kastamonu - şehrin gezi rehberi
KEŞFET

Kastamonu

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
-0.1 ° / 10.3 °
Hangi
Bölgede
Karadeniz
Turistrail
Puanı
5.7 / 10
Gezme
Süresi
1 GÜN

Kastamonu Hakkında

Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan Kastamonu, çam ağaçları, dik yamaçları, denizi ve güneşi ile kendinizi özel hissedeceğiniz bir şehirdir. Huzur bölgesi olarak bilinen şehrin Karadeniz'e doğru uzanan çıkıntısı ile 170 kilometrelik bir sahile sahiptir. Her mevsim yeşilin her tonuna rastlayabileceğiniz ormanlarıyla, kalesi saat, kulesi ve ortasından geçen kura nehri ile bizlere gizemli bir cenneti andırmaktadır. Kastamonu doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve çok fazla ormanları olması nedeniyle son derece zengin bir şehir. Güney batısında bulunan Ilgaz  Dağları kenti çevrelemektedir. Bunların yanı sıra merkez ile birlikte toplam 20 ilçesi bulunmaktadır. Her ilçesinde ayrı bir tarih ve doğal güzellik yer almaktadır. Bu özeller yerlerinden biride içerisinde yer alan türbeleridir. Türbeler şehri olarakta bilinen Kastamonu inanç turizminde de kendini oldukça gelişmiştir. Türk İslam kültürünü burada oldukça yoğun bir biçimde görmekteyiz. Evliyaların şehri Kastamonu'ya yolunuz düşerse mutlaka bu yerlerden birine uğramayı unutmayın. Bunca tarihi ve kültürel varlıkları ile turistleri çekmeyi başaran bir kenttir. Yıl içerisinde yüzlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır.

Şehrin tarihi ise MÖ. 18. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Gas medeniyetin yurdu olan Kastamonu sırası ile ilk Hititlilerin, Firigler,  Frig, Lydia, Pers, Helen, Pontus ve Romalıların olmuştur. Bu yörede en bilindik antik kenti Romalıların hüküm sürdüğü Paflagonia'dır. Günümüzde ki Taşköprü'de yer almaktadır. Tarihi sizlere yaşatacak olan bu höyüğü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kent içerisinde bulunan tarihi yapıların mimarisi de gelen ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Osmanlı mimarisinin çok güzel işlendiği örnekler geleneksel Kastamonu Evleridir. Gezmeye doyamayacağınız pek çok sit alanları bulunmaktadır. Bunlar Küre, İnebolu, Abana ve Taşköprü'dür.

İklimi kuzeyine gittikçe Karadeniz iklimi hakimken, güneye doğru gittikçe karasal iklim görülmektedir. Kastamonu'nun yer şekilleri iklime yön vermektedir. Yazın güney kısımda çok sıcaklarsanız kuzeyde denize girip serinleyebileceğiniz bir kenttir. Kastamonu gezilecek yerler çok fazladır. Sizlerde bu huzur şehrini merak ediyorsanız şimdiden yola koyulun.

Kastamonu Tanıtım Videosu

Kastamonu Gezilecek Yerler

Yeşil her tonuna rastlayabileceğiniz, her toprağından tarihten bir sahne ve doğal güzellikleri ile Kastamonu gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Sıcak kanlı insanları,kaleleri, milli parkları, sahilleri, denize paralel olan dağları ve türbeleri ile Kastamonu turizm açısından oldukça ileride bir kenttir. Kastamonu hem tatil açısından hem de inanç turizmi açısından oldukça gelişmiştir. 800 yıllık İslami eserleri gelen ziyaretçileri hayran bıraktırıyor. Tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra eşsiz mimarisi ile Geleneksel Kastamonu Evleri sizlere tarihi tekrardan yaşatacaktır. Gelenekselliğini kaybetmeyen şehrin gezilecek yerlerine yakından bakalım.

Kastamonu Kalesi
Kastamonu Kalesi

Kalenin tarihi 12. yüzyıla dayanır. 112 metre yükseklikteki bir tepe üzerinde kurulu olan Kastamonu Kalesi, Komenler hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir. Aynı zamanda mimarisinde son dönem Bizans ve Osmanlı beyliklerin izleri görülmektedir. Kale içinde türbeler,kaya mezarları, sarnıç ve tünelleri vardır. Kaleye çıkıp Kastamonu'ya doğru baktığınızda hemen karşıdaki tepede bir başka tarih görürsünüz.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi
Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Buranın ilginç bir hikayesi vardır. Rivayete göre Kastamonu Saat Kulesi, 1885 yılında İstanbul'da kullanılan bu saat zamansız çalmasından dolayı Padişah'ın karısı düşük yapmıştır ve bu yüzden cezalandırılıp şehir dışında Kastamonu'ya taşınır. O tarihten bu yana Kastamonu'da yöre halkına saati göstermektedir. Eğer yolunuz Kastamonu'ya düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Eşsiz fotoğraflar çekilebileceğiniz bir yer.

Valla Kanyonu Seyir Terası
Valla Kanyonu Seyir Terası

Kastamonu'nun mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biride Valla Kanyonudur. 800 metre derinliğe sahip oaln Valla Kanyonu Seyir Terasına çıkmak ile büyük cesaret istemektedir. Ama cesaretinizi toplayıp çıktığınızda, orada rüzgarı hissetmenin, doğanın gücüne şahit olmanın değerine paha biçilemez. Burada çekileceğiniz resimler çok fazla beğeni sayısı alacaktır. Eğer yeterli bilgi ve ekipmanınız varsa Kanyon içine girmeniz mümkündür. 12 kilometre uzunluğa sahip kanyonda bu tehlikeli macera en az 3 gün sürmektedir. 

Devamını Oku

Kastamonu Mutfağı

Tabi Kastamonu denilince akıllara ilk gelen şey Taşköprü sarımsağıdır. Temmuz ayın başında hasat edilen bu sarımsaklar, Kastamonu Mutfağına lezzet katmaktadır. Yöre halkının yeni her yemeğe tat veren sarımsağın karıldığı çok fazla meşhur yemek bulunmaktadır. Tarihi ve kültürel geçmişi ile geniş bir yemek çeşidine sahiptir. İç Anadolu ve Karadeniz Mutfağı'nın örneklerine burada rastlayabilirsiniz. Herkesin damak zevkine hitap edecek bu lezzetleri yolunu Kastamonu'ya düşerse mutlaka denemelisiniz. Yöre kadınların ellerinde sanat eserine dönüşen bu lezzetleri yakından inceleyelim.

patates paçası
Patates Paçası

Eşsiz Taşköprü sarımsağının lezzet verdiği bir yemek olan Patates Paçası, yöre halkı tarafından çok tüketilen bir yemektir. Akşam sofralarından olmazsa olmaz yemeki püre haline getirilen patateslerin, nişasta, yoğurt ve sarımsak ile karıştırılıp fırına verilmesi ile hazırlanır. Kent içerisinde hemen hemen her restoranda bulabileceğiniz bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

ekşili pilav
Ekşili Pilav

İnce bulgur ve mercimek ile hazırlanan eşsiz bir lezzet olan Ekşili pilav normal pilavların aksine farklı bir tatta ve şekilde hazırlanmaktadır. yanına soğan ve tereyağ  servis edilen bu lezzeti mutlaka denemelisiniz. Bir kere yediniz mi tabak tabak isteyeceğinizi bir yemektir.

çekme helva
Çekme Helva

Özel günlerde ne yapılır diye soruyorsanız tabiki cevabımız Çekme Helva, buraya kadar gelmişken sevdiklerinize meşhur çekme helvadan almadan dönmek olmaz. 1800'lü yıllara kadar uzanan ve Saray Helvası olarakta bilinen Çekme helva Kastamonu'nun eşsiz lezzetlerini oluşturmaktadır. Bu meşhur yemeklerden sonra yenilmesi gereken bir tatlıdır.

Devamını Oku

Kastamonu Nerededir?

Kastamonu ülkemizin kuzey kıyısında Karadeniz Bölgesinin batısında yer almaktadır. Güneyinde Çankırı, batısında Bartın, doğusunda Sinop ve kuzeyinde Çorum bulunmaktadır. Şehri çevreleyen Ilgaz Dağları denize paralel olarak uzanmaktadır. Kentin güneyinde yer alan Küre Dağları duvar şekli ile şehri ikiye ayırmaktadır.Tarihsel gelişmelere yön vermiş Anadolu'nun en eski kentlerinden biridir. Şehrin gezilecek yerleri nedeniyle gittiğinizde asla pişman olmayacaksınız.

Kastamonu için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Kastamonu kuzey bölümlerinde Karadeniz iklimi görülürken, şehrin iç kısmına gidildikçe Karasal iklim görülmektedir. Bunların yanı sıra yağış ve sıcaklık değerleri çok fazla değişmemektedir. Yazın sıcağında kendinizi kıyı bölgelere atarak serinleyebilirsiniz. Ham tatilcilerin hem de inanç turizmin vazgeçilmez bir kentidir. En sakin olduğu aylar ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bu aylar içerisinde giderseniz huzur dolu bir tatil yapabilirsiniz. Ayrıca bu aylarda hava çok sıcak olmadığı için rahat bir şekilde gezilecek yerlerini görebilirsiniz. En sıcak ayı ise Temmuz'dur. Bu ayda sıcaklık ortalama 20 derecenin üstündedir. Yılın her mevsiminde farklı turizm türleri için oldukça ideal olan Kastamonu'da yaz turizmi olduğu kadar kış turizmi de gelişmiştir. Kış turizmi için ziyarette bulunacaksanız kesinlikle Ocak ve Şubat aylarını tercih etmelisiniz. Kısacası Kastamonu'da her mevsim farklı bir etkinlik ve turizm çeşidi bulunmaktadır. Sizler dilediğiniz aylarda gelerek şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kastamonu Gece Hayatı

Kastamonu sakin ve huzur dolu bir şehir olduğundan dolayı çok fazla gece hayatı bulunmamaktadır. Birde kış aylarında havaların soğuması ile birlikte neredeyse şehir merkezinde hiç kimse kalmıyor denilebilir. Ancak şehri içinde birkaç alternatif bulunmaktadır. Çevresinde bulunan oteller,restoranlar,barlar ve türkü barlarında gece hayatı yaşanmaktadır. Şehir merkezinde az da olsa açık işletme bulmanız mümkündür. Kısacası gece hayatı bu yörede genel olarak otellerde aktif olmaktadır. Otellerin düzenlediği etkinliklere katılarak sabahlara kadar eğlenebilirsiniz. Her ne kadar sakin bir şehir olsa da eğlenecek yerler bulmanız mümkündür.

Kastamonu Festivalleri

Kastamonu'da sıkılmadan bir tatil geçirebilirsiniz. Şehir içinde çok fazla festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Farklı aylarda bulunan festivallere sizlerde katılarak tatilinizi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Aşağıdaki Kastamonu festivallerine katılarak unutamayacağınız anıları burada yaşayabilirsiniz. En popüler festivallerine yakından bakalım.

Kastamonu'nun en popüler yiyeceği olan Sarımsağın burada özel bir etkinliği bulunmaktadır. Festival içinde en iyi sarımsak yetiştiricisi, sarımsak güzeli ve bir birinden ünlülerin katıldığı konserler yer almaktadır. Sıkılmadan eğlenceli bir zaman geçirebileceğiniz bu festivale yolunuz Kastamonu'ya düşerse mutlaka katılın.

Rıfat Ilgaz'ın memleketi olan Kastamonu'da ünlü yazarı anmak için her sene festivaller düzenlenmektedir. Festival içinde tiyatro gösterileri, şiir dinletileri ,konserler ve paneller düzenlenmektedir. Çok zengin bir organizasyon olan bu festivale katılarak harika saatler geçirebilirsiniz.

Adındanda anlaşılacağı üzere gençler için oldukça uygun ve yaz sıcaklarını serinletecek bir festival olan Cide Gençlik Festivali Kastamonu'da düzenlenen bol konserli bir festivaldir. Karadeniz sahillerinde sabahlara kadar eğlenebileceğiniz bu festivalde pek çok ünlü ismin katılımı ile gerçekleien konserler, oyunlar ve yarışmalar hepsi burada. Sizlerde eğlence arıyorsanız Cide Gençlik Festivali bunun için en uygun adrestir.

taşköprü kültür ve sarımsak festivali
Taşköprü Sarımsak Festivali
taşköprü kültür ve sarımsak festivali
Taşköprü Sarımsak Festivali
taşköprü kültür ve sarımsak festivali
Taşköprü Sarımsak Festivali

TrustRail'in Önerdikleri

kocaeli
Kocaeli
bartın
Bartın
gaziantep
Gaziantep
Kayıt Ol