İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Doğu Anadolu Bölgesi Makaleleri
  3. Kars Gezilecek Yerler

Kars Gezilecek Yerler

kars gezilecek yerler

Türkiye’nin Doğu Anadolu’sunda yer alan Kars, farklı kültürü ve ilgi çekici bir tarihi ile hem yurt içinden hem de yurtdışından oldukça fazla turist almaktadır. Soğuk iklimine ve şehir hayatına olan uzaklığına karşın, sahip olduğu farklı hava ve alışılmadık görünümü ile oldukça beğenilmektedir. 130 binlik nüfusuna rağmen kozmopolit bir yapıya sahip olan Kars, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın en büyük projelerinden biri olan Turizm Stratejisi Eylem Planı’na dahil edilen şehirlerden biridir. Turizm alanında iyi bir gelecek vaat ettiği için çoğu bölgesi korunma altına alınmıştır.

Kars Şehrinde Görülmesi ve Gezilmesi Gereken Yerler

Doğal güzelliklere yıllardır sahip olan bu şehirde, görülmeye değer birçok alan vardır. Büyük bir kısmı tarihi geçmişe sahip olan bu yerler her sene Doğu Anadolu Bölgesi’nde en çok turist alan mekanlara dahildir. Özellikle Doğu Ekspresi ile yapılan yolculuklarda tercih edilirler.

Kars Kalesi

kars kalesi

12. yüzyılda Selçuklu Devleti tarafından Veziri Firuz Akay’ın yaptırdığı bu kale, Kars’ın eşsiz manzarasını gözler önüne seren birçok alana sahiptir. Kars Kalesi bu bölgede en çok bilinen ve gezilen yer olup, içinde bir adet türbe, askeri koğuş, tarlalar, cephanelik ve mescit bulunmaktadır. Eski tarihlerde gerçekten kale amacı ile kullanılan bu mekan Sukapısı veya Çeribaşı kapısı, Kağızman kapısı, Behram Kapısı veya Bayrampaşa kapısı olmak üzere üç adet kapıya sahiptir. Kars Kalesi’ne gitmek için dönemeçli ve dik bir yoldan tepeye doğru çıkılması gerektiği için, akşam saatlerinde buraya çıkmak biraz zor olabilir.

Havariler Müzesi

Eski adıyla 12 Havariler Kilisesi, yeni adıyla Kümbet Cami olan bu mekan tüm isim değişikliklerine karşın eskimez bir tarihe sahiptir. Hem Hıristiyan hem de İslam kültürünün bir araya gelmesiyle oluştuğu için, göreceğiniz diğer kilise ve camilerden çok daha farklı bir kültürel havaya sahiptir. Gürcü Krallığı tarafından yaptırılmıştır ve genellikle Doğu’nun Ayasofya’sı olarak da bilinmektedir. 10. yüzyılda yaptırılan ve yüzyıllardır varlığını devam ettiren 12 Havariler Kilisesi, 11. yüzyılda camiye, 20. yüzyılda ise turistik bir müzeye çevrilmiştir. Kars Kalesi’nin tam eteğinde bulunmaktadır ve haritada konumu Kale İçi Mahallesi olarak geçmektedir.

Susuz Şelalesi

susuz şelalesi

Tam 75 metrelik bir su düşüş yüksekliğine sahip olan Susuz Şelalesi Kars-Ardahan yolunun üzerinde, Kars’tan biraz daha şehir dışında bulunmaktadır. Aynı zamanda şelalenin yanında bir vadiye sahiptir ve bu vadi 24 farklı tipteki canlıya ev sahipliği yapmaktadır. İnsan eli değmeyen, doğal bir güzellik olan bu şelale kimi zaman Kars’ın soğuk kışlarında donmaktadır. Susuz Belediyesi’nin düzenlemesi ile yapılan park ve mesir alanı sayesinde şelaleyi ziyaret ettiğinizde daha fazla vakit geçirecek doğal alanlar bulabilirsiniz.

Boğatepe Peynir Müzesi

boğatepe peynir müzesi

20. yüzyılda terkedilmiş bir süt fabrikasının içine kurulan Boğaztepe Peynir Müzesi, Kars’ın dünyada meşhur olan peynir geleneğini çok iyi anlatmaktadır. Peynir çeşitleri ve kalitesiyle bilinen Kars’ın Boğatepe Köyü, şehir merkezine yaklaşık 50 kilometrelik uzaklıkta bulunan az nüfuslu bir köydür. Kars’ın peynir kültürünün sahibi olan Malakan ailelerinden oluşan bu köy, müzenin yanısıra tertemiz bir dağ havasını da turistlere sunmaktadır. Boğaztepe Peynir Müzesi’nin resmi adı Zavot Eko Müzesi’dir. Müzeye gittiğiniz zaman çok fazla çeşitte, doğal yolla üretilmiş peynirleri görebilir ve satın alabilirsiniz. Aynı zamanda bazen bu peynirlerin hangi yollarda yapıldığını (genellikle gravyer üretimiyle) canlı olarak izleyebilirsiniz. Tüm bunların yanında müzede peynir yaparken kullanılan araçları da (hasır sepet vb.) görebilirsiniz. Son olarak yılın Haziran ayında bu köyde detoks kampları yapılmaktadır.

Aziz Prkich Müzesi

aziz prkich kilisesi

Bir diğer adıyla Aziz Prkich Kilisesi, Ani Antik Kenti’nin aşağılarında bulunan tarihi bir yapıdır. Eski tarihlerde bir kısmı yıkılmış olsa da (yıldırım düştüğü için) farklı mimari yapısı ile oldukça dikkat çekmektedir. Diğer kilise mimarilerinden farklı olarak kubbelidir ve dikey olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Kral III. Sembat tarafından yaptırılsa da sonrasında Atebekler tarafından iki kere restore edilmiştir.

Ani Harabeleri

ani harabeleri

Ani Ören Yeri ya da Ani Antik Kenti diye bilinen bu şehir Kars’a 42 kilometre uzaklıktadır. Oldukça geniş bir tarihi geçmişi olan bu alan 10. ve 11. yüzyılda Pakraduni Hanedanlığı başlığı altında Ermeni Hükümdarlarına başkentlik yapmıştır. İslam kültüründen daha çok Ermeni kültürünü hem mimarisiyle hem de doğal havasıyla yansıtan Ani Harabeleri, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan sınırlı ören yerlerinden biri iken, 2016 yılında Dünya Mirası Listesi’ne geçmiştir. Dünya kültüründe de önemli bir yere sahip olduğu için yurtdışından çok fazla turist almaktadır. Birçok depreme ve savaşa tanık olan Ani Antik Kenti, aynı zamanda halk arasında 1001 Kilise Şehri olarak bilinmektedir.

Mazlum Ağa Hamamı

mazlum ağa hamamı

Kars’ın merkezinde bulunan Mazlum Ağa Hamamı hem tarihi ile hem de ulaşım açısından kolaylığı sayesinde çok sık ziyaret edilmektedir. Üzeri kubbe ile örtülü olan bu hamam Osmanlı Dönemi’nde yapılsa da kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Aynı zamanda 1918 tarihinde Ermeniler tarafından harap edilse de restore çalışmaları sayesinde eski haline döndürülmüştür.

Yorum Yap

Yorum Yap