehirlerinden birisi olmayı başarmıştır. Eskişehir'deki önemli olan tek şey gençlerdir. Üniversiteleri ile nam salıp yüz binleri aşkın öğrencisi sayesinde gençler şehri olarak tanınıyor. Belediye başkanının hararetli çalışmaları sonucunda şehre çok güzel tarihi ve sanatsal müzeler kazandırılmış. Frigler tarihine kadar uzanan geçmişine rağmen antik kentleri ve eski çağlardaki tarihi yapıları günümüze kadar maalesef bir kaç yapı haricinde ulaşamamış. Eskişehir, 13.900 kilometre kare yüz ölçümüne dağılan 1 milyonu aşkın nüfusu ile Sazova Parkı, Balaban Köftesi, Balmumu Heykelleri Müzesi gibi gezilecek ve yapılacak şeyleri ile meşhurdur. Etnik köken olarak belli bir etnik kökene dayalı olmasa'da mutfaklarında Çerkez ve Balkanlıların etkisi ağırlıklı olarak görülmektedir. Cumhuriyet kurulmadan önce kurtuluş savaşı sırasında kısa süreli olarak Yunanlıların savaş cephesi olsa'da Türkler tekrardan bu tarihi zenginliği himayesi altına alıp elden bırakmamışlardır. Akbaş ilçesinde kuzu sürülerinin başını çeken Akbaş çoban köpeği'de yöreye has değerlerden bir tanesidir.

Eskişehir Tanıtım Videosu

Eskişehir Gezilecek Yerler

Ülkemizde genç kitlenin yoğun olarak bulunduğu Eskişehir, gezmeye doyamayacağınız köyleri ve parkları ile doludur. Şehirdeki üniversiteler çok iyi işlediği için üniversiteli genç kitle burada yaygın haldedir ve yaşlı kitleye karşı büyük bir üstünlük kurmuşlardır. Dolayısıyla bu yaşa hitap eden kafeler, restoranlar ve eğlence barları şehirde artış göstermektedir. Eskişehir gezilecek yerler ise hem kültürel miras taşıyan, hemde tarih ve doğanın birleşiminden meydana gelen manzarasından oluşmaktadır. Şehir, 1993 tarihinde ilçe halinden şehir haline geldi. Türkiye Cumhuriyeti yönetmeliği tarafından il olarak kabul edildi.

Sazova Parkı
Sazova Parkı

RESMİNPARAGRAFI

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesi
Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesi

Balmumu ham maddesinden yapılan heykeller bildiğiniz gibi adeta gerçeği andırıyor. Beyazıt Öztürk, Ahmet Kural ve Murat Cemcir üçlüsünün birbirlerine birebir benzeyen balmumu heykellerinin yerine makyaj yapıp geçtikleri müze burasıdır. İnsanlar bu müzedeki heykelleri gerçekleri ile ayırt edememişlerdi. Şahane bir el işçiliği ile 160 adet balmumu burada sergilenmektedir. Müzeye gelenlere özel fotoğraf makinesi ile heykellerin yanında poz verip fotoğraf çektirebilirsiniz. Girişler ücretli olsa'da şehrin belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen'in yaptığı heykellerin müzesindeki gelirlerin büyük çoğunluğu hayır kurumlarına bağışlanmaktadır.

Seyyit Battal Gazi Külliyesi
Seyyit Battal Gazi Külliyesi

Selçuklu döneminden kalma külliyenin içinde Battal Gazi yatmaktadır. Peygamber soyundan gelen Seyyit Battal Gazi, dönemin Müslümanlarından birinin rüyasına girer ve nâşının yattığı yeri gösterir. Bu rüyadan sonra dönemin padişahı Alaaddin Keykubat, derhal bir emir vererek anısına Eskişehir'de büyük bir külliye yapılmasını ister. Toplamda 16 ayrı bölümden oluşan Külliyenin eğer burada geziye geldiyseniz mutlaka görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Böyle güzel bir olayın aksetmesinden sonra yapılması'da ayrı bir önem katıyor.

Devamını Oku

Eskişehir Mutfağı

Gençleri ile meşhur Eskişehir'in bir o kadarda ailenin yaşlı ve yörenin has yemeklerini bilenlerin elinden çıktığı buğday mamullü yemekleri meşhurdur. Şehirde genç havası hakim olduğu için tüketicilik baskın olsa'da milattan öncesine kadar uzanan insanlık tarihi ile Eskişehir yöresel yemeklerini tatmayan bin pişman diyebiliriz. Ağızdan ağza yayılan buğday değirmeninden çıkan buğday yemekleri, tahıl mamulleri ile Eskişehir adeta bir yemek cenneti.

abista
Abista

Trabzon'un mıhlamasına inanılmaz bir şekilde benzeyen Abista yemeğine farklı bir türevi'de diyebiliriz aslında. Çerkezler tarafından yapılan Abista, Eskişehir meşhur yemekleri arasında mutlaka tadılması gereken bir yemek. Mısır unu, süt ve suyun Çerkez peyniri ile karşımından elde edilen sarı hamurumsu bir kıvamı vardır. Bol tereyağı kullanıldığında sabah kahvaltılarının bir numaralı öğünü olarak tüketilebilir. Sazova Parkı'na gitmeden önce sabah erkenden bu yemeği bol malzemeli yapıp enerji depolayabilirsiniz.

bıt bıtı çorbası
Bıt-Bıtı Çorbası

Adından dolayı hemen rehavete kapılmayın, özünde gerçekten çok lezzetli bir yemektir. Bıt Bıtı Çorbası klasik karışım olan bulgur, yoğurt ve tereyağı ile yapılmaktadır. Bulgurları topalak ve lokma gibi yapıp üstüne yoğurt ve fos ettirecek sıcaklıktaki pul biberli tereyağı dökülerek ortaya hem görsel, hemde yöresel bir şölen ortaya çıkıyor.

Mihalıççık Kirazı
Mihalıççık Kirazı

İhracatı çok güzel bir ekonomi getirse'de dış dünyada yendiği kadar kendi ülkemizde maalesef ki tüketilmiyor. Buralara geldiğinizde Eskişehir'in tarım alanlarındaki Mihalıççık Kirazını dalından koparıp ağzınıza atın derim.

Devamını Oku

Eskişehir Nerededir?

Eskişehir, İstanbul ve Ankara gibi metropol şehirlere maksimum 4 saatlik mesafededir. İç Anadolu bölgesinde yer aldığı için ülkenin her şehrine aynı mesafelerde olmasından dolayı gezilecek yerler arasında kolay bir ulaşıma sahiptir.

Eskişehir için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Ülkemizin metropol şehirlerine çok uzak olmadığı için günübirlik gezmeye uygun bir şehirdir. Eskişehir'e Mayıs, Hazian ve Ağustos aylarında gitmelisiniz. Eğer ki yaz aylarında gezmeye vakit ayıramıyorsanız yaz aylarında olduğu kadar verim alamasanız'da Dans festivalinin olduğu Şubat ayında yada Kasım ayında gitmeniz'de olabilir. Tabii ki çoğu şehre olduğu gibi yaz mevsiminde gitmeniz kesinlikle daha mantıklı olacaktır.

Eskişehir Gece Hayatı

Eskişehir'in kemik kitlesinin gençlerden oluştuğunu söylemiştik. Bu yüzden gece geç saatler ve akşam saatleri çok hareketli geçtiğini herkes tahmin edebilir. Ailelerinden şehir dışı okumak adına kopmuş kiralık evlerde tek yaşayan gençler yada yurtlarda kalanlar genellikle akşamları Kafelerde, ilerleyen saatlere doğru ise Barlar Sokağında bulunan barlarda oluyorlar. SPR Pub, 222 ve Bomonti tavsiye ettiğimiz mekanlardandır.

Eskişehir Festivalleri

Eskişehir'İn simgesi haline gelen Nasreddin Hoca, bizleri bir yandan güldürürken bir yandan da düşündüren bir kişidir. Festivalde Nasreddin Hocayı anarak onun hakkında bilgi her şey öğretilir. Her ne kadar festivalin teması Nasrettin hoca olsa da içerisinde halk oyunları, yöresel yemekler, yöre halkının el emeği ile yaptığı hediyelik eşyalar ve muhteşem gösteriler sergilenir. Ailecek gidip eğlenebileceğiniz bu festival her sene Haziran ayında gerçekleşmektedir.  Eskişehir'e bu ayda yolunuz düşerse mutlaka bu festivale uğramalısınız.

Eskişehir'in bir ilçesi olan Sivrihisar'da düzenlenen Dövme Sucuk Festivali ilk olarak belediye tarafından 2017 yılında gerçekleştirilmiştir. Ardından herkes tarafından oldukça beğenilmiştir ve sonrasında sabırsızlıkla beklenen bir festival haline dönüşmüştür. Sivrihisar'ın lezzetini dünyaya tanıtmak için yapılan bu festival özellikle adını aldığı Dövme Sucuk ile meşhurdur. Festivalde neredeyse 2 ton sucuk dağıtılmıştır. İlçedeki kasaplar artık sucuk yetiştirememiştir. Düzenlendiği ilk sene festivale 20 bin katılımcı gelerek yoğun bir ilgi olmuştu. Artık her sene dört gözle beklenen bu festival Şubat ayında gerçekleşmektedir. Sadece sucukları ile değil, bir birinden ünlü sanatçıları, yöresel halkın yaptığı lezzetler ve hediyelik eşyalar ile festivalde sıkılmadan harika saatler geçirebilirsiniz.  Eğer bir sucuk severseniz mutlaka gidip bu lezzetlerin tadına bakmanız gerek.

Milyon Yapım organizasyonuyla düzenlenen MilyonFest Eskişehir, milyonlarca genci bir araya toplayarak pek çok farklı tarzda müziklerin ünlü sanatçılar tarafından düzenlenen performansları ile harika bir gençlik festivalidir. Özellikle üniversite öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği bu festivalde her sene farklı şarkıcıların, dj'lerin ve etkinliklerin yer alması ile sizlere sınırsız eğlence sağlıyor. Yurt dışındaki festivalleri aratmayan MültonFest arkadaşlarınız ile gidip eğlenceli günler geçirebileceğiniz harika bir festivaldir. Her sene pek çok sponsorlukların katkıları ile düzenlenen bu gençlik festivalini sakın kaçırmayın.

 Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali
 Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali
Sivrihisar Dövme Sucuk Festivali
Sivrihisar Dövme Sucuk Festivali
MilyonFest Eskişehir
MilyonFest Eskişehir

TrustRail'in Önerdikleri

Kayıt Ol