İlginizi Çekebilir
Rodos Heykeli
  1. Ana Sayfa
  2. Dünyayı Keşfedin
  3. Kayıp Kent Petra ve Nebatiler
Trendlerdeki Yazı

Kayıp Kent Petra ve Nebatiler

Nebatiler ve nebati krallığı hakkında bilgileri yazdık.Başkenti olan Petra hakkında bilinmeyenler, nerede ve nasıl gidilir konusuna deyindik.

Kayıp Kent Petra ve Nebatiler Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey
1

Dünya üzerinde hüküm sürmüş sayılı imparatorluklardan sayılan Nebatiler, bir anda kaybolması ile bilinir.Aslında ilk ırkları Arap kökenli olan ve Arabistan’a yaklaşık 2550 km. kadar uzaklıktaki bu zamanın Ürdün’ünden söz ediyoruz.Tabii günümüzde hala çözülemeyen mimari yapıtları, taşlara yazdıkları arkeolojik yazıları ile birlikte olan Ürdün’den. Henüz 100 yıl öncesine kadar böyle bir krallık kurulduğu bilinmiyordu.Ta ki bir kaşif burayı keşfedene kadar.Keşfedildikten sonra dünyanın yedinci harikası olarak kabul edildi.

Nebatiler Kimdir ? (Dini, inancı, bulunduğu yer, kökeni)

Nebatiler aslında Arap soylarından gelmektedirler.Ürdün’ün Petra şehri onların en çok önem verdikleri şehirdir ve burada kurulmuşlar.Milattan önce 400 ve 500 yılları arasında kurulduğu biliniyor fakat tam bir tarih hiçbir yerde yazmıyor.Nereden geldikleri’de tam olarak bilinmiyor ama düşünülene göre Arap yarımadalarından biri.Ürdün’de kurdukları kavim topluluğun o zamana göre gerçekten çok iyi bir konuma sahip olduğu için zamanın zengin, dünyada sözü geçer bir hüküm süren Yunanistan’ı ve Pers’i ile arada kalmıştırlar.Bu arada kalmışlık ve birbirlerine bağlayan yolları çok iyi bir avantaja çeviren Nebatiler, milattan önce 400 yıllarının en önemli ticaret kolu olmayı başardılar.Önce baharat yolu olmak üzere ticarete açılan bütün yolların yönetimini alan Nebatiler, bu ticaret boyutunu inanılmaz bir dereceye taşıyarak dünyadaki bütün malzeme ulaşımını onlar sağlamaya başlamışlardır.İşte bu saatten sonra bir Krallık haline gelip sürekli zamana bağlı seyahat ettikleri için krallığın sınırlarını taş mimarileri ile doldurmuşlardır.Krallık seviyesine ulaştıkları zaman Nebatiler simya, tıp, mimari, sanat, teknoloji ilkelerine ağırlık vermiş ve günümüzde hala çözülmesi zor olan eserleri ile bizi şaşırtmaktadır.

Dini inançları

Müslümanlar tarafından Petra şehrinde Kabe’nin bulunduğu söylenen fakat aslında Yahudi kesim tarafından İslamın temellerini değiştirme planı olduğu bilinen bir yer olduğu için bu başlığı açmak istedim.Nebatiler inancı Pagan’dır.İbadet amaçlı yaptıkları çok gösterişli ve mükemmel mimariye sahip ibadethanelerinden’de anlamanız çok kolaydır.Dinlerine oldukça önem veren Nebatiler neredeyse kurdukları her şehre antik taş oyması ile ibadethane inşa ettiler.Milattan önce dünya’da ki Arap kavimlerinin kadınlara olan saygılarının az olmasına karşıt Nebatiler’in dininde kadınlar hamile kalıp yeni bir insan dünyaya getirdikleri için dinin sembolüdür.

Nebatiler Nerede ? Başkenti Neresi ?

nebatiler kimdir başkenti neresi

Günümüzde Ürdün olarak bilinen ülke sınırları içerisindedir.Nebatiler’in başkenti Petra’dır.

Bir Anda Yok Oldular ve Sebebi Tam Olarak Bilinmiyor

Evet..Tarihin sadece tozlu sayfalarında yazılan Nebatiler, çok kısa bir süre içerisinde büyüyüp, ondan daha’da kısa bir sürede yok olup gittiler.Araştırmacılar detaylı bir gözlem yapmalarına rağmen yıllardır kesin bir sonuç bulamadılar.Neden yok oldukları hakkındaki fikirler şöyledir;

  • Romalıların zamansız bir şekilde şehri yağmalamasından dolayı bir anda yok oldukları düşünülüyor.Ama oradaki mimari eserlerde hiçbir bozukluk,tahribat olmadığı için bu sadece bir düşünce.
  • Aşırı yüksek düzeyde doğal afetler sonucunda yok olduğunu düşünenlerde var.Günümüzde eşine rastlamadığımız şiddetteki depremler ve kayaların düşmesi.
  • Dini inançlara göre efsaneler.

Petra Nerededir ? Nasıl Gidilir ?

Petra, Ürdün’ün şuanda bir şehridir.Önceden Nebatiler’in başkenti idi.Dünyanın en güzel mimari, turistik yerlerinden birisi olmuştur.Yunanlıların, Mısırlıların ve Perslerin mimarisiyle karıştırdıkları bu melez taş işçilikleri konumundan dolayı şehir turuncu ve gül kırmızımsı bir renge sahiptir.Gezdiğinizde “keşke bu şehirde yaşasaydım” diyeceğiniz milattan önceki tarihe yani çok önceki nostaljiye gidebilirsiniz.Petra dünyanın harikası olduğu için artık normal bir yaşam yeri olarak kullanılmasa’da yakınlarında oteller mevcut.Bütün para ise seyahat eden turistlerden geliyor ve geçimlerini sağlıyorlar.

Uçakla (Hava yolu) ile gidiş

Ülkemizde uçak seferleri ile Ürdün’e oradan’da Akabe’ye gitmeniz gerekecek.Akabe şehrinden Petra’ya yolculuk 6 saat civarı sürüyor.

Otobüs Seferleri ile Gidiş

Akabe ile Türkiye arasında düzenli gidiş geliş yapan terminaller ve seyahat acenteleri mevcuttur.Üstte’de belirttiğimiz gibi Akabe’den taksi ile yada otobüs ile 6 saatte Petra’dasınız.Araba kiralayıp kendiniz sürmenizi önermem.Zira yollar taşlı ve engebelidir.

Gerçek Kabe Petra’da mı ?

Türkiye’de bir bilir kişi olarak kabul edilen adam tarafından atılmış yalanlardan birisidir.Gerçek Kabe kesinlikle Petra’da değildir.O zamanlarda antik kent olan Petra, Nebatilerin idi ve Nebatiler çok tanrılı Pagan inancına sahipti.Petra’da yapılan eserlerin hepsi Nebati krallığı zamanında inşa edilmiştir.

Petra Su Taşıma Teknolojisi

petra su taşıma teknolojisi

2019 yılındayız, teknolojinin geliştiğini söylüyoruz.200 yıl önce teknolojinin aslında bu kadar gelişmiş olmadığını bilsek’de karşımıza tarihin öyle sayfaları çıkıyor ki tekrardan bir düşündürüyor.Petra’da o zamanın teknolojisi ile su taşıma sistemi yapılmıştır.The Siq’e bağlı olan bu sistem, yanlarındaki akarsuların taşmasına bağlı olarak suları sel baskınına karşı akıtmaktadır.30 Metreye kadar uzun, 9 metre kadar genişliğinde bugünkü teknoloji ile yapılması çok zor olan tünel ile bu sistemi yapan Petra halkı, beynimizi yakıyor.

Gül Kırmızısı Şehir – Rose City

petra - rose city

Rose city, adını görünümündeki güle benzerliğinden almıştır.Işığın kırılması ile gül rengine dönüşük vurması ve mimarilerin bu ışığa göre oluşturulması şehrin tamamen bu renge almasını sağlamış.

El-Hazne Tapınağı

el hazne - petra

Muazzam..Tek kelime ile anlatmak dahi zor, kelimelerin kifayetsiz kalacağı kadar muazzam.Tarihin en eski yapıtlarından birisi olarak gösterilen El-Hazne, ilk önce Pagan inancına sahip Nebatiler’in sonra ise krallığı fetheden Romalıların tarihini içinde saklıyor.İçinde birbirinden ilginç yazıtların, gök cisimlerinin ve gezegenlerin çizimlerinin bulunduğu bu yerde o zaman bu galaksilerin keşfedilmesi insanın ağzını açık bırakıyor.Bu çizimleri, yazıtlara bakarken milattan önce ne oldu be ? Diye soruyorsunuz kendinize.Vallahi bizde bilmiyoruz.Ama bilinen yapılış amacı Pagan dini için tapınak olarak kullanılmasıdır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap