İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır ?

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır ?

Öğrencilerin merak ettiği Harçsız öğrenci pasaportu nasıl alınır ? Cevaplıyoruz.Öğrenci pasaportu, gerekli belgeler ve yaş sınırı sorularını aydınlattık.

Harçsız öğrenci pasaportu hakkında bilgiler
1

Türkiye cumhuriyetinin 3 yıl önce çıkarttığı yeni yönetmeliğe göre Harçsız öğrenci pasaportu okuyan öğrenciler için bir fırsat niteliğinde.Yurt dışına gitme hayalleri olan gençlerin önünü açmak için bir sebep olan Harçsız öğrenci pasaportunun Bordo Pasaport ile artık aynı seviyede olması okuyan herkesi sevindirmiştir.Normalde 600 Türk Lirası harç parası yatırarak bir Bordo pasaport almak yerine hiçbir ücret talep edilmeden aynı seviyedeki Harçsız öğrenci pasaportunu alabiliyorsunuz.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Hakkında Bilgiler

25 Yaşın altındaki güncel olarak eğitim öğretim hayatına devam eden kişilere verilir.Artık pasaport kanunun değiştiğinden dolayı Aynı zamanda hiçbir ücret ödemeden aldığınız “Bordo Pasaport” diyebiliriz.Harçsız öğrenci pasaportunun en avantajlı yanı pasaportu alırken gerekli belgelerinizi getiriyorsunuz ve kolayca sahip olabiliyorsunuz.Diğer ona benzeyen pasaportlardan farklı bir yanı yok.Diğer pasaportlardan hiçbir eksiği olmadığı gibi fazlası’da yok.Ama kaçırmamanız için bir sebep var oda çok kolay alınabilmesi.Bir günde çıkartabileceğiniz Öğrenci pasaportunuz ile imkanlarınızı arttırabilirsiniz.

Geçerlilik Süresi Kaç Yıl ?

Harçsız öğrenci pasaportunun geçerlilik süresi 5 yıl olarak kabul edilmiştir.Yani aldığınız günden sonra 5 yıl boyunca kullanma hakkınız var, o yıllarınızı iyi değerlendirin.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Yaş Sınırı

Yurt dışına çıkmak için almak isteyeceğiniz başlıca pasaport olan Harçsız öğrenci pasaportunun yaş sınırı 25 Yaştır.

18 Yaşından Küçükler Öğrenci Pasaportu Alabiliyor mu ?

Eğer Türkiye Cumhuriyeti nüfus kimliğinizde 25 yaşın altındaysanız ve öğrenciyseniz 18 yaşından küçük olsanız bile alabilirsiniz.Hiçbir yaş sınırı bulunmamaktadır.Yani öğrenci olduğunuzu kanıtlamanız dahilinde korkmanız gereken hiçbir durum söz konusu değil.Önemli olan 25 yaşın altında olmanız.Çok güzel bir yönetmelik olduğunu söylemek isteriz çünkü her yaştan öğrenciye ücretsiz pasaport veriliyor.

Açıköğretim Okuyanlar Öğrenci Pasaportu Alabiliyor mu ?

Bir diğer sorulan soru ise Açıköğretim okuyan öğrenciler için Harçsız öğrenci pasaportu alabilmesi oluyor.Genellikle alamayacaklarını sanıp yanılgıya düşenler olsa’da Açıköğretim okuyanlarda Öğrenci pasaportu alabilirler.Bunun için ayrıca bir söz deyimi olmaksızın, diğer öğrencilerden hiçbir farkı yoktur.Kendinizi kasmayın hiç gerek yok Açık öğretim okusanız bile öğrenci sayılıyorsunuz hiçbir sakınca bulunmamakta.

Öğrenci Pasaportu Almak İçin Gerekli Belgeler

Harçsız öğrenci pasaportu almak aslında standart pasaport almakla aynı.İçerisinde tek farklı olan şey öğrenci olduğunuzu kanıtlamanız oluyor.Öğrenci pasaportunu alırken 5 farklı belge istiyorlar sizden ve istenen bu belgeleri getirmeniz zorunludur.Aksi takdirde Öğrenci pasaportunu alırken sıkıntı çıkarabilirler bu yüzden alttaki maddeleri iyi okumanızı tavsiye ederiz.Gitmeden önce her şeyi derleyip toplu ve düzenli şekilde getirirseniz almanız dahada kolaylaşacaktır.

  • Biyometrik Fotoğraf
  • Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı
  • Defter Bedel Dekontu
  • Öğrenci Belgesi
  • Önceden çıkarttığınız pasaportlar varsa onları’da isterler.

Biyometrik Fotoğraf

Gitmeden önce fotoğrafçılarda çektirip en az 2 tane biyometrik çekilmiş fotoğraf çıkartmalısınız.Bu biyometrik fotoğrafların kurallara uygun bir şekilde çekildiğini fotoğrafçınız söyleyecektir zaten.Bu fotoğrafları çektireceğiniz gün sade ve her gün genellikle olduğunuz tarzda gelin.Öğrenci pasaportunu almaya gittiğiniz sırada fotoğraftaki ve gerçekteki siz kolayca ayırt edilebilir olsun.

Öğrenci Belgesi

Öğrenci olduğunuzu kanıtlayacak bir öğrenci belgesi getirmeniz zorunludur.Eğer çıkartmadan giderseniz öğrenci olduğunuzu söylemediğiniz takdirde sizden harç bedeli isteyebilirler.Okul müdürlüğünüzden öğrenci belgenizi temin edip gitmelisiniz.

Nüfus Cüzdanı

Kimliğinizin kopyasını yada A4 kağıdına çıkarttığınız halini değil Aslını getirmek zorundasınız.Bu nüfus cüzdanı yeni kimlik kartı’da olabilir, süresi geçmeyen eski nüfus cüzdanı’da olabilir.Eğer 15 yaşından büyükseniz kimliğinizde fotoğraf olması’da lazım bunu’da unutmayın.Yeni kimliğinizi çıkartmamış olsanız bile eğer Nüfus cüzdanı yönetmeliği kaldırılmadıysa ve güncel süresi geçmediyse kabul ediliyor.

Defter Bedeli Dekontu

Bir öğrenci olarak Harçsız öğrenci pasaportu alırken kesinlikle harç parası ödemiyorsunuz.Ödediğiniz tek ücret defter bedeli ücreti oluyor.Onunda 133 Türk Lirası gibi bir bedeli var.Bu ücreti her pasaport işleminde aldığınızı unutmayın.Hani para vermiyorduk diyebilirsiniz fakat defter bedeli Bordo Pasaport ve diğer her pasaport türünde verilen bir ücrettir.Öğrenci pasaportu için defter bedelini sadece belli bankalara öderseniz geçerli sayılıyor.

öğrenci pasaportu defter bedeli bankaları
Defter bedeli yatırabileceğiniz anlaşmalı bankalar listesi.

Yukarıdaki listedeki bütün bankalara ister ATM’den ister şubelerinden Harçsız öğrenci pasaportu için defter bedelini yatırabilirsiniz.Yatırdıktan sonra ise dekontunu almayı unutmayınız.Bize sorarsanız defter bedelini şubeden sıra numarası alıp müşteri temsilcisi eşliğinde almanız çok daha kesin olacaktır.

Eski Pasaportlarınız

Yurt dışına gitmek için başka bir pasaport aldıysanız getirmek zorundasınız.Yada Öğrenci pasaportu almadan öncekileri getirin.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Aslında çok basit işlemler ile Harçsız öğrenci pasaportunuzu temin edebiliyorsunuz.Toplamda 2 adım ile öğrenci pasaportunuz elinizde oluyor.İlk başta Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden en yakın nüfus müdürlüğüne randevu alıyorsunuz.Kendinize uygun gördüğünüz randevu saatini aldıktan sonra randevu günü ve saatinden yaklaşık 15 dakika önce orada olmalısınız.Randevuya gitmeden önce üstte belirttiğimiz gerekli evrakları mutlaka getirin.Bir evrak dahi eksik olursa maalesef ki git gel yapmak zorunda kalırsınız.Randevu sürecinde ise sadece gerekli evraklarınızı verip Ad, Soyad ve Ev adresi gibi bilgilerinizi doldurmanızı istiyorlar.Bu bilgileri doldurduğunuz takdirde ev adresini doğru yazıp kargoyu bekliyorsunuz.

Harçsız Öğrenci Pasaportunuz Eve Geliyor

İki saat nüfus müdürlüğüne tekrar gidip oradan almanıza gerek yok.İsterseniz PTT evinizin adresine öğrenci pasaportunuzu teslim ediyor.Eğer teslim ettiği saatler içerisinde evde yoksanız kargoyu adresinizin bağlı olduğu şubeden teslim alabilirsiniz.

Hepsi Bu Kadar
Adımların hepsini tamamladıysanız artık sizde Harçsız öğrenci pasaportu alınınca getirdiği avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap