İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ege Bölgesi Makaleleri
  3. İzmir Mutfağı

İzmir Mutfağı

İzmir Mutfağı

Türkiye’nin en çok turistik yerlerinden bir olan İzmir tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenden dolayı İzmir mutfağında oldukça fazla çeşitlilik bulunmaktadır. Günümüzde bile birçok milletten insanlar burada yaşamaktadır. Boşnaklar,Rumlar,Arnavutlar,Yahudiler ve Türkler ile ortak çok fazla kültür bulunmaktadır. Verimli topları ve iklimi nedeniyle muhteşem lezzetli sebzeler ile zeytin ağaçları burada yetişmektedir. Zeytinyağlı yemekleri ile de Ege Mutfağında önemli bir yer almaktadır. İzmir’de yapılan zeytinyağı ile lezzetlenen sebze ve ot yemekleri ile körfezden çıkan balıklar mutfakta yer almaktadır. Bu yemeklerin yanı sıra İzmir’e has lezzetler olan İzmir kumru,İzmir tulumu,İzmir köfte,kuyu kebabı, keşkek,radika salatası,lokma,boyoz ve kol böreğidir.

İzmir Yöresel Yemekler

Ege ve Akdeniz mutfaklarının içerisinde barındığı İzmir Mutfağı kendine has lezzetler ile de ön plana çıkmaktadır. Sizler için bu lezzetleri listeledik.Şimdi bu görünüşü ve lezzetleri harika olan yöresel yemeklere yakından bakalım.

Boyoz

İzmir kahvaltıların vazgeçilmezi olan Boyoz İzmir’e yerleşen Sefaradlar tarafından 1492 yılında  İzmir mutfağına katılmış.İzmir’İn simgesi haline gelen Boyoz, mayasız bir hamur işidir.Haşlanmış yumurta ve çay eşiliğinde tüketilen Boyozu,poğaça ile karıştırmayın. Boyoz çok farklı bir lezzettir. İzmir’e uğradıysanız sabah kahvaltıda mutlaka boyoz yemeyi unutmayın.

Boyoz

İzmir Keşkek

Ülkemizin her bölgesinde yapılan Keşkek,özel günlerin vazgeçilmez yöresel yemekler arasında yer almaktadır. Yörelere göre farklılık gösteren Keşkek,  temelinde yarma buğday ve etten oluşan yöresel bir yemektir. İzmir’de de düğünlerde oldukça fazla tüketilen Keşkek yöresel yemeklerin arasında İzmir Mutfağında yer almaktadır. 

İzmir Keşkek

Kuyu Kebabı

Osmanlı’dan kalan bir lezzet olan Kuyu Kebabı, yapılışı ile oldukça dikkat çekmektedir. Bu yöresel yemek kuyu gibi açtıkları derin bir yere meşe odunları atılarak yapılmaktadır.İsmi de zaten buradan gelmektedir. İzmir’de akşam yemeklerin yanı sıra sabah kahvaltıda da tüketilmektedir. Bunun nedeni ise Osmanlı döneminde Tire’de hanlarda kalan işçilerin ve hasat döneminde çiftçilerin protein ihtiyacının karşılanması için başladığı düşünülen kahvaltıda kebap kültürü ile sabahları yemeğe başlanmıştır.Günümüze kadarda böyle devam eden yemeği İzmir’de 4 kuşaktır kuyu kebabı yapan Babaoğlu restoranından yemelisiniz. 

Kuyu Kebabı

Radika Salatası

İzmir’in her sofrasında bulunan Radika Salatası, çok sağlıklı bir lezzettir.İçerisinde doğal bir potasyum kaynağı olan Radika otu salatanın ana malzemesidir. Besin değeri oldukça yüksek olan Radika otu bu yörelerde yetişmektedir. Yöresel bir lezzet olan Radika Salatasını öğlen ve akşam yemeklerinde sofranıza eklemeyi unutmayın.

Radika Salatası

İzmir Kumru

Tarihi 150 yıl öncesine dayanan İzmir Kumru, İzmirliler tarafından hemen her gün tüketilen bir yemektir.İzmir’in diğer bir simgesi haline gelmiş olan yemeği İzmir Kumrusu ekmeğinin içerisine İzmir Tulum Peyniri, domates, biber ve ya sucuk, salam ve kaşar konulması suretiyle hazırlanarak soğuk servis edilen bir yemektir. Ekmeği ile de farklı olan bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

İzmir Kumru

İzmir Köfte

İzmir Mutfağı denilince akıllara ilk gelen yemeklerden olan İzmir Köfte, Yunan ve Türk kültürünü yansıtan bir yöresel yemektir. Yunanca Soutzoukakia olan İzmir Köfte’nin en önemli özelliği domates sosuyla ve kendine has baharatı ile yapılmasıdır. Patates püresi ve pilav ile servis edilen İzmir Köfte, ülkemizin birçok bölgesinde ana yemekleri arasında yer almaktadır.Sizlerde sulu yemek ve köfte seviyorsanız bu lezzet tamda sizlere göre.

İzmir Köfte

Lokma

İzmir Mutfağında önemli bir yeri olan Lokma, ülkemizin her bölgesinde yapılır ancak farklı bir şekilde isimlendirilmiştir.  İzmir kültürünün vazgeçilmez bir parçası haline gelen tatlı mutlu ve özel günlerin yanı sıra ölülerin arkasından da dağıtılmaktadır.Her bölgede yapılsada ortası delikli olarak yapılan lokmaya İzmir Lokması denilmektedir. Son dönemlerde bu lokmayı çikolatalar ve birçok değişik şekilde servis edilmesi ile çok farklı bir lezzet haline gelmiştir.Ancak özgünlüğü bozulmadan yapılanlar her zaman daha lezzetlidir. İzmir’e gittiğinizde sokaklarda lokma döken kişileri görmeniz mümkündür. 

izmir lokma

Urla Güveci

İsminden de anlaşılacağı üzere İzmir’in Urla ilçesinin yöresel lezzetli olan Urla Güveci, kuş başı dana eti,sarımsağı,domatesi ve sivri biberleri ile harika bir lezzettir. Pratik ve doyurucu olan bu lezzeti mutlaka Urla’da yemelisiniz.

Urla Güveci

Ekmek Dolması

Ege yöresinin vazgeçilmezleri olan Ekmek Dolması, Ödemiş, Tire ve Seferihisar’ın meşhur yemeğidir. Genellikle Ramazan aylarında yapılır ve satılmaktadır. İçerisinde kuşbaşı et ve karabiber bulunmaktadır.Yuvarlak ekmeklere yapılan bu yemek yaklaşan Ramazan Ayı ile mutlaka iftarlarda yenilmesi gereken bir lezzettir.

Ekmek Dolması

İzmir Söğüş

İzmir’İn sokak lezzetleri arasında yer alan Söğüş, kuzu kellesinin etlerinden yapılan bir sakatat karışımıdır. İzmir Mutfağında oldukça popüler olan bu yemek etler taze yeşillik ve soğanın harmanlıp,dürüm haline getirilerek servis edilir. Her sokak köşesinde bulabileceğiniz İzmir Söğüşünü en meşhur olan Söğüşçü ACO’dan yiyebilirsiniz. 

İzmir Söğüş
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap