ısparta
KEŞFET

Isparta

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
2.0 ° / 11.9 °
Hangi
Bölgede
Akdeniz Bölgesi
Turistrail
Puanı
10 / 3.5
Gezme
Süresi
1 Gün

Isparta Hakkında

Akdeniz bölgesinin batı kesiminde yer alan Isparta, 42 plaka koduna sahiptir. Şehirde son yapılan nüfus sayına göre 240 bin civarı insan yaşadığı görülmektedir. Merkez dahil olmakla birlikte bu bölgede bulunan ilçe sayısı ise 13’tür. Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkikaraağaç, Uluborlu, Yalvaç, Yenişarbademli ilin ilçeleri arasında bulunmaktadır. Şehrin komşuları ise Konya, Antalya, Afyon ve Burdur illeridir. Şehir tarihi açıdan incelendiğinde geçmişi Paleotik Çağ’a kadar dayanmaktadır. Bu bölgenin tarihi MÖ 2002 yıllarında başlamaktadır. Bu zaman diliminden öncede şehirde bir takım buluntular olsa da net bilgi bu zaman dilimine aittir. Bölgede sırasıyla Frigler, Lidyalılar ve Persler bulunmuştur. Göller bölgesi tarih boyunca sürekli yerleşim gören bir bölgedir. Anadolu topraklarının en önemli kültür merkezleri arasında bulunan bölgede birbirinden farklı yapılar yer almaktadır. Kalkolitik Çağ içerisinde bulunan 12 höyük yaşam açısından burada önemli bulguları göstermektedir. Büyük İskender’in ölümü ile bölge 323 yılında tamamen Yunan hakimiyeti altına girmiştir. Yunanlar tarafından bölgeye İs Barid adı verilmiştir. Daha sonra bu isim farklı dönüşümler ile Isparta halini almıştır. Selçuklu hakimiyeti altında da bulunan bölge Miryakefalon Savaşı ile bu hakimiyete girmiştir. Anadolu topraklarını hızlı bir şekilde ele geçiren Selçuklular, Batı Anadolu topraklarını da aynı hız ile bu büyük savaş sayesinde topraklarına katmıştır. 2. Kılıçarslan zamanında yoğunlaşan Bizans ve Selçuklu savaşları sonrasında bölge önemli bir merkez haline de gelmiştir. Osmanlı döneminde önemli merkez halini de almıştır. Milli Mücadele için şehir etki bir mücadele vermiştir. Atatürk tarafından başlatılan bu kutlu mücadelede şehir ilçeleri ile birlikte 871 şehit vermiştir. Bunların yanı sıra bölgede pek çok yaralıda bulunmuştur. 1930 yılında Isparta’ya gelen Mustafa kemal Atatürk burada büyük bir coşku ile karşılanmıştır. 6 Mart tarihinde gerçekleşen bu olay sonunda hala günümüzde 6 Mart tarihi kutlanmaktadır.

Isparta şehrinin ismini duyan herkesin ilk aklına gelen bitki güldür. Son dönemlerde yaygınlaşan lavanta da artık şehrin sembolleri haline gelmiştir. Şehir yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da merkezi bir yer konumundadır. Burada yer alan Davraz Dağı kış sporlarına uygun yapısı ile yöreden ve çevre halktan gelenler ile kalabalık bir hal almaktadır. Ne kadar turistik faaliyetler olsa da şehrin ekonomisinin büyük bölümü tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Yöresel el sanatları ve dokumacılık gibi sanatlar da yörede geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Yörede dokunan Isparta halıları sadece ülke açısından değil aynı zamanda dünya açısından önemli bir iş koludur. Dünya genelinden pek çok insan hatta ünlü evlerine dahi bu halıdan almıştır. Özellikle gül yetiştiriciliği şehri pek çok bölgesi için başlıca geçim kaynağı haline gelmiştir. Lavanta da aynı şekilde şehirde tarım açısından olduğu kadar turizm açısından önemli bir merkez haline gelmiştir. Lavanta hasadı zamanında şehirde turizm patlaması yaşanmaktadır. Şehirde doğal güzellikler bölgenin etrafına yayılmış bir haldedir. Özellikle Eğirdir Gölü ve Gölcük Krater Gölü gibi doğal göller yörenin en güzel manzaralarına sahip bölgelerdir. Burada yer alan ağaçlar ve bitkiler ile tertemiz hava yaşamın farkına varılacak yerleri sunmaktadır. Mevsim olarak Akdeniz iklim bölgesinde yer alan şehirde yıllık ortalama sıcaklık 12 derecedir. İlde tespit edilen en yüksek sıcaklık ise 38 derecedir. Donlu günler bazen Nisan ayında dahi devam etmektedir. En düşük sıcaklık ise -21 derecedir. Kıyı kemsinde yer alan Toros Dağlarının kıyıya paralel olarak uzanmasından dolayı şehre sıcak ve nemli hava ulaşmamaktadır. Şehrin toprakları ve iklim yapısı pek çok evcil ve yabani hayvanın yaşamasına el verişli ortam oluşturmaktadır. Bu bakımdan şehir yabani hayvan türleri bakımından gelişmiş bir bölgedir. Bölgede ala geyik, porsuk, yaban domuzu, sansar porsuk, pars, dağ keçisi, tilki, tavşan, angut, çulluk, karakarga, saksağan, sülün, kaz, sincap ve kurt gibi pek çok yabani hayvan yaşamaktadır. Şehir bitki örtüsü, doğal güzellikleri, tarihi yapısı ve eserleri ve birbirinden güzel çiçek bahçeleri ile görülmeye değer bir yerdir.

Isparta Gezilecek Yerler

Isparta köklü bir tarihi geçmişe sahip şehirler arasında yer almakla birlikte şehrin doğal güzellikleri daha çok görülmeye değer alanlardır. Mevsimlik geziler ile şehrin pek çok bölgesinde müthiş oluşmaktadır. Lavanta bahçelerinden, akarsu yataklarına kadar her türlü doğal ortam şehri görülmeye değer bir yer haline getirmektedir. Tarihi eserleri ve göl manzaraları da şehrin büyüsünü oluşturan güzellikler arasında bulunmaktadır.

Kuyucak Köyü
Kuyucak Köyü

Son dönemlerde sosyal medyada birbirinden güzel manzaraların yer aldığı pek çok lavanta fotoğrafları bulunmaktadır. Rengi, dokusu ve kokusu ile bu köy son dönemlerin en popüler rotası haline gelmiştir. Önceden köy ziyaret bakımından ve turistik açıdan pek bir değeri yokmuş. Sosyal medya ve fotoğraflar sayesinde köy şu anda turist akınına uğruyor. Lavanta bahçeleri ile dolu olan bu köy için belirli bir dönemde gezi yapılmalıdır. Yaz döneminde lavanta kokuları ile dolan köye Temmuz sonuna kadar ziyaret gerçekleştirilmelidir. Genel olarak Haziran- Ağustos ayında bölgede gezi yapılabilir. Lavantanın köye gelişi ise 1975 yılına dayanmaktadır. Gelecek Turizmde Projesi sayesinde bu proje kapsamında bölgeye lavanta fideleri getirilir. İlçe olarak Keçiborlu ilçesine bağlı olan köy, Isparta merkeze 47 km kadar uzaklıktadır. Küçük bir köy olan Kuyucak samimi insanları ile hemen içinizin ısınacağı bir yerdir. Fransa Provence gibi yabancı ve soğuk bir yerde gezmek yerine bizim halkımızın sıcaklığı ile çok daha güzel manzaraya sahip bu köyde gezmek size çok daha iyi gelecektir. Köyde yaşayan sayısı 250 kişi iken lavanta bahçeleri ile birlikte bu sayı da yükselmeye devam etmektedir. Bahçelerin çekiciliği sayesinde köyün yerel nüfusu da her geçen gün artmaktadır. Bu köyde yapılacak geziler alışveriş açısından da size hoş zamanlar yaşatabilir. Köyde yapılacak gezide lavanta yağı, lavanta keseleri, lavanta suyu, lavantalı yiyecekler alınabilir. Bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için yapılacak ziyaretler eğlenceli geçecektir. Çünkü yol üzerinde Salda Gölü gibi muhteşem bölgeler de bulunmaktadır. Bu köyde konaklamak isteyenler için ise köyde birkaç ev pansiyon haline dönüşmüştür. Köyde bulunan evler pansiyon haline geldiğinden sıcak bir yuva hissini de size yaşatacaktır. Köyün en güzel yanlarından biri muhteşem bir organik köy kahvaltısı olacaktır. Özellikle gün batımında çekilecek fotoğraflar, kokular ile uyanmak, sıcak bir köy havası sizi bu köye hayran bırakacaktır.

Eğirdir Gölü
Eğirdir Gölü

Ülkemizin 2. Büyük tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, doğal içme su havzasıdır. Bunun yanı sıra göl, biyolojik çeşitlilik değerleri bakımından da dünyaca önemli bir yere sahiptir. Avrupa genelinde 514 farklı kuş türü bulunmaktadır. Ülkemizde yer alan 454 kuş türünün 225 tanesi ise bu gölde yer almaktadır. Göl bu kuşlara ev sahipliği yapmakla birlikte balıkçılık ve tarım gibi alanlarda da şehre büyük katkı sağlamaktadır. Günün değişik zamanlarında farklı renkler alan köy, her gün onlarca ziyaretçi ağırlamaktadır. Etrafı şeftali ve elma bahçeleri ile kaplı olan göl, berrak bir de plaja sahiptir. Tüm bu yönleriyle Eğirdir Gölü ülkemizin dördüncü büyük doğa harikasıdır. Sultan ve Karakuş dağlarının arasında yer alan gölün kuzey- güney uzunluğu 50 km kadardır. Doğu- batı genişliği ise 3 ile 15 km arasında değişmektedir. Göl denizden 915 m yükseklikte yer almaktadır. Gölün güneybatı sahillerinde derin ve kuytu koylar bulunmaktadır. Sarp kayalar ve koylar burayı muhteşem bir güzelliğe dönüştürmektedir. Göl manzarası ve doğal alanları ile adeta dinginlik bölgesi haline gelmiştir. Göl kenarında yapılan çalışmalar ile konaklanacak yerler de oluşmuştur. Bu bölgede kamp yapmak en iyi tercihler arasında yer alabilir. Günübirlik ziyaret için gölde bulunanlar, sabahtan akşama kadar gün batımı ya da gün doğumunu buradan izlemek için program yapmaktadır.

Zindan Mağarası
Zindan Mağarası

İsminin iç karartıcı yanına bakılmadan Isparta ziyaretinde mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Mağara 700 m derinliğe sahiptir. Hatta burada yer alan suyun ellere ve yüze pek çok hastalık için iyi geldiği dahi söylenmektedir. Pek fazla bilinmeyen bu saklı cennet, sarkıt ve dikitlerden oluşmaktadır. Sadece ulaşımın ana yola uzak olmasından dolayı bölgenin tanınması zor olmaktadır. Mağara içinde mutlaka baret takılması gerekir. Taşların değişen renkleri mağaraya büyülü bir hava katmaktadır. Mağara içinde ilerlemek ya da gezmek için dikkatli olmak gerekmektedir. Gerek yol sapalığı gerek gezi zorluğu bakımından mağara pek dikkat çekmemektedir. Fakat bu bölgeyi gören herkes çekilen onca zahmeti anında unutmaktadır. Bu bölgeyi yaz aylarında ziyaret etmek mağaranın yapısından dolayı daha sağlıklı olacaktır.

Isparta Mutfağı

Isparta mutfağı; et yemekleri, çorbalar, sebze yemekleri, balık yemekleri ve hamur işleri gibi lezzetli yemeklerden oluşmaktadır. Isparta mutfağı Akdeniz mutfağının etkisinde kalsa da İç bölümlerin etkisi de bu yörede hissedilmektedir. Yörede yer alan Yörükler de bölge mutfağına enfes katkılarda bulunmuştur. Isparta mutfağının en özel yemekleri özel günlerde yapılan etli yemeklerdir.

Kabune Pilavı
Kabune Pilavı

Pilav için dana eti kullanılmaktadır. Haşlanmış nohut, soğan, pirinç ve et suyu tereyağı ve baharatlar da pilav için gerekli olan diğer malzemeler arasında bulunmaktadır. Pilav için öncelikle sarımsak ve et haşlanır. Daha sonra soğan ve et suyu ile pilav pişirilir. Pişen pilavın üstüne kızdırılmış tereyağı gezdirilir. Son olarak etlerin de pilavın üzerine yerleştirilmesi ile yemek sunuma hazır hale gelecektir. Yemek yörede özel günlerde ve özellikle düğünlerde yapılmaktadır. Yerli halkın severek tükettikleri yemekler arasında yer alan pilav, oluşumu ise enteresandır. Yemek tesadüfen bir karışım sonunda ortaya çıkmıştır. Yörede yenilecek olan yemeğin en özel malzemesi ise etidir. Dana etinin diğer etlerden farkı aromasıdır. Yörede bulunan özel otlar ve kekik ile beslenen danaların etleri özel bir aromaya sahip olmaktadır. Böylece kabune pilavı gerçek tadını ancak bu şehirde verecektir. Ülkenin başka hiçbir yöresinde aynı lezzete ulaşmak mümkün değildir.

Sabze Ve Meyve Reçelleri
Sabze Ve Meyve Reçelleri

Reçel kahvaltıda ya da farklı öğünlerde mutfağımızı süsleyen en renkli tatlılar arasında yer almaktadır. Isparta özellikle gül reçeli ile özel bir yere sahip olan ilimizdir. Şehrin sokaklarında sadece gül değil; kayısı, çilek hatta patlıcan reçeline dahi rastlamak mümkündür. Renkli görüntüleri yanında lezzetli içerikleri ile bu reçeller her türlü damak tadına hitap edecek çeşitliliktedir. Ayrıca yörede yer alan reçellerin en güzel yanı hediye olarak da satın alınabilmesidir. Kendi eviniz için ya da sevdikleriniz için satın alınacak olan reçeller en güzel hediyelikler arasında bulunmaktadır. Yörede yapılan süt reçeli ve kuşburnu marmelatı özel tatları ile denenmesi gereken efsane reçeller arasında bulunmaktadır.

Nokul
Nokul

Bir bayram yemeği olan nokul, hamur işlerinin en güzel örneğidir. Hamuru için yağ, süt ve tuz ile şeker karışımı, maya kullanılan yemeğin hamuru kulak memesi yumuşaklığında hazırlanır. Hamur içi için ceviz, tahin, karanfil, tarçın karışımı kullanılmaktadır. Bir lezzet bombası olan içi sayesinde yemek yörenin özel gün yemeği haline gelmiştir. Nokul için gerekli olan üst malzemesi ise susamdır. Genel olarak yüksek kaloriye sahip olan bu hamur işi, küçük parçalar halinde yapılmaktadır. Bu bakımdan sadece tadına bakmak ise pek bir şey kaybettirmez. Fakat tadına bakmak devamını getirmek için sadece bir başlangıçtır. Bu lezzetli yemeğin tadına bir kere bakan devamını yemekten kendini alamayacaktır.

Isparta Nerededir?

Akdeniz bölgesinin batısında yer alan Isparta, Göller Yöresi olarak adlandırılan bölgede yer almaktadır. Şehrin batısında Burdur yer almaktadır. Hatta Burdur Isparta ilçesi iken daha sonra il olan bir şehirdir. Şehrin hemen kuzeyinde ise Afyon bulunmaktadır. Şehrin doğusunda da Konya yer almaktadır. Güneyinde Antalya yer alan ilin, sınırları Akdeniz ile İç Anadolu bölgelerinin kesişim noktasıdır. Ankara ile Isparta arasındaki mesafe390 km’dir. İki şehir arasında araba yolculuğu yapmak yaklaşık 4 saat gibi bir süreye denk gelmektedir. Isparta ile İstanbul arası mesafe ise yaklaşık 569 km kadardır. İki il arasında araç ile yapılacak yolculuk ise 6 saat kadar sürmektedir. İle ulaşım bakımından havaalanı yer almaktadır. Demiryolu ile de bölgeye ulaşım sağlanmaktadır.

Isparta için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Konum olarak Akdeniz bölgesinde yer alan Isparta, iklim olarak Karasal iklim ile Akdeniz ikliminin beraber görüldüğü bir bölgedir. Şehirde kıyı olmamasından dolayı kışlar Akdeniz ikliminde olduğu gibi rahat geçmemektedir. Soğuk ve yağışlı kış bakımından şehri kışın ziyaret etmek sıkıntılı bir gezide yer almanıza nende olabilir. Bu bakımdan şehir bahar döneminde ya da yaz döneminde ziyaret edilmelidir. Fakat şehirde yer alan doğal güzellikler ve yapılan etkinlikler yaz aylarına denk gelmektedir. Bu bakımdan şehirde dolaşmak isteyenler yaz döneminde geziye gidebilir. Özellikle lavanta tarlalarında gezmek ve fotoğraf çektirmek isteyenler Haziran ayında bölgeye gelebilir. Bu dönemde hem bunaltıcı sıcaklar başlamamış olur hem de lavantalar en güzel halinde olur.

Isparta Gece Hayatı

Gece hayatı bakımından Isparta haziran ve eylül aylarında oldukça hareketli hale gelmektedir. Şehirde yer alan Süleyman Demirel Üniversitesi sayesinde şehrin nüfusu ve eğlence hayatı artmıştır. Aslında öğrenim dönemi içinde artan gece hayatı yaz döneminde düşüşe geçmektedir. Fakat yaz döneminde turist bakımından hareketlenen şehrin gece hayatı 12 ay boyunca renkli eğlencelere sahne olmaktadır. Gece sabaha kadar eğlenmek isteyenler, yapılan eğlencelerde sınır tanımak istemeyenler için Barcelona Pub&Bar en güzel mekanlar arasında yer almaktadır. Bu mekan bar havasında bulunduğundan hareketli müzikler ile sabaha kadar eğlence sunaktadır. Birkaç kadeh içecek ile eğlenceli bir gece geçirmek isteyenler mekanda kendilerini bulacaktır. Bar ve kafeler genelde gece hayatına yönelik hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra Eylül Türkü Evi gibi mekanlar da şehirde yer alan eğlence merkezleri arasında bulunmaktadır. Daha sakin ve dingin bir gece geçirmek isteyenler için bu bölgede farklı mekanlar da bulunmaktadır. Ayrıca şehirde özel bir cadde bulunmaktadır. Bu cadde genelde üniversite öğrencilerinin takıldığı kafeler caddesidir. Cadde üzerinde yer alan kafelerde istenen lezzetlerde yemek yemek de mümkün olmaktadır. B

Isparta Festivalleri

Isparta ile bütünleşen bir bitki olan gül için şehirde pek çok etkinlik yapılmaktadır. Uluslararası Isparta Gül Ve Halı festivali şehirde yapılan en önemli etkinlikler arasında yer almaktadır. Şehirde yapılan etkinlik kapsamında gül yarışmaları düzenlenmektedir. En güzel gül, en güzel gül reçeli gibi yarışmalar yanında şenlik kapsamında konserler de verilmektedir. Mayıs ayında gerçekleşen festival, ayın sonun doğru yapılmaktadır. Gül Festivali Isparta Keçiborlu ilçesinde yapılan festivaldir. Mayıs ayının ortalarında gerçekleşen etkinlikte bölgenin her yerini gül kokuları sarmaktadır. Gül festivalleri dışında bölgede Uluborlu Belediye Başkanlığı Uluborlu Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri festivali de yapılmaktadır. Bu etkinlik 12 temmuz ile 15 Temmuz tarihleri arasında yapılmaktadır. Eğirdir Motosiklet Festivali de bölgede yapılan heyecanı etkinlikler arasında bulunmaktadır. Bu festival kapsamında birbirinden heyecanlı motosiklet yarışları ve gösterileri gerçekleşmektedir. Etkinlik temmuz ayında Eğirdir sınırları içinde gerçekleşmektedir. Geleneksel Isparta Belediye Başkanlığı Yağlı Güreşleri etkinliği de bölgede yapılmaktadır. Isparta il merkezinde yapılan etkinlik ağustos ayında yapılmaktadır.

Uluslararası Isparta Gül Ve Halı festivali
Uluslararası Isparta Gül Ve Halı festivali
Uluborlu Belediye Başkanlığı Uluborlu Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri festivali
Uluborlu Belediye Başkanlığı Uluborlu Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri festivali
Eğirdir Motosiklet Festivali
Eğirdir Motosiklet Festivali

TuristRail'in Önerdikleri

Kayıt Ol