İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Asya
  3. Kayıp Şehir: Zhuhai Gezilecek Yerler

Kayıp Şehir: Zhuhai Gezilecek Yerler

Zhuhai Gezilecek Yerler

Çin Halk Cumhuriyet’inde Guangdong eyaletinde il düzeyinde bulunan bir şehirdir. Şehir ülkenin güneyinde yer alıyor. Zhuhai Güney Çin denizi kıyısında yer alıyor. Çin’in başkenti Pekin’e ise epey uzak olan Zhuhai, yaklaşık 2 bin kilometre mesafede. Hong Kong’a yakın olan kent, irili ufaklı adacıklara da sahip. Toprak olarak 1724 kilometre kare alana kurulmuş olan şehrin belediye başkanı da Yao Yisheng’dir. Kent 2 milyon civarında insana ev sahipliği yapıyor. Zhuhai şehrinde gezilecek yer ise oldukça fazla durumda. Daha çok Çin devletinin geleneksel mimarileri ilk başta göze çarpıyor. Zhuhai şehrinde, birbirinden lüks otelleri de bünyesinde barındırıyor. 2 yıldızlı otelden 5 yıldızlı otellere her kesime ve bütçeye uygun şekilde bulunuyor.

Zhuhai Gezilecek Yerler Listesi

Zhuhai kentinde iklim ise yıllık ortalama sıcaklık değeri 22 derece civarında. Şehirde ilginç bir şekilde yaz aylarında daha çok yağış görülebiliyor. Aynı zamanda sıcaklığında yaz ayında yaşanması turistler için kararsızlık sebebi olabiliyor. Zhuhai şehrine ziyaret etmek için en uygun zamanların ilkbahar ya da sonbahar olacağını düşünüyoruz. Zhuhai gezilecek yerler kısmına detaylıca değinelim.

Maritime Müzesi

Maritime Müzesi
Maritime Müzesi

1987 yılında açılışı gerçekleşen müze A-Ma tapınağına oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Tapınağa ziyaret için gelen ziyaretçilerin buradaki müzeyi de gezdiklerini belirtmek isteriz. Müze Salı günleri hariç 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Liau Square

Zhuhai şehrinde ziyaret edilmesi gereken birçok yapı, eser ve müzelerin yakın olması turistlere büyük avantaj sağlıyor. Liau Square de bunlardan birisi. A-Ma Tapınağı ve Maritime Müzesi yakın konumda bulunan bu binayı aynı gün içerisinde gezebilirsiniz. Dönemin tarihi yapılarını yansıtan bina ve çevresindeki dar sokaklar insanların ilgisini çekiyor.

Monte Fort

Monte Fort
Monte Fort

Zhuhai şehrinin yüksek bir noktasına konumlandırılmış olan yer tarihi askeri merkez olarak geçiyor. UNESCO Dünya Miras alanı olarak da geçen Monte Fort, şehri kuşbakışı görmeniz için eşsiz bir yer. Fortaleza, Makao’nun Tarihi Merkezi’nin tarihi bir parçasını oluşturuyor. Askeri merkezde tarihi bir heykelde yer alıyor.

Chimelong Ocean Kingdom

Chimelong Ocean Kingdom
Chimelong Ocean Kingdom

Resmi açılışı 29 Mart 2014’te gerçekleşen Chimelong Ocean Kingdom tema park olarak biliniyor. Sadece Zhuhai şehrinin değil Çin Halk Cumhuriyetinin de en büyük parklarından biri sayılıyor. Toplam 20 kilometre kare alana kurulmuştur. İçinde tema parkın yanında çeşitli hayvanları barındırıyor. Zhuhai şehrine giderseniz, Chimelong Ocean Kingdom tema parkına muhakkak uğramalısınız. Vaktinizin tam bir gününü buraya ayırarak geçirebilirsiniz. Biletler için Chimelong Ocean Kingdom
Gişelerinden temin edebileceğiniz gibi, internet sitesi üzerinden de satın alabilirsiniz. Bilet fiyatlarının yetişkinler için 350 yuan, çocuklar için 245 yuan olduğunu bilmekte fayda var.

Na Tcha Temple

Na Tcha Temple
Na Tcha Temple

Çin Halk Cumhuriyet’inin dini tapınağı olan yer, 1888 yılında inşa edilmiştir. İnanışlara göre tanrı Na Tcha’nın ibadetine açılmış bir yer olarak kabul edilir. Yerli halkın dini günlerinde ibadethane olarakta Na Tcha tapınağını kullanır. Zhuhai şehrinde bulunan bu tapınak, çocuğun savaş tanrısına saygı göstermek için inşa edildiği ve bu süre zarfında bölgeyi tahrip eden vebaya bir son vermek için yapıldığına inanılır. Geleneksel Çin devletinin tarihi yapısını taşıyan tapınak da ilginç tarihi eserlerde mevcuttur. Tapınak konum olarak deniz kıyısına yakın bir yer bulunmaktadır. A-Ma Tapınağı ve Maritime Müzesi’ne yakın konumda bulunuyor. Çoğu turistik gezilecek yerlerin yakın olduğu Zhuhai kentinde otelde kalacaklar için yürüme mesafesi olan yerleri tercih etmek zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Dom Pedro V Theatre

Dom Pedro V Theatre
Dom Pedro V Theatre

Largo de Santo Agostinho’da bulunan tarihi bir tiyatrodur. Yer Doğu Asya’da yer alan ilk batı tarzlı eser olarak ön plana çıkıyor. 1860 tarihinde açılışı gerçekleşen yer, halen aktif olarak kullanılmaktadır. Bölgede önemli bir simge yapıdır ve günümüzde önemli halk etkinlikleri ve kutlamalar için bir mekan olmaya devam etmektedir. Batı tarzının burada bulunması dünyada her yerde kültürlerin birbirleriyle etkileştiğini görebiliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap