İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seyahat Aktiviteleri
  3. İstanbul’daki Boğaz Manzaraları

İstanbul’daki Boğaz Manzaraları

İstanbul'daki Boğaz Manzaraları

Dünyanın en iyi ve en güzel şehri olan İstanbul, birçok harika manzara bulunmaktadır. Fakat biz bu manzaraların çoğunu bilmiyoruz. Günlük işlerimizden dolayı bu muazzam şehrin muazzam manzaralarının tadını çıkartamıyoruz. Artık kendimize de vakit ayırıp oturduğumuz şehrin manzaralarını keşfetme vakti gelmiştir. Biraz günlük işlerinizden, stresten kaçmak istiyorsanız aşağıda sizin için listelediğimiz İstanbul’daki Boğaz manzaralarını inceleyin ve biraz da olsa ruhunuzu dinlendirin.

İstanbul’daki Boğaz Manzaralı Yerler

Yorgun zamanlarınız da biraz kafanızı dinlemek istiyorsanız rahatlamak için size birbirinden güzel Boğaz manzaraları önerdik. Ruhunuzu dinlendirmek için, seslerden ve sizi yoran her şeyden uzaklaşmak için biraz kendinize vakit ayırın ve kafanızı dinlendirin. Bu yüzden size aşağıda İstanbul’daki Boğaz Manzaralı Yerleri listeledik, gelin beraber keşfedip biraz ruhumuzu dinlendirelim.

Ortaköy Sahili

Ortaköy Sahili

İstanbulluların en çok tercih ettiği manzara yerlerinden biri olan Ortaköy sahili, şehirdeki insanlardan çok turistlerinde fazlasıyla ilgisini çekmektedir. Eşsiz bir manzarası olan Ortaköy sahilinin sol kısmında Ortaköy cami ve Boğaziçi köprüsü sağ tarafta ise iskele tam karşı tarafta ise Çengelköy-Beylerbeyi manzarası bulunmaktadır. Ortaköy denince akla ilk olarak kumpir gelir o eşsiz manzarayı izlerken lezizz kumpirin tadına bakmayı da unutmayın.

Sülemaniye

Sülemaniye

Üsküdar’dan Haliç’e, İstanbulun bütün güzelliklerini ve harika boğaz manzarasını size geniş bir bakış açısı ile size sunuyor. Süleymaniye denizden çok yüksekte bulunmamaktadır. Süleymaniye Camisinin arka avlusundan Galata kulesi, Unkapanı köprüsü, Haliç, Ayasofya, Kız kulesi, Galata Köprüsünü izleyebilirsiniz. Caminin arka avlusunda bir sürü kafe bulunmaktadır bu eşsiz manzaraları oradaki kafelerden birine oturup manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

Ulus Parkı

Ulus Parkı

Avrupa yakası tarafında bulunmakta olan Ulus parkı, boğaz manzarasını yeşillikler içerisinde izleyebilirsiniz. Kuruçeşme taraflarında yer alan Ulus parkı Avrupa tarafındakilerin tercih ettiği yerlerden biri. Yeşilliklerin arasından izlenilen muazzam manzara Boğaziçi köprüsü, Üsküdar’dan Tarihi Yarımadaya uzanıyor. Yemyeşil ağaçların arasında harika bir boğaz manzarası izlemek istiyorsanız size Ulus parkını öneririm.

Büyük Valide Han

Büyük Valide Han

Büyük Valide Han Eminönü Mercan’da bulunmaktadır. Şehrin orta göbeğinde yer alan herkesin ilgisini çekmeyi başaran bir yerdir. Bir çoğumuz Büyük Valide Han’ın sosyal medya olayından biliyorsunuzdur, Çatıda zıplanarak çekilen fotoğraflardan dolayı çatıda çatlamalar meydana geldiğinden dolayı çatıya çıkan kapı mühürlendi. Tarihi kubbelerden oluşan bu han da çatlamalar oluştu. Eminönü’ne gelip bu muazzam hana gelip muazzam manzarayı kaçırmayın.

Galata Kulesi

Galata Kulesi

İstanbul’un en eski kulesi olan Galata Kulesi, en harika manzara izleme yerlerinden biridir. Muazzam tarihi yapı 69,90 metre yüksekliğindedir. Galata kulesinin geçişten günümüze kadar gelen bir rivayet vardır, ilk kez kiminle oraya çıkarsanız ileride onunla evleniyormuşsunuz. Galata kulesinin içerisinde retorantta bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çektiği için genellikle çok dolu olmaktadır. Eşsiz lezzetlerin tadına bakıp harika manzaranın tadını çıkartmak istiyorsanız kesinlikle Galata Kulesine gidin.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Köklü tarihi ile osmanlıya kadar dayanmaktadır. İstanbul’un en görkemli en muhteşem manzarasına sahiptir. İçerisinde Mecidiye Köşkü, Kız Kulesi’ni tam karşı tarafından gören bir teras bulunmaktadır. Topkapı Sarayı’ndan güzel şehrin büyüleyici manzarasını inceleyebilirsiniz.

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü

Eski İstanbul ile yeni İstanbul’u birbirine bağlayan Galata köprüsüdür. Galata Köprüsü, Tarihi Yarımada, Haliç, Galata Kulesi, Boğazın girişini gören manzarasına sahiptir. Alt katında ise restorant bulunmaktadır. Yaz,kış, fark etmeksizin balık tutan balıkçılar da bulunmaktadır.

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı

Alay Köşkü, Sarayburnu ve Topkapı Sarayı’nın arasında yer almaktadır. Gülhane parkı, İstanbul’un ilk parklarından birisi. Parkın en yüksek yerinden Kız kulesi, Galata, Haliç görebilirsiniz. Buradan boğaz manzarasını izlemek başka bir güzel oluyor. Çay bahçesinde çayınızı içerken martıların uçuşunu, balıkçıların olta atışlarını keyifle izleyebilirsiniz.

Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca Tepesi yüksekliği 268 metredir. İstanbul’u kuş bakışı ile büyüleyici manzarayı görebiliyorsunuz. Tarihi Yarımada’dan başlayarak Rumelihisarı’na kadar geniş bir bölgeyi kapsamaktadır. Tepeden boğazı izlemek ruhunuzu dinlendirecek.

Kız Kulesi

Kız Kulesi

Hakkında bir sürü rivayet ve efsane bulunmakta olan Kız kulesi, yıllarca aşkın ve ulaşılmazlığın bir sembolü haline gelmiş. Güzelliği ve eşsiz manzarası ile birçok dizilerin,filmlerin kaynağı olmuştur. Kız Kulesi’nin içerisinde müze ve restorant bulunmaktadır. Romantik akşam yemeği yerken eşsiz bir manzarayı izlemek harika olur. Size romantik ve muazzam manzara yeri olarak Kız Kulesi’ni öneriyoruz.

Rumeli Hisar Sahil Yolu-Kuruçeşme

Rumeli Hisar Sahil Yolu-Kuruçeşme

Arnavutköy, Bebek, Kuruçeşme, Rumeli Hisarı olarak devam eden sahil boyunca deniz kenarında yürürken harika boğaz manzarasını izleyebilirsiniz. Yürürken tarihi yapılı yalıları ve balıkçıları da görebilirsiniz. Rumeli Hisar sahil yolu kendi başına zaten harika bir manzaraya sahip. Hem yürüyüş yapıp hem de eşsiz bir manzaraya bakma fırsatınız olacak.

Çengelköy Sahil

Çengelköy Sahil

Kuleli ve Beylerbeyi arasında yer almaktadır. Mahalle kültürünün devam ettiği sevgi dolu olan semt Çengelköy’ün en önemli yeri Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi. Yaz-kış her zaman dolu olduğu için çay bahçesine erkenden gitmeniz gerekebilir. Bu çay bahçesinde çayınızı yudumlarken muazzam manzarayı izleyebilirsiniz. Çengelköy, boğazın tam kıvrıldığı yerde yer almaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap