izmir
KEŞFET

İzmir

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
7.9 ° / 18.4 °
Hangi
Bölgede
Ege Bölgesi
Turistrail
Puanı
10 / 8.9
Gezme
Süresi
5 Gün

İzmir Hakkında

İzmir, Ülkemizin batısında Ege'nin kıyısında yer alan ve Türkiye'nin üçüncü büyük kentidir. Hoşgörü ve zengin kültürel dokuları ile bilinen İzmir,eğitimli, genç nüfusu ve sıcak kanlı insanları ile harika bir şehirdir. Yılın her gününde eksik olmayan güneşi, mavinin her tonunu barındıran denizi ve farklı medeniyetlerden izler taşıyan tarihi yerleri ile tatilcilerin vazgeçilmez noktalarından biridir.İzmir'in tarihi 8.500 yılına kadar dayanmaktadır. Eski dönemlerden beri liman kenti olarak bilinen İzmir, o zamanlardan beri ticaret merkezi olmuştur.Roma ve Bizans döneminde pek çok yapı inşa edilmiştir. Bu yüzdende İzmir bulunduğu konum ve doğal güzelliklerin yanı sıra mitolojisi ve tarihi ile daha çok bilinmektedir. Şehrin isminin nereden geldiğine dair birçok hikaye vardır.Bunlardan biri burada yaşayan Erektidler'İn Lideri olan These, Smyrna isimli bir Amazon kadınına aşık olur ve buraya yerleştikten sonra bölgeye Smyrna ismi verir. Bu isimde zaman içerisinde evrilerek şuan ki ismi olan İzmir haline gelmiştir. İzmir şehrinin oluşturan Amazon kadını da bu hikayeden gelmektedir.Şehrin ilk yerleşim yeri olarak bilinen İzmir Höyüğü oldukça önemli bir yerdir.İlk yerleşim olmasından dolayı pek çok uygarlığın izlerini taşımaktadır.Tarihte birçok ünlü kişininde İzmir'e hayran olması ile birlikte burada pek çok savaş olmuştur. Kimsenin paylaşamadığı bu muhteşem şehrin kalıntılarını İzmir arkeoloji ve etnografya müzesinde görebilir ve şehir hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.Harika iklimi ve bereketli toprakları ile zeytin, incir, üzüm ve pamuk gibi tarım ürünleri için oldukça uygun bir ortama sahiptir. Liman şehri olması ile birlikte deniz mahsulleri,kendine has otları ,zeytinyağı ve şarapları ile bilinmektedir. Sakin atmosferi ile bilinen İzmir, çevresinde bulunan adalarıyla da oldukça popüler bir turistik yeridir.Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Sahil boyunca palmiye,ve hurma ağaçları eşliğinde gezebileceğiniz Kordon boyu bulunmaktadır. Geniş caddelere sahip olan şehir oldukça canlı bir atmosferi vardır.Yıl içerisinde binlerce festival ve etkinlikler düzenlenmektedir.Liman kenti olduğu için harika deniz turları ile burada harika zamanlar geçirebilirsiniz. Hem şehrin içinde bulunup hem de sizi şehri hayatından uzak hissettiren İzmir gezip görülecek yerleri ile sizleri bekliyor.

İzmir Tanıtım Videosu

İzmir Gezilecek Yerler

Ülkemizin bulunduğu konum itibari ile en güzel yerlerde bulunan İzmir, Ege Bölgesinin en gözde şehirlerinden biridir. Verimli toprakları, tarihi ve kültürel mekanları ile tatil için oldukça ideal bir şehirdir. İstanbul ve Ankara'dan sonra Türkiye'nin en büyük ikinci şehri olan İzmir,sıcak kanlı insanları kendine has lezzetleri ile hoşgörülü bir kent olarak bilinmektedir.

İzmir tarihte bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için içerisinde pek çok tarihi eser barındırmaktadır. 8.500 yıllık tarihi ile Frigya İonia, Lydia, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu gibi medeniyetler burada yaşamıştır.Bulunduğu konum , hem denize yakın olması hem de verimli toprakları nedeniyle tarihte birçok medeniyet burası için savaş vermiştir. Uzun yıllardır liman kenti olarak geçen İzmir,yerli ve yabancı turistlerin ilgisini bir hayli çekmektedir. Ege Bölgesinin en güzel şehri sizleri bekliyor.

Konak Yalı Cami
Konak Yalı Cami

İzmir Konak Cami olarak bilinen Yalı Cami, Konak Meydanı ile özdeşleşmiş bir yapıdır. 1700'lü yıllarında inşa edildiği bilinen cami kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Günümüze kadar dayanan yapının ne yazık ki külliyesi günümüze kadar kalmamış ve yıkılmıştır. Cami hemen Saat kulesinin yanında yer almaktadır. Şehrin merkezinde olduğu için rahatça ulaşılabilir.

Konak Meydanı
Konak Meydanı

İzmir'İn en hareketli ve canlı meydanlarından olan Konak Meydanı, içerisinde birçok önemli yerler barındırmaktadır. İzmir'in simgesi olan Saat Kulesinden Camiye kadar hepsi buradan yer almaktadır. Turistlerinde oldukça yoğun ilgisi olan bu meydanda harika fotoğraflar çekilip,güvercinleri besleyebilirsiniz.

İzmir Saat Kulesi
İzmir Saat Kulesi

Yukarıda da bahsettiğim gibi Konak Meydanında bulunan Saat Kulesi İzmir şehrin simgesi haline gelmiş bir yapıdır. İzmir'e ilk gelenlerin ilk durağı olan Saat Kulesi,en önemli tarihi yerlerden biridir. İzmir'de yaşayanların buluşma yeri olarak da bilinen bu yer yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. İzmir Saat Kulesi Padişah Abdülhamit’in tahta çıkmasının 25. yıl olması sebebiyle 1901 yılında inşa edilmiştir. Fransız mimar tarafından tasarlanan kule 25 metre yüksekliğindedir. Çevresinde dört adete çeşmesi ve taş işçilikteki ince detaylar ve mimari yapısı ile saat kulesini önemli bir gezi durağı yapmaktadır.

Tarihi Asansör
Tarihi Asansör

Konak ilçesi sınırlarında yer alan Tarihi Asansör, Karataş semtinde bulunan tarihi bir binadır..

Devamını Oku

İzmir Mutfağı

Türkiye'nin en çok turistik yerlerinden bir olan İzmir tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenden dolayı İzmir mutfağında oldukça fazla çeşitlilik bulunmaktadır. Günümüzde bile birçok milletten insanlar burada yaşamaktadır. Boşnaklar,Rumlar,Arnavutlar,Yahudiler ve Türkler ile ortak çok fazla kültür bulunmaktadır. Verimli topları ve iklimi nedeniyle muhteşem lezzetli sebzeler ile zeytin ağaçları burada yetişmektedir. Zeytinyağlı yemekleri ile de Ege Mutfağında önemli bir yer almaktadır. İzmir'de yapılan zeytinyağı ile lezzetlenen sebze ve ot yemekleri ile körfezden çıkan balıklar mutfakta yer almaktadır. Bu yemeklerin yanı sıra İzmir'e has lezzetler olan İzmir kumru,İzmir tulumu,İzmir köfte,kuyu kebabı, keşkek,radika salatası,lokma,boyoz ve kol böreğidir.

Boyoz
Boyoz

İzmir kahvaltıların vazgeçilmezi olan Boyoz İzmir'e yerleşen Sefaradlar tarafından 1492 yılında İzmir mutfağına katılmış.İzmir'İn simgesi haline gelen Boyoz, mayasız bir hamur işidir.Haşlanmış yumurta ve çay eşiliğinde tüketilen Boyozu,poğaça ile karıştırmayın. Boyoz çok farklı bir lezzettir. İzmir'e uğradıysanız sabah kahvaltıda mutlaka boyoz yemeyi unutmayın.

Kuyu Kebabı
Kuyu Kebabı

Osmanlı'dan kalan bir lezzet olan Kuyu Kebabı, yapılışı ile oldukça dikkat çekmektedir. Bu yöresel yemek kuyu gibi açtıkları derin bir yere meşe odunları atılarak yapılmaktadır.İsmi de zaten buradan gelmektedir. İzmir'de akşam yemeklerin yanı sıra sabah kahvaltıda da tüketilmektedir. Bunun nedeni ise Osmanlı döneminde Tire'de hanlarda kalan işçilerin ve hasat döneminde çiftçilerin protein ihtiyacının karşılanması için başladığı düşünülen kahvaltıda kebap kültürü ile sabahları yemeğe başlanmıştır.Günümüze kadarda böyle devam eden yemeği İzmir'de 4 kuşaktır kuyu kebabı yapan Babaoğlu restoranından yemelisiniz.

İzmir Keşkek
İzmir Keşkek

Ülkemizin her bölgesinde yapılan Keşkek,özel günlerin vazgeçilmez yöresel yemekler arasında yer almaktadır. Yörelere göre farklılık gösteren Keşkek, temelinde yarma buğday ve etten oluşan yöresel bir yemektir. İzmir'de de düğünlerde oldukça fazla tüketilen Keşkek yöresel yemeklerin arasında İzmir Mutfağında yer almaktadır.

Devamını Oku

İzmir Nerededir?

Selanik'in kardeşi olarak bilinen şehrimiz İzmir. Ülkemizin batısında, Ege Bölgesi sınırlarında, İzmir Körfezi üzerinde yer alır. Türkiye'nin en büyük şehirleri arasında yer alan İzmir şehrin çevresinde Manisa,Balıkesir,Aydın illeri yer almaktadır.

İzmir için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimine sahip olduğu için aslında her ay İzmir'e gidebilirsiniz.Ancak turistlerin en yoğun olduğu dönem Mayıs ile Eylül arasındaki dönemlerdir. Bu yoğunlukta gitmeyi tercih etmezseniz Nisan aylarına başında gidebilirsiniz. Yaz ayların kavurucu sıcaklarında turistler burada kendilerini İzmir'İn soğuk sularına bırakmaktadırlar. İzmir sadece yazın değil ilkbaharın başlarında denize bile girilebilir sıcaklığa sahiptir. Eğer İzmir'e tatil için gidiyorsanız yaz aylarında burayı tercih edebilirsiniz.Kültür Turizmi için tercih ediyorsanız da serin havalarda yani yumuşak mevsim geçişlerinde buraya gelebilirsiniz. Kısacası buradaki doğal güzellikleri ,tarihi yapıları ve mavinin her tonuna sahip olan denizleriyle koyları ile sadece belirli bir dönem değil yılın her günü ziyaret ederek İzmir'i keşfedebilirsiniz.

İzmir Gece Hayatı

Kordon sahilinde gün batımını izledikten sonra İzmir'de asıl hayat başlamaktadır. Gece hayatını oldukça hareketli yaşayan İzmir şehrinde, yeni ortamlar tanımanın yanı sıra, bir şehrin gecesinde de neler yaşandığını merak ediyorsanız dışarı çıkarak görebilirsiniz. İzmir’e seyahat eden yerli ve yabancı turistlerin, gece hayatınını görebilmek ve tadına varabilmek için birden fazla seçeneği bulunmaktadır.Kordon ve Alsancak sahilinde çimenlerin üzerine oturabilir veya çevresinde bulunan restoran ve publarda eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

İzmir Festivalleri

İzmir'in Şirince ilçesinde her sene düzenlenen Şirince Masallar Festivali ile bizleri masalların büyülü dünyasına davet ederler. Bu büyülü dünya sizleri çok farklı evrenlere yolculuk yapmanızı sağlar. Hayal gücünüzün alamayacağı maceralar ile güzel bir yolculuğu çıkarsınız. Eskiden oldukça meşhur olan bu masallar ne yazık ki günümüzde çok fazla duymamaktayız. Ancak bu festivaller sayesinde dedelerimizin, ninelerimizin, babalarımızın ve annelerimizin anlattığı masallar günümüzde canlanmaya başlamıştır. Masal anlatıcı olmak oldukça önemli bir görevdir. Kültürümüzde de olması ile birlikte çocukların vazgeçilmez bir eğlencesidir. Masalın önemi çocukluk döneminde başlar. Çocukların hayal gücünü geliştirerek , onların daha iyi birer birey olmalarını sağlar. Bu düşünce ile yola çıkılarak her sene 05 Nisan -07 Nisan günleri arasında Masallar Festivali düzenlenerek kültürümüzü ölümsüzleştirmektedirler.

Alaçatı kendine has güzellikleri ile İzmir'in turistik mahallelerinden biridir. Çeşme iline bağlı olması ile birlikte tatilcilerin vazgeçilmez destinasyonlarındandır. Bu güzel beldenin kendine ait otların, yemeklerin ve yöresel güzelliklerin ortaya çıktığı bir festival bulunmaktadır. Alaçatı Ot Festivali, 6 Nisan ile 8 Nisan arasında gerçekleşmektedir. Renkli festival içerisinde Ege Bölgesinde yetişen otlar ile unutulmaya yüz tutmuş lezzetli yemekleri sergilenmektedir.  Bu festival sayesinde yöresel yemeklerin tanıtılıp diğer nesillere de aktarmaktadır. Festivalin en güzel kısmı da tanımadığınız insanlar ile lezzetli yemekler yiyip eğlenceli sohbetler ederek güzel vakitler geçiriyorsunuz. Festival Alaçatı Pazar yeri camii çevresinde yapılmaktadır.

İzmir'in en hareketli ve renkli yerlerinden olan Alsancak, İzmir halkının vazgeçilmez yerlerinden biridir. Bu yerde her sene Alsancak Şenliği düzenlenmektedir. Bu şenlik içerisinde çok fazla oyunlar, eğlenceler ve etkinlikler bulunmaktadır. Geleneksel Tavla Turnuvaları, Resim Sergileri , Halk Oyunları ve Yöresel yemekleri ile oldukça eğlenceli geçmektedir. Her yaştan insanın katılabileceği bu şenlik 11 Mayıs ile 12 Mayıs arasında olmaktadır. Eğer İzmir'e bu aylarda gelip eğlenmek istiyorsanız mutlaka bu şenliğe katılarak İzmir içerisinde harika günler geçirebilirsiniz.

ULUSLAR ARASI ŞİRİNCE MASALLAR FESTİVALİ
ULUSLAR ARASI ŞİRİNCE MASALLAR FESTİVALİ
Alaçatı Ot Festivali
Alaçatı Ot Festivali
Alsancak Şenliği
Alsancak Şenliği

TrustRail'in Önerdikleri

Kayıt Ol