İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Marmara Bölgesi Makaleleri
  3. İstanbul’un Hangi Semtinde Ne Yenir ?

İstanbul’un Hangi Semtinde Ne Yenir ?

İstanbul'un Hangi Semtinde Ne Yenir

Dünyada bazı şehirler vardır, bulunmuş olduğu ülkenin içindeki her şehrin ve hatta o ülkenin küçültülmüş versiyonudur sanki. İşte İstanbul, her semti ve her ilçesi ile Türkiye’nin farklı bir ilini, farklı bir şehrini andırıyor sanki. İstanbul’un hangi semtinde neyin meşhur olduğunu merak etmeniz çok normal çünkü her karış sokağı, her karış toprağı burada yıllarını geçirmiş kişilerin dahi basmadığı değerli ve gezilmesi gereken yerlerdir. Örneğin İstanbul’un Zeytinburnu semtindeki ağırlıklı olan etnik köken, Etiler semtindeki etnik kökenden daha farklı oluyor.

İstanbul Semtlerinin Meşhur Yemekleri

Yukarıda etnik kökenlerin farklı olmasından bahsetmiştik, tabii ki bu farklılıklar İstanbul’un her semtini farklı bir memlekette olduğunuz hissini veriyor. Her semtinde yapılacak farklı şeyler, farklı bir kültür olduğundan dolayı meşhur lezzetli yemekleri’de İstanbul’da doğup büyüyen bir insan için canım Güveç çekti Eyüp Sultana mı gitsek ? Yada canım uykuluk yemek istiyor Sütlüceye gidiyoruz demesi ile sonuçlanabiliyor. Haydi İstanbul’un hangi semtinde ne yenir anlatmaya başlayalım.

1. Canı Farklı bir Sakatat Çekenlere: Sütlüce / Uykuluk

uykuluk - sütlüce

Haliç denizinin tam karşısında yer alan ilçemiz Sütlüce, ne zaman ismi söylense Uykuluk yeneceği bilinir. Pankreas ve Böbrek üstü bezlerinin salgılamış olduğu yağlardan üretilen bir parça olan Uykuluk’un diğer hangi memlekette yenir önemli değil ama eğer İstanbul’daysanız kesinlikle Sütlüce ilçesinde yemelisiniz. Zaten Taksim yada Eyüp tarafından Şişli, Şişhane minibüslerine yada otobüslerine bindiğinizde Haliç Denizi boyunca giderken Sütlücenin o tarihi uykuluk dükkanlarını sıra sıra görüyorsunuz. Özellikle Liman Uykuluk mekanında yiyebilirsiniz ama ayırt etmenize gerek yok çünkü hepsi peş peşe sıralandığından anlayabileceğiniz gibi yemekleri aynı ve yüksek kalitededir.

2. Biri Güveç mi dedi ?: Eyüp Sultan / Güveç

eyüp sultan - güveç

Çoğu yerde yazmaz ama 20 yıldır İstanbul’da yaşayan biri olarak Eyüp Sultan’ın güvecine eğer burada yer ayırmasa idik kesinlikle içimiz rahat etmezdi. Tarihi ve İstanbul için büyük bir anlam ifade eden Eyüp Sultan Cami’nin hemen sol tarafından girdiğiniz sokakta o meşhur güveç dükkanlarında oturup yada paket yaptırıp güvecini tadabilirsiniz. İstanbul’da semtlerin meşhur yemeklerinden en beğendiğim semti Eyüp’tür. Daha önce yediğiniz bütün güveçleri unutturacak bir tadı var. Karnınız doyduktan hemen sonra Hz.Eyyüp el-Ensari’nin türbesinin olduğu meşhur Eyüp Sultan Camiyi’de gezip görmeyi unutmayınız. Buralardaki sokakların kokusu sanki İslam sokağında geziyormuş gibi bir hava veriyor.

3. Upuzun Dürüm: Kadıköy / Zurna

kadıköy - zurna

İstanbul’un her ilçesinde, her semtinde farklı bir yörenin ve kültürün olduğunun kanıtıdır Zurna. Tamamen farklı bir dürüm olmasıyla diğer tavuk dürümler’den daha uzundur ve içindeki soslar sebzeler daha farklıdır. Yarım metreye yakın uzunluğu ile gerçekten bu bir “Zurna” diyorsunuz. Sadece ve sadece Kadıköy ilçesinde bulabileceğiniz Zurna dürümü tatmadan İstanbul’dan gitmeyin. Upuzun zurnayı ister soslu ister sossuz gömdükten sonra oraların meşhur Kadıköy – Moda sahilinde filtresiz Bomonti birası içerseniz geleneğe sadık kalmış olursunuz.

4. Sıra Sıra Balıkçı Tekneleri: Eminönü / Balık Ekmek

eminönü - balık ekmek

İstanbul’daki semtlerin hepsine ulaşım hattı ile şehrin merkezi olan Eminönü, balık kokan tarihi meydanı ile meşhurdur. Eminönü meydanında denizin üstünde balıkçı tekneleriyle peş peşe sıralanmış daha o gün avlanan taze balıklar ile yemek sefası sürebilirsiniz. Balık ekmeği ve özel yapım turşu suyunu kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Özellikle meydanın orta taraflarında seyyar satıcılık yapan lokmacılar’da bu zamanın çikolatalı lokmaları değilde Osmanlı tarihinin orijinal lokmalarından tatma imkanını size sunuyor. Buraya gelmişken en yakındaki Fatih semtine uğrayıp İstanbul gezilecek yerler listesinin %60’ını kapsayan bu ilçeyi’de gezip görün deriz.

5. Birazda tatlı: Beyoğlu / Çikolata

beyoğlu - çikolata

İstanbul semtlerinin akşamları gece hayatının en hızlı olduğu Taksim istiklal caddesinde yada Beyoğlu ilçesinde gerçek bir çikolata yiyebilirsiniz. İnanılmaz bir tada sahip bu çikolata yurt dışında Belçika çikolatasına eşit değerde olduğunu herkes söylüyor. Tamamen el yapımı göz nuru bu çikolataları satanlara bir günde milyonların yürüyüp geçtiği İstiklal Caddesinde yürürken rastlayabilirsiniz.

6. Ağzımız Tatlansın: Alibeyköy / Tulumba Tatlısı

tulumba tatlısı - alibeyköy

Hayatınızda yiyebileceğiniz en iyi tulumba tatlısını Alibeyköy semtinde yiyebilirsiniz. Rumeli göçmenlerinin ve Balkan göçmenlerinin kurduğu Çırçır mahallesi üzerinde tulumbacı dükkanlarına sıklıkla rastlamak mümkün. Ayrıca buradaki tulumbacılar’dan meşhur iki tanesi Rumeli Tulumbacısı ve Tulumba & Dondurma mekanlarını sizlere şiddetle öneriyorum. Ramazan ayında sokağın başından sonuna kadar metrelerce kuyruk olan mekanlarda yediğiniz tulumbanın tadını bir daha asla unutamayacaksınız. Buraya hazır gelmişken Mısır heykelinin olduğu meydanda birkaç tur atıp 10 dakika mesafedeki Teleferiğe binebilir ve İstanbul manzarasına seyre dalabilirsiniz.

7. 40 Yıl Hatır Kitlemek için: Kapalıçarşı (Eminönü) / Kurukahve

kurukahveci mehmet efendi - kapalıçarşı

Beyazıt kapısından başlayıp Eminönü’ye kadar uzanan Osmanlı zamanındaki İstanbul’un ticaret merkezi Kapalı Çarşı taraflarında turistlerin gezdiği meşhur Sirkeci sokaklarının göbeğinde buram buram kuru kahve kokan Kurukahveci Mehmet Ustanın mekanından kahve almalısınız. Damla sakızlı ve standart bildiğimiz kahve satılıyor ve kurukahvecinin olduğu sokağa girdiğinizde direkt olarak anlarsınız çünkü her yer ağır bir şekilde buram buram kahve kokuyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap