İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seyahat Aktiviteleri
  3. Göbeklitepe Nerede ?

Göbeklitepe Nerede ?

Göbeklitepe Nerede

İnsanlık tarihin en eski yapılarından ve Dünyanın İlk Tapınağı olma özelliği taşıyan Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın Örencik Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. 12 bin yıllık tarihi ile ortaya çıkan kazılarda dünyada bilinen yerleşik yaşa tarihinin tekrardan gözden geçirilmesine neden olan tepe yalnızca Ülkemiz için değil Dünya genelinde önemli bir yere sahiptir. Dünya genelinde en eski olarak bilinen Mısır Piramitleri ve Stonehenge Taşlarından bile daha eskidir.Çok sayıda yuvarlak hatlı yapılardan oluşan Göbeklitepe ,1995 yılından beri bu yana sadece 20 tapınaktan sadece 6 sı çıkarılabilmiştir. Diğerlerinin de çıkarılması için çalışmalar günümüzde bile hala devam etmektedir. 2018 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine girmiştir. Dünyanın en önemli keşiflerinden biri olan Göbeklitepe tarihine yakından bakalım.

göbeklitepe dünyanın ilk tapınağı

Göbeklitepe Tarihi

Gökbeklitepe’de bulunan yapılar 12.000 yıllık olduğu  bilinmektedir.Bu yüzden şuana kadar bilinen Malta Adasın’da ki M.Ö 4.000 yılında inşa edilen tapınak olduğu düşünülüyordu.Ancak Göbeklitepe’nin keşfedilmesi ile birlikte Dünya tarihindeki birçok şey değişmiştir.Dünyanın ilk mimari örneği olan Göbeklitepe, içerisinde bulunan çanak ve çömleklerden dolayı Neolitik Çağda inşa edildiği düşünülmektedir.

göbeklitepe taş anıt
Göbeklitepe Taş Anıt

Tapınak bölgesinde yerleşim M.Ö 1000 yılında başlamış, M.Ö 8000 yılında son bulmuştur. 200 bin metrekareyi kaplayan bir alanda bulunan Tapınak kireç taşlarından oluşturulmuştur.Bu taşların her biri 5 ton ağırlığındadır.Bu taşlardan inşa edilen 6 metre yüksekliğinde iki adet de heykel bulunmaktadır.Bu heykellerin insanları temsil ettiği düşünülmektedir. Taş anıtların üzerinde yer alan hayvan motifleri de tapınağın koruyucuları olarak tahmin edilmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre dünyanın ilk ibadet merkezi olan bu yer aynı zamanda tarihte ilk buğday tarımının da yapıldığı yerdir.Birçok açıdan öneme sahip olan Göbeklitepe’yi daha fazla Dünya’ya duyurarak Kültür Turizminde oldukça önemli bir yer haline getirebiliriz.

göbeklitepe tarihi

Göbeklitepe’ye Nasıl Gidilir ?

Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın Örencik köyü sınırları yakınlarında bulunmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer alan Göbeklitepe’ye yalnızca tur otobüsleri,taksi veya özel aracınız ile ulaşabilirsiniz. Gökbeklitepe’ye düzenlenen günübirlik turlarına katılarak buraya rahatça gidebilirsiniz. Kişisel aracınız ile gidecekseniz, yarım saat süren bir yolculuk süresi sonrasında buraya gelebilirsiniz. En pahalı olan alternatif ise taksi ile gelmektir.Şehir merkezinden buraya 150 TL gibi bir fiyat ödeyerek buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göbeklitepe Ziyaret Saatleri 

Yaz ve Kış aylarında ziyaret saatleri değişik gösteren Göbeklitepe örenyeri güncel ziyaret saatleri aşağıdaki tablodaki gibidir.

15 Nisan / 2 Ekim Yaz Saatleri:09:00- 19:00
3 Ekim / 14 Nisan Kış  Saatleri :08:00- 17:00

Göbeklitepe Giriş Ücretleri 2019

Dünyanın bilinen en eski kült yapısı Göbeklitepe örenyerine giriş ücreti 30 TL’dir. Ancak Müzekart sahibiyseniz örenyerini ücretsiz bir şekilde girip görebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap