iç anadolu bölgesi
ANADOLUNUN MERKEZİ

İç Anadolu Bölgesi

DAHA FAZLA

İç Anadolu Bölgesine Hoşgeldiniz

İlk olarak Türkiye turizmi denilince hemen aklımızı Akdeniz ve Ege Bölgeleri gelmektedir. Ancak İç Anadolu köklü tarihi, lezzetli mutfağı ve doğal güzellikleri ile Türkiye turizm sektöründe oldukça büyük rol oynamaktadır. Denize kıyısı bulunmadığı için turistler buraya tatil turizmi için gelmezler. Özellikle kültür turların vazgeçilmez yerleri olması ile yıl içerisinde çok fazla turist bu bölgedeki şehirleri ziyaret etmektedir. Dünya'yı keşfetmek çok güzel bir şey olsa da bu maceraya önce kendi ülkemizden başlamalıyız. En güzel destinasyonlara ulaşmak içinde İç Anadolu Bölgesini ziyaret etmeliyiz. Kararımızı verip keşfetmeye başlamaya hazırsak, İç Anadolu Bölgesine Hoşgeldiniz.

İç Anadolu Bölgesi konum itibariyle Türkiye'nin tam kalbinde yani ortasında bulunur. Bu yüzdendir ki Orta Anadolu olarak bilinmektedir. Tam merkezi bir konumda olduğu gelişmiş bölgeler arasındadır. Güney Doğu Anadolu Bölgesi dışında bütün bölgelere komşudur. İçerisinde 13 adet il bulunmaktadır. Bu iller arasında aklınıza ilk olarak Başkentimiz Ankara gelecektir. Mutfağı desek Kayseri , kültür mirası Konya, doğal güzellikleri Nevşehir , öğrenci şehri olması ile Eskişehir ve daha çok özellikleri ile Çankırı, Aksaray, Kırşehir, Yozgat, Karaman, Kırıkkale , Sivas ve Niğde illeri akıllara gelecektir. Saydığımı bu illerin hepsinde kendine has kültürü , tarihi ve mutfakları bulunmaktadır. Bu şehirlere sadece yemekleri için bile gidilebilir.

Türkiye bölgeleri arasında kültürel ve tarihi anlamda ön plana çıkan İç Anadolu Bölgesi, tarihi turizm için tercih edilebilecek en iyi destinasyonlardan biridir. Buradaki tarihi geziniz ilk olarak Ankara'da Anıtkabir'de başlayıp, en ideal turistik merkezlerden olan Kapadokya'da sonlanacaktır. Çünkü içerisinde çok fazla tarihi kentler, yapılar ve müzeler barındırmaktadır. Buraları gezerken kendinize güzel bir tatil planı yapmanız gerekmektedir. Gezilecek çok fazla yer var.

İç Anadolu Bölgesi bulunduğu konum itibariyle ulaşım oldukça kolaydır. Türkiye'nin neresinde olursanız olun İç Anadolu Bölgesine gelirken yolunuz biraz daha kısalmış oluyor. Bu sebepten dolayı tatilinizi yollarda değil direkt olarak İç Anadolu Bölgesinde yer alan güzel şehirlerde geçiriyorsunuz. Seyahat planı ayarlarken çok fazla yol gitmek istemeyenler için oldukça ideal bir tatil rotasıdır.

Yaz ve Kış mevsimlerin oldukça ağır geçtiği İç Anadolu Bölgesinde tatil zamanınızı iyi seçmelisiniz. Bölgenin iklim tipi karasal olduğu için burada yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları ise çok soğuk ve don olmaktadır. Kültür turizmi için tercih edilen bölgeye ilkbahar aylarında gelerek çok sıcakla karşılaşmadan hafif soğuk havalarda bu bölgeyi gezip görebilirsiniz. Sadece ilkbaharda değil sonbaharda da burayı ziyaret ederek milli parkların eşsiz yaprak manzaralarını görebilirsiniz.

Sadece kültür turizmi için sağlık ve termal turizmi içinde İç Anadolu Bölgesi terci edilmektedir. Hem gezerken hemde sağlıklı bir şeyler yapıp kendinizi gençleştirmek istiyorsanız. Bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Yenilikçi turizm akımların başında gurme turizme gelmektedir. İç Anadolu Bölgesi eşsiz lezzetleri ile gurme turizmi için oldukça uygundur. Ancak buraya geldikten sonra çok fazla kilo almamaya dikkat edin.

Ülkemizin gezilecek yerlerini saysak bitmez ancak dünyayı keşfetmeden önce ilk olarak kendi ülkenizde gezeceğiniz bir yer arıyorsanız, İç Anadolu Bölgesi ile başlamanız gerekmektedir. Kalabalıktan uzaklaşıp huzurlu bir tatil geçirmek istiyorsanız sizler için ideal bir destinasyon olacaktır. Bu yıl tatilinizi güzel değerlendirmek istiyorsanız bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz bölgeleri, turizm çeşitleri ve tarihi ile sizleri kendine çekecek olan bir bölgedir. Ayrıca Türkiye'yi bu bölgeyi gezdikten sonra çok daha iyi tanıyacağınızdan emin olabilirsiniz.

Nüfus ve Yüzölçümü

10.552.942 Nüfus Sayısı
151.000 km2 Yüz Ölçümü

Marmara Bölgesinden sonra en kalabalık ikinci bölgesi olan İç Anadolu nüfusu 10 milyon 552 bin 942'dir. Türkiye'nin yüzde 21'lük bir bölümünü kaplar. Toplam yüzölçümü ise 151.000 kilometrekaredir. Türkiye'nin merkezidir.

İç Anadolu Bölgesi Haritası

Türkiye'de çok fazla ova ve platolara ev sahipliği yapan İç Anadolu Bölgesinde 14 adet ili bulunmaktadır. Bu iller sırasıyla Konya, Ankara, Niğde, Karaman, Eskişehir, Aksaray, Nevşehir, Kayseri ,Sivas Kırşehir ve Kırıkkale bulunmaktadır. Ayrıca İç Anadolu Bölgesi kendi arasında da bölgelere ayrılmaktadır. Yukarı Sakarya Bölümü,Yukarı Kızılırmak Bölümü,Orta Kızılırmak Bölümü ve Konya Bölümü bulunmaktadır.

iç anadolu bölgesi haritası
İç Anadolu Bölgesi Haritası

İç Anadolu Bölgesi Özellikleri

İç Anadolu Bölgesi konum itibariyle Anadolu olarak bilinen Türkiye coğrafyasının orta kısmında yer alır. Konumdan dolayı Orta Anadolu olarak da bilinmektedir. Ülkemizin topraklarının %21'ni kaplamaktadır. İç Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesinden sonra gelen ikinci büyük bölgedir. İç Anadolu Bölgesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi hariç diğer tüm bölgelerimiz ile komşu olmaktadır. Türkiye'yi oluşturan tüm bölgelerde olduğu gibi doğal sınırları bulunmaktadır. Tüm bu doğal sınırlar, bölgenin ekolojik ve iklim durumunu oluşturmaktadır. Kuzeyde ,Kuzey Anadolu Dağlarının güney yamacı kuzey sınırlarını çizerken, Güneyde ise Toros Dağların kuzeye bakan yamaçlarından geçerken sınırları belirlemektedir. İç Anadolu Bölgesi diğer bölgelerin sınırlarına göre en kısa sınıra sahiptir. Bu sınır kuzeybatısında Marmara Bölgesi ile bulunmaktadır. Çizilen bu sınırlar ile birlikte İç Anadolu Bölgesi Türkiye'nin %19'luk bir bölümümünü kaplamaktadır. Bununla birlikte 151.000 kilometrekarelik bir yüzölçümü bulunmaktadır.     

İç Anadolu Bölgesi iklimiyle de ön plana çıkmaktadır. Bu bölgenin iklim koşulları karasal iklim olup yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış aylarında ise soğuk ve sert geçmektedir. Burada yağışın en fazla düştüğü mevsim İlkbahar'dır. Kış ayları oldukça sert geçerken kar burada oldukça uzun süre kalmaktadır. Özellikle Ankara'da gece ve gündüz arasında çok fazla sıcaklık farkları bulunmaktadır. Bu farkı eğer bölgeye ziyaret ederseniz, çok net bir şekilde anlayabilirsiniz. İklimine bağlı olarak bitki örtüsü Bozkırdır. Burada ağaçlara daha çok akarsu kenarlarında rastlanmaktadır. Bölge orman bakımından en fakir bölgelerimizden biridir. 

Nüfusun büyük bir yoğunluğu kent bölgelerinde yaşamaktadır. İç Anadolu Bölgesi kendi içinde de bölgelere ayrılmaktadır. Yukarı Sakarya Bölümü en fazla kişinin yaşadığı bölümdür. Nüfus genellikle bölgenin çevresinde dağ eteklerinde yer alan ovalarda yoğunlaşmıştır. Ülkemizin başkenti ve ikinci büyük kenti olan Ankara bu bölgede yer almaktadır. Orta Anadolu'nun diğer bölümleri ise Yukarı Kızılırmak Bölümü ,Orta Kızılırmak Bölümü ve Konya Bölümüdür. Ayrıca Türkiye'nin en büyük ovası Konya ovası burada yer almaktadır. Kızılırmak, Sakarya ve Porsuk Çayı, bölgenin belli başlı akarsularındandır. Bölgenin güneyinde kapalı havzalar bulunmaktadır.  İçerisinde yer alan Tuz Gölü ise en büyük ikinci doğal göldür. 

Bölgenin ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Bölgede görülen kara iklimi ilkbahar yağışlarının etkisi ile tahıl üretimi için oldukça uygundur. Türkiye'nin tahıl ambarı olarak da bilinmektedir. En çok buğday ve arpa üretilir. Sulanılabilen yerlerde meyve -sebze ve şeker pancarı üretimi oldukça fazladır. İç Anadolu Bölgemizin coğrafyası nedeniyle hayvancılık oldukça önemlidir. En çok koyun ve tif tif keçisi beslenir. Hayvancılık her geçen senede gelişmektedir. 

Orta Anadolu bölgesi merkezi bir konumda bulunduğu için ulaşım oldukça gelişmiştir. Kara , Demir ve Hava yolları bakımından diğer bölgelere nazaran merkezi diyebiliriz. Buraya ülkemizin her bölgesinden rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca başkent Ankara olması ile birlikte ulaşım burası için oldukça önemlidir ve her geçen yıl daha da geliştirilmektedir. 

Bölgede önemli sanayi kuruluşları yer almaktadır. Kırıkkale'de Orta Anadolu Rafinesi ve silah fabrikası yer alırken diğer bölgelerde un, şeker ve dokuma fabrikaları yer almaktadır. Kızılırmak üzerinde yer alan hidroelektrik santralleri de Türkiye'nin enerji üretimine oldukça büyük bir katkı sağlamaktadır. Bölgenin en önemli yer altı kaynakları Lüle taşı, Kaya tuzu ve Linyittir. 

Ülkemizin kültürel, tarihi , sağlık ve termal turizmi oldukça gelişmiş olan İç Anadolu Bölgemizde gezilecek ve görülecek çok fazla yer bulunmaktadır. Köklü tarihi ve başkentimizin bu bölgede olması ile birlikte burayı ziyaret ederek Türkiye hakkında öğreneceğiniz çok fazla bilgi bulunmaktadır. Tatil turizmi için yetersiz olsa da alternatif turizmin öncüsü olan İç Anadolu Bölgemizde yapacağınız çok fazla şey vardır. 

İç Anadolu Bölgesinin Enleri

Türkiye'nin merkezi ve önemli illerini barındıran İç Anadolu Bölgesinin çok fazla enleri bulunmaktadır. Ülkemizin tahıl ambarı olarak anıldığı için en fazla tahıl bu bölgede üretilmektedir. Tarım'da oldukça gelişen bölgede en fazla şeker pancarı üretimi yapılmaktadır. Ancak çoğu ürün çok az yağış alması ve kurak olmasından dolayı burada üretilmemektedir. Ülkemizde en fazla burada ova ve plato bulunmaktadır. Tarım alanları geniş olduğu gibi bu bölgede hayvancılıkta oldukça gelişmiştir. İç Anadolu Bölgesinde en fazla koyun ve tiftik keçisinin yetiştirilmektedir. Bu nedenle de hayvan sayısının en fazla olduğu bölgelerden biridir. Hayvancılık ve tarım kadar madencilikte oldukça gelişmiştir. Türkiye'de sadece İç Anadolu Bölgesinde Lületaşı çıkarılmaktadır. Pek enleri olduğu gibi bir diğer eni ise en büyük kapalı havza gölü Tuz Gölüdür. Türkiye'nin tuz üretiminin çoğu burada gerçekleşmektedir. Bölge enler bölgesi olunca buraya çok fazla turist akın etmektedir. İç Anadolu Bölgesinin en turistik şehri ise Nevşehir'dir. Bu şehirde en popüler yer Kapadokya'dır. Doğal güzelliği ile yıl içerisinde çok fazla yerli ve yabancı turist bu güzelliği ziyaret etmektedir. Bölgenin önemli enlerini yakından tanıyalım.

Tuz Gölü
Tuz Gölü

Türkiye'nin yüzölçümü bakımından en büyük ikinci, İç Anadolu Bölgesinin en büyük ve sığ gölü olan Tuz Gölü, yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Göl Ankara , Aksaray ve Konya sınırları içerisinde yer alan bu yer özellikle son yıllarda ayak sağlığı açısından çok fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Yaşlısından gencine ve çocuğuna kadar gelen ziyaretçiler burada çok eğlenip güzel manzaraya tanık oluyorlar. Tuz Gölü 7414 kilometrekare alanı ile birlikte Türkiye'nin yaklaşık yüzde 40 tuz ihtiyacını karşılamaktadır. Tuz Gölünü görür görmez sizleri harika bir beyaz manzara karşılıyor. Burada göl içerisinde yürüyerek güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Kapadokya
Kapadokya

Sanırım Kapaokya'yı duymayanınız yoktur. Peri bacaları ile birlikte hem Türkiye'nin hem de İç Anadolu Bölgesinin en turistik yeridir. Doğal oluşmuş peri bacaları yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Burası Nevşehir ili sınırları arasında 20 kilomertelik çevreyi kaplayan bir yerdir. Bölgenin önemli ilçeleri Avanos i Ürgüp ve Göreme'dir. Bölgenin oluşması uzun yıllar önceye dayanıyor. 60 milyon yıl önce Erciyes ve Hasandağın lav püskürtmesi ile düz bir tabaka oluşmuştur. Bu plaka zamanla yağmur ve rüzgar ile aşınarak günümüzdeki halini almıştır. Baca şekline benzeyen bu yapılar, küçük delikler bulundurması ile birilikte buraya peri bacaları denilmiştir. Buranın çok fazla efsanesi bulunmaktadır. Şapkalı mantarlara benzeyen peri bacaları boyları değişmektedir. En uzun yapıların boyu 1.15 metreye kadar ulaşmıştır. Dünya'da benzerleri bulunsa da Kapadokya'ki gibi başka hiç bir yerde bulamayacağınız doğal güzellikler yer almaktadır.

Lületaşı
Lületaşı

Türkiye'de sadece İç Anadolu Bölgesinde çıkarılan madeni taş, Lületaşı olarak bilinmektedir. Bu taş ile birlikte pek çok şey yapabilirler. Bölgede en yaygın olanı ise lületaşından yapılan pipodur. Birbirinden ilginç lületaş süslemeli pipo bulabilirsiniz. Peki bu taş nedir diye merak ediyorsanız. Bu taş içerisinde magnezyum ve silisyum içeren kaya parçalarının zeminin derin bölgelerinde uzun yıllar boyunca oluşarak ortaya çıkmıştır. Bu taşı değerli kılan ve önemli özelliklerinden biri kuruduktan sonra bir kere suya batırılırsa eski haline dönen ve yumuşayan ender taşlardan biridir. Türkiye'de Lületaşlarından en fazla Eskişehir'de bulunmaktadır. Ayrıca Eskişehir'e gittiğinizde lüle taşından yapılmış hediyelikler bulmanız mümkündür.

İç Anadolu Bölgesinin En Popüler Şehirleri

Bölgemizin tam ortasında yer alan İç Anadolu bölgesi'nin gezi rehberini okudunuz. Bu bölgenin içerdiği tüm illerin gezi rehberini'de aşağıdaki alandan istediğiniz şehri öğrenebilirsiniz.