gaziantep gezi rehberi
KEŞFET

Gaziantep

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
3.4 ° / 15.5 °
Hangi
Bölgede
Güneydoğu Anadolu
Turistrail
Puanı
10 / 8.5
Gezme
Süresi
3 Gün

Gaziantep Hakkında

Eşsiz bir Dünya kenti olan Gaziantep içinde yaşayanların, kentlileri ve ziyaretçilerin anlatımları ile Dünyanın hayal ettiği bir şehirdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan ve Dünyanın merkezi sayılan Anadolu'nun en köklü yerleşim noktalarından olan tarihi bir kenttir. Çağlar boyunca Doğu ile Batı arasında varlığını sürdüren ilk uygarlıkların doğup gelişmesi ile Gaziantep köklü bir tarihe sahiptir. Tarihi İpek Yolu üzerinde kurulduğu için tarihin her döneminde her uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Sahip olduğu uygarlık mirası ile taşınmaz kültür varlıkları saymakla bitmez. Her toprağı adeta tarihin ayrı bir sahnesidir. Özellikle tarihi antik kent Dülük'te bulunan yontma taş devrine ait kesici ve delici alet bulunmaktadır. Bunların yanı sıra kaya mezarlıkları ve Mithras tapınağı bölgenin tarihine ışık tutmaktadır. Karkamış Antik Kenti, toprağında korumuş olduğu gizemleri bizlere anlatmaya çalışan bir tarihi yerdir. Tunç Çağının son evrelerinde Hitit döneminde birlikte yaşamıştır bu topraklarda.Şehrin simgesi haline gelmiş olan Gaziantep Kalesi, bir sır gibi gizemli tarihini gizlemektedir. Ayrıca içerisinde yer alan karanlık dehlizleri, sağlam surları ve efsaneleri ile günümüze kadar ayakta kalabilmiştir. Kale'ye çıktığınız zaman Antep manzarası tam karşınızda olup şehre tepeden bakma fırsatı yakalayacaksınız. Yörenin zengin tarihini yansıtan Zeugma, Tilmen höyük, Dolmen mezarları, Rumkale ve Yavuzeli eserler bunlardan bazılarıdır. Gaziantep'in bu nedenden dolayı gezilecek çok fazla yeri bulunmaktadır. Bu tarihi ve doğal yerleri sayesinde her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Antep merkezinde ve çevresinde görülmesi gereken çok faza yer bulunmaktadır. Eğer yolunuz Antep'e düşerse mutlaka bu yerlere uğramadan kentten ayrılmayın.

Köklü tarihinin ve doğal güzelliklerin yanı sıra Gaziantep mutfağıyla da oldukça meşhurdur. Bu kadar çok medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle çok geniş çeşitte lezzetleri bulunmaktadır. Yöre insanının mahareti ile köklü tarihi birleşince ortaya Dünyaca ünlü özgün yemekleri ile Gaziantep mutfağı doğmuştur. Et, meyve ve sebzelerin farklı pişirme yöntemler kullanılarak harmanlanması, kullanılan baharat ve çeşnilerin doğal olması, Antep yemeklerin eşsiz lezzetinin kaynağı olmuştur. Tabiatın Gaziantep'e cömertçe sunduğu Antep Fıstığı, rengi ve aroması ile eşsiz lezzetlerin kaynağı olmuştur. Tatlıların en iyisi ve en bilindik olan Antep Baklavası, şehri gastronomi turizmin başkenti yapmıştır. Yerli turistlerin sadece gastronomi turizmi için gittiği bir kenttir. Sizlerde yemeğe düşkünseniz Gaziantep'e mutlaka uğrayıp bu eşsiz lezzetleri denemelisiniz.

Türkiye illeri arasından gelişmişlik bakımından 20.sırada olan Gaziantep, Güneydoğu Bölgesinin en büyük şehirlerindendir. Uluslararası havalimanı, otoyolları, yerli ve yabancı yatırımcıların açtığı lüks otelleri, teknolojinin tüm imkanları ile donatılmış sağlık merkezleri ve hastaneleri ile herkese geniş olanaklar sunan bir kent. Sanayide de oldukça gelişmiş olan kent İpek Yolu üzerinde olduğu için ekonomik açıdan da oldukça önemli bir şehrimizdir.

Gaziantep Tanıtım Videosu

Gaziantep Gezilecek Yerler

İnsanlık tarihi bakımından ciddi anlamda milattan öncelerine kadar dayanan tarihi ile bizlere bu güne kadar bir çok gezilecek yerler bahşeden Gaziantep, kültür mirası ile karşımıza çıkıyor. Camiileri ve tarihi Gaziantep Kalesi kesinlikle keşfedilmeye değer nitelikteki başlıca destinasyonlardır.

Gaziantep Kalesi
Gaziantep Kalesi

Şehrin simgesi haline gelmiş bir tarihi yapı olan Gaziantep Kalesi, günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilen en güzel kalelerden biridir. Tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de Roma döneminde inşa edildiği düşünülen Gaziantep Kalesi, höyük üzerinde bir gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır. şekli nedeniyle kare mimari olarak anılan kale,insanlık tarihinde büyük olaylara tanıklık etmiştir. Mezopotamya ve Anadolu bir arada tutan kale, Antep'in görkemli yapıları arasındadır. Kale'nin 12 kulesi bulunmaktadır.  Kale çapı yaklaşık olarak 100 metre, çevresi 1200 metre olan kale dairesel bir şekle sahiptir. Geçen süre zarfı boyunca çok fazla zarar gören kale en son olarak Osmanlı tarafından restore edilmesi ile günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Gaziantep turizmi için oldukça önemli olan bu kalede Antep'e kuş bakışı manzarasından bakıp harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Rum Kale
Rumkale

Gaziantep'in Yavuzeli ilçesinde yer alan Rumkale,  Merzimen Çayı ile Fırat Nehri'nin birleştiği yüksek kayalar ile çevrelen bir bir tepe'de yer almaktadır. Rumkale'nin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de mimarisinden anlaşıldığı üzere Geç Roma ve Ortaçağ dönemlerinde yapıldığı düşünülmektedir. Tarihi olaylara da ev sahipliği yapa kale Hz. İsa'nın havarislerinden olan  Yohannes’in buraya gelip yerleşmesi ve ardından Hristiyanlığı yayması ile  bu tarihi yapı Hristiyanlık tarihinde önemli bir role sahiptir. Adanın ortasında kalmış bir tarihi bina olan Rumkale'sinin doğu ve batıda olmak üzere 2 adet girişi bulunmaktadır. Ayrıca kale içerisinde Barşavma Manastırı  ve Aziz Nersen Kilisesi yer almaktadır. Hem kültür hem de inanç turizmi için oldukça ideal bir yerdir.

Zeugma Mozaik Müzesi
Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep'in Nizip İlçesi , Belkıs Köyü sınırları içerisinde bulunan Zeugma Mozaik Müzesi, kentin en önemli müzelerinden biridir. Antep tarihi hakkında bizi aydınlatan müze, hem arkeologlar hemde sanat tarihçileri tarafından çok beğenilmektedir. Ziyaretçilerine o dönemi yaşatan müze içerisinde Hristiyan ikonografisine, Hellenistik dönemden kalan eserlere,Geç Antik Dönem, Erken Süryani ve  Roma Dönemi’ne ait olan sütunlar, heykeller ve çeşmeler bulunmaktadır. En bilindik ve önemli eseri ise Çingene Kızı'dır. Eğer Antep'e yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi müzeye uğrayın. İçerisinde göreceğiniz eserlere çok şaşıracaksınız.

Devamını Oku

Gaziantep Mutfağı

Ülkemizin yöresel yemekleri konusunda en meşhur olanlarından ilk 3 sıraya yerleşecek olan Gaziantep, mutfağı ile değerine ciddi bir değer daha katıyor. Şehrin neredeyse turist çekmesinin sebebini mutfağı ve leziz mi leziz ülkemizin her yerine yayılan yemeklerinin olduğunu söyleyebiliriz. İnanılmaz bir mutfak kültürü olan Gaziantep'te Bolu gibi bir aşçılık ünvanı olmasa'da herkes tarafından bilinen Kebapları ve Türkiye'nin her yerinde bayramlarda ve sofrada genellikle eksik olmayan Antep Baklavası başlıca yerini alıyor.

Antep Baklavası
Antep Baklavası

Hemen hemen her vatandaşımız bu tatlıyı sever. Diğer tatlı türlerine göre restoran ve pastanelerde bir tık daha pahalı olması sebebi ile her zaman ekonomik aileler tarafınca yenmese'de özel günlerin vazgeçilmezidir. Özellikle bayramlarda sıkça tüketilen Baklava, kesinlikle milli tatlılarımız arasında en meşhurudur. Gaziantep ile Türkiye'deki diğer şehirlerde baklava yersek nasıl bir tat farkı ile karşılaşırız diyorsanız mutlaka denemeniz gereken bir şeyi kaçırıyorsunuz. Çünkü bu şehirde baklavanın lezzeti bir ayrıdır. Özel şerbeti ve tamamen Antep'e özgü fıstığı ile inanılmaz bir tat farkı olduğunu gelip meşhur yerlerinden denediğinizde anlayacaksınız.

Antep Kebabı
Antep Kebabı

Adana, Urfa ve Antep kebapları bildiğiniz üzere bir hayli bilinmektedir. Ülkenin her yerinde artık Acılı ve Acısız kebap kültürü yani Adana ve Urfa kültürü benimsenmiş olsa'da bazı ustalar kebabın asıl yerinin Gaziantep olduğunu söylemektedir. Bu topraklara gelip kebabını tattığınızda aslında diğer şehirlerin kebabının koyu bir fanı olsanız'da fikrinizi kebap Antep'den çıkmıştır diyerek değiştirme ihtimaliniz yüksektir. Tavsiye olarak Gaziantep'te lezzet şöleni yaşamak istiyorsanız Kebap ve Lahmacun salonlarında bir güzel doyduktan sonra kalan yeri fıstıklı baklava ile doldurun.

Mercimek Köftesi
Mercimek Köftesi

Rakılara meze, kalbimizin ve sofraların en güzel köşesine yerleşen lezzet Mercimet Köftesi'de Gaziantep'den çıkmıştır. Bulgur ile yapılan ve hafiften çiğ köfte yemeğini andıran bir görünüme ve tada sahiptir. Özellikle kebapların ve ana yemeklerin yanında ağız tatlandıran bir lezzeti ile son yıllarda ülkemizde dahada sıkça tüketilmekte. Bulgur, soğan, kırmızı mercimek ham maddesinden yapılan mezenin yüksek kalorisi olmadığı için değerli bir meze olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Gaziantep Nerededir?

Güneydoğu Anadolu bölgesi üzerine bulunan Gaziantep'in konumuna uydu haritasından ulaşabilirsiniz. Yol tarifi ve tam olarak yön bilgisi için haritayı kullanabilirsiniz. İstanbul ile arasında 844 Kilometre bulunan Gaziantep'e İstanbul'dan arabanız ile gitmek istiyorsanız yaklaşık 12 saatlik bir yolculuk geçirmeniz gerekiyor. Eğer uçak ve diğer hava yolu ulaşımlarını tercih ederseniz 1 saat 45 dakika ve bazen hava durumu şartlarında 2 saat 15 dakikayı bulabilmektedir.

Gaziantep için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Aslında dört mevsimin en güzel şekilde yaşandığı ülkemizde seyahat için neredeyse her mevsim uygundur. Lakin kış mevsiminin yoğun olduğu Aralık ve Ocak aylarında gitmekten ziyade yaz sıcağına dayanabilenler için Temmuz - Ağustos ve Haziran ayları ideal bir seçim olacaktır. Daha az cereme çekip rahat bir gezi turu düşünenler için yağışların olmadığı ve iklimin daha ılıman ortalarda seyrettiği Ekim ve Eylül aylarında seyahat yapmanız gerekmektedir.

Gaziantep Gece Hayatı

Aslında kebapların şehri Gaziantep'te gece hayatı çok akışkan ve meşhur olmasa'da Türkiye'nin metropol şehirler hariç her ilinde olduğu gibidir. En hızlı gelişmekte olan şehirlerden Gaziantep, sabahleyin fıstıklı katmeri ve akşam vaktine kadar baklava ile kebabından sonra biraz daha alkollü içeceklerin tüketildiği bir yer haline geliyor. Gece vakti halk çok fazla sokakta olmasa'da Gaziantep meydanında gençler arkadaş grupları ile oturup sohbet edebiliyorlar. Kültürel kaynaşma açısından kendinizi geliştirmek ve yeni arkadaşlar edinmek istiyorsanız ve asıl kriteriniz normal bir ortamda uyum sağlamak ise Gaziantep Meydanı sizin için idealdir. Ama biraz daha çılgın şeylerin yapıldığı ve daha hareketli ortamlara dahil olmak istiyorsanız Pub ve Gece kulüpleri aslında bu şehrimizde 10 taneyi geçmez. Özellikle Fuat Cebesoy Bulvarında olan Grande Bar geceleyin sesli ortamda kafa dinlemek gibi bir nüansı yakalamış durumda. Buradaki loş ışıklar ve canlı müzik eğlencesi ile gerçek anlamda sevdiklerinizle birlikte eğlenebileceğiniz yegane mekan olabilir. Aynı zamanda düğün salonuna benzeyen mekanda alkollü içecekler'de serbesttir.

7/27 Bar'da isminin şahane olmasından anlaşıldığı gibi hayatın hızlı yaşandığı barlardan bir tanesi. Yöresel yemekleri ile meşhur şehrimizin mutfağını tatmak için gelen saygıdeğer turistler burada eğlenmek ve Türk insanı ile kültürel etkileşimde bulunmak için şehrin bu tarz barlarını ziyaret edebiliyorlar. Gaziantep'te gece hayatının olduğu bölgelerin neredeyse tamamı şehrin merkez bölgelerinde bulunmaktadır. Daha çok merkezi yapılanma olan yerlerde bar ve gece kulüpleri yaygın olarak kullanılmakta. Hatta örneğin GAP Otel - Bourbon Bar mekanını tavsiye edebiliriz. Hem hoş ve güzel bir otel olarak hizmet verip hemde akşam belli bir saatten sonra otelin en alt katında Bourbon Bar'a giderek gece boyunca takılabilirsiniz. Ardından nüfus kimliğinizle üst katlardaki otel odalarında konaklayabilir ve Gaziantep'i tekrardan turlamaya başlayabilirsiniz. Bistro Gece Kulübü Gaziantep'deki en meşhur striptiz ve daha sert etkinliklerin döndüğü bir yerdir. Eypio ve ünlü rap sanatçılarının sahne aldığı nadide Gece kulübü Bistro'nun ortasında striptiz alanında etkinlikler olmaktadır. Kısacası Gaziantep'in gece hayatı en az metropol şehirler kadar renkli ve hareketlidir.

Gaziantep Festivalleri

Her yaştan kişilere hitap eden festivalleri ile turistik bir şehir olmaya başaran Gaziantep Festivalleri ile oldukça dikkat çekip ziyaretçilerini eğlendirmektedir. Heyecanın ve eğlencenin zirve yaptığı festivallerden bazıları şunlardır: Islahiye Üzüm Biber ve Kültür Festivali,Oğuzeli Nar ve Kültür Festivali ve Fıstık Festivali'dir.  Bunlardan en çok bilineni ve eğlenli olanı Islahiye Üzüm Biber ve Kültür Festivalidir. Ekilen ürünlerin tanıtımı ve tadımı oldukça popülerdir. Bu festivalde karnınızı doyurup eğlenebilirsiniz. Doğa sonraki festivale geçecek olursak Antep'in Oğuzeli ilçesinde düzenlenen nar festivali çok fazla kişiyi eğlendirip lezzetli bir festival sunmaktadır. Antep denilince akıllara gelen fıstığı da festivaller kullanılır. Pek çok yemeğin lezzetine lezzet katan fıstık,  Uluslararası katılımcıları ağırlayan bir festivale dönüşüyor.

Fıstık Festivali
Fıstık Festivali
gaziantep kurtuluş koşusu
Gaziantep Kurtuluş Koşusu
islahiye üzüm biber ve kültür festivali
Islahiye Kültür Festivali

TrustRail'in Önerdikleri

Kayıt Ol