İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Asya
  3. Karma Halkların Dünyası: Penang Adası Gezilecek Yerler

Karma Halkların Dünyası: Penang Adası Gezilecek Yerler

Penang Adası Gezilecek Yerler

Malezya’nın 13 eyaletinden biri olan Penang Adasının başkenti Georgetown, UNESCO dünya mirası listesinde olan bir yerdir. Nüfusunun büyük bir kısmını Çin ve Malay halkı, diğer kısmını da Avrupa, Tayland Hint ve Burma vatandaşları oluşturmaktadır. Penang, insan mozaiğinin bütünleştiği bir adadır. Yaşam kalitesi en yüksek yerlerden biri seçilmiş olan ada, insanların ölmeden evvel görmesi gereken 10 adadan biri olarak seçilmiştir. Malezya’nın ikinci büyük üniversitesinin de bulunduğu Penang tarihi ve kültürel özellikleri bakımından oldukça zengin bir atmosfere sahiptir. Penang, yemek kültürü açısından da çok zengin bir içerik taşır. Farklı halkların bir araya gelmesi yemek kültüründe çeşitlilik sağlamıştır.

Penang Adası Gezilecek Yerler Listesi

Malezya’nın en eğlenceli ve en güzel yerlerinden olan Penang Adası, tarihi ve kültürün yanı sıra yemekleri ile oldukça meşhur bir adadır. Dünyanın en lezzetli yemekleri listesinde 7. sırayı alan Penang, yemekleri ile gelen ziyaretçilerini büyülemektedir. Turistlerin en çok tercih ettiği yerler Budist tapınağı , Oyuncak Müzesi, Milli Parkı, Sanat Galerisi ve Hint Mahallesi’dir. Ayrıca bu şehitde teknoloji devleri Bosh, Intel, Amd, Motorola ve Hitachi’nnin fabrikaları bulunmaktadır. Penang Adası’nda Gezilecek Yerleri detaylı bir şekilde inceleyelim.

Khoo Kongsi Klan Evi

Khoo Kongsi Klan Evi
Khoo Kongsi Klan Evi

Khoo Kongsi Klan Evi , ülkenin en görkemli tapınağıdır. UNESCO tarafından koruma altına alınan Klan evi, iç mimarisi ve dış görünümü ile insanları cezbeden bir görünüme sahiptir. Khoo Kongsi Klan Evi , Georgetown’da ayakta kalan beş klan evinden biridir. İki ana girişi vardır. İlk yapılan klan evinin inşasına 1890’lı yıllarda başlanmış, ortaya Çin sarayı ile yarışacak güzellikte bir yapı çıkmıştır. Ancak bu ilk klan evi nedeni bilinmeyen bir sebepten dolayı, tamamlandığı ilk gece yanarak kül olmuştur. Khoo Kongsi Klan Evi, oldukça süslü bir yapıdır. Çin efsanelerine ait sahnelerden oluşan oyma sanatının incelikleri bu yapıda görülür. Ayrıca Anka kuşu, ejderha ve mitolojik havyan figürleri ile de gerçek bir sanat eseri konumundadır.

Penang Milli Parkı

Penang Milli Parkı
Penang Milli Parkı

2003 yılında açılan Penang Milli Parkı, 2.562 hektarlık alanı ile ülkedeki en küçük milli park olma özelliğini taşır. Küçük olmasına rağmen 46 kuş türüne ev sahipliği yapan park, daha önce ormanlık alan olarak bilinmekte iken daha sonra milli parka çevrilmiştir. 143 fauna ve 417 flora türünü de barındıran park, balık tutulup. yüzme ve yürüyüş faaliyetlerinin yapılma imkanları ile donanmıştır. Parkın kumla kapalı alanı kaplumbağaların yumurtlama bölgesidir. En küçük park olmasına rağmen içinde 1000 türe yakın bitki bulundurur.

Nisan ayından Ağustos ayına kadar yeşil kaplumbağalar, Eylül alından Şubat ayına kadar Olive Ridley türü kaplumbağa yumurtalarına yuva olmaktadır. Bu bölge milli parklar, Balıkçılık dairesi ve Ormancılık Dairesinin yönetimi ve denetimi altındadır. Koruma altına alınan bölge ile bu kurumlar ilgilenmektedir. Burada her türlü faaliyet, kaplumbağaların yumurtlama döneminde yasaklanmıştır. Dünyadaki en iyi meşe ağaçları da bu parkta yetişmektedir. Parka iki ulaşım imkanı vardır. Birincisi tekne ile Kuala Sungai Pinang ve araç ile Teluk Bahang üzerinden yapılmaktadır. Penang milli parkı başkente 45 dakika mesafede olup, ziyaretçilerin parkta kaybolmamaları ve zarar görmemeleri için her türlü tedbirler alınmıştır.

Pinang Perenakan Malikanesi

Pinang Perenakan Malikanesi
Pinang Perenakan Malikanesi

Bu muhteşem eser Penang’ın en yoğun bölgesi olan Churc Street’te bulunur. 19.yy’da yaşamış bir Han Sai gizli cemiyet lideri ve hakka kalay madencisi olan Chung Keng Kwee’ye ait olan malikane onan tarafından av ve ofis olarak kullanılmıştır. Malikane tekrar elden geçirilmiş ve ziyarete açılmıştır. Taksi ile kolayca ulaşılır. Çin mimarisinin özelliklerini taşıyan malikanede 1000’in üzerinde antika ve koleksiyon parçası bulunmaktadır. Ahşap olmacılığı Çin panelleri, İskoç tarzı demir işleri ile Penang Adasında görülmesi gereken yerlerden biridir.

Penang Müzesi ve Sanat Galerisi

Penang Müzesi ve Sanat Galerisi
Penang Müzesi ve Sanat Galerisi

Penang Eyalet Müzesi, Georgetown’da Jalan Farquhar’da yer almaktadır. Ülkedeki en iyi müzelerden biridir. Tarihsel olaylara ait eserlerin ve değerli eserlerin sergilendiği müze, galerilere bölünmüştür. Haritalar, tarihi dökümanlar, eski fotoğraflar, tarihi kalıntılar, Çin mobilyaları gibi eserlerin sergilendiği müzenin birinci katı Sanat Galerisi olarak kullanılmaktadır. Bu galeride sanatçıların çalışmaları sergilenirken, belli zamanlarda kişisel özel sergiler de açılmaktadır.

Penang Hint Mahallesi

Penang Hint Mahallesi
Penang Hint Mahallesi

Hint mahallesi, Penang adasının en hareketli ve güzel yerlerinde biri konumunda yer alıyor. Grafiti sanatının süslediği caddeler ve sokaklar ve alışveriş dükkanlarının bolluğu ile sosyal hayatın fazlaca yaşandığı bir yer. Mahalle içinde yer alan Street Art, grafiti sanatının en yoğun olduğu ve UNESCO tarafından dünya mirası listesine de alınmış durumda.

Cheong Fatt Tze Malikanesi

Cheong Fatt Tze Malikanesi
Cheong Fatt Tze Malikanesi

Çivit mavisinin en güzel tonunun sergilendiği bu Çin evi, 1880 yıllarında inşa edilmiştir. O dönemde bölgenin ileri geler kişilerinden olan Cheong Fatt Tze’ye ait olan konut, Çin’den gelen ustalar tarafından yapılmıştır. Malikanede 38 oda ve 5 granit kaplı avlu bulunmaktadır. Ayrıca yapıda 7 merdiven ve 200’ye yakın pencere bulunmaktadır. Malikane, 2000 yılında UNESCO Asya-Pasifik mirası Koruma Ödülünü almış ve yapılan restorasyonu ile en mükemmel proje seçilmiştir. Malikanenin restorasyonuna 7.6 milyon RM. harcanmıştır. Feng Shui’nin en güzel örneklerinden biri olan malikane içinde antıka eserler, goblenler (kumaş üzerine renkli iplikler ile resim işleme sanatı), nadir bulunan heykeller ve oyma işçilik eserleri bulunmaktadır. Farklı ambiyansların ve işçiliklerin kullanıldığı malikane, Penang Adasında görülmesi gereken yerlerden biridir.

Penang Oyuncak Müzesi

Penang Oyuncak Müzesi
Penang Oyuncak Müzesi

Deposunda 30 bin, sergilenen 110 bin oyuncağın envanter listesinde kayıtlı olduğu Penang Oyuncak Müzesi, müze ve koleksiyon bölümleri ile dünyanın en büyük oyuncak müzesidir. 2005 yılında hizmete açılan müzeye her yıl 100 bir ve üzeri ziyaretçi gelmektedir. Müzenin fantezi, korku, canavar, dinazorlar ve çizgi roman kahramanları bölümleri mevcuttur. Mühendis Loh Lean Cheng tarafından kurulmuş olan müzeyi, sabah 08.00 ile 18.00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Kek Lok Si Tapınağı

Kek Lok Si Tapınağı
Kek Lok Si Tapınağı

Diğer adı ile Yüce Mutluluk tapınağı olarak bilinir. Güneydoğu Asya’nın en büyük Budist tapınağıdır. Penang’daki tapınakların en ünlüsüdür. İnzivaya çekilmek isteyen rahipler ve Tao’cular için bulunmaz bir nimettir. Bunun nedeni doğru Feng Shui ögelerine sahip olmasıdır. En güzel ziyaret zamanı Çin yeni yılının kutlandığı zamandır. Tapınak kutlamalar doğrultusunda binlerce fenerle süslenmektedir. İnşasına 1893 yılında başlanmıştır. Tapınağın pagodası her gün 07.00 ile 21.00 saatleri arasında açıktır. Tapınağa giriş ücretsiz olup, sadece teleferikle çıkışa küçük bir ücret alınmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1975 Zonguldak doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Büro yönetimi bölümü, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü ve Atatürk Üniversitesi Adalet bölümlerini bitirdim. Yazı ve edebiyat 2017 senesinde Yürek yüreğe isimli bir şiir kitabı çıkarttım. Öykü ve şiir çalışmalarım edebiyat sayfalarında yayınlanmaktadır. Kitap kurduyum.

Yorum Yap