İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Asya
  3. Jaipur Gezilecek Yerler

Jaipur Gezilecek Yerler

Jaipur Gezilecek Yerler

Hindistan, 29 eyalet ve 7 birlik ülkesinin federal birliğidir. Jaipur Hindistan’ın Rajasthan Eyalet’nin Başkenti ve en büyük şehirdir. Bir diğer adıyla Pembe Şehir. Duvarları pembe renge boyanmış tarihi kentin yıllara meydan okuyan binalarının çoğunda pembe rengin hüküm sürdüğünü görebilirsiniz. Şehirle özdeşen bu renk üstelik çıkarılmış olan yasayla korunmaktır.

Jaipur’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Jaipur’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Hindistan’ın diğer bir şehri olan New Delhi’den veya Muskat üzerinden aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

Jaipur Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yanınıza şapka, güneş kremi ve bir şemsiye almayı ihmal etmeyin. Günlük turunuza başlamadan önce muhakkak mataranızı doldurun. Çünkü su satan yerler bulamaya bilirsiniz. Rahat ayakkabılar tercih edin ve uzun yürüyüşlere hazırlıklı olun. Amber kelimesi ah-meer.”olarak telaffuz edilir.

  • Ülke telefon kodu: 91
  • Çeşme suyu: içilmez
  • Trafik yönü: soldan
  • para birimi :Hint Rupee

Jaipur Gezilip Görülecek Yerler

Kaos ve kargaşanın eksik olmadığı Hindistan’da güzel ve popüler şehirlerinden olan Jaipur’da gezilecek çok fazla yer bulunmaktadır. Hindistan’ın en büyük kenti olması ile birlikte içerisinde onlara tarihi yapı barındırmaktadır. Bu kenti yaklaşık 3 günde rahatça gezip keyfini çıkarabilirsiniz. Jaipur Hindistan’ın diğer şehirlerden farklı olmasının nedeni yolda ve sokaklarda rahatça gezinen pek çok hayvanın olmasıdır. Dilerseniz Jaipur Gezilecek Yerlere yakından bakalım.

Amber Hisarı ve Kalesi

Amber Hisarı ve Kalesi

Amber Sarayı, Amber Hisarı, Amber Saray ve Hisarı olarak farklı isimlerle görebilirsiniz ama hepsi aynı yeri temsil eder. Yıl boyunca ziyarete açık olan Amber Sarayı konum olarak çölde yer alır. Bu sebepten ötürü sizlere tavsiyem güneş tepeye ulaşmadan günün ağırmasının hemen ardından bu güzel mekanı ziyaret etmeniz.

Şehir merkezinde 11 kilometre uzaklıkta.  Hawa Mahal’den 27 dakika arabayla yol tutan yaklaşık 450 yaşındaki Amber Sarayı UNESCO Dünya Mirası kapsamına 2013 yılında alınmıştır. Bu mekanı sabah 8’den akşam 9’a kadar ziyaret edebilir. File binmek isterseniz sabah 9.30 ile öğle 1 arası bu aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz.Ziyareti akşam saatine denk getirirseniz ışık gösterisini izleyebilirsiniz. Dışarıdan oldukça güzel gözüken Amber kalesi içerisinde iyi bilinen binalar Diwan-i aam, sheesh Mahal’i barındırır. Bu yapılar Hindu ve Müslüman mimarilerinden etkilenerek inşa edilmiştir.

Hawa Mahal

Hawa Mahal

Hawa Mahal, kelimenin tam anlamıyla Rüzgarların Sarayı 1799 yılında Şair Kral Sawai Pratap Singhn ve onun ailesi için yazlık saray olarak inşaa edilmiştir. Bu eşsiz yapı Hindu ve Müslüman mimarisinin harmanlanmış halidir. Sarayda bulunan küçük pencereler sıcak yaz ayları için hava dolaşımının sağlanması amaçlı yapılmıştır. Pembe kum taşından inşa edilmiş Hawa Mahal Jaipur’un simgesi olup ziyaretçilerin yapının tamamını dışarıdan görmeleri mümkündür. Zirvesine çıkarak manzaranın tadını çıkarmak mümkün. Bugün, bu yapı Devlet Arkeoloji Departmanı ve içinde yer  alan avlusundaki arkeoloji müzesiyle hizmet vermektedir.

 Maymun Tapınağı

Maymun Tapınağı

18. yüzyılda yapılmış bu tapınağa gitmek iki farklı yol var. Taksi, veya kiralayacağınız arabayla kolayca tapınağa ulaşabilirsiniz. İkinci olarak Jaipur’un batısında yer alan Galtaji’ye tırmanmak. Bu yolla turistler Jaipur’un harika Güneş tapınağı manzarası ve diğer atraksiyonları görebilirsiniz. Eğer tarihçi, seyahat tutkunu, yada etrafınızdaki harika şeyleri gözlemlemeyi seven biriyseniz etrafı hayvanlarla ve bitkilerle çevrelemiş harika bir yer bulacaksınız. Bu mekana adını veren tapınakta yaşayan makak maymunları sizlere sevimli gelebilir. Ancak burada yaşayan maymunlar hırsızlarıyla ünlüler. Hatta Net Geo’nun hazırladığı “Monkey thieves” belgeselini izlemenizi tavsiye ederim.

Birla Mandir Tapınağı

Birla Mandir Tapınağı

Tamamen beyaz mermerden yapılmış. üç adet minaresi olan. Etrafı işlemeli ve güzel çizilmiş resimlerden oluşan kutsal mekan Birla Tapınağı, inanışa göre tüm inanışların eşitliğine üç adet bulunan kubbeleriyle vurgu yapmaktadır. Bu tarihi tapınağa şehir hatlarıyla erişmek oldukça kolay

Su Sarayı

Su Sarayı

Jal Mahal yada Su Sarayı, ülkenin en çok ziyaret edilen ve fotoğraflanan yapısı. 18.yüzyılda inşa edilen bu saray yakın zamana kadar çürümeye terk edilmiş durumdaydı. Şanslısınız ki bu güzel yapı birkaç yıl önce kurtarıldı ve bu günlerde sarayın içerisine giremesek de bu güzel yapıyı uzaktan seyretmek mümkün. Saray zamanında Hint Kralı Maharajah’ın ördek avlaması ve gece eğlenceleri için kullanılmış ama kimse tam olarak neden yapıldığını bilmiyor. İçerisinde büyük bir çadır gibi yapı ve bahçe bulunan saray hakkında az bilinen bir şey içinde oda olmaması.

Jantar Mantar

Jantar Mantar

Şehrin merkezinde ve City Palace’dan (Şehir Sarayı) yürümesiyle erişmek için oldukça kolay bir konumda yer alır. Jantar Mantar, çok küçük yaşlardan itibaren gök cisimlerinin hareketinden etkilenen Maharaja Sawai Jai Singh II tarafından yapılmıştır. Buradki aletler taştan yapılmış ve çok büyük yapılar. Doğruluğu sağlamak için yapılar ilk olarak tahtadan yapılmış ve ölçümler yapılmıştır. Boyutlar mükemmelleştirildikten sonra, bize muhteşem Jantar Mantar’ı vermek için yapı taştan kopyalandı.

Jantar Mantar, gök cisimlerinin uzaklıklarını ve konumlarını ölçmek için kullanılan astronomik bir gözlem evidir. Hindistan Jaipur’da en büyüğü olan toplam beş adet gözle mevi bulunmaktadır. Jaipur’daki Jantar Mantar, her biri çok özel bir amaca hizmet eden 19 büyük aletten oluşuyor. Bunlardan en önemlisi, ülkenin en büyük güneş saati olan Samrat Yantra’dır.

Şehir Sarayı

Mübarek Mahal

Şehir merkezinin kuzeydoğusunda bulunan, 1729 ve 1732 yılları arasında inşa edilen, Sawai Jai Singh II, Şehir Sarayı olan güzel bir kompleks bulacaksınız. Esas adıyla Mübarek Mahal’a girişte sizi pirinç kapılı ayrıntılı bir mermer kapı ile karşılayacaktır. Bu bölge, bir zamanlar, 20. yüzyılın başlarında, 1911’de İngiltere Kralı Edward ve Kraliçe İskenderiye’nin ziyaret ettiği ve 1922’de Lord ve Leydi Mountbatten’le birlikte Galler Prensi gibi yabancı konukları ağırlamak için kullanıldı. Ayrıca, bu civarda bulunan ve şehrin diğer bölgelerinden belli bir mesafede yaygın olarak görülen bir saat kulesidir. Mübarek Mahal’in birinci katı için ziyaretçiler tarafından ziyaret edilebilecek tek açık alan çünkü bugün kraliyet ailesi tarafından kullanılıyor. İçeriye girdiğinizde, kraliyet ailesinin fotoğraflarının sergilendiği galeriler, resimler yanı sıra çeşitli kıyafetler, kostümler ve duvar halıları da olacak

Jaigarh Fort

Jaigarh Fort

Sawan Jai Singh II tarafından yaptırılan Jaigarh kalesi, Jaipur kentine ve Amber Fort’a bir vasidir. Kraliyet sarayı ve Amer sarayı korumak için inşa edilmiş iki ikisi, yüzyıllar önce inşa edilmiş yeraltı geçitleri ile birbirine bağlıdır. Kale, tekerlekler üzerinde dünyanın en büyük topu olan “Jaivana” yı barındırıyor ve yüzyıllarca süren sert havaya rağmen büyük ölçüde bozulmamış durumda. Aynı zamanda birkaç saray, bir cephane ve bahçelere ev sahipliği yapar ve işgalci ordular tarafından asla fethedilmediği bir üne sahiptir.

Gem Palace

Gem Palace

Jaipur, çeşitli kıymetli ve yarı kıymetli mücevherlerin bulunduğu mücevherler şehri olarak bilinir. Gem Sarayı’nın, Jaipur’un en eski mücevher mağazası olduğu bildirildi ve ailenin, eski kraliyet ailesine efsanevi eserlerinin birçoğunu sağlayan ustalar olmasıyla gurur duyuyor. Gem Palace ayrıca çevreden yarı kıymetli taşlar kullanılarak yaratılmış, mücevherler kullanılarak yapılmış çeşitli geleneksel motifler de sunmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap