istanbul - gezi rehberi
KEŞFET

İstanbul

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
5.7 ° / 14.1 °
Hangi
Bölgede
Marmara
Turistrail
Puanı
10 / 9.2
Gezme
Süresi
4 Gün

İstanbul Hakkında

Halk arasında Küçük Türkiye olarak ünvanını alan İstanbul, ülkemizin en önemli ve kalabalık şehridir. Her yıl milyonlarca turistin iki bölgeyi birleştiren köprülerini, bin yıllık siyasi ve politik önem taşıyan tarihi eserlerini görmeye gelirken bir diğer yandan'da 30 milyonu aşkın nüfusu ile yüz ölçümüne göre iyice kalabalık bir hale gelmeye başladı. İstanbul dünyanın sayılı metropol şehirlerinden bir tanesidir. Bizans tarihinde Konstantiniyye olarak biliniyordu ve bu değerli toprakların çevresi o kadar kalın surlarla kaplıydı ki kimse bu surları delip ardına geçemiyordu. 1453 yılında Türklerin yönetimine geçen İstanbul'un yaklaşık 6 asırdır Türkler tarafından yönetilmiş olması şehri çok etkin kılıyor. Bağlı olduğu Marmara denizi ile karşı tarafında Yunanistan, doğu tarafında Yalova, Düzce ve Sakarya bulunuyor. Bizans'tan bu yana gelen Ayasofya Müzesi, dünyaya hükmeden üç dinin'de nasibini almış ve dünya genelinde İstanbul içindeki tarihi yapılardan politik önem taşıyanlardan bir tanesidir. Cumhuriyet dönemine kadar İstanbul başkent olarak sayılıyordu. Gerek coğrafi konumu gerekse doğal zenginlikleri ile Avrupa'dan Amerika'ya kadar her ülkenin göz bebeği, hakimi olmak istediği şehirdir. Aslında İstanbul'u anlatmakla yetmez, 5.461 kilometre kare yüz ölçümünün içinde yüz binlerce kilometreye eş değer şeyler taşıyor.

İstanbul Tanıtım Videosu

İstanbul Gezilecek Yerler

Dünyada bulunan sayılı şehirlerden olan İstanbul, göz kamaştıran güzelliği ve iki kıta arasını bir arada birleştirmesi ile ünlüdür.İstanbul'da gezilecek yerler çok fazladır hatta güzel mi güzel ülkemiz Türkiye'nin en önemli şehri olup, bir zamanlar başkentiydi.İstanbul'da ki gezilecek yerleri anlatmakla, saymakla söylemekle bitiremeyiz.Sadece dinlemeniz okumanız yetmez, oralara gidip İstanbul'un tarihini'de yaşamanız gerekmektedir.Yaklaşık 20 yıl boyunca İstanbul şehrinde yaşayan TuristRail.com editörü olarak şimdi sizlere İstanbul gezilecek yerler konusunu bütün tecrübem ile anlatmaya çalışacağım

Başlıca İstanbul'a gezmek için geldiğinizde en önce gezeceğiniz ilçeler 7 tanedir.Buraların yüz ölçümü küçük gözükse'de her ilçesi bir şehri gezmek kadar uzun sürüyor.

istiklal caddesi
İstiklal Caddesi

Taksim ve Galata Kulesine çok yakın bir lokasyon üzerindedir.Adeta bu iki yer arasında merkezi bir konumdadır.Bence Galata kulesi - Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi turunuzu yürüyerek yapmalısınız.Yaklaşık yarım saat boyunca bu turu keyifle bitirebilirsiniz.İstiklal caddesi günün her saatinde kalabalık bir caddedir.Sebebi ise dediğimiz iki yerin merkezi konumunda bulunmasıdır.İğne atsan yere düşmez denecek kadar kalabalık olan cadde boyunca iki alışveriş merkezi ve bilinen markaların dükkanları vardır.Üst tarafından Beşiktaş'a, Alt tarafından ise Taksim ve Mecidiyeköy'e bağlanması ile İstanbul'un Eminönü gibi bir bağlantı noktasıdır.Sağlı sollu içinde kaybolabileceğiniz sokaklarının her birinde tatlı şirin kafeler bulunmakta.

Kapalı Çarşı
Kapalı Çarşı

Beyazıt'ta bulunan Kapalı Çarşı 14. Yüzyıldan itibaren şehrin ticaret alanını oluşturuyor.30 bin metrekare alanı ile Fatih Sultan Mehmet han döneminde kurulmuştur.Yaklaşık 6 yüzyıldır şehrin ticaret merkezi olarak kullanılıyor.Şu anda günümüzde kuyumcular yeri olarak ismi anılmakta.Kapalı Çarşı'da zaten eğer turist olarak geldiyseniz gezmeden gitmeyin.Herkesin buraya girip sokaklarını ve dükkanlarını gezerken kaybolduğu bir klişe haline gelmiştir.Kapalı çarşının bir haritası veya konumu olmadığı için genellikle ziyaret eden turistler dükkanların güzelliğine kapılıp gezerken kaybolup esnafa soruyorlar.Ayrıca deri imalatçılığı açısından'da bir cennettir.Dünyaca ünlü markaların gerçek deri ile yapılan çakma çantalarını, ayakkabılarını ve kıyafetlerinin en kalitelisini burada bulabilirsiniz.İstanbul'da gezilecek yer olan Kapalı Çarşının içinde deri ile yapılan ürünler, ilk sokağında kuyumcular, altıncılar ve gümüşçüler yoğun bir şekilde bulunmaktadır.Ayrıca ara sokaklarında mekana güzel görsel katan eski tarihi ürün satanlar ve çömlek sanatçıları'da meşhurdur.

Panorama 1453
Panorama 1453

İstanbul'un Türkler tarafından ele alınmasındaki savaşı anlatıyor.Bizans imparatorluğu ve Osmanlı imparatorluğu arasında geçen çetin savaşın içinde olduğunuzu hissediyorsunuz.İçerideki muhteşem ambiyans kapalı müze sayesinde oluşturulmuş.Müzenin içinde Fatih'in ordusu ve savaş resimleri, resimlerin önünde ise kullanılan Şahi toplarını hatta gülleleri var..

Devamını Oku

İstanbul Mutfağı

Dünyada bazı şehirler vardır, bulunmuş olduğu ülkenin içindeki her şehrin ve hatta o ülkenin küçültülmüş versiyonudur sanki. İşte İstanbul, her semti ve her ilçesi ile Türkiye'nin farklı bir ilini, farklı bir şehrini andırıyor sanki. İstanbul'un hangi semtinde neyin meşhur olduğunu merak etmeniz çok normal çünkü her karış sokağı, her karış toprağı burada yıllarını geçirmiş kişilerin dahi basmadığı değerli ve gezilmesi gereken yerlerdir. Örneğin İstanbul'un Zeytinburnu semtindeki ağırlıklı olan etnik köken, Etiler semtindeki etnik kökenden daha farklı oluyor.

Canı Farklı bir Sakatat Çekenlere: Sütlüce / Uykuluk
Canı Farklı bir Sakatat Çekenlere: Sütlüce / Uykuluk

Haliç denizinin tam karşısında yer alan ilçemiz Sütlüce, ne zaman ismi söylense Uykuluk yeneceği bilinir. Pankreas ve Böbrek üstü bezlerinin salgılamış olduğu yağlardan üretilen bir parça olan Uykuluk'un diğer hangi memlekette yenir önemli değil ama eğer İstanbul'daysanız kesinlikle Sütlüce ilçesinde yemelisiniz. Zaten Taksim yada Eyüp tarafından Şişli, Şişhane minibüslerine yada otobüslerine bindiğinizde Haliç Denizi boyunca giderken Sütlücenin o tarihi uykuluk dükkanlarını sıra sıra görüyorsunuz. Özellikle Liman Uykuluk mekanında yiyebilirsiniz ama ayırt etmenize gerek yok çünkü hepsi peş peşe sıralandığından anlayabileceğiniz gibi yemekleri aynı ve yüksek kalitededir.

Biri Güveç mi dedi ?: Eyüp Sultan / Güveç
Biri Güveç mi dedi ?: Eyüp Sultan / Güveç

Çoğu yerde yazmaz ama 20 yıldır İstanbul'da yaşayan biri olarak Eyüp Sultan'ın güvecine eğer burada yer ayırmasa idik kesinlikle içimiz rahat etmezdi. Tarihi ve İstanbul için büyük bir anlam ifade eden Eyüp Sultan Cami'nin hemen sol tarafından girdiğiniz sokakta o meşhur güveç dükkanlarında oturup yada paket yaptırıp güvecini tadabilirsiniz. İstanbul'da semtlerin meşhur yemeklerinden en beğendiğim semti Eyüp'tür. Daha önce yediğiniz bütün güveçleri unutturacak bir tadı var. Karnınız doyduktan hemen sonra Hz.Eyyüp el-Ensari'nin türbesinin olduğu meşhur Eyüp Sultan Camiyi'de gezip görmeyi unutmayınız. Buralardaki sokakların kokusu sanki İslam sokağında geziyormuş gibi bir hava veriyor.

Upuzun Dürüm: Kadıköy / Zurna
Upuzun Dürüm: Kadıköy / Zurna

İstanbul'un her ilçesinde, her semtinde farklı bir yörenin ve kültürün olduğunun kanıtıdır Zurna. Tamamen farklı bir dürüm olmasıyla diğer tavuk dürümler'den daha uzundur ve içindeki soslar sebzeler daha farklıdır. Yarım metreye yakın uzunluğu ile gerçekten bu bir "Zurna" diyorsunuz. Sadece ve sadece Kadıköy: ilçesinde bulabileceğiniz Zurna dürümü tatmadan İstanbul'dan gitmeyin. Upuzun zurnayı ister soslu ister sossuz gömdükten sonra oraların meşhur Kadıköy - Moda sahilinde filtresiz Bomonti birası içerseniz geleneğe sadık kalmış olursunuz..

Devamını Oku

İstanbul Nerededir?

İki kıtayı birleştiren İstanbul Marmara bölgesindedir. Üsküdar tarafı Asya kıtasına, Eminönü tarafı ise Avrupa kıtasına bağlı olduğu için İstanbul'un stratejik konumu mükemmeldir. Batısında Yunanistan, Tekirdağ ve Ağva olan şehrimizin Doğu tarafında ise İç Anadolu ve Karadeniz bölgesine doğru giden Gebze yolu karşımıza çıkıyor.

İstanbul için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

İstanbul kış aylarında soğuk ve genellikle karlı olmasa'da çetin geçirmektedir. Gezmek için her mevsim otobüsler ve terminal hatları aracılığıyla gezebilirsiniz fakat hafta sonları gerçekten hatırı sayılır bir trafik vardır. Bu yüzden mevsim fark etmeksizin gelebileceğiniz İstanbul'da hafta sonu trafik çekmek istemiyorsanız hafta için öğlen ve akşam üstü vakitlerinde dolaşmanız daha pozitif bir gezi geçirmenizi sağlayacaktır. Özellikle Ağustos ayında inanılmaz bir sıcak hakim oluyor ve otobüsler tıklım tıklım olduğu için insanlar açısından İstanbul çekilmez bir hal alıyor. Araç kullanmayı bilseniz'de İstanbul trafiği ülkemizdeki diğer hiçbir trafiğe benzemez, tenha günlerde gezmeniz iyi olacaktır.

İstanbul Gece Hayatı

Sürekli hızla gelişmekte olan metropol şehrin her sokağında farklı bir gece hayatı yaşanıyor. İstanbul'da gece hayatı bir başkadır, belli başlı Taksim, Etiler, Bebek gibi semtlerinde hızlı bir gece hayatı hakimdir. Sultanbeyli, Eyüp, Beylerbeyi gibi semtlerde gece kulübü ve barlar çok olmasa'da az önce saydıklarımızda Türkiye'nin en popüler ve kaliteli barları, gece kulüpleri ve pubları bulunur. Buram buram nargile içip kafa dağıtmak için Huqqa, Türkiye'nin şu anda en iyi gece kulübü olan Sortie İstanbul'daki binlerce mekan arasında favori mekanlardır. En pahalı mekanlardan en ucuzuna kadar her skala üzerinden mekanları bu şehirde rahatlıkla bulabilirsiniz. Her ilden gelen insanlar, her dinden ve kültürden gelen turistler burada bolca bulunmaktadır. Özellikle İstanbul'un en popüler şehir olmasının getirdiği çok fazla seçenek olduğu için yapabileceğiniz çok şey var.

İstanbul Festivalleri

İlk olarak 1994 yılında düzenlenen daha sonraki yıllarda her Temmuz ayında İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın destekleri ile düzenlenmektedir. Müzik türleri arasında en üstte yer alan Caz , pek çok müzik türüne göre daha çok sanat değeri taşıdığını savunmaktadırlar. Bu festivalin amacıda güncel müziklere nazaran Caz müzik türünün de unutulmasını engellemek ve caz severleri bir araya getirmektir. Sadece caz müziği ile değil farklı müzik türlerini de burada bulmanız mümkündür. Dünyaca ünlü sanatçıların caz severler ile bir araya gelmesine olanak sağlayan bu festivalde yenilikçi müziklere de destek verilmektedir. Bu festival İstanbul'un pek çok ünlü yerinde yapılmaktadır. Bunların bazıları Aya İrini Müzesi, Esma Sultan Yalısı ve İstanbul Arkeoloji Müzesi gibi. Sizlerde caz müzik türünü seviyor ve dünyaca ünlü isimleri yakından dinlemek istiyorsanız mutlaka bu festivale gidip deneyimlemeniz gerekmektedir.

Günümüzde git gide azalan tiyatro kültürüne tekrardan popüler hala getirmeye, yerli ve yabancı tiyatro toplulukların izleyiciler ile buluştuğu kültürel festivaldir. İstanbul Tiyatro Festivali, ilk kez 1989 yılında gerçekleştirilen festival 2002 yılına kadar her sene Mayıs ayında düzenli olarak yapılmıştır. Ancak 2017 yılından sonra Kasım aylarında yapılmaya başlanmıştır. Farklı sanat dünyalarının buluştuğu festivalde pek çok farklı türde tiyatro oyunları izleyebilirsiniz. Festivalin en önemli olayı ise farklı kültürlerin sanatlarını burada görerek benzerliklerimizi ve farklılıklarımızı görebiliyoruz. Her yıl harika oyunlar izleyebileceğiniz bu festivale giderek tekrardan tiyatro kültürünü öğrenip ne kadar önemli olduğunu hatırlayabilirsiniz.

İstanbul'un en gözde festivallerinden olan İstanbul Lale Festivali her sene yoğun ilgi ile düzenlenmektedir. Bütün şehri görsel bir şölen kaplar. Festivalin düzenlendiği iki ana mekan bulunmaktadır. İlki Emirgan Korusu , diğeri ise Göztepe 60.Yıl Parkıdır. Bu festival zamanında İstanbul'un dört bir yanı çiçekler ile süslenir. Nisan ayında başlayıp Mayıs ayına kadar devam eden festival için pek çok yerden ziyaretçi gelir. Lalemiz ile meşhur olduğumuz için bu festival büyük bir şölen ile kutlanır. İnsanlar bu festivalde bir araya gelerek konserlere, resim sergilerine, spor müsabakalarına ve fotoğraf etkinliklerine katılarak eğlenceli saatler geçirebiliyorlar. Bu sene düzenlenen festivale damgasına vuran olay ise Sultan Ahmet Meydanı'na çiçeklerden yapılan halıdır. Çiçeklerin oluşturduğu bu halı bütün meydanı kaplayarak görsel bir şölen sergilemiştir. Göz alıcı bu çiçekleri ve etkinlikleri görmek istiyorsanız Nisan ayından Mayıs ayına kadar devam eden bu festivale katılarak ailecek ve arkadaşlarınız ile eğlenebilirsiniz.

İstanbul Caz Festivali
İstanbul Caz Festivali
İstanbul Tiyatro Festivali
İstanbul Tiyatro Festivali
İstanbul Lale Festivali
İstanbul Lale Festivali

TrustRail'in Önerdikleri

Kayıt Ol