İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Jet Lag Nedir ?

Jet Lag Nedir ?

jet lag nedir

Dünya’da her yıl milyarlarca insan kısa vaya uzun hatlarda doğu-batı ya da kuzey-güney yönlerinde uçakla seyahat etmektedir. Uçak yolculuğu çok keyifli olsa da bazı durumlarda, özellikle uzun uçuş sırasında meydana gelen Jet Lag sebebi ile yolcular etkilenmektedir. Peki Jet Lag ne demek ?

jet lag ne demek

Farklı zaman dilimlerine ulaşılmasına bağlı olarak biyolojik ritim bozulması, jet sendromu ve zaman değişiklik sendromu olarak tanımlanabilir.  Eğer gideceğiniz yerde zaman dilimi farkı ne kadar yüksek olursa Jet Lag o kadar ağır bir şekilde hissedilmektedir. İlk kez uçuş yapanları etkilediği gibi çok sık seyahat edenlerde bu biyolojik ritim bozulmasından etkilenmektedir. Hatta pilot ve kabin ekibi de bu durum ile sıkça karşılaşmaktadır.

Jet Lag Belirtileri Nelerdir ?

jet lag belirtileri nelerdir

Uykusuzluk, sinirlilik, baş ağrısı, yorgunluk, iştah kaybı, algı bozukluluğu, dikkat dağınıklığı,sindirim düzensizliği, göz kuruması ve genel halsizlik Jet Lagin genel belirtileridir. Eğer sizlerde uzun uçuş sonrasın saydığım bu belirtileri yaşıyorsanız büyük ihtimalle Jet Lag olmuşsunuzdur. Ana sebebi ise sıvı kaybı, yabancı gıdalar, uçak içinde bulunan geri dönüşümlü hava, rahatsız eden giysiler, gürültü ve çok uzun süre oturma gibi nedenlerdir.

Jet Lag’dan Korunmak için Neler Yapılır ?

jet lag nasıl geçer

Bu sendroma yakalanmamak için uçuş öncesinde hazırlık yapılması gerekmektedir. Gideceğiniz yerde Jet Lag sendromu yaşamak istemiyorsanız, vücudunuzu gideceğiniz şehirde ki yeni saat düzenine alışması için tedbir alınmaya önceden başlaması gerekiyor. Bazı insanların doğudan batıya bazılarınsa batıdan doğuya gittiğinde Jet Lag etkisi görünmesi bilimsel bir gerçektir. Uçağa binmeden önce çok iyi bir şekilde dinlenmemiz gerekiyor.Uçuştan bir gün önce bol sıvı tüketmek, kafeinli ve içkiden uzak durmak gerekiyor. Bu durum hem uçuş öncesi hemde uçuş sırasında uygulanmalıdır. Uçuş sırasında kesinlikle uyku ilacı alınmamalıdır. Çünkü uyku ilacı alındığı zaman vücut hareketsiz kaldığından  hem vücutta ortaya çıkan halsizlik yankınmasını arttırmakta hem de uzun uçuşlarda uzun uykular olduğunda bacaklarda ortaya çıkan kan yetersizliklerinden dolayı tıkanmalar meydana gelmektedir. Bu nedenden dolayı iki saatte bir dolaşmak gerekmektedir. Jet Lag olmamak için uçakta yağı azaltılmış yiyecekler tüketilmelidir ve yanında bol sıvı alınmalıdır. Sindirimi zor olan gıdalar tercih edilmemelidir. Sadece uçuş öncesi ve uçuş sırası değil, uçaktan sonrada bu uyarıları dikkate almanız gerekmektedir. Çok fazla uçuş yapıyorsanız bu deneyimlerinizi diğer seyahatlerinizde de dikkate alıp uygulamalısınız.

Çocuklar Jet Lag Etkisinden Nasıl Korunur ?

Gençlerin ve çocukların Jet Lag’dan etkilenmeleri yetişkinlere göre çok daha az görülmektedir. Çünkü çocukların adaptasyonları zaman farkına, ülke farkına adaptasyon süreçleri yetişkinlere göre oldukça hızlıdır. Bu nedenden dolayı çok fazla bir önem almak gerekmiyor. Ancak yukarıda saydığım maddeleri dikkate alırsanız. Çocuğunuzda bu durumla hiç karşılaşmadan rahat bir seyahat geçirecektir. Ayrıca çocukların uçuş öncesinden 8 saat uyuması gerekmektedir.

Jet Lag için Tavsiyeler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu gibi sendromların da önüne geçilmektedir. Mobil uygulamalar bu işler için oldukça dikkat çekmeye başlamıştır. Bu mobil uygulamalar içerisinde yer alan Jet Lag Rooster, girdiğiniz uçuş bilgilerine göre sizler için uyku ve yemek programlaması yapmaktadır. Sizler bu durum ile çok sık karşılaşıyorsanız. Bu uygulamayı indirerek ve ya internet sitesinden girerek, seyahatiniz için yemek ve uyku düzeninizi ayarlayabilirsiniz. Eğer saat farkından dolayı uyanık kalmanız gereken bir durumdaysanız, bir kaç kahvenin sizler için zararı olmayacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap