İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İç Anadolu Bölgesi Makaleleri
  3. Karaman Gezilecek Yerler

Karaman Gezilecek Yerler

karaman gezilecek yerler

Ülkemizde İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Karaman yükseltisi fazla olan bir şehirdir. Tarihte Karamanoğulları Devletinin kurulduğu bölgededir. Önceleri Konya iline bağlı olan Karaman 1989 tarihinde Konya’dan ayrılmıştır. Yazları sıcaklık yüksektir ve mevsim kurak geçer. Kışın ise soğuktur ve çok fazla yağış almamaktadır. Şehir genel olarak ovalardan oluşmaktadır ancak yağışın az olması nedeniyle kurak olduğundan tarım kısıtlanmış olup sulama kanallarının yapımıyla tarıma canlılık gelmiştir. Karaman birçok uygarlığa ev sahibi olan köklü bir geçmişe sahiptir. Şehrin 7000 yıllık tarihi olup önemli ticaret yollarında yer alması ve farklı kültürlerin gelişimi bakımından merak konusudur. Ulaşım bakımından en çok karayolu ve düzlüklerin geniş yer kaplaması sebebiyle demiryolu tercih edilmektedir.

Karaman’da Gezilecek 11 Yer

Geçmişten bugüne Hititler, Frigyalılar, Romalılar ve Osmanlı olmak üzere birçok devlete ev sahibi olan Karaman yeraltı şehirleri, mağaraları, kaleleri, surları, inanç merkezleri ve doğal güzellikleriyle görülmesi gereken önemli yerlere sahiptir.

İncesu Mağarası

incesu mağarası

Şehrin merkezine 40 km uzaklıkta yer alan İncesu Mağarası ülkemizin en güzel mağaralarından birisidir. Bizans döneminde 6-7. yüzyıllar arasında yapılmış olduğu düşünülmektedir. İnce yapılı kil ve kireçtaşlarından oluşan mağara yatay yapıdadır. Damlataş örnekleri bakımından çok zengindir ve içinde traverten havuzları da bulunmaktadır. Mağara 1356 metre uzunluğa sahip olup mağaranın içi insan eli tarafından oyulmuş çok katlı bir meskeni andırmaktadır. Ayrıca bu güzel yapı astım, bronşit gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Mağaranın içinde çok yağış aldığı dönemde yer altı nehri oluşmaktadır. Bu doğa harikası oluşum görenleri etkilemeye devam ediyor.

Karaman Müzesi

karaman müzesi

Müze kart olmadan gezebileceğiniz bir müzedir burası. Karaman’ın tarih boyunca ev sahipliği yaptığı uygarlıklardan kalma eserlerin bulunduğu müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz.

Ermenek Kalesi

ermenek kalesi

Karamanoğulları döneminde özellikle öenm sahibi olan kale Ermenek ilçesinde yer almaktadır. Geçmişte Firan Kalesi olarak da anılmıştır. Ünlü gezgin Evliya Çelebi Seyahatname adlı eserinde kale için şöyle der: “Göklere ser çekmiş kırmızı bir dağın ortasında Tanrı kudreti ile yapılmış bir kaledir. Ben karada ve denizde 32 yılda 18 padişahlık yer gezdim böyle bir kale görmedim. Mutlaka gezilmeli görülmelidir.”. Kale gerçekten de çok ilginç bir yapıya sahiptir. Sarp kayalıkların arasında insan yapımından çok uzak görünmektedir. Karaman’da görülmesi gereken önemli tarihi yapılardan olduğu aşikar.

Hürrem Dayı Evi

hürrem dayı evi

Şehrin merkezinde yer alan bu ev geleneksel Türk kültürünü yansıtan en güzel Anadolu mimarilerindendir. Tarihi evlerde eskiden yaşamın nasıl olduğunu görerek tarihte yolculuk yapabilirsiniz. Ahşap yapıda olan eve ulaşım da çok kolay şehir içi otobüslerle buraya direkt gelebilirsiniz.

Surp Asvadzadzin Kilisesi

surp asvadzadzin kalesi

İslam unsurlarının yoğun olduğu Karaman’da yer alan nadir eserlerdendir. Çeşmeli Klise olarak bilinmektedir. Günümüzde klise sanat aktivitelerinin yapıldığı yer olarak kullanılıyor.

Hatuniye Medresesi

hatuniye medresesi

Medrese iç ve dış cephedeki taş süslemeleri ve avlusundan akan suyuyla mimari açıdan güzel gözükmektedir. Mimarisinde kullanılan geometrik süslemeler özellikle dikkat çekmektedir. Cumhuriyet’in ilanına kadar aktif olarak kullanılan medresede dersler verilmekteydi. Macar Hoca adlı bir kişi tarafından dersler verildiği için Macar Mektebi olarak da bilinmektedir. Medresenin içinde Nefise Sultan türbesi de yer almakta olup günümüzde medrese olarak değil de Hatuniye Lokantası olarak anılmaktadır.

Manazan Mağaraları

manazan mağaraları

Merkezden 40 km uzaklıkta yer alan bu mağaralar şehrin tarihine tanıklık etmiş çok eski yapılardır. Beş kattan oluşan mağaralarda insanlar nasıl yaşıyordu görünce düşünmeden edemeyeceksiniz.

Taşkale Tahıl Ambarı

taşkale tahıl ambarı

Burası insan emeğinin muazzam örneklerinden birini gözler önüne seriyor. Yaklaşık 40 metre yüksekliğe sahip killi kireç taşlarından oluşan kocaman bir kaya kütlesinin küçük küçük oyulmasıyla oluşturulmuş 250 civarında ambardan oluşmaktadır. Böylece taşın yapısı sebebiyle nem ve ısı tutularak tahılların bozulması engellenmiş olmaktadır. Bir nevi buzdolabı işlevi gören yapı mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Karaman Hamamları

karaman hamamları

Kışın oldukça soğuk olan şehirde hamam kültürü de oldukça yaygındır. Tarihi hamamların birçoğu günümüzde de kullanıma devam etmektedir. Sıcak buharlı bir bnayonun yanı sıra tarihi yapıyı görmek için de bu hamamlara uğranılabilir.

Zeyve Pazarı

zeyve pazarı

600 senelik tarihi geçmişse sahip pazar tarihe meydan okuyan çınar ağaçları, dereleri ve akan şelaleleriyle burası mesire alanı olarak işlev görmektedir. Yemyeşil doğasıyla gizli kalmış yerlerden olan bir doğa harikası. Pazar günleri alanda yöresel ürünlerin satışı yapıldığından mesire alanı ismini almıştır. Köy halkının kendi ürettikleri yöresel ürünleri denenmeye değer doğallıkta. Doğayla iç içe olmak isteyenlerin kaçırmaması gereken yelerden.

Maraspoli Mağarası

maraspoli-mağarası

Karaman’ın Ermenek ilçesin bir başka güzelliklerinden olan mağaranın iki adet giriş kapısı bulunuyor. Ermenek Kalesinin hemen aşağısında yer alan mağara Kaleye gelmişken mutlaka uğranması gereken yerlerden. Yaklaşık olarak 196 metre uzunluğundaki mağarada bulunan yeraltı şehri yakınlardaki köylerin içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır. Mağarayı ziyaret eden yabancı uzmanlar tarafından buranın dünyanın üçüncü büyük mağarası olabileceği söylenmektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Çeşitli coğrafyaları araştırmak, okumak, gezmek, görmek ve bu deneyimlerimi yazıya dökerek sizlerle paylaşmaktan keyif alıyorum.

Yorum Yap